Sayfa 1 / 5 12345 SonSon
Toplam 62 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Torba Kanun Tasarısı olarak bilinen AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
    DAİR KANUN TASARISI şu an Meclis gündeminde.

Peki bu tasarıda evde bakım aylıkları açısından hangi değişiklikler var?
    1. Bu tasarıda evde bakım aylıklarıyla ilgili bir madde var. o maddeye göre eger yasalaşırsa artık aylıklar asgari ücret uzerinden değil memur aylık katsayısı ve Gösterge rakamının çarpımından elde edilecek miktara göre tespit edilecek.
    bu da sanırım yasalaşır.
    ne kadar ediyor diye dayanamadım hesap yaptım.
    731,481 tl çıktı. buna yüzde 5 ek ödemeyi de ekledim ve alınacak aylık 768,06 TL çıktı.
    yasa bu haliyle yasalaşırsa alacagınız evde bakım aylıkları 768,06 TL olacak bilginize.
    aslında asgari ücrete gre hesapladığım miktara çok yakın. sadece enflasyona göre düzenlenmiş yeni memur katsayısı işin içine girince bir miktar arttı hepsi bu. peki iyi mi kötü mü bu durum?
    Gösterge rakamı da memur katsayısı da 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2014 arasında geçerli. dolayısıyla bu maaş eger bu hüküm yasalaşırsa ve sonra yeni düzenleme yapılmazsa çok değişmeyecek sabit kalacak...

kişi başına düşen aylık sınırda ise değişiklik yok. yine asgari ücretin üçte ikisi kadar.:

Üye
    aliozdemir_57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALi
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    18:22
    Yaşadığı Yer
    bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

melek hanım yeni çıkacak torba yasası ile ilgili bir konu dikkatimi çekti bu konu hakkında bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim (Gelir kriteri hesaplanırken ikinci ve sonrasındaki bakıma muhtaç olan engelli iki kişi olarak hesaplanır)

= örnek verecek olursak evde yaşayan kişi 5 diyelim mesela bunların ikisi bakıma muhtaç hane gelirlerinin toplamı 3000/5=600 olacağı için mevcut yasada bakım maaşı alamıyorlar.

=eğer yasa yürürlüğe girerse yine evde yaşayan kişi 5 diyelim yine ikisi bakıma muhtaç ve hane gelirleri aynı 3000 lira fakat hesaplama yapılırken ikinci engelli olduğu için hane sayısı 5'e değil 6 ya bölüneceği için 3000/6=500 olacağı için iki bakım maaşı bağlanır gibi görünüyor. sizcede bu şekildemi anlamalıyız.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

aliözdemir aynen öyle çok da güzel izah etmişsin,teşekkürler

Aile birden fazla bakıma muhtaç engelli olunca aile üzerindeki yük artıyor diyerek ve küçük miktar da olsa gelir kriterine takılıp aylık alamıyorlar diyerek böyle düzenleme yapıldı

Ve asıl bomba haber:
    Evde bakım aylığında biliyorsunuz bakmakla yükümlü bireyler gelir hesabına katılıyordu sadece. Örneğin evde evli kardeş varsa ya da kuzen bunlar sayılmıyordu. Şimdi yeni yapılacak değişikliğe göre hane bazlı yaklaşım esas alınacak. yani aynı 2022 aylığı gelir hesaplamasında oldugu gibi hanedekilerin hepsi sayılacak.
    Hanede kişi başına düşen aylık gelir 510,45 liranın altında olursa evde bakım aylığı baglanacak.
    yani şuradaki bakmakla yükümlü kişilerin olması şartı aranmayacak artık:http://www.engelliler.biz/forum/evde...-dahildir.html
    evinde evli kardeşin de kardeşinin çocukları da kuzenin de akraban kim varsa hesaba dahil edilecek, hanedeki kişiler dikkate alınacak özetle.
    bu da bir nebzecik evde bakım aylığının baglanmasını daha da kolaylaştıracak sanıorum.
    ve bu hüküm de aliözdemir arkadaşımızın açıkladığı hüküm de yasalaşır kesinlikle.

NOT: ilgili maddelerin gerekçesini okuduğumda canımı sıkan evde bakım aylıklarının sosyal yardım ve destek kapsamında ele alınması oldu. bu da bakıcıların sigortalı olmasını baya bir geciktirecek maalesef yeni bir düzenlemeye kadar ya da hiç düşünmeyecekler....
    istihdam amaçlı düşünselerdi bu anlamda bakıcıların sigortalı olması gündeme gelebilirdi... benim açımdan en kötü olan kısım da evde bakım aylıklarının sosyal yardım ve destek kapsamında düşünülmesi oldu kısacası.
    diğer uygulamaların olumlu olumsuz yanlarını zamanı geldikçe değerlendirriz zaten...

Üye
    necmeddin Avatarı

Gerçek Adı
    Necmeddin
    Son Giriş
    29.05-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Melek hanım evde ki torunda yeni yasaya göre sayılacakmı?toruna biz bakıyoruz Anne babası başka yerde ikamet ediyor.

Üye
    tılafsınlı Avatarı

Gerçek Adı
    Katip
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Yaşamak istemediğim bir yer.
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    0

Gösterge rakamı da memur katsayısı da 1 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2014 arasında geçerli. dolayısıyla bu maaş eger bu hüküm yasalaşırsa ve sonra yeni düzenleme yapılmazsa çok değişmeyecek sabit kalacak...

sürekli sabit mi kalıcak maaş hiç artmıcak mı temmuz da 810 tl olacak demiştiniz

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Necmettin zaten yürürlükte olan mevzuata göre bekar torun bakmakla yükümlü birey sayılıyor ve gelir hesabına dahildir. engellinin torunu için bu durum boyle.
    Torba tasarıdaki hane bazlı gelir hesabı hükümleri yasalaşırsa da yine torun ikameti hanede ise gelir hesabına dahil edilecel. isterse evli olsun fark etmez.

Tılafsınlı eger o hüküm yasalaşırsa evet sabit kalacak bir sene. Yeni dünlemeler olmazsa tabi.

Yaptığım hesap şimdi yürürlükte olan mevzuata gredir ve halen yürürlüktedir. lakin torba tasarıdaki hüküm yasalaşırsa değişecek durum ve birinci altı ayda aldıgınız aylıkla ikinci altıncı aylık arasında değişiklik olmayacak sabit kalacak. değişik düzenlemeler olmazsa.

Üye
    necmeddin Avatarı

Gerçek Adı
    Necmeddin
    Son Giriş
    29.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım torun daha 4 yaşında ikametimizde gösteremiyoruz ama sürekli bizim yanımızda 18 yaşına kadar annesinin ikametinde görünür dediler nüfus müdürlüğü nasıl olacak bu iş ıkamet olmazsa olmazmı.Aynı evde yaşan diyor resmi gazete.

Üye
    tolga78 Avatarı

Gerçek Adı
    tolga
    Son Giriş
    21.04-2017
    Saat
    11:36
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem hanım slm eşim evde bakım parası alıyorum kendimde %40 özürlüyüm kendi üzerime ötv siz arac alsam evde bakım parası kesilirmi

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Necmettin hele torba tasarı yasalaşsın o zaman bakarız. İkameti sizde değilse hanede sayılır mı bilemem. hele yasa yasalaşsın ve yönetmelik yayınlansın bakalım.

Tolga
    şurada sana cevap verdim ama halen o mesajı bulamadın http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1382823
    dilerim bulursun bu mesajını

60 mesajın gorunuyor demek ki formu kullanmasını biliorsun. nasıl bulamazsın bu mesajı? Niçin cevap almamış gibi aynı soruyu soruyorsun anlamıyorum.

Üye
    necmeddin Avatarı

Gerçek Adı
    Necmeddin
    Son Giriş
    29.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    elazığ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim Melek hanım .

Üye
    yüce Avatarı

Gerçek Adı
    yücel karaduman
    Son Giriş
    23.07-2016
    Saat
    17:01
    Yaşadığı Yer
    zonguldak ereğli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu evde bakım ücretini kim nasıl alıyor anlamadım çünkü bi arkadaş kendisinin yüzde 40 özrü olduğunu yazmış eşinin bakım parası aldığını yazmış naSAIL OLURDA ALIR ANLAMADIM BU İŞİN KRİTERİ NE DİR BİLGİ VERİR SENİZ SEVİNİRİM KENDİM İŞ KAZASI SONUCU /56 ÖZÜRLÜ OLDUM /38 İŞ GÖREMEZ MAAŞI ALIYORUM HER AY ACABA BİLMEDİĞİMİZ BAŞKA HAKLARIMIZMI VAR LÜTFEN BİLGİ YÜCEL KARADUMAN 5306959919

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

yuzde 40 özür oranıyla kimse evde bakım aylığı alamaz. çünkü evde bakım aylığı için % 50 ve üstü "ağır özürlü" ibareli engelli sağlık kurulu raporu şarttır.

Kelebek evde bakım ayalığı şartlarını yazmış şurada,okuyunuz: http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1376279

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

kalem apla torba yasa ne zaman yürürlüge giriyor

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

ablam daha Meclis'te. Meclis'te yasalaştıktan sonra CUMhurbaşkanlığına gitme işi ver. Tüm işlemler en geç 1 ay içinde tamamlanır diye düşünüyorum.
    Cumhurbaşkanlığı onyladıktan sonra Resmi Gazete'de yayınlanınca yürürlüğe girer.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet, torba tasarı yasalaştı arkadaşlar. Yasa yürürlüğe girince cumhurbaşkanlığı onayladıktan ve Resmi gazete'de yayınlanınca yukarıda sayılan değişiklikler olacak.
    ayrıca altı ay içinde yeni yönetmelik de çıkacak. yani yönetmelik de değişecek.

yasa yürürlüğe girince gerekli açıklamaları yapacağım.

Sayfa 1 / 5 12345 SonSon