Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    pensador1903 Avatarı

    Gerçek Adı
    harun incekara
    Üyelik Tarihi
    23.07-2015
    Son Giriş
    10.09-2015
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    4
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    daha yeni üyeyim, herhangi bi şekilde konu açılışında hatam olduysa şimdiden özür dilerim. soruma geçiyorum. ananem %77 özürlü annem bakıyor, evde annem ben ananem bi de ikametgah da nişanlım da bizimle birlikte yaşıyor gibi görünüyor yani toplam da 4 kişi kalıyoruz gibi görünüyor. geçen yıl başvurmuştuk fakat nişanlımı gelire dahil etmediler gerekçe olarak da ( bakmakla yükümlü olduğu birey kapsamında sayılmıyormuş nişanlım, soyisim-akrabalık vs olmadığı için ) fakat bugün telefonda bana o kanunun yakın zamanda değiştiğini ve herhangi bi akrabalık vs gibi durumlarına bakılmadığı sadece kişinin o evde ikamet etmesi yeterli olduğu söylendi il müdürlüğünde, bu doğru mu? gerçekten de gelire dahil edilmesi için sadece kişinin o evde ikamet etmesi mi gerekiyor yoksa herhangi bi şekilde yakınlık aranıyor mu?

  2. #2
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    @pensador1903

    evet doğru demişler size. bu konuda kanun değişikliği oldu. hanede ikamet eden herkes gelire dahil ediliyor. lakin ikamet etmekle birlikte o evde yaşamaları da gerek. yani ikameti engellinin evinde olup başka yerde yaşadığı tespit edilirse haneye dahil edilmez.

  3. #3
    Üye
    pensador1903 Avatarı

    Gerçek Adı
    harun incekara
    Üyelik Tarihi
    23.07-2015
    Son Giriş
    10.09-2015
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    4
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Kalem Hanım öncellikle çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için, inanın kimsenin bundan haberi bile yok! aramadığım il müdürlüğü başvurmadığım yer kalmadı sadece bi kişi bana kanunun değiştiğini söyledi. Fakat geçenlerde izmir il müdürlüğü ile yaptığım görüşme sonucunda bana kanunda herhangi bi değişiklik olmadığını hala eski sistemin devam ettiğini ( bakmakla yükümlü olduğu bireyler ) söylediler. Benim şimdi nereye başvurmam gerekiyor? Ciddi anlamda bi süredir mağdurum. Bu kanun değişikliğini uzun süredir internette aradım fakat yazılı metnini bulamadım. Lütfen bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Yada bu mağduriyetim hakkında ne yapmam gerekiyor? Nereye başvurmalıyım? Zira değil İzmir ege bölgesinin en yetkili kişileriyle görüşme yaptım ama maalesef kimsenin bundan haberi yok. Şimdiden çok teşekkürler!

  4. #4
    Üye
    Ufukalp Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.11-2007
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Mesaj
    7.508
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    2828 sayılı yasanın ek 7. maddesinde değişiklik yapılarak ''bakmakla yükümlü'' ibaresi metinden çıkarılmıştır.

    MADDE 21 – 2828 sayılı Kanunun ek 7 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
    “EK MADDE 7 – Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır. Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır.

    2828 Sayılı Kanunun 6518 Sayılı Torba Kanun İle Değiştirilen maddeleri

  5. #5
    Üye
    pensador1903 Avatarı

    Gerçek Adı
    harun incekara
    Üyelik Tarihi
    23.07-2015
    Son Giriş
    10.09-2015
    Saat
    01:15
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Mesaj
    4
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    buradan şunu mu anlamam gerekiyor Ufukalp Bey, evde her kim yaşarsa yaşasın sadece o evde ikamet ettiği taktirde hiç bir şekilde bakmakla yükümlü olduğu bireyler ve soydaşlık aranmadan tüm gelirler toplanır ve bölünür. Yani nişanlım şuan resmi olarak bi bağ olmadığı taktirde onun da geliri toplanıyor ve o da bölünürken gelire dahil ediliyor?

  6. #6
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    11.631
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @pensador1903
    bu konuyla ilgili olarak aslında defalarca yazdım: http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1508655

    konuyla ilgili olarak genel müdürlük, il müdürlüklerine bilgilendirme amaçlı genelge de gönderdi. Genelge için bkz: http://www.aile.gov.tr/data/5404eb05...53/genelge.doc

    nişanlınız sizle kalıyor ve ikamet adresi sizdeyse gelir hesabına dahil edilir. ilgili kanun hükmüne göre hane yaklaşımı esas alınıyor artık.