Toplam 3 mesajın 1-3 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    afitapaysun Avatarı

Son Giriş
    25.10-2016
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar,
    Annem % 92 oranda demans hastası.Bakımını ben yapıyorum.Ben emekli öğretmenim.Annem vefat eden babamdan aylık 900 tl maaş alıyor.Rahatsızlığımdan dolayı anneme bakıcı ayarlamıştım.Bakım aylığı için başvurduğumda,mal müdürlüğü annemin bakıcı kadını mahkeme kararı ile vasi tayin etmesi gerektiğini aksi takdirde alamayacağımızı söyledi.Bu konuda bilgisi olan var mı? Bir kadın tutup bakım aylığı alma şansım olası mı? Teşekkürler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

evde bakım aylığı için aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvurulur. mal müdürlüğüne değil. yakında vakıflara geçecek ayrı konu.

bakıcıların mevcut mevzuat hükümlerine göre akraba olması ya da vasisi olması esastır. bakacak kimsesi yoksa ve siz de rahatsızsanız bu durumda akraba olmayan biri ancak engellinin vasisi olması kaydıyla bakıcı olabilir ve bu durumda evde bakım aylığı baglanabilir.

ama evde bakım aylığı için belirli şartlar vardır. bu şartlara uygun bulunmanız halinde evde bakım aylığı baglanabilir:

1. % 50 ve üstü "ağır özürlü" ibareli özürlü sağlık kurulu raporunun olması
    2. hanede kişi başına düşen aylık gelirin gelir kriteri olarak kabul edilen sınırı (540, 47 lira) geçmemesi:http://www.engelliler.biz/forum/evde...ir-siniri.html
    3. bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun bulunması:http://www.engelliler.biz/forum/evde...riterleri.html

bu 3 şarttan birinde bile uygun bulunmasın evde bakım aylığı baglanmaz. o yüzden öncelikle şartlarınız uygun mu onu inceleyin.
    ve tanımadığınız kimseleri vasi tayin etmeyin lütfen. varsa akrabadan birini bakıcı olarak gösterin.
    bakıcı her kimse ödeme ona yapılır ve bakım hizmetini yapmadığı anlaşıldığı takdirde aylık kesilir.

Üye
    afitapaysun Avatarı

Son Giriş
    25.10-2016
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çok teşekkür ederim Melek hanım.Sosyal hizmetler de yardım edemeyeceklerini açıkladılar.