TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    gamze0606 Avatarı

Son Giriş
    22.01-2021
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar, özellikle fiziksel, zihinsel ve görme engelli bireyler için giyimi fazla zaman alan ve zor kıyafetler giyinme aktivitesini fazlasıyla zor bir hale getiriyor.

Ben bir üniversite öğrencisi olarak bu alanda sizlerin talepleri ve şikayetleri doğrultusunda kıyafet tasarımlar yapmayı planlıyorum. Her türlü engele yönelik hem alt giyim adına pantolon ayakkabı tasarımı hem de üst giyimde tercih edilen rahat giyilebilir tişörtler, kolay açılıp kapanabilen gömlekler tasarlamak öncelikli hedefim...

Hangi tür kıyafetleri giyerken zorluk yaşıyorsunuz, daha iyi nasıl olabilir, bu alanda bana fikirlerinizi belirtirseniz günlük yaşam aktivitelerinizi bir nebze de olsa kolaylaştırmayı diliyorum..

Geri dönüşlerinizi bekleyeceğim, sevgilerimle..

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:35
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.142
    Verilen Beğeniler
    765

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @gamze0606

Güzel bir konu seçmişsiniz. Doğrusu Türkiye'de engellilere yönelik tekstil sektörü neredeyse yok denecek kadar az. Uluslararası sözleşmelerde ve genel yorumlarında engellilerin yeterli yiyecek ve giyecek ihtiyacından söz edilir. Burada aslında sıradan gömlek, pantolon, etek vs bahsedilmemektedir. Tam da sizin çalıştığınız konuya temas edilmektedir.

Bu minvalde kendi özelimde bir iki önerinde bulunmak isterim.

Örneğin hareket kabiliyeti sınırlı kişilerde

1- Düğme iliklemek (gömlek ya da pantolon)
    2- Fermuar açmak / kapatmak (tutulacak yerinin küçük, ipsiz oluşu veya sert açılıp/kapatma mekanizmasının olması)
    3- Çıt çıt kapatmak veya açmak
    4- Pantolonda kemer, paça noktalarının dikiş zayıflığı (biz bu alanları çekiştirerek kullanıyoruz ve çabuk sökülüyor)
    4- Standart bir pantolonda cep kullanmak tekerlekli sandalye kullanıcısı açısında zorlayıcı olmaktadır ve hatta ben yıllardır bu alanları hiç kullanmıyorum
    5- Gömlek, ceket, mont vs. kalıpları sebebiyle giymek (esnememesi sebebiyle) kolay olmamaktadır
    6- Kış aylarında ısı korumak için baldırları koruyabilecek diz-topuk arası yün tozluk diye tabir edebileceğim ürünlerin yokluğu
    7- Dışarıda kullanabileceğimiz panço tarzı giysilerin yokluğu
    8- Giysilerin kayabilen veya kaymayan kumaş seçeneklerinin olması
    9- Kullanılacak her türlü giysinin hafif ama bir o kadar koruyucu olması
    10- Kolay giyilebilir ve çıkarılabilir gece elbiseleri

Aklıma ilk gelenler bu şekildedir.