Toplam 7 mesajın 1-7 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Erhanguvener55 Avatarı

Son Giriş
    05.10-2015
    Saat
    20:19
    Yaşadığı Yer
    Edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,Evde 3 kişi yaşamaktayız ve evde bakım maaşı almaktayız.Aylık gelirimiz 1700 Tl.Fakat ben askere gideceğim için evde 2 kişi kalacak.Bu durumda maaşın kesilmesi söz konusu olur mu?Ayrıca bu durum heyete bildirilmeli mi?

Google da bakındığımda çeşitli yorumlar gördüm ve emin olamadım.Sizlere danışmaya karar verdim.Şimdiden teşekkürler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

evde bakım aylıklarında hanede ikamet edenler esas alınır. ikametgah adresiniz değişmediği sürece haneye dahil edilirsiniz. askerlik süresince de ikametgah adresiniz değişmeyecek zaten. dolayısıyla hane gelirine siz de dahil edileceksiniz.

kanun değişikliği oldu ama bu değişikliğe uygun olarak henüz yeni yönetmelik yayınlanmadı. o yüzden il müdürlüğü nasıl davranır bilemem. evde bakım aylıgı aldıgınız il müdürlüğüne gidin askere gideceğinizi söyleyin. onlar sizi bilgilendirecektir.
    ama başta da dediğim gibi haneye dahil edilirsiniz.

Üye
    Erhanguvener55 Avatarı

Son Giriş
    05.10-2015
    Saat
    20:19
    Yaşadığı Yer
    Edirne
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem

Hızlı cevabınız için çok teşekkür ediyorum.En iyisi direk sormak

Üye
    huseyinn_erd Avatarı

Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    02:24
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi günler kalem abla. Ben şuanda Hakkaride asteğmen olarak görevimi yapıyorum.. Kardeşim %90 engelli ve annem bakım maaşı alıyor..Hanede 5 kişiyiz..benim 3 ay sonra görevim bitiyor. Gelire beni dahil etmişler ve eve giren toplam gelir 4230₺ annemin bakım maaşı kesilir mi.. yada kesilmemesi için nasıl bir yol izlemeliyim.. benim görevim geçici 3 ay sonra bitecek. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

@huseyinn_erd askere gitmeden önceki son ikamet adresin dikkate alınır. bu durumda ikamet adresin annenlerin olduğu adrestir. evde bakım aylığı gelir hesabına dahil edilirsin. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 847,16 TL'yi geçmiyorsa evde bakım aylığı kesilmez. aksi durumda kesilir. senin bahsettiğin gelire göre de sınırı geçmiyorsun. ama sınırdasınız.
    evde bakım aylığında sadece alınan evde bakım aylıkları hesaba dahil edilmez. onun haricinde resmi ya da gayri resmi her türlü gelir hesaba dahil edilir.
    görevinizin geçici olduğunu yazmışsınız. sadece 3 aylık mı geliriniz oluyor? bir senede kaç ay çalışmış olacaksınız?
    sürekli olmayan gelirler söz konusu olduğunda ortalama aylık gelir esas alınır. diyelim ki 3 ay geliriniz oldu. bunun ortalama aylık gelirini bulup öyle hane gelirine eklersiniz.

Üye
    huseyinn_erd Avatarı

Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    02:24
    Yaşadığı Yer
    Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hayır 6 ay maaş aldım 3 ay daha alacağım.. evet bende hesapladim sınırdayiz. O yüzden biraz muallaktayim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    332
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @huseyinn_erd önemli olan hanede kişi başına düşen aylık gelirin 847,16 TL altında olması. eger hanedeki toplam aylık gelir bu sınırın altındaysa evde bakım aylığı kesilmez. ama bu sınırı 1 TL bile geçerse kesilir.
    ama anladığım kadarıyla evde bakım aylığı aldığınız aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğünce gelir hesabınız tekrar yapılmış ve hanenin aylık geliri 4230 TL olarak belirlenmiş yukarıda dediğinize göre. bu geliri onlar hesaplayıp belirlediyse korkmanıza gerek yok. sınırı geçmediğiniz için evde bakım aylığı kesilmez.