Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 28 mesajın 16-28 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    kallito Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    11:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sonuçta tamamını alamazlar değil mi

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

evet, alamazlar o geçici 9. maddenin eklendiği kanun'u da ekledim sonradan mesajımın sonuna bakınız 12.temmuz 2012'de yayınlandı o kanun da. Önceki mesajımın son kısmını okuyunuz.
    şu 2 şeye dikkat edeceksiniz.

1. bakmakla yukumlu birey kapsamında değilsiniz. (Aman yeni kanunu yanlış yorumlayabilirler dikkat edin. hanedeki herkesin gelire dahil edilmesi 1. Temmuz2da başlayacak.)
    2. İlgili genelge'ye göre borç tahsil edilecek. geliriniz, muhtaçlık kriterini 1 kat ve fazlasını aşmadığı için maaşların tamamı geri ödeme olarak tahsil edilemeyecek.

gelişmeleri sürekli bana bildirin. işinizi babanıza bırakmayın bilen olarak siz takip edin.

Üye
    kallito Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

)Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu Kanunun ek 7 nci maddesine istinaden kendilerine engelliye ikametgâhında bakım hizmeti vermesi dolayısıyla ödeme yapılmış kişilere anılan maddenin birinci fıkrasında belirtilen gelir ölçütünün aşılması nedeniyle yersiz olarak ödenen tutarlar birinci fıkrada belirtilen gelir ölçütünün geçildiği oranda yasal faizi ile birlikte takip ve tahsil edilir. Söz konusu gelir ölçütünün bir kat veya daha fazla aşılması halinde yapılan yersiz ödemenin tamamı yasal faizi ile birlikte tahsil edilir. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu kapsamda tahsil edilmiş olan tutarlar bakımından ilgili kişiler lehine hiçbir şekilde alacak hakkı doğmaz."

BU maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce oluşmuyor bizim borcumuz ama 2013 ve 2014 ü içeriyor.
    Sonuçta şunu mu anlamalıyım hiçbir şekilde hepsini tahsil edemezler.
    Bu durumda da şu orta çıkıyor bazı fesatlar ve art niyetliler nasıl olsa hepsi alınmıyor diye haber vermezler zaten denetim de yok dolasıyla karlı çıkarlar bu işten.

tşklr

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

bakın siz yazdıklarımı okumuyor musunuz?

o geçici 9. madde 6353 sayılı kanun 13. maddesiyle 12 temmuz 2012'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. İlgili Genelge de zaten bu geçici 9. madde değişikliği düşünülerek yayınlandı.
    o bahsettiğimiz genelge bu geçici 9. maddenin eklenmesinden sonra 19 Kasım 2012'de kuruluşlara gönderildi.

Genelge hükümlerine uymalılar yani.

Kuruluşlar hata yapabilirler ama mevzuat karşısında boyunları kıldan incedir. mevzuata aykırı hareket ettiklerinde bunun bedelini ödemekten korkar ve mevzuata uyarlar, uymak zorunda kalırlar. o yuzden boyle sorun yaşadıklarında hukuk müşavirliğinden bilgi alabilirler.
    ha aksi olursa mahkemeler bunun için var. ama bu konuda gerek kalacagını sanmıyorum. olmadı onları hukuk müşavirliğine yönlendirin. hukuk müşavirliği onları aydınlatır rahat olun.

yani sizin dediklerinizi görünce zaten emin olmak için Bakanlık Hukuk müşavirliğine danışacaklardır. Bu arada BİMER vasıtasıyla gereğini yapacagınızı da soyleyin bir sorun çıkarsa.

gelişmelerden de beni haberdar edin lütfen.

Üye
    kallito Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bütün mevzuaat çıktılarını aldım gittim ilgili kişi olmadığı için yarın tekrar gidicem.ama geri ödeme konusunda araştırma yaparken özürlü forumlarının birinde bir yorumla karşılaştım bizim durumumuzla aynı.sanki hepsini tahsil ederler gibi bir yorum yapılmış.Evde bakım ücretinde geriye dönük ödeme?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

her yerde yazana inanmayın. İlgili Kanun ve onun doğrultusunda yayınlanan Genelde çok açık. Siz de o Genelge kapsamındasınız. Mevzuattan anlarım rahat olun. eğer gelir artışı muhtaçlık ölçütünün bir katı ve fazlası değilse maaşların tamamı alınmaz sizden. ancak gelir artışınız muhtaçlık ölçütünün bir katı ve bir katının fazlası olursa tamamı alınır.

Üye
    kallito Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

piki şimdi rahatım gelişmelerden haberdar ederim sizi tşklr kusuruma bakmayın çok meşgul ediyorum sizi

Üye
    kallito Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

belgelerimi toparlayıp dosyamıza bakan birime gittim.ilgilenen kişi yerinde yoktu 1 saat bekledikten sonra izinli oldugunu ögrendim telefonla görüşme imkanım oldu.evli kardeşin gelir belgesini hangi kanuna dayanarak istiyosunuz resmi istek yazınızı almaya geldim dedim.kanunları biliyomusunuz dedim çok iyi biliyoruz dedi.bir yanlışlık olmuştur evli kardeşlerden belge istenmez dedi.evimle huzurum bozuldu dedim.3-4 gündür uyumuyorum dedim.sizin işlem yapmanız gereken yersiz ödeme üzerinedir ve onun da nasıl olacagı geri ödeme genelgesinde mevcuttur dedim. saat 11 gibi gelicekmiş kuruma babama kanun çıktılarını bıraktım ben işe dönmek zorunda kaldım.

Üye
    gökçekız Avatarı

Gerçek Adı
    gökçe aygün
    Son Giriş
    15.10-2015
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem hanım benim sorum şöyle, 4 kişilik aileyiz eşimin maaşı bin beş yüz civarı bazen işyeri mecburen mesai yazıyor ozaman sınırı geçse sorun olurmu.ben çok huzursuz oluyorum cevaplarsanız sevinirim.

Üye
    kallito Avatarı

Gerçek Adı
    Caner
    Son Giriş
    22.04-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

malesef ki paranın tamamı tahsil edilecek

Kalem hanım malesef ki geri ödeme genelgesinin 2012 temmuzdan öncekileri kapsadığını sonrasında gerii ödeme çıkarılanları kapsamadığını söylediler.Ayrıca 163 den ikametgah aynı oldugu için evli olsa da evli kardeşlerin geliri gelir hesabına dahil edilir görüşü bildirildi bana nasıl bir kanun nasıl bir adalettir bu

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

kallito, hayır evli kardeş yürürlükte olan mevzuata göre gelire dahil edilmez. gelirle ilgili bahsettiğim yeni hükümler 1 temmuz aracılığıyla uygulamaya konulacak. kanun boyle diyor. bu konu çok nettir. o yüzden diğer başlığında da yazdığpım gibi hemen vakit kaybetmeden BİMER aracılığıla bilgi edinme kapsamında sorunu sor ve bilgi iste.
    bilgileri net ver. bakıma muhtaç engellinin kardeşin olduğunu, evde kimlerle ikamet ettiğini, bakıcının kim olduğunu, senin aynı hanede gorunuyor olmandan dolayı gelire dahil ettiklerini, bu durumda gelirin 1 kat evde bakım aylığını aştığını ve evde bakım aylıklarının tamamı borç olarak tahsil edeceklerini anlat. Sana gelire dail olacagını soyleyen il müdürlüğünün adını ver.
    ardından bu anlattıgın duurmlarda evli kardeşin gelire dahil edilip edilmeyeceğini, edilecekse dayanak alınan mevzuatı, borç tahsilatının nasıl yapılacagını sor.

Üye
    loks Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    17.11-2017
    Saat
    03:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

''24.05.1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesine eklenen fıkra ile; “Bakım muhtaç özürlü ve özürlüye evde ikametgâhında bakım hizmeti veren kişi; özürlü bireye düşen gelirin birinci fıkrada belirtilen gelir ölçütünü aşması halinde, en geç üç ay içinde söz konuşu gelir değişikliğini ile müdürlüğüne bildirmek zorundadır.''

Hane gelirindeki değişmeler 1 ay içinde mi, yoksa 3 ay içinde mi bildirilmeli?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    330
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    evet, gelir değişikliklerinin en geç 3 ayda bildirilmesi gerekiyor Kanun hükmüne göre.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12