Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    metinunal2816 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    14:16
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese selamlar. Ablam 35 yaşında %90 ağır engelli. 61 yaşındaki hasta annem ve 63 yaşındaki hasta babam ile birlikte yaşıyorlar. 3 kişi olduklarından dolayı daha önce bakım ücreti alamıyorlardı. Çok düşük bir farkla bu parayı hak edemiyorlardı. Ancak annemin yeğeni üniversite okumak için yaşadığımız ile gelince o da annemlerle birlikte yaşamaya başladılar. Dolayısıyla evde 4 kişi oldular. Ancak eve gelen memurlar annemin yeğeninin bakmakla yükümlü olunan birisi olmadığı için hesaba katmayız demişler. Fakat ben gerek burada gerekse başka yerlerde duyduğum ve okuduğum kadarıyla bu tarz olup da hesaba katılan tonla örnek var.

Bu konudaki bilgi, fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Kanun değişikliğinden haberleri yok galiba memurların aylar geçmiş aradan ustelik!
    yegeni ikametini aldırdıysa aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidin ve başvurunuzu yapın. Şu Genelge'yi onlara gösterin:
    http://www.aile.gov.tr/data/5404eb05...53/genelge.doc

Kendileri de bi zahmet aile ve sosyal politikalar bakanlığı sitesini açsınlar mevzuat bölümünde Genelge başlığının altında aynı genelge'ye baksınlar:Mevzuat
    gelişmelerden haberim olsun muhakkak.

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    00:16
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ayni sorun bendede var annem bizle yasiyo ikametgahi bizde ama babamla bosanmadiklari icin anneme bakmakla yukumlu olarsk babami gosyeriyo ve evin gelirine babamin maasinida ekliyo ki ikamet farkli ve o maas evimize girmiyor sonucunu cok merak ediyorum bizi bilgilendirirseniz iyi olur ayrica bu genelgeyi okudum 7. Ayda yayinlanmis ama sunu anlamadim genelgede diyoki her ne ad altinda olursa olsun herturlu gelirler esas alinmak suretiyle hane icinde kisi basina dusen ortalama aylik gelir diyo hane icinde diyor yani bunlar hane icine babamida katiyolar ki ayni ikamet olmadigi halde allah yardimcimiz olsun konuyo vakif arkadaslar bizi aydinlatirsa sevinirim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Alperen, şu kısmı anlamadım demişsin: "her ne ad altinda olursa olsun herturlu gelirler esas alinmak suretiyle hane icinde kisi basina dusen ortalama aylik gelir"
    altını çizdiğim yeri anlamadın galiba. her ne ad altında olursa olsun her türlü gelir dikkate alınır demek evde bakım aylığı hariç her gelirin dikkate alınacağı anlamına geliyor. gelirin adı ne olursa olsun. örnek, dul aylığı, yetim aylığı, 2022 aylıkları, burs, şartlı eğitim yardımı, emekli maaşı, işsizlik maaşı, çalışanların aldığı maaş, kira geliri, tarla geliri, banka mevduatlarındaki paranın aylık faiz getirisi vs. diye tek tek gelir saymaktansa "her ne ad altında olursa olsun her gelir" denmiş kısacası.

evet yeni Kanun değişikliği ile artık evde bakım aylıklarında hanede yaşayan kişilerin gelirleri dikkate alınıyor. yalnız annenizin evli olması sebebiyle geliri yok denemez. TMK hükümlerine göre annenizin babanızdan bir geliri var kabul edilir. bunun hesabını bilmiyorum. fakat memurun orda babanızın ayalığını kafadan annenize yazması da uygun değil. anneniz sizle yaşıyorsa ve ikameti sizdeyse aile bakanlığı il müdürlüğüne gidin müdürle konuşun ve annenizin gelirini memurun nasıl hesapladığını soyleyin ve babanızın butun maaşını annenizin gelirine eklediklerini ve bunun yasal dayanagını bilmek istediğinizi soyleyin.

sonuçtan beni haberdar edin.

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Abla dun aksam ben 183 u aradim ve durumu izah ettim dedimki annem bizle yasiyo ancak bosanik degil babamin ikameti ayri gelir hesaplamasina babamin maasida katilirmi dediki babanizin ikameti ayri ise katilmaz sadece oturdugunuz evdeki kisi lerin gelirleri katilir bizim icin onemli olan nufus mud. Verdigi bilgi onemli dedi sonra ustune basa basa tekrar sordum bosanik degiller ama dedim tmm ikamet ayri ise sizin evinize katilamaz dedi annenizin geliri varsa o katilir yoksada sizin hanenize kisi olarak eklenir ve oyle hesap yapilir dedi bayan bana

Ustteki yazan arkadasimiz yigeni ekletip bu maasi alabilmi acaba sonucta yigeninde bi ailesi var annesi babasi var ona bakaka yukumlu olan kisi var sadece birey olarak ekletebildimi acaba baska bir basliginda eketmis oarak hatta maasi almis olarak bi konu acmis bla benim durumumda ayni degilmi acaba

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

alperen dediğim gibi il müdürlüğüne git ablam ve sen yukarıda dediklerimi yap. dediğim gibi babanın aylıgının hepsini annene dahil etmeleri olmaz. ama TMK hükümlerine göre yine bir miktar geliri var kabul edilir. Bunun hesabını da bilmiyorum ben. Ayrıca yeni yönetmelik yayınlanmadı ve bu yüzden bu konuda nasıl belirleme olacak bilemiyorum da.
    hanede yaşayan kişilerin sadece geliri dikkate alınacak evet. ama sorun şu annen evli dolayısıyla TMK hükümlerine göre bir gelir belirlenmesi lazım eşinden dolayı. ama bunu yeni yönetmelikte dikkate alırlar mı bilemem.
    ortada bir yanlışlık var yani. o yuzden bu işi il müdürlüğünde çözersin. genelgeyi de göster.

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ustteki yazan arkadasimiz yigeni ekletip bu maasi alabilmi acaba sonucta yigeninde bi ailesi var annesi babasi var ona bakaka yukumlu olan kisi var sadece birey olarak ekletebildimi acaba baska bir basliginda eketmis oarak hatta maasi almis olarak bi konu acmis bla benim durumumda ayni degilmi acaba

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

yo sizin durumunuza benzetmeniz tam yerinde. çünkü 18 yaşını doldurmuş ama universitede okuyor ve 25 yaşını da doldurmamış. bu durumda TMK hükümlerine göre anne babanın bakım borcu devam ediyor. Ama TMK hükümlerine göre anne babasından alacagı yardım miktarını tespit etmeleri lazım geliri için de hem anneniz için hem de yukarıdaki yegen olayında da TMK hükümleri düşünüldüğünde benim yorumum hesaplanmalı. ama yeni yönetmelikte bunun için açıklamalar olacaktır.
    ama siizn durumunuzda babanızın aylıgını tamamen eklemişler. bu da yeni değişiklikten haberleri olmadıgı anlamına geliyor. çünkü onceki mevzuat hukumlerini uygulamışlar. oysa o mevzuat hukumleri yeni kanun değişikliği ile değitirildi. genelge de bu yuzden yayınlandı.
    bunlar işi çözemeyince eski usule göre hesap yapmışlar yani. bu yuzden ben il müdürlüğüne git yasal dayanaklarını sor dedim. onlar önceki genelge hükümlerini ve şimdiki yönetmeliği gösterdiklerinde sen de tapu gibi yeni kanun ve genelge'den bahsedeceksin. bu işi de memurlara bırakma müdüre çık. işi çözemezlerse hukuk müşavirliğinden bilgi alsınlar ama seni bu şekilde magdur etmesinler.

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tamam abla valla allah senden razi olsun bizi boyle bilgiendiriyorsun yarin gidicem ve dediginiz gibi anlaticam bakalim nasil bir aciklama yapacaklar bence kendileride bilmiyoya neyse yarin ola hayrola yarinki gorusme sonucumu burafa paylasicam tesekkurler

Üye
    metehan50* Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:06
    Yaşadığı Yer
    Afyon
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    7

Selamlar. Melek hanım. Benimle aynı bu konuya benzer bir sorunum olmasından dolayı aynı başlık altında sorumu iletmek istiyorum.Size,bazı nedenlerden dolayı özelden soru sormuştum. Sanırım soruyu görmediniz. Daha önceden de sizinle form üzerinden görüşmüştük.Benim % 100 zihinsel engelli oğlumun olduğunu,annesinin bakmadığını,bu yüzden dolayı eşimden ayrıldığımızı,tekrar evlendiğimi,yeni eşimin ilk önce bakımda sorun çıkarmadığını,daha sonra sırasıyla annemin ve ardından babamın vefat ettiğini,daha sonra kızımın gelin olduğunu,hanede kişilerin eksilmesiyle bakım maaşının kişi başı gelirin yüksek olmasından dolayı kesilme riskinin taşıdığını bakım maaşı da kesilmesi durumunda da eşimin bakıma hiç yanaşmayacağını size iletmiştim.
    Bu aşamadan sonra ev işlerine ve hasta bakımına yardımcı olması için hemen evimizin 15-20 metre yakınında ikamet eden ablamın 15 yaşlarındaki kızının yani yeğenimin haftanın bir çok günlerinde bizim evde kalarak eşime yardım etmektedir.Aynı zamanda yeğenim okula gitmektedir.Bazı harcamalarını da ben karşılamaktayım.
    Benim aklıma yeğenimin ikametini acaba bizim eve aldırsam bakım aylığı hesaplamasına dahil edilir mi? sorusu gelmektedir. İl müdürlüğü bu konuda sorun çıkarır mı? Buraya eşimin hastaya bakmakta zorlandığını,bu yüzden eşime yardımcı olması bakımından yeğenimin ikametini haneye aldıracağımı,aksi halde hastanın evde bakımını yapacak kimsenin olmadığından devletin bakım yurtlarına vermek zorunda kalacağımı bildirir dilekçeyi il müdürlüğüne versem acaba nasıl bir sonuç çıkabilir?
    Oğlumu özel rehabilitasyon ve bakım evine vermeyi düşünmüyorum.Bulunduğum ilde bulunan iki adet bakım merkezi hastalara kötü muamele ve uygunsuz iş ve işlemlerinden dolayı kapatılmış olduğundan bu konuda vicdanen daha da ıstırap içerisindeyim.Ama çaresiz kalınca oğlumu bakım evine vermekten başka da bir çarem kalmayacaktır.Melek hanım bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Abicim ilk once allah yar ve yardimcin olsun
    Benim ilk basvurumda babam anneme bakmakla yukumlu oldugu icin basvuru bile yaptirmamislardi bugun gittim tabi melek ablanin verdigi bilgiler ile donanimliyim durumu anlattim ve babami hic hesaba katmadan basvurumu aldilar ev icerisinde ikamet eden herkesin vergi duruminu sgk durumu ne gelir olabilirse o durumlari aciklar kurumlardan bilgi toplayacagim ve surece baslicaz genel durum ile ilgili her gelismeyi burdan yazicam insaallah melek ablada soruna cvp verecektir

Tekrarda cok gecmis olsun allah yardimcin olsun

Üye
    metehan50* Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:06
    Yaşadığı Yer
    Afyon
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    7

Teşekkür ederim Alperen16.Başa gelen çekilecektir elbette.Ama herkeste baba yüreği gibi yürek,insaf,merhamet ve acıma duygusu maalesef olmuyor.Bu çekilen çileden üzüntü ve pişmanlık da duymuyorum.Yüce yaratan bizleri bu dünyada imtihan etmektedir.Önemli olan bu imtihandan en iyi şekilde çıkmaktır.Allah bütün özürlülere ve onların aile bireylerine sabırlar versin.

Üye
    nazo07 Avatarı

Gerçek Adı
    nazmiye
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Seamın Aleyküm hayırlı aksamlar herkese Melek hanım benim durumda Allperanınkine benziyor babamla ilgileniyorum ablamda bizle yasıyor gecen hafta geldiler ve enislemin maasında ekleyip + babamın emekli massına ( baska gelir yok) hepsinin toplamını 4 e boleceklerini soyledile budurumda kisi basina dusen gelir yuksek çıkıyor.ben yaklasık 3 yıldır maas alıyordum ve is hayatındanda oldum zaten bırakıp calısmam imkansiz simdi hem maası kesecekle hemde faizle geri ödetecekler ben ne yapabilirim bilemiyorum çok zor durumdayım yardımcı olursanız cok sevinirim. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah.

Ablam boşanmadı ve enistem bizle yasamıyor

Üye
    alperen16 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaslar dun itibari ile basvurumuzu yapmis bulunmaktayiz evde bulunan herkesin gelir ve varlik tespiti yapilip basvurumuzu aldilar annem hakkinda daha once oldugu gibi kimse bi yorum yapmadi babamizin maasida eklenir gibisinden memur kiz yasal sure 3 ay ancak 1 veya 1.5 ay icerisinde evimize komisyonun gelicegini bildirdi heyecan ile komisyonu bekliyoruz olusan gelismeleri burdan paylasicam
    Saygilar

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    metehan50,
    siz özet geçmeseydiniz hatırlayamazdım bile. özel mesajlara bakmıyorum. çünkü, özel mesaj kutusu çabuk doluyor ve mesajları silmek durumunda kalıyorum. oysa sorunu çözebilmek için bazen eski mesajlarınızı sıkı kontrol etmek zorunda kalıyorum. ihtiyacım oluyor önceki yazdıklarınıza. ve onca uyenin yazdıklarını aklımda tutmam imkansız. bir de aynı sorunu olanlara da faydası olur forumda yazışma olursa. bir de en önemlisi insanız ve bazen hata yapabiliriz. buradan yazışmak benim de denetimden geçmemi sağlar. bir yanlışlık yaptıgımda uyaran olur. yani her halukarda forumdan yazışmak hepimiz için daha avantajlı.

bahsettiğin şekilde dilekçeyle hemen il müdürlüğüne başvur lütfen. yazışmalarımızda bildiirim yükümlülüğünden bahsettim mi bilmiyorum -bu konu önemli çünkü- hemen kişi değişikliklerini de bildir. hem kişi değişikliklerini bildir hem de burada yazdıgın gibi durumu anlat mudurlüğe ve dilekçeni ver. bu konuda sana yardımcı olacaklardır. Öncelik engellidir çünkü. engellinin lehine karar almaya çalışacaklardır. gelişmelerden beni de haberdar et lütfen.

.................
    nazo07,

babanın bakıısın ve bu şekilde babana baktığın için evde bakım aylığı alıyorsun. ablan size evde bakım aylığı baglandıktan sonra mı taşındı? daha önce sizle mi kalıyordu? eger sonra taşındıysa bunu bildirmek zorundaydınız. eniştenin ikameti sizde değilse alpere yazdıklarım senin için de geçerli ablası.
    yukarıdaki ilk mesajımda bir genelgenin linkini verdim. o genelgeyi il müdürlüğüne göster. halen kanun'da yapılan değişiklikleri bazı il müdürlükleri ögrenmemiş anlaşılan!
    bu arada ablan hep sizle kalıyor di mi? eger evine gittiği ve orada yaşadıgı tespit edilirse bu sorun olur.

alpren16,
    sorunu çözdüğünüze sevindim
    lütfen gelişmelerden haberdar edin.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon