Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 30 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    elifffff Avatarı

Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    12:46
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Biz zaten 2022 maaşı almıyoruz ben zaten çalışırsam bunu da beyan ederim gizli yapmam zaten sonucunu biliyorum çünkü. Yalnız benim demek istediğim benim aldığım maaş 1000 -1200 tl oluyor genelde geçmiyor Bu sayede hesap yaptığımda hiç bi şekilde 572 tl yi geçmiyor kişi bazına vurduğunda bana kendisi asgari ücret alsan dahi kesilir hiç bi şekilde çalışmaman gerekiyor dedi. Bunu saçma buluyorum ben çalıştığım da kişi başına düşen 572 tl yi geçmese dahi kendilerinin bu bakım maaşını kesmeye hakları var mı yani bugün eve bakmaya gelen kişiler için söylüyorum. Ben bunu öğrenmek istiyorum eğer olursa nasıl itirazda bulunabilirim çünkü kendileri insanları hiç dinlemiyorlar.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:33
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Gelir kriteri aşılmadıktan sonra çalışmaya başladın diye bakım aylığı kesilemez.
    Sigortalı olmama şartı 2022 de var,bakım aylığında yok.

Üye
    elifffff Avatarı

Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ama bugün gelen kişiler neden öyle söyledi ve ben haksız yere kesilmesi durumunda ne yapmalıyım veya kesilmeden ne yapmalıyım

Üye
    idosente Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    28.11-2017
    Saat
    02:40
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

bakıcı olarak gösterilen kişi çalışabiliyormu bilmiyorum belki sınırı aşma olayından değilde bundan dolayı olabilir kesilme olayı yani bi kişi bakıcı olarak gösteriliyor o kişi dışında hanede yaşayan biri çalışsa sınırı aşmasa sorun olmaz kesinliklede bakıcı olarak gösterilen kişi çalışıyo diye kesebilirler herhalde...(kanunu bilenler bilgilendirebilirmi acaba bakıcı olarak gösterilen kişi hem çalışıp hemde bakıcılık yapabiliyor mu ?)

Üye
    berfey Avatarı

Gerçek Adı
    --
    Son Giriş
    19.05-2015
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar henüz burda yeniyim uzun bir araştırma yapamadım ama kaba taslak biliyor gibiyim yine de sizlere sormak istiyorum.Eşim 2010 yılında beyin sapı kanaması geçirdi ve şu an ağır felçli durumda.Ben öğretmenim fakat 2010 yılından beri çalışmıyorum eşime bakıyorum ayrıca 19 yaşında oğlum var o da yüksek tansiyon hastası ve ilaç raporu var.gelirimiz 2450 tl.Ben hasta bakım parası alabilir miyim?Çevre bu konuda çok ısrarcı alabileceğimi söyleseler de 2011 de başvurduğumda uygun olmadığı söylenmişti ancak bir kaç yıl içinde bu gelir şartının kaldırılıp hasta bakan herkese verileceği söylenmişti.Benim durumum size göre nedir?Cevaplarınız için teşekkür ederim

Üye
    hanc Avatarı

Gerçek Adı
    Barış
    Son Giriş
    18.06-2015
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    düzce
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

[QUOTE=algaNihat;1568918]ENGELLİ İŞE GİRERSE 2022 MAAŞI VE EVDE BAKIM AYLIĞI KESİLİR Mİ?

İyi günler, ben %74 engelliyim. Ağır özürlü raporum var ve evde bakım maaşı ile 2022 maaşını alıyorum.
    Evde bakım maaşını annem bana baktığı için alıyor. Şimdi şöyle bir şey var ben bir tanıdığımızın dükkanında çalışmak istiyorum, engelim çalışmamı etkilemez; fakat evde bakım ve 2022 maaşımız kesilir diye korkuyoruz. Bu konuda bilgi verebilir misiniz, eğer engelli işe girerse

Cevap

Merhaba, durumu 2 maaş için de farklı farklı inceleyelim:

1. Engelli işe girerse evde bakım maaşı kesilir mi?

Evde Bakım Maaşı Alan Engelli Çalışabilir Mi başlıklı yazımızda da değindiğimiz gibi evde bakım maaşı açısından engellinin çalışması bir problem yaratmıyor. Yani kendisine bakıldığı için evde bakım maaşı alınan engellinin sigortlaı veya sigortasız bir işte çalışmasında bir mani yok. Bu durum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün 16 Ekim 2012 tarihli, 6617 sayılı genelgesinde (madde 5) açıkça belirtilmiş durumda. Fakat yine kendi öz bakımınızı kendi kendinize yapamıyor olmanız gerekmektedir.

2. Engelli işe girerse 2022 maaşı kesilir mi?

2002 aylıklarında durum biraz daha farklı. Eğer engellinin gireceği iş sigortalı ise 2022 maaşı “sosyal güvenceye sahip olmamak” şartı sağlanmadığından kesilir. Eğer engellinin gireceği iş sigortasız ise “sosyal güvenceye sahip olmamak” şartı ihlal edilmemekle birlikte engellinin gireceği işten kazanacağı para hanesinde aylık kişi başına düşen geliri arttıracaktır. Engelli işe girdikten sonra artan kişi başına düşen gelir -şu an itibariyle- 119,62 TL’yi geçerse aylık kesilir, geçmezse kesilmez.

Kişi başına düşen gelir de şu şekilde hesaplanıyor: Haneye giren toplam gelir / hanedeki kişi sayısı (haneye giren toplam gelir hanedeki kişi sayısına bölünüyor.)

Not: ''İŞE GİRERSE 2022 MAAŞI VE EVDE BAKIM AYLIĞI KESİLİR Mİ'' yazıdan alıntıdır.

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    81

arkadaşlar memur oldum evde bakım maaşı alıyorum bugün sosyal hizmetleri aradım dedim işe giren biri bakım aylıgı ne durumda olur dedim söyledigi söz kesilir yönündeydi evde bakım maaşının kesilmesini istemiyorum ne yapayım nasıl bi yol izleyeyim genelgedede alabilir deniliyor %80 raporum var agır engelli bilgi verseniz sevinirm il il degişiyormu alan arkadaşlar var çalışıp ...forumda

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@berfey
    3 kişi için o gelir kriteri fazlasıyla aşıyor,bakım maaşı alamazsınız,gelir kriterinin kaldırıldığı yönündeki duyumunuz asılsız.
    @paranoya
    Telefondaki görevli gelir kriterini aşacağınızı düşündüğünden öyle demiştir.Evde kaç kişi yaşıyorsunuz ve eve giren toplam gelir ne kadar? İşe iyi tarafından bakın biraz,devlet memuru olmuş,kendi ayaklarınız üzerinde duruyorsunuz ne güzel, bırakın da kesilsin yani.

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    81

gelir kırıterini söyledim bakıma muhtaç engelli diyor nasıl çalışır diyor gelir kıriteri aşmıyor evde 5 kişiyiz

Üye
    A-KILIC Avatarı

Gerçek Adı
    •
    Son Giriş
    09.07-2017
    Saat
    17:44
    Yaşadığı Yer
    Tuzla, İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Çalışan kişi almıyor bu maaşı bakıcı alıyor .ayrıca çalişiyor olman bakımını yapıyor anlamına da gelmez...bence telefon etmen gereksiz gidipo durumu bizzah öğrenmen lazım gerekirse genelgeyi git yanlarında oku...

Üye
    elifffff Avatarı

Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba öncelikle benim bi sorum var. Ben anneme bakıyorum %80 özürlü raporu var evde 4 kişi yaşıyorum babam hariç evde bir tek kardeşim çalışıyor biz ilk bakım maaşını temmuz 2015 de aldık ondan önce Mayıs ayı gibi annemi kardeşimin sigortasından faydalandırmak için sgk ya gittik ve şu an annem faydalanıyor. Peki annem faydalandığı için bakım maaşı kesilir mi? Öğrenmek istiyorum. Ve annem herhangi bi maaş almıyo bakım maaşı ndan ve kardesimin maaşından hariç eve maaş girmiyo lütfen acil cevap verir misiniz çok önemli ya da söylemek gerekir mi sydv ye???

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Elif,
    Sosyal güvenceden faydalanıyor olmak bakım maaşına engel değil, hayır kesilmez.

Üye
    elifffff Avatarı

Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki bunu sosyal hizmetlere bildirmemiz gerekiyor mu yoksa sistemden görebilirler mi?

Üye
    ekrem2323 Avatarı

Son Giriş
    04.10-2015
    Saat
    13:37
    Yaşadığı Yer
    Elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gelirde değişiklik olmadıkça bildirmeniz gerekmez.

Üye
    elifffff Avatarı

Son Giriş
    10.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Anladım Teşekkürler

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12