Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hüseyin19 Avatarı

Gerçek Adı
    HÜSEYİN
    Son Giriş
    07.02-2012
    Saat
    11:33
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA / CEYLANPINAR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    126

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Spastik Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Arslanhan ile Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına giden anne Filiz Yıldırımkaya, minibüs şoförü hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gazetecilere, 19 Haziranda Çiftlikköy ilçesinden Yalova kent merkezine gitmek için özürlü kızıyla minibüse bindiklerini belirten Yıldırımkaya, olayı şöyle anlattı:
    ''Minibüse bindikten bir süre sonra şoför, çocuk arabasını kapatmamı ve çocuğu da kucağıma almamı söyledi. Ancak çocuk arabası özürlü kızıma göre ayarlandığı için bunun mümkün olmadığını belirttim. Bunun üzerine şoför sinirlenip minibüsü durdurdu. Araçtan inmemizi isteyince neye uğradığımızı şaşırdık. Çaresiz araçtan inmek zorunda kaldık.''
    Yıldırımkaya, engelli kızı ile bu tarz benzer durumlarla daha önceleri de karşılaştığını dile getirerek, minibüsten böyle bir gerekçeyle indirilmelerinin ise insanlık dışı bir muamele olduğunu savundu.
    Filiz Yıldırımkaya, ilerleyen günlerde minibüs şoförü hakkında ''kişisel ayrımcılık suçlaması'' ile dava açacağını bildirdi.
    Yıldırımkaya'nın avukatı Kadir Çalışkan da ortada bireysel hak ve özgürlükler anlamında işlenen bir suç bulunduğunu belirterek, ''Eşitlikler ilkesi burada açıkça ihlal edilmiş. Özürlü vatandaşlarımıza yönelik bu tarz uygulamalar maalesef başka illerde de oluyor. Buradan çıkacak sonuç, bu tarz olayların yaşanmaması için örnek teşkil edecektir'' dedi.

Üye
    yorgun savaşçı Avatarı

Son Giriş
    19.09-2016
    Saat
    12:17
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu şöförü ve minibüsünü trafikten men etmek lazım.....

Üye
    hüseyin19 Avatarı

Gerçek Adı
    HÜSEYİN
    Son Giriş
    07.02-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA / CEYLANPINAR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    126

kalas insanlardan şoför yaparsan her insanı odun zannder...senin 5-10 dakika sıkıntısını çekemediğin o çocuğu yıllarca kalbinde taşıyan bir annesi var..kınıyorum..

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Bu kadarda olmaz artık. Kendi çocuğuda engelli olsaydı aynı şey ona yapılsaydı ne yapardı acaba?

Üye
    barisvan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inşala o şöfürün çocuğuda bir gün engeli olurda anlar o zaman hanyayı konyayı

Üye
    hüseyin19 Avatarı

Gerçek Adı
    HÜSEYİN
    Son Giriş
    07.02-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA / CEYLANPINAR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    126

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: barisvan Mesajı Gör
    inşala o şöfürün çocuğuda bir gün engeli olurda anlar o zaman hanyayı konyayı

valla örneği çok kardeş...

Üye
    gizemim Avatarı

Gerçek Adı
    nurten
    Son Giriş
    04.04-2017
    Saat
    17:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende biniyorum kızımın arabasıyla ama öyle bir durum başıma gelmedi allaha şükür bizim insanlarımız biraz bakar kör oldugundan dolayı normal karşılıyoruz bakıldıgında zayten engelli bir çocuk oldukları anlaşılıyor onların arabaları onlara göre ayarlanıp tasarlanmış şekilde kucagımızdan daha saglam bizim böyle beyin özürlü insanlarımız var malesef

Üye
    hüseyin19 Avatarı

Gerçek Adı
    HÜSEYİN
    Son Giriş
    07.02-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ŞANLIURFA / CEYLANPINAR
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    126

hayatı yaşanılır kılan başkaların acılarını paylaşmak, kendini o insanların yerine koymaktır ama nerede..ne örnekler gördük..

Üye
    gizemim Avatarı

Gerçek Adı
    nurten
    Son Giriş
    04.04-2017
    Saat
    17:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zaten kendilerini o sıkıntı çeken insanların yerine bi koya bilseler iş bitcek herşey farklı olacak ama nerde öyle insanlar kendilerine hiç birşey olmuyacak gibi görürler noldum degilde nolacam dicekler hallarine şükretcekler sıkıntı çekenleri görüp yardımcı olcakları yerde onlar destek degil köstek olmayı seven insanlarımız

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zihinsel engelli kız ile annesini yer kapladıkları gerekçesiyle minibüsten attı.

Bebek arabasının yer kapladığı gerekçesiyle zihinsel engeli kız ile annesini minibüsten indirdiren sürücüye emsal cezası...

Yalova'da 'bebek arabasının yer kapladığı gerekçesiyle' zihinsel ve ortopedik engelli 6 yaşındaki kız ile annesini minibüsten indirdiği iddia edilen sürücüye emsal niteliğinde bir ceza verildi.

Ayrımcılık yapmakla suçlanan şoför R.A., 3 bin lira para cezasına çarptırıldı. 19 Haziran 2010'da engelli kızı Ceren ile birlikte minibüsten indirilen Filiz Yıldırımkaya'nın yaptığı suç duyurusu üzerine açılan davanın ilk duruşması Yalova 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Olayın yaşandığı gün minibüste bulunan ve tanık olarak dinlenen Mahmur Zerger, Yıldırımkaya ve çocuğunun kendisinden sonra minibüse bindiğini belirterek, şunları anlattı: "Sanık, özürlü çocuğun indirilmesini istedi. Yaptığının yanlış olduğunu söyleyerek ikaz ettim. Çocuğun 'hepimizin çocuğu olduğunu' söyledim. Sanık, 'Bu parayı benimle mi kazandı? Beğenmiyorsanız siz de inin' dedi. Minibüsten indim. Zaten hanımefendi benden önce minibüsten indirilmişti." Mahkeme heyeti, sanık R.A.'yı3 bin lira para cezasına çarptırırken, Filiz Yıldırımkaya, tazminat davası da açacağını söyledi.

İnternethaber

Üye
    arif35 Avatarı

Gerçek Adı
    arif
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

ne kadar duyarsız ve yontulmamış odunlar var yaa..

Askıda Üyelik
    epilepsi1986 Avatarı

Son Giriş
    24.12-2016
    Saat
    10:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Minibüsçüye ders gibi ceza!

42022 - Engelli çocuğu minibüsten indirdiler..

Yalova'da bir minibüs şöforüne öyle bir ceza verildi ki, duyanlar alkışladı...
    Yalova’da "bebek arabasının yer kapladığı gerekçesiyle" zihinsel ve ortopedik engelli 6 yaşındaki kız ile annesini minibüsten indirdiği iddia edilen sürücü, 3 bin lira para cezasına çarptırıldı.
    Engelli kızı ile birlikte minibüsten indirilen Filiz Yıldırımkaya’nın yaptığı suç duyurusu üzerine açılan davanın ilk duruşması Yalova 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görüldü.
    Filiz Yıldırımkaya ve eşi Mehmet Fazıl Yıldırımkaya’nın da katıldığı duruşmada söz alan ve "ayrımcılık yapmakla" suçlanan minibüs sürücüsü R.A, art niyetinin olmadığını ileri sürerek, şunları söyledi: "Ben minibüs şoförüyüm. 7 dakikada bir kalkıyoruz. Bayan geldiği zaman benim 20 saniyem vardı. Bu süreyi geçirdiğimi zaman uydudan araç takip sistemiyle aracım izleniyor ve ceza yiyorum. Ben bayanı tanımam. Engelli çocuğu olduğunu bilmiyorum. Arkadaki arabaya geçmesini söyledim. Çünkü yolcu kapasitem doluydu.
    Art niyetim yoktur. Art niyetim olsa arkada bekleyen araç da oğlumun aracıydı.
    Ona da almamasını söylerdim. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum." Davacı Filiz Yıldırımkaya ise ifadesinde yaşadığı olayı, şöyle anlattı: "Olay tarihinde ben sanığın kullandığı minibüse bindim. Yanımda özürlü kızım vardı. Ücretimi ödemek istedim. Kabul etmedi. Çocuğumun özürlü olduğunu ve bebek arabasının kapanmadığını söyledim. Hatta kapanmadığını gösterdim. Arabada yer olduğu halde bebek arabası olduğu için ayakta dikildim. Bana inmem gerektiğini söyledi. İnmek zorunda kaldım. Bu nedenle sanıktan şikayetçiyim." -
    TANIK: "ÖZÜRLÜ ÇOCUĞUN İNDİRİLMESİNİ İSTEDİ"-
    Olayın yaşandığı gün minibüste bulunan ve tanık olarak dinlenen Mahmur Zerger, Filiz Yıldırımkaya ve çocuğunun kendisinden sonra minibüse bindiğini belirterek, şunları kaydetti: "Sanık, özürlü çocuğun indirilmesini istedi. Yaptığının yanlış olduğunu söyleyerek ikaz ettim. Çocuğun ’hepimizin çocuğu olduğunu’ söyledim. Sanık, ’Bu parayı benimle mi kazandı? Beğenmiyorsanız siz de inin’ dedi. Verdiğim ücretimi talep ettim ve minibüsten indim. Zaten hanımefendi ve çocuğu benden önce minibüsten indirilmişti." Mahkeme heyeti, sanık R.A’ya sabit görülen "ayrımcılık" suçu nedeniyle 180 gün adlı para cezası verdi. Cezada indirim yaparak 150 güne indiren mahkeme, sanığı toplam 3 bin lira para cezasına çarptırdı.
    Dava sonrasında Yeni Yaşam Engelliler Derneğinde bir basın toplantısı düzenleyen Filiz Yıldırımkara, tazminat davası da açacağını söyledi.
    Spastik Engelliler Federasyonu Genel Sekreteri ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Yönetim Kurulu üyesi Murat Arslanhan, bu davanın herkese örnek olması gerektiğini ifade etti.
    Ceren Yıldırımkaya’nın avukatı Kadir Çalışkan, davayla ilgili şunları söyledi: "Küçük Ceren’in özürlü olarak maruz kaldığı ayrımcılığın kendisi ve kendisi gibi tüm engellilerin yaşamaması için Yalova Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığımız şikayet, sonuç getirmiştir. Sırf özürlü olduğu için Yalova’dan Çiftlikköy’e gitmek amacıyla toplu taşıma aracına annesi ile bindikten sonra dolmuştan indirilen küçük kızımızın uğradığı ayrımcılık cezasız kalmamıştır." -OLAY- Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde oturan Filiz Yıldırımkaya, 19 Haziran 2010’da, doğuştan zihinsel ve ortopedik engeli nedeniyle bebek arabasına mahkum yaşayan 6 yaşındaki kızıyla birlikte minibüse binmişti.
    Çiftlikköy’den bindikleri minibüsten fazla "yer kapladığı" gerekçesiyle zorla indirildiğini iddia eden engelli annesi Filiz Yıldırımkaya, şoför hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Üye
    trneco Avatarı

Son Giriş
    31.08-2016
    Saat
    18:48
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

inanın ki çok üzüldüm ,,,,artık her meslek grubu nun ,özürlü yakınlarının neler çektiğni anlaması ve anlayış göstermesini umuyorum

Üye
    ayıntaplı27 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin köse
    Son Giriş
    12.02-2015
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    GAZİANTEP
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

filiz hanım sizleri tebrik ederim bu duruma çok üzülüyorum....bu dava ile bizlere bir örnek teşkil etmiş oldunuz..bu tür olaylar çok karşılaşıyoruz sizleri bir örnek olarak göstermekteyiz...keşke bu durum olasaydı da insanların daha duyarlı olmasını beklerdik....saygılar

Yasaklı Üye
    sen/duyar Avatarı

Gerçek Adı
    selahattin
    Son Giriş
    06.07-2015
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    FETHİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Cezalar az bile ...aslında bu işi yapmaya uygun değildir deyip, dolmuşculuktan el çektirmeliydiler...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon