Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon
Toplam 62 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sedef19 Avatarı

Gerçek Adı
    sedef aydın
    Son Giriş
    04.11-2014
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar bu gün 1 temmuz evde bakım maaşı için evde 2 engellisi 3 kişi sayılacak deniliyodu yeni bir haber varmı şimdi baş vursak acaba memurların haberleri varmıdır .genelde pek onların bilgisi duygusu olmuyo bu konular hakkındada boş yere gitmek istemiyom .kesin bilgi varsa gidip konuşucam bilgilerinizi bizlerle paylaşırsanız sevinirim .iyi günler..

Üye
    BÜTÜNÜYLE FARKINDAYIM Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:07
    Yaşadığı Yer
    MEKSİKA
    Alınan Beğeniler
    112
    Verilen Beğeniler
    80

torba yasa resmi gazetede yayınlandımı kalem apla

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

sedef19, bakıma muhtaç olmaları gerekiyor engellilerin. ve evet, 1 temmuz itibariyle gelir durumunun belirlenmesinde bu husus artık dikkate alınacak ilgili kanun gereği. Kanun hükmü açık fakat yeni yönetmelik yayınlanmadığı için belki sorun çıkarabilirler. bu durumda 2828 Sayılı Kanun ek 7. madde ile geçici 10. maddeye bakmalarını söylersiniz. başvurabilirsiniz yani hemen:http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1451325

paranoya bu kanun yürürlüğe gireli çok oldu. fakat geçici 10. madde gereği 1 Temmuz'a kadar önceki mevzuat hükümleri uygulanıyordu:http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1451325

fakat bundan sonra bizleri zor bir süreç bekliyor. hem evde bakım aylıkları vakıflara taşınacak, hem de yönetmelik değişecek. bu arada baya sorunlarla boğuşacagız söyleyim.

o yüzden sedef lütfen başvurudan sonra geri dönüş yap ve olanlardan haberdar et.

Üye
    fiziksel58 Avatarı

Gerçek Adı
    sel gül
    Son Giriş
    17.01-2016
    Saat
    09:30
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ne zaman çıkacak bu yönetmelik?
    bilen varmı?

Üye
    sedef19 Avatarı

Gerçek Adı
    sedef aydın
    Son Giriş
    04.11-2014
    Saat
    22:47
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm kalem hanım cevaplarınız için teşekür ederim .benim 2 kızım ağır engelli ve bakım maaşı alıyorum .şu an evde 5 kişiyiz .sağlıklı kızım 21 yaşında annannesinin oraya ikametini aldırıcam .ve çalışıcak çalışırsa bizim evde kalsa gelir durumu aşıcak onun için annanesinin orda olucak ikamati .o kızım gittiğinde bu yasa yürürlüğe girdiyse biz yine evde 5 kişi olarak hesaplanıcağız .onun için bekledim ayrı ikamette bulan kızımın geliri bizim gelire eklenmez diye biliyorum doğrumudur? birde ben şimdi nereye baş vurmam gerkiyo vakıflaramı sosyal hizmetleremi? bana yardımcı olurmusunuz.
    nasıl yol izlemeliyim .teşekür edim

Yasaklı Üye
    keremöz Avatarı

Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    22:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

melek hn bizim icin neler var torba yasada ankara gine rapor oranimizi düsürecekmi yoksa gine madurmu olacagiz

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

sedef19, doğru anlamış mıyım bir kontrol eder misin anladıklarımı?

2 kızın da ağır engelli ve ikisi için de evde bakım aylığı alıyorsun.
    evde 5 kişisiniz. Sağlam kızın çalışmaya karar verdi. ama o çalışırsa hane geliri artacak ve sınır geçilecek. o yüzden ikametini başka adrese aldırmayı düşünüyorsun.
    ama bunda da evde 4 kişi kalmış olacaksınız. bu durumda da kişi sayısı düştüğünden gelir sınırını aşıyorsunuz.

eğer doğru anladıysam, evet bu Kanun hükmünden yararlanırsınız. nasılsa 2 kızın da agır engelli ve ikisi için de bakım aylığı alınıyor.
    lakin yeni yönetmelik yayınlanmadı henüz. Çalışmalar devam ediyor. İl müdürlükleri şu an ne yapar bilemem. fakat kanuni hakkın saklı ve Kanun'un verdiği hakkı gözardı edemezler. Yönetmeliğin ustundedir kanun.
    Sen Aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne git. 2 bakıma muhtaç engelli kızın olduğunu ve hanedeki kişi sayısını 6 olarak dikkate almalarını söyle. bu arada sağlam kızının anneannesinin yanında kalması gerektiğini onlara danışmadan ikamet değişikliği yapmak istemediğini söyle.
    onlar evet ikametini değiştirebilir siz hanede 5 kişi sayılacaksınız der ve kayda alırlarsa kızın da o zaman anneanneye ikametini aldırsın.
    il müdürlüğündeki görüşmeye göre adım at. sana 2828 sayılı Kanun'un ek 7. maddeye göre bir hak verdiğini ve bu ek 7. maddenin gelir değişikliği ve gelir durumuyla ilgili hükümlerinin aynı Kanun geçici 10. maddesine göre 1 Temmuz itibariyle uygulanacağını, bu konuda gerekli işlemleri yapmalarını il müdürlüğünden iste. yani 2. engelli kızın 2 kişi sayılsın ve hanedeki kişi sayısı kayıtlara 6 kişi olarak geçsin (işte işlem yapma konusunda hazırlıksızlardır. eger hazırlık tamamsa sorun yok.)
    bu yazdıklarımı kopyala oraya gidince soylersin.

aslında şimdi bile kızın ikametini aldırıp gitse siz hanede 5 kişi sayılmak zorundasınız. Kanun böyle diyor ve bunun üstüne kimse bi,r şey söyleyemez. ama ben bu karışık dönemde yine de titizlikten yanayım. yukarıdaki dediklerime göre hareket et.
    Ayrıca kızının haneden ayrıldığını ve ikamet değiştirdiğini zaten bildirmek zorundasın.

UYARI: kişi değişiklikleri (haneye ikametini aldıran ya da haneden başka ikamete taşınan bireyler olduğunda) en geç 1 ay içinde il müdürlüklerine bildirilmek zorundadır. Bildirilmediği takdirde hukuki ve idari işlem yapılır.

il müdürlüğüne gittikten sonra olanları bana anlat.

NOT: il müdürlükleri hem yeni yönetmelik yayınlanmadığı için hem de şu vakıflara taşınma meselesi yüzünden bu kanun değişikliği ile ilgili çalışma yapmamış olabilirler. yani sorun tamamen il müdürlüklerinin hazırlıksız olmaları olacak. yoksa Kanun açık. ayrıca evde bakım aylıklarının vakıflara taşınılmasından da vazgeçiliyormuş. yani il müdürlükleri bakmaya devam edecekmiş yine. onlar da önlerini göremediği için hazırlıksız yakalanacaklar bu değişikliklere
    ama rahat ol, Kanun hükmü açık Kanun'a uymak zorundalar.

keremöz,

sen şimdiki komisyonda görüşülen torba tasarıdan bahsediorsun galiba. o tasarıda engelliler için pek bir şey yok. sağlık raporları için ayrıca yönetmelik değişikliği olacak ne zaman yaparlar bilemem.
    bizim burada bahsettiğimiz torba tasarı çoktan yasalaştı ve şu an yürürlükte.

Yasaklı Üye
    keremöz Avatarı

Son Giriş
    29.08-2014
    Saat
    22:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ozaman halen engelliyim

Üye
    caresiz34 Avatarı

Son Giriş
    13.04-2015
    Saat
    20:01
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem hanım daha once de sormustum siz bu yonetmelıkle degısecek demıstınız,esımın 14 yasındakı cocgunun velayetı annede ama bızımle yasarsa buna ızın verılıyormu ıkametgahını bıze aldırırsak gelır hesabına dahıl edılırmı

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

evet, keremöz rapor oranında düşme olmayacak ablam. rahat ol.

çaresiz34, ikametini size aldırırsanız ve sizle yaşarsa tabi ki gelire dahil edilir.
    siz yeter ki ikametgahını evinize aldırın. bu konuda nüfus mudurluğu ile görüşün nasıl mümkündür bu, öğrenmeye çalışın. Ona göre de ikametgahını size aldırın.

Üye
    NUSAY Avatarı

Gerçek Adı
    nusay
    Son Giriş
    30.05-2017
    Saat
    22:50
    Yaşadığı Yer
    TEKİRDAĞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kalem hanım bu ayki evde bakım maaşları yine 770tl üzerinden yatırıldı. bu ay zamlı almamız gerekmiyor muydu?bu da mı değişti torba yasayla?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

zam yok arkadaşlar. 2014 ikinci altı ayı için de 769 lira alacaksınız.
    Konu Kalem tarafından değiştirilmiştir (11.07-2014 Saat 00:15 ).

Üye
    fiziksel58 Avatarı

Gerçek Adı
    sel gül
    Son Giriş
    17.01-2016
    Saat
    09:30
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Melek hanım,Yeni yönetmeliğin çıkıp çıkmadığını nereden takip edebiliriz? link verebilirmisiniz?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

fiziksel58, yeni yönetmelik yayınlanmadı. bu konuda link veremem. öğrenmek istediğiniz nedir?

sedef19,
    ablam 2828 sayılı Kanun ek 7. madde hükümlerinin uygulanması ile ilgili genel müdürlük genelge yayınlamış İl müdürlüğüne bu genelge'yi gösterebilirsin:http://www.engelliler.biz/forum/evde...ml#post1454399

Üye
    sspehastası Avatarı

Son Giriş
    30.08-2014
    Saat
    01:30
    Yaşadığı Yer
    Zonguldak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    1 temmuzda çıkacak olan hane halkı gelire dahil diye ibare vardı.o madde çıktı mı ?sosyal hizmetlere gittim bana bize böyle bir bilgi gelmedi dediler.beni ektiler mi acaba ? eğer böyle bir şey varsa sosyal hizmet çalışanlarının bunu inkar etme hakkı var mı ? temmuzun 5inde gitmiştim sormaya.acil cevap verirseniz sevinirim teşekkürler.

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon