Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 52 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    15:18
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kalem Hanım, aşağıda yazdığım 02.03.2016 tarihli yazımın cevabı henüz gelmedi. Bu yazının cevabını bekliyeyim mi?

Konu: 16.02.2016 tarih 520 sayılı Evde Bakım Ücreti konulu Akdeniz Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün Eşim ...........SALTEKİN’e 25.02.2016 tarihinde tebligatlı yazısı.

MERSİN AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR İL MÜDÜRLÜĞÜ 02.03.2016
    MERSİN
    İlgi: a)14.01.2016 tarihli, ÖTV muafiyetli araç alımı hakkında bildirim dilekçem.
    b) 16.02.2016 tarih 520 sayılı Evde Bakım Ücreti konulu Akdeniz Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yazısı.
    İlgi (a) ile adıma çocuklarım tarafından yardım edilerek, ihtiyaçlarımın karşılanması ve psikolojik olarak evde hapis hayatı yaşamamın önüne geçmek için, T.C. Devleti tarafından biz engellilere tanınan haklar kapsamında ÖTV muafiyetinden faydalanarak araç alınmıştır. Aldığımız aracı 14.01.2016 tarihinde İl Müdürlüğünüze dilekçe ile bildirdik. Konu dilekçenin bildirilmesinin akabinde bakıcım olarak görünen eşim ........... SALTEKİN hesabına yatan aylık bakım ücreti Şubat ayında 380.-TL olarak yatırılmıştır.
    İl Müdürlüğünüzün 03.06.2008 tarih ve 1872 sayılı oluru ile ‘’ağır engelli’’ olarak bakım hizmetinizden faydalanmaktayım. Ayda ortalama 1300.-TL emekli maaşım ile evde 4 kişi olarak yaşamımızı devam ettirmekte olup, emekli maaşımda ve ağır engellilik durumumda hiçbir değişiklik olmamakla birlikte hiç kimseden maddi anlamda bir destek almamama rağmen İlgi (b) de bakıcım olarak görünen eşim .............SALTEKİN adına Müdürlüğünüzce gönderilen tebligatta; yapılan inceleme sonucunda yönetmeliğin 4. Maddesinin c bendinde belirtilen ‘’her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğu bakım raporu ile tespit edilenleri’’ şartını karşılamadığımızın tespit edildiğinin hüküm altına alındığı ve buna bağlı olarak bakım ücretimizin durdurulduğu tebliğ edilmiştir.
    Evlatlarım tarafından sosyal yaşamıma katkı sağlamak için alınan ve hiçbir ticari kazanç sağlamayan araç aylık gelirimi de arttırmamıştır. Bu bağlamda ; Devletimizin tarafıma sağladığı ÖTV muafiyeti kapsamında alınan aracın gelir artışı olarak değerlendirilmesinin haksızlık olduğunu düşünmekteyim ve ayrıca, hesaplamanın neye göre yapıldığını bir türlü anlamamaktayım.
    Türkiye’nin hiçbir yerinde engelli üzerine kayıtlı araba, ev gibi ticari hiçbir gelir sağlamayan mülkler gelir hesabına dahil edilmezken, ilgili biriminizin heyeti bir engellinin eve hapis olmasını reva görerek alınmış olan aracı/aracın bedelini gelir artışı olarak değerlendirip bakım ücretimizi hiçbir süre de belirtmeden durdurmuştur. Adıma alınan araç bedeli haneme girmemiş olup aracın kendisi ihtiyaçlarımı karşılamak üzere temin edilmiştir. Bakım ücretlerinin usul ve esaslarını belirlemek için çıkartılan Yönetmeliğin 4. Maddesinin c bendi engellinin lehine değerlendirilmesi gerekirken aleyhte bir sonuca varılması engellinin pozitif ayrımcılıktan uzaklaştırılması demektir. Aldığımız bakım ücreti geçimimizi az da olsa desteklemekteyken sanki araç bedeli gelirimize girmiş gibi değerlendirilerek, bir anda kesilmesi beni ve ailemi mağdur etmiştir.
    Şayet araç gelir artışı olarak değerlendirildi ise aylık gelirim hesap edilirken hangi kriterlere göre hesaplandığını bilmek vatandaş olarak en doğal hakkım olduğunu düşünüyorum.
    Aylık gelir hesabımın neye göre ve nasıl yapıldığını tarafıma bildirmenizi, gelir artışı ile ilgili değerlendirmenizi yeniden gözden geçirmenizi, bu bağlamda durdurulan bakım ücretinin yeniden bağlanması için gereğini bilgilerinize arz ederim.

Saygılarımla

Üye
    levet Avatarı

Son Giriş
    23.03-2016
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aladıgın veya alacagın araç ticari degilse maaş kesilmez yani sen o aarabayla para gelir elde edeceksen maaş kesilir ama binek olarak kullanacaksan sıkın yok...

Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Araç binek ticari değil ama malesef kesildi Bakanlıktan bir uzmanın görüş yazısına istinaden yorum yapıp arabanın bedelini 12 ye bölüp gelir hesabına katmışlar.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    167
    Verilen Beğeniler
    29

@asaltekin

siz dediğimi yapın lütfen. hafta içi aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidip evde bakım aylığına başvurun. araçtan bir gelir elde etmiyorsunuz, araç gelire dahil edilmeyecek. hanede yaşayan herkesin aylık gelirinin toplamı gelire dahil edilecek. resmi ya da gayri resmi hanenin aylık geliri 784,97 TL altındaysa ki hane hesabınız uygun, evde bakım aylıgının tekrar baglanması gerekecek. aksi bir durumda haberim olsun lütfen.mevzuata ters işlem yaparlar aksi halde. bunu bilin. çyle 12 ay sonra başvurabilirsiniz vs diye bir şey söz konusu bile olamaz.
    dilekçenin cevabını beklemeye gerek yok, başvurunuzu hemen yapın. bu arada dilekçe yazmanız da iyi olmuş. itiraz süreciniz de devam etsin zaten.
    kendime gelince daha ayrıntılı bilgi verrim inşallah.
    en başta dediğim gibi adım adım ilerleyecegiz. her gelişmeden haberim olsun lütfen.

Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Allah size sağlık sıhhat versin.
    Pazartesi günü yeniden başvuruyu yapacağız.
    Teşekkür ederim.

Merhaba Melek Hanım, Umarım daha iyi olmuşsunuzdur.
    Evde bakım aylığı için yapacağım yeniden başvuru için, ilk başvurudaki gibi (evrak temini gibi) sıfırdanmı başlamalıyım.

Merhaba Melek Hanım,
    Bugün Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Ankara'yı aradım ve Genel Müdür Abdurrrahman MADAN bey ile görüştüm. Konuya ilişkin net cevap veremedi ama bana bir uzmanı yönlendireceğini söyledi. Daha sonra Ankaradan beni Uzman Arzu Hanım aradı, kendisi ile durumumuzu paylaştım ve kurumlarından çıkan bir görüş yazısına istinaden Ötv muafiyeti ile alınan aracın bedelinin 12 ye bölünerek gelir hesabına katıldığını söyledim.Yasal dayanak olarak neyi kullandıklarınıda sordum. Cevaben yasal dayanak olarak her zaman 2828 sayılı kanunun ek 7. maddesini yazdıklarını ancak araç bedelinin 12 ye bölünme durumunun bir görüş olduğunu uygulayıp uygulamamanın il müdürlüğüne kaldığını söyledi. Yeni çıkacak yönetmelikte bunlara açıklık getireleceğini beklediklerini ancak 6 ay sonra çıkacak dedikleri yönetmeliğin 1.5 senedir çıkarılmadığınıda ifade etti.
    Netice şu ki ortada memur yorumu söz konusu. Yasal dayanak yokken, muhtaçlık kriteri tespitinde belirtilen hesaplama şekli dışında kendilerine pay çıkartarak bir hesaplamaya gitmişlerdir. Şimdi diyeceksinizki netice ne?
    Netice yok...

Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Kalem Hanım,
    https://drive.google.com/file/d/0B-O...ew?usp=sharing

Linkte Tek seferlik elde edilen tutarlar hakkında mütaala yazısı bulunmaktadır. Bilginiz olması açsından yazıda ev araba satışlarına ilişkin tek seferde elde edilen gelirler için görüş bildirilmiş.

Saygılarımla

Üye
    prenses1 Avatarı

Son Giriş
    16.10-2016
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bizim maaşımızda kesildi ötv muafiyetli araba yüzünden.2000tl gelirim var evde 5 kişiyiz.biz tekrardan evde bakım aylığına başvurduk. bakalım sonuç ne olacak.

Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@prenses1

Merhaba,
    Burda paylaştığım görüş yazısı araç sahibi olmak yada ev sahibi olmak ile ilgili değil. Ancak sanki ev araba satmışta geliri hanenize girmiş gibi değerlendirilmiş. Yasal değil. Benim de verdiğim bir dilekçe var cevabını bekliyorum.

Saygılarımla

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    167
    Verilen Beğeniler
    29

@asaltekin
    evde bakımaylığı için il müdürlüğünde zaten dosyanız var. aynı dosya üzerinden işlemleriniz devam edecek. siz il müdürlüğüne gidip başvurunuzu yapın lütfen. başvurduktan sonra şartlarınızın uygun olup olmadıgı bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından incelenecek ve olumlu sonuçlanacaktır. çünkü hanede kişi başına düşen aylık geliriniz 784,97 TL altındadır. bir aracınız var ama o araçtan da bir gelir elde etmediğiniz için araç gelire dahil edilmeyecektir.
    en kısa zamanda gidip başvurunuzu yapın lütfen. kendi yaptıkları hatayı bu şekilde görsünler istiyorum.
    araç aldınız diye aylıgı kestiler ama aracınız var diye aylık baglamama şansları yok

link verdiğiniz görüş yazısını okudum. siz de zaten doğru yorumlamışsınız. Hukuki açıdan oldukça sakat bir görüş yazısıdır.
    sizin il müdürlüğü de araç için yakınlarınızın size verdiği yardım miktarını dikkate almış tek seferlik gelir diye. üstelik öyle bir de saçmalamış ki 12 ay dolmadan evde bakım aylıgına da başvuramazsınız demiş size. e buyursunlar hade başvurunuzu almasınlar ve aylıgı baglamasınlar bakalım!
    dilekçelerinizin peşine düşün. hakkınızı arayın.
    lakin aynı zamanda şu il müdürlüğüne gidip başvurun ve bunda da araç varken evde bakım aylıgı nasıl baglanırmış bir gösterin
    bu komediyi de yaymak ve ilan etmek lazım aslında.

Üye
    TKFK Avatarı

Gerçek Adı
    TUNCAY
    Son Giriş
    24.03-2017
    Saat
    22:23
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hanede kişi başına düşen aylık gelir miktarınız evde bakım aylığının altında ise (784,97 TL) evde bakım ücreti almaya devam edersiniz. Ancak Aldığınız aracı süresinde evde bakım aylığı aldığınız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne bildirmeniz gerekmektedir. İl Müdürlüğü yetkililerinin araştırmaları sonucu hanenizde kişi başına düşen aylık gelirle bu aracın almanız mümkünse evde bakım maaşını almaya devam edersiniz yalnız aldığınız araç lüks bir araca giriyorsa gelir durumunuz tekrar incelenmelidir.
    Fakat son dönemde Araç alımında Evde Bakım Aylığı Kesilmesi ile ilgili şikayet alınmaktadır. ASP l müdürlükleri konu hakkında 2828 sayılı Kanunun ek 7 maddesinin dışında yorumlama yaparak arabayı da gelir hesabına dahil etmektedirler.Araba alınırken çekilen kredi yada borç para gelir olarak kabul edilmemesi gerekmektedir. Nitekim Gelir vergisi kanunu 2. Maddesinde “Gelire giren kazanç ve iratlar şunlardır : 1. Ticarî kazançlar, 2. Ziraî kazançlar, 3. Ücretler, 4. Serbest meslek kazançları, 5. Gayrimenkul sermaye iratları, 6. Menkul sermaye iratları, 7. Diğer kazanç ve iratlar.” Araba satın almak ticari ve diğer kazanç getirici amaçlı yapılmadıktan sonra gelir hesabına dahil edilmez.
    Zaten ilgi görüş yazısında araba ve ev satmak ibaresi geçiyor almak değil.
    Bu 12 ay sorunu nereden çıktı onu anlayamadım.

Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem
    Merhaba Kalem Hanım,Umarım iyi olmuşsunuzdur.
    Geri ödeme taleplerine ilişkin itiraz ve aylığın yeniden bağlanmasına ilişkin talebimizi tek dilekçe ile verdim. Cevap bekliyorum.Ayrıca orda bulunan ve devletin memuru olduğunu ilan edip temsilci olarak atanan mevzuat yoksunu şahıslarada üzülüyorum. Ama siz ne kadar erdem ve bilgi sahibi olursanız emin olun kamuda muhataplarınızda bir süre sonra kendilerini sizden daha iyi olmak zorunda hissedeceklerdir.

Saygılarımla

@TKFK
    Haklısınız, Gelir Vergisi Kanunu 2. Maddesi açık:
    1. Ticarî kazançlar,
    2. Ziraî kazançlar,
    3. Ücretler,
    4. Serbest meslek kazançları,
    5. Gayrimenkul sermaye iratları,
    6. Menkul sermaye iratları,
    7. Diğer kazanç ve iratlar.

Bütün bu bilgiler varken, Kamu yararına menfi kararlar alınması üzerine vurgular yapılıyorken, yinede aman kasadan para çıkmasın sonra devlet benden hesabını sorar korkusu ile alınan kararların komikliği hem idarecilerin hemde çalışanlarının gözlerini kör etmiştir.

Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem
    Merhaba,
    Evde bakım aylığı başvurumuzu 05.04.2016 tebliğli yazı ile redettiler. Red cevabı o kadar komikki yazacak bir şey bulamıyorum.
    ''Dosya incelemenizde ev de bakım ücretinde yapılan olur iptalinde hukuka aykırı bir işlem bulunmamaktadır.''
    06.04.2016 tarihinde de Mersin İdare Mahkemesine Dava açtık. Şimdi bunu takip ediyorum.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    167
    Verilen Beğeniler
    29

@asaltekin
    e hade hayırlı olsun mahkemeye taşıman iyi olmuş. hak ettiler bunu. kazanacaksın inşallah rahat ol.
    bu arada evde bakım aylıgına başvurdun ve başvurunu da mı reddedttiler yani?
    eger boyleyse tam battılar. bunu da mahkemede koz olarak kullanabilirsin.

Üye
    asaltekin Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    31.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem
    Evet Kalem Hanım, yeniden bağlanmasını da reddettiler. Avukat arkadaşım bu konu ile ilgili yargıtay ve danıştay kararlarını taradı emsal teşkil edecek bir dava yok. Bu konu ile ilgili ilk dava olarak görünüyor. Umarım hayırlısı olur, ve bu konuyla ilgili muzdarip insanlar için leyhte emsal teşkil eder.
    Saygı ve sevgilerimle.
    *Gelişmleri ileteceğim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    167
    Verilen Beğeniler
    29

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    rahatsız olduğum için ayrıntılara girememiştim. şükür biraz iyiyim. şimdi ayrıntılara girelim seninle. dilekçende belirttiğin şu kısım il müdürlüğünün sana tebliğinde mi geçiyordu?
    "...yapılan inceleme sonucunda yönetmeliğin 4. Maddesinin c bendinde belirtilen ‘’her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olduğu bakım raporu ile tespit edilenleri’’ şartını karşılamadığımızın tespit edildiğinin hüküm altına alındığı ve buna bağlı olarak bakım ücretimizin durdurulduğu tebliğ edilmiştir."

altını çizdiğim yer Kanun'a ters olduğundan yönetmeliğin bu ibaresi uygulanamaz. Sosyal Hizmetler Kanunu ek 7. maddesinde yapılan değişiklikle artık hane geliri esas alınıyor.
    bakmakla yükümlü bireylerin geliri değil.

tebligat yazısında bile Kanun'a ters hükümleri koymak yasal açıdan ciddi bir sorumsuzluk örneğidir.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon