Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 46 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    alpenliebe Avatarı

Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    22:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    2012/26 sayılı Aile ve Sosyal politikalar bakanlığının genelgesine gere evde bakım parası iadesi sadece gelir ölçütünü aştığında iade istenebilir, adres değişikliği yüzünden evde bakım parası geri istenebilirmi?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:16
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    187
    Verilen Beğeniler
    82

adres değişikliği il dışı olmuşsa 15 gün içinde bildirmelisiniz.maaş kesilir ve tekrar inceleme yapılır, bu incelemede daha önce bildirmediğiniz bir geliriniz tespit edilmezse sorun olmaz. şartlarınız aynen devam ediyorsa bağlanır yeniden ve alamadığınız ayları toplu olarak alırsınız bildirmeniz durumunda.

Üye
    vefa Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    12:47
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

daha önce adres değişikliğinde kesilen maaş tekrar bağlanana kadar geçen süredekiler verilmiyordu değiştimi

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:16
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    187
    Verilen Beğeniler
    82

Üye
    alpenliebe Avatarı

Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar bizim sorunumu şu adres değişikliğini aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne bildirmedik 16 ay kadar ödeme yaptılar sonra iki ay yatmadı aradık adres değişikliği olmuş dediler bizde taşındığımız il deki müdürlüğe başvurduk tekrar maaş bağlandı ancak eski adresimizdeki il müdürlüğü 16 ayın ödemesini geri istiyor böyle bir şey hukukimi

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

farklı bir ile taşınmışsınız. yeni adrese geçtikten sonra 15 gun içinde adres değişikliğinizi evde bakım aylığı aldığınız daha önceki il müdürlüğüne bildirmekle yukumluydunuz. siz adres değişikliğini bildirince aylık kesilecek ve yeni adresinizin olduğu il müdürlüğüne yeniden başvuru yapacaktınız. ama siz adres değişikliğini bildirmeyince onceki il müdürlüğü fark etmiş ve aylığınızı kesmiş borç tahakkuk ettirmişler size.

öncelikle şunu söyleyim adres değişikliğinden dolayı haksız ödeme iddiasıyla borç çıkartılamaz. bu açıdan hukuki değildir.
    eger evde bakım aylığı alıyorken bakım hizmetinde aksama olmamışsa, yani bakıcı bakım hizmetini aksatmadan haftanın yedi gunu 24 saatlik bakımını yapmışsa hastanın;
    bu süre içinde belirlenen gelir sınırını aşmamışsanız yani gelir değişikliği olmamışsa, aylık kesilmesini gerektirecek bir durum yoksa size haksız ödeme yapıldı idiasıyla borç tahakkkuk ettiremezler.
    sizden ödedikleri maaşı geri istemeleri için aylık kesilmesini gerektirecek şartların oluştugunu bilgi ve belgeye dayandırarak yasal işlem yapmak zorundalar. adres değişti ve bildirilmedi diye bir gerekçeyle ödenen tüm aylıklar sizden istenemez.

o yuzden soruyorum:
    1. evde bakım aylığı alıyorken bakıcı bakım hizmetini aksatttı mı? bakıcının bakması gerekir aylığı kim alıyorsa o. başkası bakarsa olmaz yani.
    2. evde bakım aylığı alıyorken gelir artışı oldu mu? sonradan çıkan bir gelir olur biri çalışmaya başlar vs gelir durumunuzda değişiklik oldu mu hiç? gelir kriterini o aldıgınız dönemlerde hiç aştınız mı?

eger bu sorulara cevabınız hayırsa ve aylık kesilmesini gerektirecek bir değişiklik olmadıysa taşındığınız il müdürlüğüne ya gidin ya da telefonla arayarak yapılan yasal işlem için hukuk müşavirliğinden görüş almalarını söyleyin.
    bu konuda hukuk müşavirliğinin yayınlanan görüşleri de var. aksi halde borcu ödemeyeceğinizi ve mahkemeye gideceğinizi söyleyin.

olmadı aile bakanlığı engelli ve yaşlı hizmetleri genel müdürlüğünü arayın hakkınızı arayın.
    çünkü aylık kesilmesini gerektirecek bir durum değişikliği yoksa sizden ödenen tüm maaşları adres değişti mazeretine sıgınarak alamazlar. Bu iş mahkemelik olur.

Üye
    alpenliebe Avatarı

Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, gelir artışı olmadı zaten olsa taşınılan ilde evde bakım maaşı bağlanmazdı sadece adres değişikliğinden dolayı iade istiyorlar dediğim gibi evde bakım ücretinin geri ödenmesi ilgili genelgede adres değişikliği geçmiyor önce geri ödeme yi tahakku ettiren il müdürlüğüne itiraz dilekçesi verecem eğer itirazım kabul edilmez ise dava açacağım da, davalı ilgili il müdürlüğümü yoksa bakanlıkmı olacak tereddüte düştüm

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

davadan önce yapılması gerekenler var. oncelikle size gelen borç yazısını buraya kopyalayabilir misiniz?
    ona göre sizi yönlendireceğim ne yapmanız konusunda.
    mahkemeye taşımadan halletmeye çalışalım. olmazsa mahkemeye başvurursunuz.

Üye
    alpenliebe Avatarı

Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hemen yazıyorum 30/07/2006 tarih ve 26244 sayılı bakıma muhtaç özürlülerin tespiti ve bakım hizmeti esaslarının belirlenmesine ilişkin yönetmelik
    .... adlı engellinin evde bakım hizmeti modelinden yararlanabilmesi için bakıcısı olarak tarafınıza 01/10/2011 tarihli müdürlük makamı oluru ile bakım ücreti bağlanması uygun görülmüştür. dosya incelemesi sonuncunda ilgili yönetmelik gereğince 17/12/2012 tarihinde bakım ücreti onayınız iptal edilmiştir. 17/12/2012 -01/04/2014 tararhlerin arasında ödemesi yapıan evde bakım ücretinin faiziyle birlikte 12.180,16T.L ve malmüdürlüğünün çıkaracağı günlük faizi lile birlikte iade edilmesi gerekmektedir.
    iade ücretin yazımız tebliğinden itibaren 30 gün içersinde ilçenizde bulunan mal müdürlüğüne .... dosya numarasına saymanlıklar arası işlem fişi ile Bahçelievler mal müdürlğünün .... hesabına yatırılarak ödeme dekontunun müdürlüğünüze bildirilmesi gerekmektedir. söz konusu ücret yatırılmadığı takdirde muhakemat müdürlüğü tarafnıdan hakkınızda türk ceza kanununun 158.maddesi gereğince işlem yapılacaktır bilgilerinize rica ederim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

17/12/2012 tarihinde mi taşındınız başka bir ile?

bir de evde bakım alıyorken daha önce oturdugunuz il hangisi? sürekli uzun cumle kullanmayım direkt o il müdürlüğü diye yazayım size?

aşağıdaki dilekçeyi gerekli yerleri doldurarak ve bilgileri vererek BİMER'e yollayın:

"
    17/12/2012 -01/04/2014 tararhlerin arasında bakım hizmetinden yararlandırılan ..... engelli için ödenen evde bakım ücretlerinin haksız ödeme iddiasıyla geri iadesi istenmektedir. Oysa bu tarihlerde haksız ödemeye konu olacak bir durum değişikliğimiz olmamıştır. bakım hizmeti aksatılmadan verilmiş, gelir kriterlerini aşan bir gelirimiz olmamıştır. sadece şu tarihte ,,, ile taşınmış ve adres bildirmemişiz. adres değişikliğinden dolayı evde bakım aylığı kesilmiş olup daha sonra bulunduğumuz ... il müdürlüğüne başvurumuz neticesinde tekrar evde bakım aylığı baglanmıştır.
    ekte sunduğum borç yazısının gerekçelerinin Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hukuk müşavirliği tarafından ilgili İl Müdürlüğüne sorulup gerekçelerinin hukuki açıdan değerlendirilmesini, Hukuk Müşavirliğinin görüşleri doğrultusunda yapılan yasal işlemin tekrar gözden geçirilmesini ve yapılan yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum.
    Bilgilerinize arz ederim.

ekte de size gelen borç yazısının fotokopisini gönderin aslı sizde kalsın. sakın kaybetmeyin.

NOT: il müdürlüğüne dilekçe göndermeyelim vazgeçtim. zaten BİMER'e gönderdiğiniz dilekçe sonucunda o il müdürlüğünden d egörüş istenecektir. o yuzden o kısımları sildim. bir de dilekçede son ekleme yaptım.

Üye
    alpenliebe Avatarı

Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

istanbulda oturuyorduk, tekirdağa taşındık 2014 yılında evde bakım parası yatmadı 1 ay sonra aradık adres değişikliğinden dolayı dediler, istanbula adres değişikliğin bildirdik dosyayı tekirdağa yolladılar buradaki müdürlük geldi işlemleri yaptık iki aydır buradan evde bakım ücreti alıyoruz, ben istanbulu aradğımıda adres değişikliğinden dolayı geri istiyoruz dediler daha önce yazdığım gibi bunun hukuki yanı yok dedim telefonla ilgili genelgelerini hatırlattım yok var ben size söyleyeceğim dedi telefonla beni bir saat sonra arayın arayınca bakamadığını söylediler. Bimere yazarım sorun yok ben önce il müdürlüğüne itiraz etmeyi oradan gelen cevaba göre dava açmayı düşündüm. Ben adliyede yazı işleri müdürüyüm hukuki işler böyle oluyor diye düşünüyordum ama bu konuya siz benden daha vakıfsınız bimere yazayım peki bimerden olumsuz cevap gelirse ondan sonra ne yapmalıyım

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

itirazın elbette il müdürlüğüne yapılması gerekir. fakat konuşmalara binaen itiraz olmaz. borç yazısını o yuzden istedim gerekçelerine bakayım diye. lakin gerekçe yazılmamış. o yuzden fikir değiştirdim bimer aracılıgıyla gönderelim dedim. BİMER vasıtasıyla zaten görüş istenecektir il müdürlüğünden.

Üye
    alpenliebe Avatarı

Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

anladım bimere gerekçesini sorayım haklısınız eğer adres değişikliğinden dolayı ise il müdürlüğüne itirazmı edeyim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

biz şu an itiraz etmiyoruz o aşamaya gelmedik. once size soylediklerini yazılı olarak yazmalarını istiyorum. yani şunun için borç çıkartıldı ve yapılan yasal işlem şu yuzden yasaldır diye yazsınlar bakalım! adres değişikliğinden dolayı geri iade isteyemezler sizden.

hukuk müşavirliği yasal işlemin gerekçelerini ister zaten il müdürlüğünden. eger gerekçe sadece adres değişikliği ise bakanlık hukuk müşavirliği kararın düzeltilmesini ister. mahkemeye taşınacagını bu işin tahmin eder.
    yorgun oldugum için ifadelerinde eksiklik varsa siz de yazarsınız zaten. ben mantıgı anlattım ki siz de ona göre yazarsınız. sonuçta anlıorsunuz bu işten.

Üye
    alpenliebe Avatarı

Son Giriş
    04.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tamam bimere gerekçesini sorayım oradan cevap gelince gene iştişare edelim, görüşlerinizi soracağım saolun aydınlattınız Allah razı olsun

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon