Sayfa 7 / 19 İlkİlk ... 3456789101117 ... SonSon
Toplam 273 mesajın 91-105 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    follow Avatarı

Son Giriş
    03.06-2015
    Saat
    03:11
    Yaşadığı Yer
    yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam ben daha önce de yazmıştım kalemşör abla sizin de bilgilendirmelerinizle ( çok sağolun ) başvurumuzu yaptık annem bakıcı oldu bakalım bi sorun çıkmadı hani beni saymama gibi.. yine bankaları, tapuydu, belediyeydi, sgk. vs dolaştık tüm evrakları tekrar yaptık verdik bakalım bir ay içinde geleceklermiş. yalnız benim aklıma yine takılan bişey oldu babam geçen yıl engelli raporuyla kendine otomobil almıştı bunu bildirmedik bildirmemiz gerekiyor mu? sorun çıkar mı? krediyle aldık ve 4 yıl kredi ödeyecek hala ödüyoruz her ay..tşkler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

@follow

ablam bakım hizmetleri değerlendirme heyeti gelmemiş daha size. heyet geldiğinde beyan edersiniz bunu. ayrıca bildirmenize gerek yok. heyet gelince onlara söylersiniz aracınızın da oldugunu. söyleyin kesinlikle.

@barisvan

evde bakım aylıgında gelir hesabına evde bakım aylığı dahil edilmez ablam. söylediğin gelirlerden başka gelir yoksa gelirin uygun rahat ol. yalnız gelir değişikliği,kişi sayısı değişikliği olursa bunları en geç 1 ay içinde il müdürlüğüne bildirmeyi unutma.

@marfatih

senden de Allah razıolsun ablam benim.

hanede kişi başına düşen aylık gelir 572,64 TL ü
    stünde mi çıkıyor? hesabı doğru yaptın mı ablam? İstersen aylık gelirleri soyle ben de bir hesaplayayım. hanede kaç kişi oldugunuzu da yaz lütfen.

Üye
    marfatih Avatarı

Son Giriş
    26.02-2017
    Saat
    22:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

@Kalemşör

Asiyoruz abla ustdeki sorulari biliyorsan yazabilirmisin

teyzem 900 tl (babasinin sgk si hic evlenmedigi icin )
    ben 1200 tl
    babam 1000 tl

ben eylulde evlenecegim ama hane sayisi dusucek yine geciyor

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

@marfatih

ablam şu başlıktaki tüm yazılarımı ve yazılanları oku. Kağıt da bendim zaten http://www.engelliler.biz/forum/evde...s-dahil-2.html
    yazıları okudugunda göreceksin ki il müdürlükleri bile 1 Temmuz 2015 tarihinden sonra bocaladı ve yanlış hesap yaptı. Üstelik bakanlık genelge yayınlamasına ragmen. senin linkini verdiğin eski genelge hukumlerini uyguladılar yani. bu sorunun kaynagı da şu: yeni yönetmeliğin yayınlanmaması. yönetmelikte halen gelir konusunda uygulanmayan eski hükümler var.

bunları niye anlatıyorum. il müdürlükleri bile uzun bir müddet bu kanuni değişiklikten haberdar olmayıp yanlış gelir hesaplaması yaptılarsa sen ne yapabilirsin?İl müdürlüklerine hade bakanlık genelge yayınlayarak kanundaki değişiklikleri bildirdi ya ailelere niçin bildirilmedi? il müdürlükleri denetim yapabilirdi. ama yapmamışlar.
    şimdi senin yapman gereken şey il müdürlüğüne gidip buradan bu yeni bilgiyi aldıgını ve ona göre hemen gelip bildirim yaptıgını söylemen. git bu durumu daha yeni ögrendiğini ögrenir ögrenmez gelip bildirim yaptıgını soyle.
    ama borç çıkartırlarsa hakikaten vicdansızlıgın alasını yaparlar. buyuk ihtimalle 1 temmuz sonrası için de borç çıkartabilirler.
    yalnız bu da davalık olmalı bence. aileler işi güç yok kanun değişikliği mi takip etsin ne bilsinler ya?
    denetim yapılabilirdi oysa ve bu sorun çözülebilirdi.
    hele sen benim linkini verdiğim başlıktaki yazıları oku. İl müdürlüklerinin bile değişiklikten sonradan haberdar oldugunu gör. hazırlıklı git ve gelir durumunla ilgili yeni şeyler ögrendiğini buna göre hemen geldiğini il müdürlüğüne söyle.
    İl müdürlüğüne o kadar kızdım ki kızhgınlıktan cümlelri bile zor kurabildim. dilerim anlaşılır yazmışımdır...

Üye
    h.aydin16 Avatarı

Son Giriş
    12.03-2015
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabalar. dedem kanser hastası ve ağır engelli belgesi var. babaannemle beraber yasiyorlar. gelirleri 1300 tl (emekli maaşı). bakımları yakınlarında oturan bi akrabamiz tarafindan sağlanıyor. evde bakım maaşı hakkından faydalanmak mümkün müdür?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

@h.aydin16

evde bakım aylığı baglanabilmesi için şu 3 temel şart aranır:
    1. % 50 ve ustu agır özürlü engelli sağlık kurulu raporu. anladıgım kadarıyla bu varmış.
    2. hanede kişi başına düşen aylık gelirin 572,64 TL altında olması.
    3. bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olması. bakıma muhtaçlık kriterlerini dikkatle inceleyin lütfen:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    dedeniz yaşlıymış. yaşlılıgından kaynaklı bir başkasının bakımına muhtaçlıgı değil hastalıgından kaynaklı bakıma muhtaçlığı dikkate alınır. Hastalıgına göre bakıma muhtaçlıgını degerlendiriniz lütfen.

hanede 2 kişilerse gelirleri uygun değil. ama evde 2 kişiden fazlalarsa gelirleri uygun.

bu saydıgım 3 şarttan birind ebile uygun bulunmadıgında evde bakım aylıgı baglanmaz.
    hanede başka bakabilecek kims eyoksa evet haftanın 7 gunu 24 saatlik bakım hizmetini yapması ve en az sekiz saatini engelliyle geçirmesi koşuluyla yakınında oturan akrabası bakıcı olabilir.
    şartlarınız uygunsa aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğüne başvurabilirsiniz. gelir ve rapor uygunsa siz başvurun, bakıma muhtaçlığı zaten bakım hizmetleri değerlendirme heyeti değerlendirir.

Üye
    serman Avatarı

Son Giriş
    27.04-2015
    Saat
    11:52
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki araç alımında ötv siz araç bedelimi hesaplanır.

Üye
    anteplim27 Avatarı

Son Giriş
    18.03-2015
    Saat
    15:56
    Yaşadığı Yer
    GAZİANTEP
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım. Bu ücretlerde resmi kurumda çalışan işçilerin ikramiyeleri dahil edilecekmi. Yılda 112 günlük bir ikramiye alıyorlar. Kişi başına düşen gelirin üzerine eklenecekmi. Ayrıca şuan ödenen evde bakım maaşı 10.000*0,079308= 793 tl. olması gerek ama hiç burda belirtilen rakam kadar aylık almadık. örnek 13.03.2015 tarihinde hesaba 733 tl. yattı. Ayrıca annem benim üzerime sigortalı ve babamla resmi nikahı yok. annem bazen kardeşlerimin yanında bazende benim yanımda kalıyor

Üye
    SAMET/ Avatarı

Gerçek Adı
    samet
    Son Giriş
    24.04-2015
    Saat
    17:05
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

6 senedir evde bakım aylığı alıyorum, evde 4 kişiyiz, babamın 1500tl emekli maaşından başka gelir yok fakat bu maaşa başvururken ablam başka ilde görev yapmaktaydı, şimdi bizim yanımıza gelip çalışmak istiyor. Ablam bekar öğretmen, ablamın aylığı bu hesaba dahil edilir mi? yoksa ablam başka evde kirada mı oturmak zorunda? nasıl bir yol izlememiz lazım.

Üye
    hülyacemre Avatarı

Gerçek Adı
    hülya
    Son Giriş
    03.05-2015
    Saat
    21:14
    Yaşadığı Yer
    malatya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Kalem hanım.Benim annem 66 yaşında 6 yıldır alzaymır hastası.Geçen yıl bakıma muhtaç parası için başvuru yapmıştık ama babamın emekli maaşı 20 lira fazla olduğu için verilmedi.Annemin raporu % 90 Ağır engelli.Babam 75 yaşında.evde birde bekar erkek kardeşim var o da 1 000 lira maaşla işe girdi 6 aydır. Benim sormak istediğim şu anneme bir kadın tutmayı düşünüyorum .Bakım maaşıda kadının adına almak için gerekli şaartlar neler ?Kadının eşi asgari ücretle çalışıyor.Ev erkeğin adına araba yok. 3 çocuğu var biri ün.okuyor.Babam anneme ne kadar bakabilir ki bir erkek olarak.2.sorum alzaymır hastalarıyla ilgili başka yöntemler yok mu?Teşekkürler.

Üye
    miyokard Avatarı

Son Giriş
    23.01-2017
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalemşör abla benim evde bakım maaşı bağlandı 2 aydır alıyorum önceden size bahsetmiştim 1800 gün sigoralılığım var 3600 günden emekli olabildiğim için bir yakınım 3nisanda işe girişimi gerçekleştirdi gerçekte işe gittiğm yok tabi kağıt üzerinde sırf sigorta pirimim dolsun diye bende dün sosyal politikalara gittim durum hakkında bilgi verdim masa başındaki bayan bir form verdi boşlukları doldurdum değişiklikleri yazdım eve en kısa sürede bir heyet gelecek dedi bayan sizce bu durum normal mi yoksa sıkıntılı bir durum olabilirmi kağıt üzerinde de olsa benim işe girdiğimden dolayı gelir gibi gözüken aylığıda ekleyince kşi başına düşen gelir sınırını aşmıyoruz abim de asgari ücretli benim çalışır gözüktüğüm yerde de ben asgari ücretli gözüküyorum başka gelirimiz yok şuna 2 aydır bakım maaşı alıyorum hepsi bu sizce bakım maaşında bir sorun çıkarmı

Üye
    miyokard Avatarı

Son Giriş
    23.01-2017
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ayperisi babannenizin gelirleri evdeki kişi sayısına bölündüğünde kriteri aşıyorsa benim elime geçmiyor kredi ödüyoruz desenizde sorun olur büyük ihtimalle bu gibi durumlarda kurumun tek baktığı şey hanedeki gelir ve kişi sayısı gerisi pek önemli değil borcum var kredi ödüyorum ben emekli maaşı kullanmıyorum gibi sorunlar maalesef kurumu pek ilgilendirmiyor nş herşey umduğunuz gibi olur

Üye
    murat@ Avatarı

Son Giriş
    05.05-2015
    Saat
    21:56
    Yaşadığı Yer
    HAKKARİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba Kalemşör Hanım:bakıcı aylığı gelir sayılıyor mu?

Üye
    nightmare61 Avatarı

Son Giriş
    21.04-2015
    Saat
    14:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalemşör

Selam Melek abla. Bizim aylık gelirimiz 2 asgari ücret ve 1 emekli maaşı. 950+950+910 TL. Babama %58 özürlü raporu verildi. Fakat 1 tane evim var.. Üstüme kayıtlı fakat içinde kiracı falan yok... Ben başka bir şehirde kirada oturuyorum.. Ben babam için evde bakım aylığı almaya hak kazanabilir miyim ? Babamla beraber ailemiz 5 kişi.

Üye
    esmalida Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    selamun aleykum, devlet memuruyum aylik gelir 2400 lira , evde 4 kisiyuz, bakim ucreti alabilirmiyiz.

Sayfa 7 / 19 İlkİlk ... 3456789101117 ... SonSon