Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Görme engellilere özel otomobil

Görme engellilerin otomobil kullanması sizce hayal mi? Bu otomobili görmeden karar vermeyin

183351 - Görme engellilere özel otomobil

Virginia Tech tarafından geliştirilen devrimsel niteliklere sahip olan otomobil, görme engelli insanlar için büyük önem taşıyor. Bu otomobil sayesinde pek çok görme engelli insan ilk kez direksiyon başına geçebilecek. Araç lazerleri sayesinde önündeki tüm engelleri algılayabiliyor. Araç sesle komutları algılayabildiği için artık görme engelli sürücüler, yanlarındaki bir yolcudan yardım almadan aracı durdurabiliyor ve ilerletebiliyorlar.

2004 yılından beri üzerinde çalışılmakta olan araç henüz halen tasarım aşamasında fakat büyük yol kat edilmiş durumda. Sürücü için sıradan bir direksiyondan fazlası da düşünülmüş. Görme gerektirmeyen paneli ağırlıklı olarak titreşim ve ses yöntemi ile sürücüye gerekli bilgileri aktarıyor. Aracın hızı konusundaki bilgileri aktarmak için titreşim kullanılırken, aracın etrafındaki engeller ve diğer araçlar hakkındaki bilgiler ağırlıklı olarak sesli olarak iletiliyor.

Görme engellilere özel otomobil - EnSonHaber.com

Üye
    levent retinis pigmentoza Avatarı

Gerçek Adı
    Levent
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    01:08
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yuppiiii

gözlerim bu kadar az görmeye başlamadan önce araba kullanabiliyordum..çok severdim araba kullanmasını...baya özledim yaw

şu arabalar bir an önce satışa çıksın

Üye
    Gothica Avatarı

Gerçek Adı
    Saliha C.
    Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    15:24
    Yaşadığı Yer
    Kırgız Yurdu Ulupamir
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Görme engelli için çok özel otomobil

8529674 - Görme engellilere özel otomobil

spacer - Görme engellilere özel otomobil

ABD’de üniversiteli öğrencilerinin görme engelliler için yaptığı araçların deneme sürüşü başarıyla yapıldı.

Maryland Üniversitesi’nin parkında yapılan deneme sürüşünde görme engelli 20 kişi, Virginia Tech Üniversitesi öğrencilerinin kendileri için tasarladıkları aracı kullandılar. Araçta, yol durumunu belirlemek için kullanılan bir lazer algılayıcı, sürücüyü titreşim yoluyla hız ve ne zaman durulacağı konularında uyaran bir yelek ve ne tarafa dönüleceğini sürücüye sesli komutla ileten kulaklık var. Öğrencilerin ürettiği bu otomobil sayesinde pek çok görme engelli insan ilk kez direksiyon başına geçebilecek. Ayrıca görme engelli sürücüler, yanlarındaki bir yolcudan yardım almadan aracı durdurabiliyor ve ilerletebiliyorlar.

Görme engelli için çok özel otomobil - Hürriyet