Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    fft191 mf1445633 - Şafak Pavey’in zor anları

Pantolon yasak olduğu için protezi açıkta kalan Pavey'e bir kavas yardım etti.
    Engelli milletvekillerinden CHP'li Şafak Pavey Genel Kurul'a tekerlekli sandalye ile geldi. Pantolon yasak olduğu için protezi açıkta kalan Pavey'e bir kavas yardım etti.

Pavey'in tekerlekli sandalyesini CHP Genel Sekreteri Bihlun Tamaylıgil itti

Pavey yine Tamaylıgil'in yardımıyla CHP grubuna ait sıralardaki koltuğuna güçlükle oturdu.

Ak Parti İstanbul milletvekili Gürsoy Erol da Kavas'ın yardımıyla yemin etti.

Milliyet

Üye
    Sirine Avatarı

Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    18:39
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    4

Bir zamanlar türbanda yasaktı ama Meclis'e girilmiştir türbanlı yanılmıyosam...Unuttum
    Şafak Pavey'in özel bir durumu var bunu kamufe edebilirdi...Pantalon giyebilirdi ki pantalonla daha rahat ederdi...
    Ben buyum bu şekilde katılmak istiyorum deseydi de sorun olmazdı bence diye düşünüyorum....Çünkü ortada bir rahatsızlık söz konusu...
    Bir baş kaldırış değil..Her hangi bir protestoda değil....
    Ben Meclis'e böyle hanımedendi,çağdaş,modern bir Türk kadını olarak girmesini kutluyorum çok yakışmış seçtiği renk model...

Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

başarılar diliyorum.

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Pavey: Bacağımı göstermeme derdim yok

TBMM'nin açılış gününde dikkat çeken isimlerden biri de CHP'nin İstanbul Milletvekili Şafak Pavey oldu. Geçirdiği kaza sonucu protez kol ve bacak takmak zorunda kalan Pavey, Meclis iç tüzüğü nedeniyle Genel Kurul salonuna etekle geldi. Pavey'in etek giymesi, Meclis'te pantalon yasağının kalkması gerektiği tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Bugün partisinin grup toplantısı için Meclis'e gelen Pavey, gazetecilerin 'içtüzük değişikliği talebiniz olur mu' sorusuna şöyle yanıt verdi: "Hayır böyle bir talebim yok. Birleşmiş Milletler'deki görevim sırasında kot pantalon da giydim etek de. Bacağımı göstermemek gibi bir derdim yok" dedi. Pavey, bir televizyon kanalındaki söyleşisinde ise "Bacağımı göstermekten çekineceğim tek durum şu olabilir; karşımda bacağı olmayan, parası olmadığı için protez taktıramayan birini gördüğümde çekinirim, üzülürüm" demişti.

hurriyet.com.tr ’yi telefon ve mail yağmuruna tutan okurlar da, en azından engelli kadın vekiller için Meclis tüzüğünün değiştirilerek pantolon yasağının kaldırılmasını istedi.

Geçtiğimiz Nisan ayında üç parti temsilcileri pantolon yasağının kaldırılması için Meclis Başkanlığına teklif vermiş ancak teklif kadük olmuştu.

MECLİS İÇ TÜZÜK MADDE 56 – Başkanlık kürsüsünde Başkan, beyaz kelebek kıravat ve siyah yelek üstüne siyah fırak giyer. Görevli kâtip üyeler de, koyu renk elbise giyerler. Genel Kurul salonunda yer alan milletvekilleri, bakanlar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı memurları ve diğer kamu personeli ceket giymek ve kıravat takmak zorundadırlar. Bayanlar tayyör giyerler. Görevlilerin kıyafeti Başkanlık Divanınca tespit edilir.

Hürriyet

Üye
    gtrcgokhan Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan Öz
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben kendisiyle gurur duydum. helal olsun. görevini layıkıyla yapacağından eminim. başarılar diliyorum kendisine.

Üye
    can_kırığı Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    14:43
    Yaşadığı Yer
    kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

biraz araştırdım sayın Paveyi ayakta alkışlıyorum başarılar diliyorum Rabbim yolunu açık etsin

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    14:38
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: PRENSES Mesajı Gör

T Pavey, bir televizyon kanalındaki söyleşisinde ise "Bacağımı göstermekten çekineceğim tek durum şu olabilir; karşımda bacağı olmayan, parası olmadığı için protez taktıramayan birini gördüğümde çekinirim, üzülürüm" demişti.

Hürriyet
    Bu bayan çok zeki...
    Böyle bir cevap vermek zekasının göstergesidir..
    Ne kadar samimi olduğunu anlamakta daha zeki insanların harcıdır.
    Madem ki biliyorsun insanların bu ülkede protez sahibi olamadığını meclistesin hadi çöz bakalım sayın pavey!
    Öyle ya avrupada protez bir sağlık gideridir. Devlet bütün vatandaşlarına bunu temin eder!!!

Üye
    Capricorn Avatarı

Gerçek Adı
    Akın
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    14
    Blog Mesajları
    65

Şafak hanım için bu görüntüden rahatsız oldu, zor anlar yaşadı gibi başlıklar atıldı medyada, tam tersi bu durumdan tek rahatsız olan medyaydı belki de...

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: PRENSES Mesajı Gör
    [gazetecilerin 'içtüzük değişikliği talebiniz olur mu' sorusuna şöyle yanıt verdi: "Hayır böyle bir talebim yok. Birleşmiş Milletler'deki görevim sırasında kot pantalon da giydim etek de.
    Hürriyet
    Burada sayın Pavey in bir yanlışı var. Siz istemiyor olabilirsiniz. Ama böyle bir değişiklik talebinde bulunmak iinsan hakları gereği şarttır.
    Burada şayet Pavey in amacı veya başka bir gizli düşüncesi yok ise...
    Öyle ya yarın bayan vekiller... Başörtüsü bir insanlık hakkıdır. Haklı olarak diyebileceklerdir.
    İnsanların kılık kıyafetleri siyaset yapmaya engel teşkil etmemelidir...
    Yemin etmiyen bir vekilin bu kurala itiraz etmemesine çok şaşırdım... Kılık kıyafet siyaset yapmaya engel değildir.

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

Capricorn;
    Medyanın engelliyi gözünde oturtmuş olduğu konum o çünkü...

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: oezix Mesajı Gör
    Avrupa deyince Almanyada dahil olduğuna göre, en azından Almanyada herkese her istediği protezin yapılmadığını söyleyebilirim

Türkiyede istediği protez olmasada, en azından bir protez verilmiyormu ?
    Protez mi kullanıyorsun?
    Ve Alman vatandaşımızın ki böyle devletçilik oynuyorsun?
    Yazık üzülüyorum...cık cık cık...

Bir cevap verirken karşındakinin bilgi sahibi olup olmadığını iyi hesap etmen lazım!.
    Ben sana mı inanıcam Alman teknisyen ve teknikere mi
    Adam bana devletin bir c-leg i ödediğini söyledi...
    Sen iddiaa nı kanıtla bekliyorum. Bir Alman vatandaşına uygulama kitap kanun hükmünü...
    Sayın alman ya da yaşıyan protez kullanmayan qezix!!!

Türkiyede istediği protez olmasada, en azından bir protez verilmiyormu ?
    Sayın qezix,
    Protez iki ana parçadan oluşur.
    Birisi soket birisi bildiğin bacak iskeletinin oluşumuna benzeyen mekanik parçalardır.
    Sorunlu ve tıpda fazla rastlanmayan bir amputasyona herkez soket yapamaz. Bu soketi yapıcak sanatçı bulmak lazım gelir.
    İyi bir sanatçı sanatını bedavaya icra etmez.
    Gelelim mekanik iskelete basit bir ayak bileği parcası 3000-4000 euro gerisini sen hesap et...
    Devlet koca bir proteze 2500 tl ödüyor.
    İyi bir protez türkiyede 115 bin tl

İzleyiniz.. Lütfen!
    Bunun aynısını devlet gaziye sgk kapsamında ödüyor. Bir sigorta vatandaşı arasında ayrımcılık yapamaz. Birine yürü birine yürüme diyemez!
    İnsan hakları gereği bu bir suçtur.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben kulaktan duyma bir şeyle size cevap yazmadım!
    Almancamda yok Ben bu işi yapan tekniker ve teknisyenin yalancısıyım Hatta orada yaşayan ve benimle aynı şeyi duyan Türk Alman vatandaşıda şahittir.
    Ben sordum o yanıtladı. Atölyesinde bizzat ben sordum soruları.
    Saww;Devlet protezleri ödüyormu?
    Alman firma;Evet
    Saw; Yaptığı protezlerden c-leg i gördüm! Ve sordum bunuda ödüyormu?
    Alman firma; Evet ödüyor.

İşi gücü yok adam yalanmı söylüyor yani...

Ben sizden dava kararları istemedim!
    Hem de 2002 davası belki o zaman c-leg bile yoktu?
    Ben davalık bir konu göremiyorum. Dava ancak Türkiye de olur.
    Buyrun denemesi bedava ben size 2500 tl vereyim size göstericeğim hastayı video daki gibi yürütün! Bakalım 2500 tl ye yürümek nasıl oluyormuş
    2500 tl ye işt cihazı alamıyorsun! El insafff....

Ben sizden halen sigorta nın yasal kanun yazısını beklemekteyim.
    Bizdeki gibi şuna şu kadar ödeniyor diye. Ayrıntılı bir cetvel bekliyorum Öyle konuyla alakasız trafik kazası mahkeme sonucu değil!

Üye
    soner81 Avatarı

Son Giriş
    14.01-2013
    Saat
    19:13
    Yaşadığı Yer
    kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnsanları kalıplara sokmaya bayılıyoruz etek değilde pantolon giyseydi sadece onun için değil diğer vekiller de neler kaybederlerdi acaba? Herkesi kalıba soka soka artık kalıplar fire vermeye başladı. Allah'tan Şafak Hanım o kadar kendini yetiştirmiş ki her hareketi tüm soruları cevaplıyor.

Yasaklı Üye
    saww Avatarı

Son Giriş
    17.09-2012
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sizce mahkeme kararları sahtemi ?

Burda 22 yaşındaki bir üniversite ögrencisinin, küçük yaştan itibaren diz hizasından itibaren kesilmiş olan bacağı için, C-Leg protezinin karşılanması için açılan iki davada haklı bulunduğu halde temyize gidiliyor. Ögrenci hem spor yapıyor, hemde orkestra üyesi. Sigorta şirketi sadece normal protezin ücretini ödemeyi kabul ediyor. Temyize gidilmesi Nr.3 olduğu gibi

Sonra bir trafik kazası ile elektronik kontrollü bir protez (c-bacak) 1984 oberschenkel amputierten beri davacı teminini anlaşmazlık olduğunu. O şimdiye kadar davalı tarafından mekanik olarak hidrolik-kontrollü Protez ile en yakın bir maliyetle 10.927,11 Mart 2003'te yer verilmiş TL.

Kaynağı bir Mart 1998'de aşağı dönük olarak davalı sağlık sigorta uygulaması için bir c-bacak, imkanlarla dm 44.453,13 bir teklif maliyet sağladı. Eylül 2002'de davacı, eğitimli orthopaedic ana ve yapıcı, bir c-bacak için fiyat-in 27.918,14 € kendisi bile aldım.

Geri ödeme yaptığı eylemin iki alt mahkemelerde başarılı oldu. Çünkü kullanımı geleneksel protezleri (düşme, daha az tehlike pürüzlü zemin ve merdivenler, neredeyse doğal Gan yürüme daha iyi) göre önemli avantajları vardır lsg, işaret c-bacak davacı için gerekli en iyi olası Engellilik Tazminat elde edilen uzman tavsiyesi

---------------------------------/--------------------------------

Yazıda Ne diyor!
    Trafik kazası!
    Burada kanımca özel bir durum söz konusu.. Yani sizin ifade ettiğiniz gibi mahkemelik olma sebebinin protez ödemesi olduğunu sanmıyorum.

Ben sizden ısrarla ödeme tablosu beklerken siz ısrarla ne olduğu belirsiz baş nedir? Sonu nedir? Bilinmez nerden bulduğunuz mecul bir yazı ile bana cevap yazıyorsunuz...
    Orada ne var bilmiyorum.

Güzel kardeşim Biz de SGK denen sosyal sigorta var. Bizde proteze 2500 tl ödüyor. Gaziye ise o verdiğim video dakinin aynısını ödüyor.
    Burada halen anlamıyacak ne var.? Ben diyorum ki demekki bu bir hak ki devlet gaziye yaptıryor....

Benim bu protezi Alman sigortasının ödediğini gözümle gördüğüme ve kulağımla duyduğuma göre halen neyin tartışmasını benimle yapıyorsunuz?

Ha.. Sormuşsun c-leg ne işe yarıyor? Ne fonksiyonu var? Diye
    Sen o videoyu izlemedin galiba o adamın bacağı kalcadan itibaren yok!
    Sen 3 eklemi yapay bir uzuvla normal bir insan gibi o şekilde o diklikte yokuş inen gördünmü?
    O yokuşu o parçalar olmadan inemessin!!!
    Heleki Türkiye şartlarında bu tür bir protez mutlak haktır. Yollar göze alındığında. Normal adam takılıyor düşün bozuk yollarda...

Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Günlerdir medyanın CHP’nin taze milletvekili Şafak Pavey’e paparazzi gibi yaklaşması, oturup kalkmasını sanki bir mucizeymiş gibi fotoğraf karelerine yansıtması, acıyan ifadelerle birbiri ardına ‘Ah zavallı kızcağız etek giymek zorunda’ haberlerinin yapılması içime dert oldu.
    Dert oldu çünkü Şafak’ı tanıyorum ve kendisiyle ne kadar barışık olduğunu, hayata nasıl pozitif duygularla baktığını ve ‘engelli’ oluşunu bir dezavantaj olarak görmediğini biliyorum.
    Şafak genç ve güzel bir kadın. Ve yıllardır Birleşmiş Milletler’de inanılmaz zor görevlerden sonra Türkiye’ye dönme kararı aldı. Bir mücadele vermek için döndü vatanına. Seçim öncesindeÜmraniye’de dolaşırken bana ‘Tren kazasında sol kolum ve sol bacağım gitti; sol kulağım zaten kepçedir; işte ben de şimdi Türkiye’nin solunu iyileştirmek için geldim’ demişti.
    Dün aradığımda Meclis yemekhanesindeydi. Önce, bir kadının bir başka kadına soracağı ilk soruyu sordum: Ne yedin? ‘Enginar ve kuru fasulye’ cevabını alınca, bir anda Meclis’in o zaman tünelinde kalakalmış lokantasını ne kadar özlediğimi fark ettim. Ama tabii Şafak’ı aramamın asıl nedeni, şu ‘etek’ meselesiydi. Günlerdir gazeteler Meclis’teki ‘pantolon yasağı’ nedeniyle CHP’li vekilin ‘zor anlar’ yaşadığını yazıp duruyor. Oysa benim tanıdığım Şafak, enerji dolu ve kendine çok güvenen bir kadın; protezinden utanan sıkılan biri hiç değil.
    “Gerçekten de bu kadar konu varken neden etek giymem konu oldu anlayamıyorum. Benim etek derdim yok; etek giyme konusunda hiçbir sorunum yok. Birleşmiş Milletler’de de sık sık etekle dolaştığım olurdu. Tam tersine bu durumun ilgi çekmesini garipsiyorum.”
    ‘Pantolon giyemediğin için bacağını gizleyemediğin söyleniyor’ diye hatırlattım. “İyi de, benim protezimi gizleme gibi bir meselem yok ki. İnsanlar herhalde protezi görünce rahatsız oluyor ama ben çok rahatım. Bacağımı kapattığım tek yer Lübnan, Angola, Nepal gibi protez bacağı alacak gücü olmayan insanların olduğu yerlerdi. İşte oralarda protezimi gizlemek istedim, utandım o insanlardan. Ama onun dışında bacağımı kapatma mücadelesi içinde değilim. İnsanlar da benim protezimi görmekten gocunmasın.”
    Peki Meclis’te kadınlara pantolon yasağı bu çağda saçma değil mi? “İç tüzükte pantolon olup olmama konusu tamamen farklı. Ama ben bu kavganın benim üzerimden yapılmasını istemem. Bu konu divan başkanının takdirinde. Tabii ki kadınların daha özgür çalışma şartlarına kavuşması için pantolon giymesine izin verilebilir. Ama bu benim sıkıntım değil.”
    Tabii bu Şafak’ın engelli bir vekil olarak hiç sıkıntı yaşamadığı anlamına gelmiyor. Şöyle devam ediyor: “Doğruyu söylemek gerekirse, benim asıl sıkıntım Meclis’in açılış gününde Genel Kurul’da tek başıma hareket edememek oldu. O gün çok uzun olacak diye tekerlekli sandalyeyle geldim ve çok ciddi bir sıkıntı yaşadık. Belki kimse farkında değil ama Genel Kurul’daki koridorların arasında ufak merdivenler var ve bu tekerlekli sandalyeyle erişimi engelliyor. O gün hep kavasla dolaşmak zorunda kaldım, CHP’li diğer vekil arkadaşlarımın yanına gidemedim. Eğer önemli olan engelli vekillerin bağımsızlığıysa, benim özgürlüğümse, asıl sorun etek değil Genel Kurul’daki erişilebilirlik.“
    Duyduklarıma inanamadım. Anlaşılan yüz binlerce dolarla yeniden yapılan Meclis Genel Kurul salonunda her şey düşünülmüş, ancak günün birinde engelli vekillerin olabileceği hesaba katılmamış. Partileri ayıran koridorlar arasında tekerli sandalyeyle erişimi engelleyen minik merdivenler varmış. Avrupa Parlamentosu ve Batı ülkelerinde bütün kamusal binalardaki erişim normları ve rampa yapılmamış!
    “Küçük merdivenler ve gizli rampalar olduğu için diğer arkadaşlarla konuşup yanlarına gitme imkânım yoktu. Beni kâh Bihlun (Tamaylıgil) Hanım, kâh Gürsel Tekin neredeyse sandalyeyi kucaklayarak kaldırmak zorunda kaldı. Asıl utanç verici olan bu.”
    Meclis’te erişilebilirlik sıkıntısı bununla da bitmiyor. Şafak dışında tekerlekli sandalyede bir vekil daha var: Ak Partili Gürsoy Erol. Ak Partili vekil, Meclis Başkanlığı seçiminde kendi başına oy sandığına gidemediği için amfide beklemiş, pusula ve sandığı ona getirmişler. Şafak “Düşünebiliyor musun Gürsoy Bey herkesin ortasında oy kullanmak zorunda kaldı. Ben yemin etmediğim için oy kullanmadım. Ama kullanmak zorunda kalsaydım herhalde bu durumu protesto ederdim” diyor.
    Şafak’ı seçim kampanyasında ziyaret ettiğimde, ne otobüsün üstüne çıkarken, ne de bunaltıcı sıcakta seçmenlerle buluşurken şikâyet ettiğini gördüm. Hep aynı güleryüzlü, yapıcı tavırla yaklaşıyor hayata. Unutmuyorum, Ataköy’de duyma engelli bir gençle konuşurken “Unutma biz değil asıl engelli olmayan insanların engelleri var” demişti.
    ‘Engelli olmayan’ insanların karanlığının, inadının, depresyonlarının, hasetlerinin ve körlüklerinin farkında; belki de bu yüzden kendi durumunu ‘şanssızlık’ olarak görmüyor.
    Şafak, Meclis’e sadece engellilerin sorunlarını gündeme getirmek için gelmedi. Örneğin CHP’nin yemin protestosunun en ateşli savunucularından. Dün aradığımda “Kemal Bey tam bir demokrasi manifestosu okudu” dedi.
    Meclis’e bu iş için gelmedi, ama emin olun nüfusun yüzde 10’unun şu ya da bu biçimde engelli olduğu bu ülkede ‘erişilebilirlik’ meselesinin en sıkı takipçilerinden olacak. Çünkü engelli vekillerin hareket edemediği, hapistekilerin temsil edilmediği, kadınların pantolon bile giyemediği bir Meclis, bizzat kendisi ‘engelli’ sayılır...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon