Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 18 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Muttlucuk Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    14:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli bir kardeşim var. Kendisi 46 yaşında. Ağır seviyede konuşma, işitme ve anlama problemi var. Aynı zamanda psikolojik olarak da alt seviyelerde. Mesela 4-5 yaşındaki bir çocuk gibi. Çok iyi olmasa bile yürüyebiliyor, tuvalet, banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ama onun haricinde kendi başına başka bir şey yapamıyor. Mesela tek başına hayatını idame ettiremeyecek şekilde zeka seviyesi düşük. Bir işte çalışamaz. Başkalarıyla anlaşılır şekilde iletişim kuramaz.

Bunları neden anlatıyorum? Çünkü evde bakım maaşı almak istiyoruz. Bununla ilgili sanırım 2008 yılında babam başvurmuştu sosyal hizmetlere. Yalnız inceleme heyeti olumsuz rapor yazınca maaş bağlanmamıştı. O dönem bu konuda pek aktif olmadığımdan dolayı ilgilenememiştim. Yüzde kaç raporu vardı, hatırlayamıyoruz. Hatta raporunu dahi bulamıyoruz. Şimdi bir kez daha başvurmak istiyorum. Yapmamız gerekenler aynı mıdır? Yoksa ikinci defa başvuracağımız için bazı işlemlerden muaf olur muyuz?

Bir de aşağı yukarı anlattığım kadarıyla bu özelliklerdeki bir engelli bakım maaşını hak etmez mi? Kendisinin ikametgahı Erzurum'da. Ama şu an babam, annem ve kardeşim benim yanımda, yani Bursa'da.

İzleyeceğim yol nedir arkadaşlar. Neler söyleyebilirsiniz bana? Teşekkürler.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Evde kişi başına düşen gelir 540TL'den fazlaysa bakım maaşı alamazsınız.

Ayrıca raporunda "ağır özürlü" ibaresinin olması gerekiyor.

Gelir hesabına kimler dahildir şu konudan öğrenebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/evde...-dahildir.html

Üye
    Muttlucuk Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Aslında şöyle; Babamın yaşlılık maaşı var, annemin de. Özürlü kardeşimin de yine üç aylık özürlü maaşı var. Benim yanımda ise şimdilik misafir olarak kalıyorlar. Yani ikametgahları burada değil, Erzurum'da. Şimdi ben başvuru işlemlerini bulunduğum şehirde koşturmak için özürlü kardeşimin ve muhtemel bakıcısının (annemin) ikametgahlarını buraya alsam ben bakmakla sorumlu kişi mi olurum? Sizin gönderdiğiniz linkte sorumlu şahıslar için "evli olmayan kardeşler" tanımı da var çünkü. Eğer sorumlu kişi olursam muhtemelen kişi başına düşen gelir 540 TL. ve üzeri çıkacaktır.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

mutlucuk, siz aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne gidin başvuruda bulunun.
    il müdürlüğü sizi rapor için hastaneye sevk eder. % 50 ve üstü "ağır özürlü" ibareli rapor alırsanız, hanede kişi başına düşen aylık gelir 540,47 lirayı geçmezse ve kardeşiniz bakıma muhtaç bulunursa evde bakım aylığı baglanır. (NOT: sizin yanınızda gelirleri fazla çıkıyorsa ikamet ettikleri yerde kalsınlar orada başvursunlar)

Metepe, verdiğin linkteki "kimler gelire dahildir" kısmı artık geçersiz. Yöneticilerin o linki yeniden düzenlenmesi gerekir. Çünkü 2828 sayılı kanun ek 7. madde hükümleri gereği artık hanedeki herkes gelire dahildir.
    o verdiğin linkteki hükümler 2828 sayılı Kanun geçici 10. madde gereği 1 temmuz'a kadar geçerliydi. ama artık geçerli değil
    bakıcılarla ilgili kısım geçerli ama yeni yönetmelik yayınlanana kadar.
    Sadece kimler gelire dahildir kısmı geçerli değil.
    bu konuda Genelge de yayınlandı:http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1454399

MUTTlucuk, kardeşinizi kendi hanenize aldırırsanız bu durumda siz de gelire dahil edilirsiniz. kardeşinizin ikamet ettiği hanede kim varsa gelire dahil edilir. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 540,47 lirayı geçerse aylık baglanmaz. aksi durumda baglanır.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    539
    Verilen Beğeniler
    151
    Blog Mesajları
    1

Kalem;

Bir haftayla kanunu ıskaladık desene...
    Valla mevzuatta zırt pırt öyle çok değişiklik oluyor ki, ucunu, bucağını takip etmek mümkün değil. Bazı yönetmelikleri okurken bakıyorum, içindeki "değişik" maddelerin miktarı orijinal metinden fazla...

Düzeltme için teşekkürler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

rica ederim Tek ıskalayan sen değilsin merak etme İL müdürlükleri de ıskaladı Genel Müdürlüğün gönderdiği Genelge onları uyandırır artık.

bu arada o sabit başlığın da güncellenmesi ya da sabit başlıktan kaldırılması gerekir. yoksa üyeler oraya bakıp bakıp yanlış bilgi edinecekler... Kelebek duy!
    Konu Kalem tarafından değiştirilmiştir (12.07-2014 Saat 16:10 ).

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:40
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

güncellenmiştir, eksik ya da hata varsa belirtilirse düzeltirim...

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

yok, olmuş. ama ablacım sabit başlığa gerek yok bence bu konuda. istersen o sabitlediğin başlığı kaldır. önemli olan öbür başlığın kaldıırlmasıydı ve kaldırmışsın, teşekkürler

yeni yönetmelik yayınlanınca daha ayrıntılı sabit başlık açılır o zaman.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

Tamam öyleyse zamanı gelince hallederiz.

Üye
    Muttlucuk Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kalem;

Sayın Kalem, ilginiz ve detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Kafamdaki sorular bir konu hariç netleşti. O da şu; Şimdi bu durumda aslında özürlü kardeşimin de ikametgahının bulunduğu Erzurum'da başvuru yapmak mantıklı oluyor. Orada resmi olarak babam, annem ve özürlü kardeşim ikame etmekte. Lakin aslında son bir kaç yıldır her ne kadar geçici de olsa yanımdalar. Sorularımın karışmaması için madde madde yazıyorum;
    1- Pürüz çıkmaması için ikametgah yerinde başvuru yapmak ve resmi işlemleri tamamlamak için (başvuru, sağlık raporu, diğer resmi dairelerdeki işlemler vs.) aşağı yukarı ne kadarlık bir zamana ihtiyacım olur? (İş yerimden izin almam lazım çünkü.)
    2- Muhtemel bakıcı annem olacak. Başvuru ve işlemlerin tamamlanması aşamasında annem ya da babam bir görev alacaklar mı? Yani bu işlemleri Erzurum'a özürlü kardeşim ile beraber ben gidip, yapabilir miyim?
    3- Bir şekilde başvurumuzu yapıp, tüm işlemleri hallettik ve heyetin gelmesini bekliyoruz diyelim. İkametgah adresleri Erzurum'da olsa dahi heyeti Bursa Sosyal Hizmetler'den talep edebilir miyiz? Eğer bu mümkünse yanımda misafir olarak kalan anne, baba ve özürlü kardeşim için her ne kadar resmi anlamda işin içinde ben olmasam da gelen heyetin benim işime ve gelirime bakıp olumsuz bir görüş bildirme ihtimali var mıdır? (Bir belediyede devlet memuruyum.)

İlginiz için tekrardan teşekkür ederim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

kelebek, o başlığı güzel güncellemişsin. şimdi şu mesajın başlığını da aynen öyle günceller misin? http://www.engelliler.biz/forum/evde...atirlatma.html
    bu başlıkta sadece hanedeki kişilerin gelire dahil edilmesinden bahsetmiştim ama şundan bahsetmemiştim:
    "Hanede birden fazla bakıma ihtiyacı olan engelli bulunması hâlinde, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarının hesaplanmasında birinci bakıma ihtiyacı olan engelliden sonraki her bakıma ihtiyacı olan engelli iki kişi sayılır."

anlatımımda da hatalar olmuş. o yüzden sonra bu başlıktaki mesajda düzeltme yaparım sen de güncellersin ablam. şimdi sadece başlığı düzeltirsen memnun olurum öbür başlıkta yaptığın gibi.
    yeni yönetmelik yayınlanınca da sabit başlık açarı o aman.
    teşekkürler
    NOT: Kelebek öm kutun dolmuş. mesaj gönderilmiyor.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    188
    Verilen Beğeniler
    82

gerekli eklemeyi yaptım. Öm kutusunuda aradan çıkardım.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Muttlucuk,
    1. Erzurum aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvuracaksınız. başvuru işlemlerinin ve heyetin gelmesi ne kadar süre alır ve bu işlemler ne kadar sürede tamamlanır başvuru sırasının yoğunluğuna baglı. çünkü başvurunca sıraya alınacaksınız. süre konusunda size kesin bir bilgi veremem. Erzurum aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğünü arayarak bir fikir edinebilirsiniz.
    2. başvuru ve işlemlemlerin tammalnaması aşamasında anne ve babanıza il müdürlüğü yardım eder. eksik evrak vs varsa zaten heyet eve geldiğinde belirtir ve ister. bu konuda rahat olun. onlar istenilen evrakları temin etmek için sorumluluk alacaklardır yani.
    3. heyet gelip bakım raporu hazırlar. bu aşamada heyetin zaten ailenize rehberlik etme görevi var. heyet geldikten sonra aylığın baglanıp baglanamdığı konusundaki bilgileri ancak Erzurum aile ve sosyal politikalar il müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Bursa bu konuda size yardımcı olamaz. çünkü kardeşinizin dosyası Erzurum'da olacak.
    siz kardeşinizle aynı hanede olmadığınız için gelire dahil edilmezsiniz.
    bu süreç içinde zaten aklınıza takılan soru olursa buradan da sorabilirsiniz rahat olun

bu arada alo 183'ten de bilgi alabilirsiniz.

Üye
    Muttlucuk Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tamadır. Pazartesi buradaki sosyal hizmetlerle bizzat görüşeceğim. Teşekkür ederim.

Üye
    Muttlucuk Avatarı

Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Konu ile ilgili hem Erzurum, hem de Bursa sosyal hizmetlerle görüştüm. Özürlü kardeşimin bakıcı ile beraber ikametgahını Bursa'ya aldıktan sonra Erzurum'a dilekçe fakslayıp kardeşimin dosyasını Bursa'ya isteyeceğim. Daha sonra dosya geldiğinde buradaki heyet kardeşimi görmek için ikametgah adresine gelecekmiş. Eksik evrak var ise bunları isteyecek ve evde bakım maaşı için olumlu ya da olumsuz görüş belirtecekmiş. Son gelişmeler bunlar. Eklemek istediğiniz bir şeyler var mıdır?

Sayfa 1 / 2 12 SonSon