Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ufukuysal Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    10:57
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar. ağır özürlü kardeşim için bakım parasına başvurucaz ..

babam kardeşim ve annem aynı evde yaşıyorlar. ben evliyim ayrı evdeyim. babam emekli annem ev hanımı başka gelirleri yok..
    bakıcı annem olacak.babamın maaşını 3 e bölünce 606 liranın altında kalıyo. yönetmelikteki gelir sınırını sağlıyoruz.
    yanlız ev babamın. benim arabam var ama babamın üstüne. babamın üstündeki ev ve araba sorun olur mu acaba bakım aylığı alma konusunda.

yardımcı olursanız çok sevinirim. saygılarımla...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

@ufukuysal
    araç ve evden bir gelir sağlamıyorsanız sorun olmaz.
    önemli olan hanede kişi başına düşen aylık gelirin 606,95 TL altında olması. gelir hesabında da her ne ad altında olursa olsun resmi ya da gayriresmi her gelir dikkate alınır.

zaten araç ve evi başvuru sırasında beyan edeceksiniz.

evde bakım aylığı için aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvurunuzu yapabilirsiniz.
    kardeşinize evde bakım aylıgı baglanabilmesi için kardeşinizin bakıma muhtaçlık kriterlerine de uygun bulunması şarttır:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    kardeşinizin raporu ve gelir şartları uygun olsa bile bakıma muhtaçlık kriterleirne uygun bulunmazsa evde bakım aylıgı baglanmaz.

Üye
    ufukuysal Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başvurumuzu yaptık abla bugün. kardeşimin rahatsızlığı A TİPİK PSİKOZ.. şizofrenin bir alt dalı.mal beyanında bulunmanıza gerek yok gelen arkadaşlar sorar dediler.sistemden de gözükür galiba zaten.. heyet geldiğinde ne sorar nelere dikkat eder bilmiyorum ama hayırlısı artık.

1 aya geliriz dediler. bazıları 3-5 ay dahi beklediğini yazmış ama bilmiyorum artık

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

bakım hizmetleri değerlendirme heyeti geldiğinde hanedeki aylık gelir durumunu ve engellinin bakıma muhtaçlık kriterlerine uyup uymadıgını inceler zaten. ne zaman gelir bilinmez. başvurunuz sıraya alınır. sıranın uzun ya da kısa sürmesini başvuruların yoğunluğu belirler.
    rapor ve geliriniz uygun gibi duruyor. tek sorun bakıma muhtaçlık kriterleri. verdiğim linki incelerseniz bu konuda nelere dikkat edileceğini anlarsınız:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    A,B,C,D bentlerinden en az birinde tam veya en az ikisinde kısmen başkasının bakımına sürekli olarak ihtiyaç duyuyorsanız bakıma muhtaç sayılırsınız. bu konuda degerlendirmeyi heyet yapar ve heyetin kararı esas alınır.

Üye
    ufukuysal Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ablacım verdiğin bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim.. tecrübenize dayanarak sormak istiyorum doktorun ağır engelli dediği bir bireye heyet nasıl oluyorda bakıma muhtaç değil diyor. gelen heyet grubunda doktor var mı acaba?
    Mantık olarak düşünüldüğünde bir engellinin babasının trilyonları dahi olsa bu parayı haketmesi lazım değil mi.. sonuçta bu engelli kişinin ailesi engelliye vicdani olarak bakıyor manevi bir bağlılıktan dolayı.bu kişinin kendini devlet tarafından güvende hissetmesi gerekmez mi??
    Ablacım şimdiye kadar hakkını mahkemede arayıp hiç bir sonuç alan olmuş mu bilginiz var mı acaba.. yasa ve yönetmelikte farklılıklar olduğunu okudum. ne kadar doğru bilmiyorum.cvp verirseniz sevinirim. SAYGILARIMLA

Bugün kardeşimin bakım aylığı maaşı başvurusu için eve gelmişler. Kardeşimin dışardan bağkurunu ödüyordum 2 aydır onun dökümanını istemişler. Babamın emekli maaşına ait banka dökümünü istemişler ve ziraat den hesap aç demişler. Annem sormuş ama olumlu mu diye bişey dememişler. Bağkurlu olduğu için iş yerimi var demişler ama öyle bişi yok abisi olarak dışardan ben ödüyorum bağkurunu..bide ev babama ait onun tapusunu istemişler. Perşembeye kadar gel demişler.
    Bu durumda sonuç olumlumudur acaba ????

Üye
    imajreklam Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    30.03-2017
    Saat
    13:00
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bankaya hesap açtırın dedilerse işlem olumlu bakım aylığı almaya hak kazanmış demektir.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

@ufukuysal

ağır engelli olabilir ama önemli olan bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olmasıdır. bu konuda Bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin verdiği karar geçerlidir. bakıma muhtaçlık kriterlerinin linkini de yukarıda verdim.
    bakıma muhtaç olması da yetmiyor. gelir kriterleri de aranıyor. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 606,95 TL altındaysa evde bakım aylıgı baglanıyor. aksi takdirde mümkün değil. isterse yatalak olsun maalesef gelir şartlarına uygun olması gerekiyor.
    bu konularda mevzuat çok açık. gelir kriterleri tutmuyorsa evde bakım aylıgı baglanmaz.
    bakıma muhtaçlık şartlarına uygun değilse evde bakım aylıgı baglanmaz. mahkeme ancak gelir şartları yanlış hesaplanmışsa, bakıma muhtaç oldugu halde degerlendirme yanlış yapılmışsa işe yarar. aksi takdirde bakıma muhtaç olmayan ağır engelli birine mahkeme yoluyla da evde bakım aylıgı baglanmaz.

@ufukuysal
    istege baglı bagkur yatırmışsınız. bu sorun olmaz. ev ve araçi çin zaten açtıgınız diğer başlıkta cevap yazmıştım size.
    hanede kişi başına düşen aylık gelir 606,95 Tl altındaysa gelir açısından sorun çıkmaz.
    geliirniz uygunsa ve kardeşiniz bakıma muhtaç ise evde bakım aylıgı baglanacaktır. aksi takdirde baglanmaz.
    kardeşiniz başkasının yardımına sürekli olarak ihtiyaç duyuyor mu? diğer başlıkta verdiğim bakıma muhtaçlık kriterlerini incelediniz mi?

Üye
    ufukuysal Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

baktım abla.C bendinin hiç birini yapamıyor. Diğerlerinden de bazısını yapabiliyor bazısını yapamıyor. Ama sırf c bendinin hiç birini yapamaması bile sağlıyor diye biliyorum. Hayırlısı artık

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

eger en az bir bentte tam olarak bir başkasına bagımlıysa tabi ki bakıma muhtaç sayılır ablası.

Üye
    ufukuysal Avatarı

Gerçek Adı
    ufuk
    Son Giriş
    02.11-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    saol ablacım..çok yardımcı oldun tekrar tekrar teşekkür ederim.. aslında daha önemlisi Rabbim inşallah herkesi sağlığına kavuşturur biran önce.