Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    15:45
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    18 yaşından büyük, %86 oranında raporu olan engelli bir vatandaşım,

5 Kasım 2012 tarihinde, annemin yardımı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak, evde bakım hizmet ücreti almak üzere başvuruda bulunduk.

Sağlık raporu, fotoğraf, nüfus cüzdan fotokopisi, vergi levhası fotokopisi, aylık gelir dökümü gibi evraklar talep edildi. Kurumlardan istenilen bilgileri annemin yardımı ile günden güne tamamlayarak, evrakı teslim etmek istedik ancak Müdürlük anne ve babamın emekli aylıklarının tutarının bu yardımı almama engel olduğunu ileri sürerek hazırladığımız evrakı kabul etmedi ve işleme koymadı. Daha sonra Antalya Valiliği üzerinden ek bir dilekçe yazarak başvurumuzu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü'ne gönderdik ve gelir durumumuz uymadığı için evrakın işleme koyulamayacağı tarafımıza resmi yazı ile bildirildi.

Evde bakım maaşı bağlanması konusunda, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanununa, 01.02.2007 tarihinde 5579 sayılı Kanun ile eklenen ek 7.mad. hükmüne göre; engellinin kendi geliri veya bakmakla yükümlü olduğu bireylerin gelirinin esas alındığı görülmektedir:
    Ek Madde 7
    - (Değişik ek madde: 01/02/2007-5579 S.K./2.mad) Kendine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç özürlülere resmi veya özel bakım merkezlerinde ya da ikametgahlarında bakım hizmeti verilmesi sağlanır.” denmesine rağmen, ağır engelli bir vatandaş olarak kendime bakamazken mecburen birlikte yaşadığım anne ve babamın emekli maaş tutarları gerekçe gösterilerek; annemin bakım ücretinden faydalanmasının engellenmesi açıkça Anayasa'nın eşitlik ilkesine ve hukuka aykırılık teşkil etmektedir. Yönetmelik uygulamasında benim 40 yaşında, işsiz, bakıma muhtaç bir yetişkin olduğum görmezden gelinmektedir.
    2005 tarih ve 5378 Sayılı Özürlüler ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Kanun’un 4. Maddesine göre; Engellilere verilecek hizmetlerin yerine getirilmesinde devletin, insan onur ve hassasiyetinin dokunulmazlığı temelinde, engellilerin ve özgürlüğün her türlü istismarına karşı sosyal politikalar geliştirmesi hedeflenmektedir. Engelliler aleyhine ayrımcılık yapılamaz, ayrımcılıkla mücadele engellilere yönelik oluşturulacak politikaların temelidir.
    Devletimiz, Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmesine taraftır ve bu hükümler 2008 Tarihi 5825 Sayılı Kanun ile ülkemizde uygulanmaktadır. Bu sözleşmeye taraf olan devletler: Engellilerin çoğunluğunun yoksulluk koşullarında yaşadığını kabul etmekte ve yoksulluğun engelliler üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekmenin kritik önemini kavramış ve hukuki düzenlemeleri bu yünde yapacaklarını taahhüt etmişlerdir. Yasa ve diğer mevzuat bu hükümlere aykırılık teşkil edemez.
    Tüm bu hukuki normlar birlikte değerlendirildiğinde, engelli kişilerin hayata tutunması için pozitif ayrımcılık esasının kabul edildiği görülmektedir.
    Kendine fiziksel olarak bakamayan bir kişiye, “kanunen bakmakla yükümlü tutulan” anne ve babasının emekli maaş tutarları gerekçe gösterilerek evde bakım aylığı talebinin reddedilmesi; kanunun ruhuna ve gerekçesine aykırı bir uygulamadır.
    Bu uygulama, çalışmayan ve evde engelli çocuğuna bakan anne ile hem çalışan hem de engelli çocuğuna bakmaya çalışan anne arasında eşitsiz ve adil olmayan bir durum yaratmaktadır. Çalışmak zorunda olan ve iki misli yorulan anne bu haktan faydalanamamaktadır.

Sonuç olarak Evde Bakım Maaşı isteğim reddedilmiştir. Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açmayı düşünüyorum ama eğer kaybedersem bakanlığın avukatlık ücretini de benim karşılayacağımı ve bu miktarın 600 yada 1000 TL. olduğunu öğrendim. Bu da beni kara kara düşündürüyor.

Benimle aynı durumda olup dava açan, dava açıp kazanan, dava açmayı düşünen engelli arkadaşlarım var mı acaba? Beraber hareket edersek bu yasal olmayan ve eşitliğe aykırı uygulamayı düzelttirebiliriz diye düşünüyorum. Ne dersiniz arkadaşlar?

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    20.07-2017
    Saat
    14:15
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Maalesef bu konuda yapabilecek bir şey bulunmuyor sınırı 1 lira 5 lira geçti diye maaşı kesilenler var bunlarda biride benim 7 ay uğraştım maaş bağlandı 3 ay sonra sınırı 5 lira geçmişim diye bakım maaşı kesildi hak edilen birşey yasalar yüzünde kesilebiliyor

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bilgeadam; yapılabilecek bir şey var. Yeter ki birlik olup sesimizi çıkaralım. Birlikten güç doğar ve o güç haklıysa önünde kimse duramaz. Ama maalesef ülkemizdeki engellilerin "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" demek gibi bir sorunu var. Bugün sana dokunmayan yılanın, yarın da dokunmayacağını garanti edemezsin...

Tam da beklediğim gibi, çıt çıkmıyor kimseden. Susturulmuş toplumun, susan engellileri. Sizi alkışlıyorum...

Üye
    atildertli Avatarı

Gerçek Adı
    atıl
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

bende alamıyom 10 tl ile kaçırıyom nabalım akıl ver ???

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben, Bölge İdare Mahkemesi'nde dava açmak istiyorum ama kaybedersem bakanlığın avukat parasnı da ben ödermişim. 600 yada 1000 TL. tutuyor bu da. Bu beni düşündürüyor. Kaybedersem nasıl öderim. Aslında hukuken kazanma ihtimalim çok yüksek. Ama ülkede hukuk kalmadığı için sisteme güvenemiyorum. Sen de dava açabilirsin atildertli...

Üye
    kerimc Avatarı

Gerçek Adı
    Yalnız Kartal
    Son Giriş
    17.12-2017
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kaan söyledik lerinize katılıyorum benim 2kadeşimimn de gelirden dolayı kesil di bende dava açmayı çok düşündüm evde gelir kalkacak dediler hiç ses yok sanki söylediklerine pişman olmuşlar umurlarında deyil

Üye
    dua Avatarı

Son Giriş
    01.10-2016
    Saat
    22:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet aynı durumu bizde yaşıyoruz ve ,gelir kriteri yüzünden bakım maaşı alamıyoruz.bununla ilgili hiç gelişme yok.verilen sözler havada kaldı.ve biz hala mağduruz.sosyal adalet işte !

Üye
    Dexter07 Avatarı

Gerçek Adı
    Kaan
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın başbakan, yaklaşık 1.5 yıl önce yaptığı bir konuşmada 2012 yılı sonuna kadar evde bakım maaşındaki gelir kriterinin kalkacağına dair söz vermiş olmasına rağmen, 2013 yılının Mart ayı bitmek üzere ve hala bu konuda en ufak bir gelişme yok. Ne de olsa çok adaletliler, normaldir...

Üye
    doremi Avatarı

Son Giriş
    05.10-2014
    Saat
    03:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gelir düzeyi yeterli olana niçin evde bakım parası verilecek anlamış değilim ..çok daha muhtaç olanlar varken.

Üye
    basays Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    4

dore mi kardeşim muhtaç olana devlet dilenci niyetine para yardımı yapar düşünceleriniz nedeniyle bugün 2022 maaşlarındaki genelgeyle şapa oturduk. Devlet zannediyor ki ben fakire yardım yaparım. Öyle bir şey yok. fakire bakmak zorundasın zaten . Sosyal devletsin. Devlet engelliler konusunda eşitlik gözetmek zorunda. Her engelliye aynı hakkı vermeli. -ki şimdi bakım maaşı alan anneyi ssk lı yapacağını söylüyor. 50 tl gelirde ki fark nedeniyle bakım maaşı alamayan anneyi düşün. 50 tl , biliyorum ya.
    ve o anne şimdi Ssk lı olamayacak. Onun yaptığıda devletin bir bireyine hizmet etmek değilmi. neden faydalanamıyor. Onu ssk lı yapacak mı peki, hayır..
    evde temizliğe gitmek zorunda kalan bir hanımı tanıyorum, bakım maaşı alamadığı için. Çocuğunu yanında götürüyor, otobüslerde 55 kg ağırlığı indi bindi yaptırıyor , insanların davranışlarıda cabası.
    Ne yapabiliyorum , kanunlar varken kapı gibi ve malesef alabilenler farkında değilken haksızlığın.
    2022 maşlarında ki durum iyi ki oldu ve sarstı bizi biraz.
    Çok zengin insanlar mı zannediyorsunuz.
    o zaman 119 tl de zenginlik zihniyeti devletime göre hak ediyoruz bu anlayışımızla bu kritere
    Olay bu
    Hak olarak bakmadığınız için kaybediyorsunuz. ve gelecekte 2022 maaşlarındaki gibi bakım maaşında ki oranı devletin düşürmeyeceğini ve seninde açıkta kalmayacağını ne biliyorsun.
    Hollanda örneğini veriyorum, ahbabımız yeni geldiği için. Devlet vergiyi çok alıyor ama ihtiyacın olunca hizmet ihtiyaca göre sınırsız.
    her gün camiye götürüyor belediye personelle araba gönderiyormuş..
    Sen evde bakım birimini arayıp denedin mi bir hastane randevusu alabilmeyi. Bir hafta önce alamazsın ve bir sürü prosödur uygulatırlar sana.
    İnsansın ya , devletim engelliler de insan
    Adam düştü kalçasını kırdı mesela, hastaneden geldi eve. Aile hekimi yatağından , karyolasına , akülü sandalyesine kadar ihtiyaçlarını tesbit edip bildiriyor ve devletide getiriyor neden bunun fakir zengin meselesi olmadığının farkında değilsiniz arkadaşlar.
    prosödür yok , gelir kriteri yok, bürokrasi yok. haklarımızı ararken . ..
    Devlet hizmetini eşitlik üstünden vermek zorunda..İhtiyaca göre sunmak zorunda. en ucuzunu değil tekerlekli sandalye zulmündeki gibi.
    Bu sadece oy popülasyonunu artırıyor , sonra da işine gelmediği zaman bir genelge...BİTTİ.
    beddua okumalar , oyla korkutmalar. Zaten bir tarafta bu maaşları geliri olamadığı halde bilgisizliğinden ve prosödürü yapacak adamları olmadığından alamayanlar var..Sizler alabiliyordunuz haklarınızı biliyordunuz ve işlerinizi takip edebiliyordunuz.
    Lütfen haklarımızın ardında duralım, insan yerine konmak, dilenci değil...
    kaan arkadaşım malesef daha ülkemde engellilerin insan yerine konulduğu verilen hizmetin başa kakılmadığı , onurların kırılmadığı , haksızlık yapılmadığı günler gelir de belki , bizim ömür yetmez.
    haksızlık uğramışken , ama kendi içimizde bile bunun farkında değilken , bu yalnızlıkta Allah yardımcın olsun.

Üye
    bLaCkRaCe Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    5

Evde bakım maaşı avrupa birliği yasalarınca ülkemizde dağıtılmaya başlandı, bunu akpye mal edip akp engelliye maaş bağladı diyenler var.
    Halbu ki ab yasalarınca bu maaş sadece engellinin gelirine bakılarak dağıtılmalı ama akp zihniyetine göre engelli+ailesinin gelirine bakılmalı.
    Dağıtılırken eşitsizlik yapılıyor.

doremi; gelir düzeyi yeterli olana emekli maaşıda verilmesin senin mantığına göre.

Üye
    basays Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    16:24
    Yaşadığı Yer
    Denizli
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    4

blackrace arkadaşım konunun parti isimleriyle alaksı yok. Konu zihniyet konusu , farkındalıklar konusu , haklar konusu. Akp olmasa x parti olsa ne fark eder. her birininin belediyelerinde hizmetlerini görüyoruz. Engelliler için yaptıkları meydanda. . .
    ve çoğu partiyi ikdidarda gördük ne değişti.
    Şimdi bir şeyler yapılmaya çalışılıyor önce bunu takdir edelim. Sonra doğru algıyı oluşturma adına adımlarımızı atalım. Öncelikle şu sitede bulunan engelli ve de yakınları ortak hak algısında buluşmalılar.
    evde gelir yeterli bakım maaşı ne alaka diyebiliyorsa arkadaşım.
    Kime göre gelir , kim belirledi oranı diyemiyorsa önce ona anlatmam lazım.
    Yoksa ben AKP ye oy veririm , yine. 2022 maaşlarını kesselerde veririm.
    Zaten vermeleri haksızlıklarla dolu ,dilenci gibi tavırla veriyorlare, zaten onur kırıyorlar, zaten madur yaratıyor , ah edenler zaten vardı yine var.
    Ülkemde kimsesizlerin her daim tek Allah ı var.
    Bakım maaşını bağlamasalarda AKP ye oy veririm.
    algılarımızı değiştirelim , insan olduğumuzdan insanca davrannılmayı her konuda beklediğimizden dem vuralım.
    Birlik olalım , tek ses, yoksa kimsenin bizim oyumuza ihtiyacı yok. Geçelim bunu. Artık % 50 ile ikdidar olmuş partiyi oyla korkutmak komik kaçıyor.
    Altarnatifi olmadığının o da farkında.
    Biz onlara insan olduklarını anımsatacağız, bu dünyanın başka bir dünyanın geçiş kapısı olduğunu.
    Ve orada BAKAN ların bakıp kalamayacağı ve hakkımızın verileceği.
    Bir adaletin olduğunu inandığımız dünyamız var bizim. ŞÜKÜR. ellerinde olsa onuda almak ve hep kendileri var olmak isteyecek insanlar var.
    hz ÖMER in adaletini beklemek gibi bir hakkımız var.
    haklarımızı arayalım.
    İsteyelim.
    Bıkmadan.
    Bize dokunmuyor boşver yaşayalım diyoruz çoğunluğumuz malesef..
    bir kısmımızda parti reklamına geçiyoruz hemen de..
    yirmi yaşında değiliz , yaş elliyi geçti , kaç parti gördük. Kaaaçç.
    Yaşadığını bilir insan , canı yanmışsa daha çok bilir.
    Ualaşabildiğimiz kadar insana ya da bürokrata parti mevzusu yapmadan derdimizi anlatmak lazım.
    Duyacakları güne değin.
    kalplerinin kapıları açılana değin.
    Sonuçta yaşamadıklarından bilmiyorlar BAKANCIKLAR.
    yaşayanlar bile bakın malum herkes kendini kurtarma derdinde.
    kendini kurtarmış olan karşı tarafın canını ne kadar yakacağını düşünmeden yargı kurmada.
    Allah tüm darda kalan kullarının yar ve yardımcısı olsun.
    Avrupa da ne ise bizde de o olsun , örneğimiz maalesef müslüman ülkesi değil avrupa.

Üye
    doremi Avatarı

Son Giriş
    05.10-2014
    Saat
    03:02
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ekmek parası bulamayan var kardesım ...neler qoruyorum ...sen evınde rahat otur oh ekmek elden su qolden yok oyle dava ...aılenın qelır duzeyı ıyı ıse sukredıp oturucaksın...sadece enqellı olmak qerekmıyor ..kanserlı cocuklar dahı ılac alamaz durumdayken ...sen evındde yedıqın onunde bılqasayarın elının altında oturup sukredeceksın ...hak hukuk kendınıze qelınce...bıde baskası ıcın caba sarfedın de budur dıyeyım ...ayrıca akp lı falan asla deqılım ..hıc bırseyı de savunmuyorum...savunduqum tek sey aıle qelırı ıyı ıse bıde bakım aylıqı talep edeyımde onu da alayım davası olmamalı cok yarqılanıcam bılıyorum ama bır bır daha ıkı alamazsın...asqarı ucretle onkolojı merkezlerı onunde ınsanlar var...sandalyesı olmayıp sırtta tasınanlar var ...onlar talep dahı etmıyor...

Üye
    ağa Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    14.01-2017
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim güzel kardeşim, üzerinden epey süre geçmiş olmasına rağmen, bu mesajı yeni gördüğüm için yazıyorum ve sonunda da sorumu soracağım. Dava açabilirsin, hatta açmalısın ancak hukuki gerekçelerini çok iyi bulman ve dayanaklarını hukuki olarak ıspatlamalısın ki sonuç alabilesin. Ben de dava açmayı düşünüyorum. Bu amaçla da müracaat ettim. Henüz gelmediler. Hukuki süreci tüm aşamalarıyla uygulayıp, anayasa mahkemesine kadar gitmeyi planlıyorum. Öncelikle şu ana kadar dava açtın mı? açtıysan sonuç ne oldu? ya da hukukçulardan bu konuda bilgi aldıysan paylaşman beni sevindirir. Zira ben bu davayı açacağım. Gerekçelerim de Engelli hakları sözleşmesi, anayasa mad 65, anayasa mahk. kararları ve engelli strateji ve eylem planının öngörüleri. Tabiki yönetmelik, genelge vb.selam ve muhabettle

. Bende öteden beri bunları araştırıyorum. Özellikle gelir düzeyinin, bakıma muhtaç özürlülükle ilgisini içselleştiremedim. Kızım 20 yaşında engelli, ancak benim gelirimden dolayı alamıyoruz. Yeni müracaat ettim. Reddedilecek, tekrar müracaat edeceğim, yine red edilecek ve mahkemeye vermeyi düşünüyorum. Gerekçem de sizin bir yorumunuza cevap olarak verdiğim. Glour-İsviçre davasında AHİM kararı. Ayrıca engelliler sözleşmesinde devletin yükümlülükleri, R.Gazetede yayınlanan 2010-2013 arası ENGELLİ STRATEJİ VE EYLEM PLANI ve 2010/13 sayılı Başbakanlık genelgesi, hani yönetmelikteki (h) bendindeki bakmakla yükümlü birey tanımına ikinci anlamı getiren genelge. Sanki o genelgedeki tanımlamanın ikinci bölümüne göre ödenmesi gerekir diye düşünüyorum. Ama esas dayanağım, engelli hakları sözleşmesindeki ayrımcılık maddesi, anayasanın 65. maddesi ve ayrımcılık maddesiyle eşitlik maddesinin birlikte yorumlanması ile sanki hukuki sonuç alınabilir diye düşünüyor, görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Üye
    çalık Avatarı

Son Giriş
    23.06-2015
    Saat
    14:04
    Yaşadığı Yer
    yeryüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Gelir durumundan dolayı ben hiç başvurmadım. Konuyla ilgili emsal AİHM kararını paylaşırsanız sevinirim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon