Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Görme engellilerin bilişim sektöründe istihdamını kolaylaştırmak amacıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü “Hayata Bağlanıyorum” projesi başlatıyor.

BAŞBAKANLIK Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, engellilerin istihdamında işverenin isteksizliği kadar, işi becerebilecek eğitime sahip, nitelikli engellilerin bulunamayışının da sorun olduğunu vurguladı.

Hükümetin kamu ve özel sektör kuruluşları için yüzde 3 oranında özürlü çalıştırma zorunluluğu getirdiğini hatırlatan Köksal, iş yapabilme noktasında gerekli teknik beceriye sahip özürlü bulunmasında zorlanıldığını ifade etti.

Bilgisayarı duyacaklar
    Köksal, bilişim sektörünün büyüyen bir sektör olarak geniş bir istihdam olanağına sahip olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Özürlülerin bu alana girmesini teşvik etmeye çalışıyoruz. En az ilköğretim mezunu, 50 yaşını aşmamış görme engelliler hedef kitlemiz. Onlara 1 yıllık internet bağlantısı bulunan bilgisayar dağıtımı yapıp, kullanım eğitimi vereceğiz. Bu bilgisayarların özelliği sesli ekran sistemleri. Bilgisayarı işiterek kullanacaklar. Ekranda üzerine geldiği belge ya da klasörün adını, klavyede bastığı harfin hangisi olduğunu bilgisayar sesli olarak belirtiyor. Kullanımı öğrendikten sonra çalışmak istediği alanla ilgili, web tasarım olabilir, grafik tasarım olabilir, eğitimi alabilecek hale gelecek. İstihdam potansiyeli olan tüm özürlülere bilgisayarlardan vereceğiz.”

Hürriyet

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

10 bin görme engelliye ekran okuyan özel yazılıma sahip bilgisayarlar verilecek

Lise ve üniversite çağındaki görme engelliler ile mezun olduğu halde iş bulamamış 10 bin görme engelliye ekran okuyan özel yazılıma sahip bilgisayarlar verilecek.

Görme engelliler için konuşan bilgisayar yazılımı ve donanımı sağlayan 'Hayata Bağlanıyorum Projesi' ile ilk etapta 10 bin görme engelliye internet bağlantısı ve ekran okuyan özel yazılıma sahip bilgisayar hediye edilecek. Toplam 5 milyon TL'lik projenin bütçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Proje, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Projeden yararlanmak isteyenler için, yüzde 70 görme özürlü olma şartı aranıyor. Ayrıca, başvuranların en az ilköğretim mezunu ya da 8. sınıfta okuyor olması gerekiyor. Projeden faydalanacaklarda 50 yaşını da geçmemiş olma şartı aranıyor. Bu şartları taşıyan görme engelliler, illerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvurmaları halinde projeden faydalanabilecek. Projenin ikinci etapta, işitme ve ortopedik engelliler için de bu özür durumuna göre revize edilerek uygulanması öngörülüyor.

Edinilen bilgiye göre Türkiye genelinde tüm il ve ilçelerde uygulanacak proje kapsamında İzmir'de 14 kişiye bilgisayarları teslim edildi.

Son Dakika

Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

okudum bu haberi biraz önce çok güzel bir haber.

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Görme engelli 10 vatandaşa bilgisayar verildi

Türkiye genelinde başlatılan 'Hayata Bağlanıyorum Projesi' kapsamında, Karaman'da tespit edilen 10 görme engelliye özel donanımlı bilgisayarları, törenle hediye edildi

Türkiye genelinde başlatılan 'Hayata Bağlanıyorum Projesi' kapsamında, Karaman'da tespit edilen 10 görme engelliye özel donanımlı bilgisayarları, törenle hediye edildi.Karaman Valisi Süleyman Kahraman, projenin Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından görme engellilerin eğitim, iş ve sosyal yaşamını kolaylaştırmak ve onlara sosyal yaşam olanaklarına katılma fırsatı sunmak amacıyla başlatıldığını belirtti.Vali Kahraman, "Hayata Bağlanıyorum Projesi, görme engelli vatandaşlarımızı hayata daha çok bağlayacak ve onların sosyal alandaki ve çalışma alanlarındaki işlerini basitleştirerek kolaylaştıracaktır. Aslında özürlü olmak bir engel değildir. Asıl engel, beyinlerdeki engellerdir. Sizler beyinlerinizdeki engelleri aşmış; gözleri olup da göremeyen kişilerin göremedikleri güzellikleri gören kişilersiniz. Yaşama sevincinizle hayata bağlı kalmanızı temenni ediyorum." dedi. Vali Kahraman, görme engelli vatandaşların özel donanımlı bilgisayarlarla işlerini rahatlıkla yapacak olmalarının önemli olduğuna dikkatleri çekti. Kahraman, onların her zaman yanlarında olduklarını ve devletin imkanlarını sunmaya devam edeceklerini söyledi.

Medya73