Sayfa 12 / 19 İlkİlk ... 28910111213141516 ... SonSon
Toplam 273 mesajın 166-180 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Filistin Avatarı

Son Giriş
    17.08-2016
    Saat
    17:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kalem hanim hayirli aksamlar
    Ben 15 yasinda oglumla beraber yasiyorum. Esim 2011 yilinda vefat etti. Agir ozurlu ve bakima ihtiyac diye raporumda yaziyor. Emekliyim maasimi 1000 1100 tl civarinda biliyorum. Cocugumun bakim ucreti alma durumu olurmu.

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ağır özürlü evet yazıyorsa maaşınızı 2 kişiye böldükten sonra kişi başı 606 lirayı geçmiyorsa başka geliriniz yoksa alırsınız ama 15 yaşındaki çocuğunuz yaş itibariyle size bakıcı olurmu onu sorgulamak lazım
    Konu bilgeadam tarafından değiştirilmiştir (29.09-2015 Saat 11:16 ).

Üye
    Guney89 Avatarı

Son Giriş
    17.02-2016
    Saat
    20:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba
    Evde bakım aylığı 3 ayda bir mi ödeniyor ? yoksa her ay mı ? 1 ayda elimize geçen net tutar ne kadar oluyor ? Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

@efsun35

tarla, bag gibi gelirlerin belirlenmesinde Ziraat Odası'nın belirlediği gelir esas alınır. bu konuda il müdürlüğünün yapabileceği bir şey yok. itirazınızı Ziraat Odası'na yaparsınız ve gelirin yeniden belirlenmesini istersiniz burada anlattıklarınızı onlara anlatırsınız. lakin tarla ve bagdan bir gelir elde etmeseniz de tarla ve baga gore Ziraat odası yıllık gelir belirliyor. yöntemlerini ve gelir hesabını neye göre yaptıklarını Ziraat Odası'ndan öğrenebilirsiniz.
    tarla ve bagı satmaya kalkarsanız elbette bu satış tespit edilir. kaldı ki bu satıştan elde ettiğiniz parayı ve nasıl değerlendireceğini siz söylemelisiniz.
    bağ ve tarla gelirlerinin aylık ortalaması dikkate alınıyor. Ziraat Odası tarafından size bildirilen gelir yıllık gelirdir. aylık ortalamaya göre de mi sınırı geçiyorsunuz?

@Filistin

ağır özürlü rapora sahip olan sizseniz oğlunuz 18 yaşından küçük olduğundan dolayı bakıcı olamaz. bakıcı olması için 18 yaş ustu olması gerekmekte.
    eger her gün size gidip gelebilecek yakınlıkta bir akrabanız varsa o bakıcı olsun. ancak bu akrabanızın da haftanın 7 gunu en az sekiz saatini fiilen sizle geçirmesi ve haftanın 7 gunu 24 saatlik bakım hizmetinizi aksatmamsı şarttır. bu konuda bakım hizmetleri değerlendirme heyeti ikna olursa bakıcınızın bu şartları sağlaması kaydıyla ayrı hanede yaşaması sorun olmaz.
    ayrıca agır özürlü
    raporunuzun olması yeterli değil. bakıma muhtaç bulunmanız şarttır. şurayı dikkatle inceleyin NOT kısmında yazanlara göre kendi durumunuzu değerlendirin:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html
    başka geliriniz yoksa geliriniz uygun.
    bakıma muhtaç durumda oldugunuzu düşüyorsanız aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğüne gidip bakıcı konusunda rehberlik alın. oğlunuzun yaşını da söyleyin. sonuçta engelli lehine inisiyatif de kullanabilirler ve yol da gösterebilirler size.

@Guney89

evde bakım aylıgı her ay ödenir.

01. 07.2015- 31.12.2015 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylığı 830,84 TL olmuştur.

Üye
    RECEP KESER Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET KARAYEL
    Son Giriş
    27.10-2016
    Saat
    14:02
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evde bakım maaşı kişi başına düşen gelirden sayılıyormu

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

evde bakım aylığı için soruyorsanız gelirden sayılmaz.
    evde bakım aylıgı sadece evde bakım aylıgı gelir hesabında gelire dahil edilmez. onun haricinde her gelir hesaplamasında (2022 aylıkları, GSS gelir testi vs) gelir hesabına dahil edilir.

Üye
    Guney89 Avatarı

Son Giriş
    17.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem
    Abla başka arkadaşa verdiğin cevapta ( Engelli bakıma muhtaçlık kritelleri ) diye link vermişsin tıklayıp annemin durumunu göz önünde bulundurarak cevaplar verdim kendimce, yinede tam anlayıp emin olamadım. Annemin sağ bacağı çocukken felç kalmış oynatamıyor, 150 boyunda 115 kilo civarı, hipertansiyon hastası sürekli ilaç kullanmak zorunda , 1 sene önce beynine kan pıhtısı atması sonucu sağlam olan sol bacağı ve sol kolu da felç oldu ve ömür boyu kan suandırıcı kullanmak zorunda. Benim yardımımla bile yürüyemiyor, yardımla sadece emekleyebiliyor, merdivenerden yardım etsemde çıkamıyor, tuvalete gidemiyor altına sürgü koyuyorum, ilaçlarını yanına bırakırsam kendi içebiliyor ve konuşmasında bir problem yok.Evde bakım aylığı çıkarma şansımız sizce var mı ? Teşekkürler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

anllatıgın gibiyle bakıma muhtaç durumda annen ablam. ama bu yetmez. gelir ve raporunuzun da uygun olması gerekir. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 606,95 Tl altındaysa geliriniz uygundur.
    eger % 50 ve üstü agır özürlü engelli raporu varsa raporu da uygundur.
    bu üç şarta uygun bulundugu takdirde evde bakım aylıgı baglanır.

Üye
    Guney89 Avatarı

Son Giriş
    17.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Kalem Abla 1000 tl ben maaş alıyorum (sigortalı değilim ) birde annemin ölen babasından aldığı 380 tl var. 19 yaşındaki kız kardeşimin ikametgahı da bizimle birlikte fakat farklı şehirde üniversite okumaya gitti 1 ay önce. Devletten böyle bir para talep etmek istemiyorum ama kardeşim gidince anneme bakacak kimse kalmadı annemi kontrol etmek için günde 4 5 defa eve geldiğimden de işten kovulacak gibi duruyorum. En azından kardeşim okulunu bitirene kadar anneme benim bakmam lazım İnşallah hayırlısı olur. Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Rica ederim ablam. bence de iyi düşünmüşsün. aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne git başvurunu yap. ayrıca işten çıkacagını da soyle. rehberlik etsinler sana yardımcı olsunlar. işten çıkma gibi plan programını da ona göre yaparsın

Üye
    efsun35 Avatarı

Son Giriş
    14.10-2015
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım ziraat odası 11 bin lira yıllık gelir belirtmiş aya böldüğümüzde 900 küsur lira civarında bir miktar çıkıyor bu durumda sınırı çok geçiyoruz ama bağın durumu ve ortak olmasından dolayı biz hiç bu miktarda gelir elde etmedik örnek vereyim bu sene ortakçı masrafları falan düştükten sonra bize 500 tl bile vermedi ama ziraat odası bunları bilmeden yıllık gelir çıkarttı ve ben ne yapacağımı şaşırmış durumda kaldım ortağa vermek zorundayız çünkü kendimizin bakma imkanımız yok sizce ne yapmalıyım nasıl çözerim bu durumu

Melek hanım ayrıca şöylede bir durum var biz abimin emeklilik durumundan dolayı bakım maaşını iptal ettirmek istediğimizide belirttik iptal isteğimize rağmen yeniden evrak istendi bizden

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

@efsun35
    önceki mesajımda da dediğim gibi aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü tarla ve bağ gelirleri ile ilgili Ziraat Odası'nın belirlediği geliri esas alır. bu konuda il müdürlüğü bir şey yapamaz. siz Ziraat Odası'nın belirlediği geliri yüksek buluyorsanız itirazınızı Ziraat Odası'na yapacaksınız. burada anlattıklarınızı onlara da anlatın onlar gelir hesabını neye göre yaptıklarını size anlatırlar. lüzum halinde gelir tespitini yeniden yaparlar.
    inanın hiç işlenmeyen tarla için bile gelir hesaplanıyor. bu konuda benim yapabileceğim bir şey yok. Ziraat Odası ile halledeceksiniz.

evde bakım aylıgını niçin iptal ettirecektiniz? gelir sınırını mı aşıyordunuz?
    sanırım gelirinizi incelemeye aldılar. yersiz ödeme konusu var mı yok mu onu incelemek için gelir incelemesi yapacaklardır. gelir değişikliği olduysa ve belirlenen sınırı geçtiyseniz, gelir değişikliği oldugu tarihten itibaren yersiz ödeme iddiasıyla ödenen aylıkların istenmesi söz konusu olabilir.
    ama hanede kişi başına düşen aylık gelir belirlenen sınırı geçmediyse yersiz ödeme konusu olmaz ve borç çıkartılmaz.

Üye
    efsun35 Avatarı

Son Giriş
    14.10-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

maaşı abimden dolayı alıyorduk fakat abim için emeklilik başvurusu yaptık emekli maaşı bağlanacak ve dolayısıyla emekli maaşı bağlandığında geliri aşıcaz bu yüzden iptal ettirmek istedik ama söz konusu bağa biçilen yıllık gelir miktarı durumu karıştırdı elde etmediğimiz gelirden dolayı geçmişe dönük haksız ödeme yapılmış olucak yani bağın yıllık geliri aya bölündüğünde gelir sınırını geçmiş olucaz ama sorun olan bizim elimize geçmeyen gelir

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

peki il müdürlüğüne önceden bag ve tarlayı beyan etmemiş miydiniz? evde bakım aylıgı aldıktan sonra mı bag ve bahçe sahibi oldunuz?

Üye
    efsun35 Avatarı

Son Giriş
    14.10-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ilk başvuruda istenilen evraklarda tarla bahçe geliri demiyordu ve bende memleketteki bağı vermemiştim sadece yaşadığımız yerdeki tapu kaydını vermiştim

Sayfa 12 / 19 İlkİlk ... 28910111213141516 ... SonSon