Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    file.ashx?FileID=363889&Width=292&Height=0&BlackWhite=False - Dünyanın en kısa insanı Türkiye'de mi?

Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri, 21 yaşında, 7 kilo ağırlığında ve 72,5 santimetre boyundaki Hatice Kocaman'ı "dünyanın en kısa boylu insanı" olarak tescilleme çalışması yapmak üzere Osmaniye'nin Kadirli ilçesine geldi.

Guinness Rekorlar Kitabı hakemi Kelly Garrett ve Türkiye marka müdürü Emin Görgün, Bağ Mahallesi'nde yaşayan İbrahim ve Hatun Kocaman çifti ile kızları Hatice'yi ziyaret etti.

Guinness yetkilileri ile aile ve Hatice Kocaman, daha sonra Kadirli Kaymakam Vekili ve Sumbas Kaymakamı Orhan Aktürk ile makamında bir araya geldi.

Ulusal gazetelerde çıkan haber üzerine Kadirli'ye geldiklerini belirten ve Hatice Kocaman'ın boyunu ölçerek 72,5 santimetre olarak kayıtlara geçiren Kelly Garrett, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sonucun ilerleyen günlerde açıklanacağını söyledi.

Garrett, Guinness'te yer almak için çok sayıda başvuru olduğunu, bunların titiz bir şekilde değerlendirildiğini ifade etti. Daha önce bu alandaki rekorun geçtiğimiz Mart ayında 21 yaşında ölen 74,61 santimetre boyundaki Çinli Hı Pinping'e ait olduğunu hatırlatan Garrett, şunları kaydetti:

"Hatice Kocaman, en küçük olarak tescillenebilir. Böylece dünyanın en uzunu 2 metre 46,5 santimetre boyundaki Sultan Köse'den sonra, en kısası da Türk olabilir."

Hatice ise Guinness'te yer almanın çok güzel bir duygu olacağına inandığını belirterek, "Bütün dünyanın beni görmesini istiyorum. Bir gün dünya beni konuşacak. Buna inanıyorum" dedi.

Guinness yetkililerini ve Kocaman ailesinin makamında kabul eden Orhan Aktürk ise her zaman Hatice'nin yanında olduklarını belirtti.

CNN Türk

Üye
    beyazgeceler Avatarı

Gerçek Adı
    emre
    Son Giriş
    15.09-2017
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    Batman
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

kisa boyluu unvannii bitane cinlii biri aldii.... yanilmiyorsammmm.... iisslah hatice alir o unvanii... uuzn boyluu unvanida yine turkiyeden mardinli

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

o çinli artık hayatta değil

Üye
    beyazgeceler Avatarı

Gerçek Adı
    emre
    Son Giriş
    15.09-2017
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    Batman
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

niyeee

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Çinli adamın öldüğünü bilmiyordum. Çok üzüldüm. Çok sevimliydi.

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

72,5 santimlik Hatice Kocaman, ünlü olmayının tadını çıkarıyor

hatice - Dünyanın en kısa insanı Türkiye'de mi?

Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerince, boy ölçümü yapılarak, rekorlar kitabına girmeye aday olan 21 yaşında, 7 kilo ağırlığında ve 72,5 santimetre boyundaki Hatice Kocaman, artık tanınıyor olmanın keyfini yaşıyor.

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan Kocaman, Guinness Rekorlar Kitabı hakemi Kelly Garrett ve Türkiye marka müdürü Emin Görgün tarafından Bağ Mahallesi'ndeki evinde geçtiğimiz günlerde boy ölçümü yapıldıktan sonra ilgi odağı haline geldi.

Yaşı 21 olmasına rağmen 72,5 santimetrelik boyu ve 7 kilogramlık ağırlığıyla küçük bir çocuk görünümünde olan Hatice Kocaman, AA muhabirine, çarşıda, pazarda gezerken bile ünlü film yıldızları gibi herkesin kendisiyle fotoğraf çektirmek istemesinin şaşkınlığını ve aynı anda sevincini de yaşadığını söyledi.

Hatice Kocaman, rekorlar kitabına girdiğinde bir gün bütün dünyanın kendisini tanıyacağını belirterek, ''Çocukluk yıllarımda engelim beni utandırıyordu. Yaşıtlarım hızla boy atarken onları özentiyle izliyor, kıskanıyordum. Ama şimdi engelimle barışık yaşıyorum. Allah beni böyle yarattı, bu benim suçum değil ki utanayım'' dedi.

Dünyanın en kısa boylusu olarak tescillendiğinde memleketinin de iyi bir reklamını yapacağını belirten Hatice Kocaman, ''Dünyanın en uzun boylusu olan 2 metre 46,5 santimetre boyundaki Sultan Köse'yi televizyonlarda izledim. Onunla bir gün bir arada fotoğraf çektirmek istiyorum. Bir de dünyanın en kısa boylusu bir Çinliydi. Onun ölümü nedeniyle bu unvanı kapabilmek için benim gibi başka başvuruda bulunanların da olduğu söyleniyor. Ama ben bu unvanı alacağıma inanıyorum. İçime doğuyor, bir gün bütün dünya beni tanıyacak'' diye konuştu.

Hatice Kocaman, eskiden engeli nedeniyle sokağa bile çıkmak istemezken, bugün gazetelerde çıkan haberler nedeniyle ünlendiğini ve artık sokağa çıkmaktan çekinmediğini belirterek, şöyle devam etti:

''Soyadım 'Kocaman' ama ben küçücüğüm. Ancak, böyle de mutluyum. Boyum kısa ama sağlığım yerinde. Hepsinden önemlisi 21 yaşındayım ama beni bir çocukmuşum gibi sevip şefkat gösterenler var. Ben öyle insanlar tanıyorum ki kiminin gözleri görmüyor, kiminin kulakları işitmiyor, kimi yürüyemiyor. Oysa ben yürüyorum, geziyorum, konuşabiliyor ve duyabiliyorum. Dünyanın güzelliklerini de görebiliyorum, ya bunları göremeyenler ne yapsın?''

Hatice Kocaman'ın ailesi ise Guinness incelemesinin Hatice'ye büyük bir moral ve özgüven sağladığını belirterek, sonucun açıklanmasını kendilerinin de heyecanla beklediğini kaydettiler.

Zaman

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Dünyanın en kısası da Türk, en uzunu da

uzun kisa - Dünyanın en kısa insanı Türkiye'de mi?

72,6 santimlik boyuyla 'dünyanın en kısa kadını' Elif Kocaman ile 'en uzun adam' Sultan Kösen, 'Guinness Rekorlar Kitabı 2011'in tanıtımı için bir araya geldi.

Çocukların hayal gücünü geliştirmeyi, onları eğlendirerek kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı ve dünyanın dört bir yanında gizli kalmış bilgileri açığa çıkarmayı hedefleyen Rekorlar Kitabı'nın 2011 basımında çok sayıda Türk rekortmen yer alıyor. 8,8 santimetrelik burnuyla 'dünyanın en uzun burunlu adamı' unvanına sahip Mehmet Özyürek ile 246,5 santimetre boyuyla 'dünyanın en uzun boylu adamı', 36,5 santimlik ayaklarıyla 'dünyanın en uzun ayaklı insanı' ve 27,5 santimlik elleriyle 'dünyanın en büyük elli kişisi' unvanlarını taşıyan Sultan Kösen bunlardan ikisi. Bu arada Kocaman soyadının tersine minicik boyu ile 'en kısa kadın' unvanını almaya hak kazandığı halde Guinness'in 2011 basımında yer bulamayan Elif Kocaman (22), sertifikasını Sultan Kösen'in elinden aldı.

Zaman

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Dünyanın en kısa insanına rakip çıktı

Dünyanın en uzun boylu adamı ünvanını elinde bulunduran Mardinli Sultan Kösem'in hemşerisi Veli Tekin, dünyanın en kısa insanı olarak kayıtlara geçen Osmaniyeli Elif Kocaman'a rakip çıktı.

Guinesse Rekorlar Kitabı'na 72,5 santimetre boyu ile 'dünyanın en kısa insanı olarak' kaydedilen Kocaman'dan 2,5 santimetre daha kısa olan 16 yaşındaki Veli Tekin, " Dünyanın en kısa insanı benim. Ama kimsenin benden haberi yok." dedi.

Mardin'de yaşayan Tekin ailesinin en küçük çocuğu olan 16 yaşındaki Veli, hayatında ikinci kez geldiği hastanede, dünyanın en kısa boylu insanı olduğunu öğrendi.

Kemiklerindeki ağrılar nedeniyle Mardin Devlet Hastanesi'nden Diyarbakır'a sevk edilen Veli Tekin, burada yapılan boy ve kemik ölçümlerinde yaşıtlarından yaklaşık 15 kat daha küçük olduğu belirlendi. Bir yaşındaki çocuk gibi babasının kucağında hastaneye getirilen Veli'nin boyunu, doktorlar, gelişimini kontrol etmek için ölçtü. Hastanenin ölçümlerine göre Veli'nin boyu 70 santimetre. Yani dünyanın en kısa insanı olarak tespit edilen Osmaniyeli Elif Kocaman'ın boyundan 2.5 santimetre daha kısa.

Oğlunun dünyanın en kısa insanı olduğunu, doktorların kendisine söylediğini belirten baba Hasan Tekin, oğlunun çok kısa olduğunu, ancak rekorlar düzeyinde olacağını tahmin etmediğini söyledi. Oğlunun ikinci kez hastaneye getirdiğini belirten Tekin, "Köyde olduğumuz için şehre çok gelip gittiğimiz olmuyor. 10 yıl önce doktora götürdüm, doktorlar çare olmadığını söylediler. Son günlerde kemik ağrıları nedeniyle hastaneye getirdim." diye konuştu.

"HASTALIK 20 MİLYONDA BİR GÖRÜLÜYOR"
    Beş çocuğu olduğunu, bunlardan üçünün sağlık durumlarının yerinde olduğunu dile getiren Hasan Tekin, oğlu Veli gibi 17 yaşındaki kızı Şükriya'nın da kısa boylu olduğunu söyledi.

Kızının 80 santimetre olduğunu ve sağlığının biraz daha iyi olduğunu belirten Tekin, "Doktorlar, bu hastalığın 20 milyonda bir görüldüğünü söyledi. Kızın durumu biraz iyi ama velinin kemiklerinde ağrı var. Yapılan tetkiklerde kemiklerde erime şeklinde bulgular çıktı." şeklinde konuştu. Baba Tekin, oğlu Veli'yle gezerken insanların tuhaf tuhaf bakmasından çok rahatsız olduğunu kaydetti.

VELİ: OKULA GİDEMEDİĞİM İÇİN ÜZÜLÜYORUM
    Yaşıtlarına göre zihinsel gelişiminde sorun olmayan Veli ise en çok okula gidemediğini için üzüldüğünü söyledi. Türkçe bilmeyen Veli, okula yıllar önce gittiğini ancak çocukların kendisiyle alay ettiği için utandığını ve okula gitmediğini söyledi. Veli, bu durumdan çok rahatsız olduğunu dile getirdi. Veli, "İnsanlar benim 15 yaşında olduğumu bilmiyor. Çocuklar gibi sevmeye çalışıyor. Yaşım sesimden anlaşılıyor." dedi.
    Dünyanın en uzun insanı Mardinli Sultan Kösem'i televizyonlardan gördüğünü anlatan Veli, onunla tanışmak istediğini kaydetti.

Zaman

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Dünyanın en küçük kadını 'Kocaman'

101120 kucukkocaman.widec - Dünyanın en kısa insanı Türkiye'de mi?

Yeni doğmuş bir bebekten az daha ağır bir kadın... 71 santimetre boyundaki Hatice Kocaman dünyanın en küçük kadını olarak tescillendi.

Hayatı boyunca boyu yüzünden alay konusu yapıldığını söyleyen Hatice Kocaman şimdi ünvanı sayesinde tanınmanın keyfini çıkarıyor. Kadirli'de ailesiyle beraber yaşayan 21 yaşındaki genç kadın hep bugünü beklediğini söylüyor.

Sınıf arkadaşları okul yıllarında boyuyla dalga geçmiş. O ise "Şimdi boyum sayesinde dünyaca tanınıyorum. Bu beni çok daha uzun hissettiriyor." diyor ve seyahat etmenin hatta dünyanın en uzun adamıyla tanışmanın hayallerini kuruyor.

"Tanrı beni böyle yarattı ve bununla gurur duyuyorum. Umarım bir gün beni sevecek birini bulurum." diyen Kocaman'ın dünyanın en küçük kadını ve dünyanın en küçük ikinci insanı ünvanları Guiness Rekorlar Kitabı ekibi tarafından tescillendi.

ntvmsnbc

Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Dünyanın En Küçük Kadını

enkisainsan - Dünyanın en kısa insanı Türkiye'de mi?

Alman RTL Televizyonu, Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde yaşayan ve 72.6 santimlik boy ile "Dünyanın En Kısa Kadını" olarak Guinness Rekorlar Kitabı'na giren 22 yaşında, 7 kilo ağırlığındaki Elif Kocaman'ın hayatını konu alan çekimler yaptı.

Kadirli'ye gelen üç kişilik televizyon ekibi, ilk olarak Kocaman'ın evinde, daha sonra da eğitim gördüğü Kadirli İlköğretim Okulunda çekim yaptı.

İŞTE DÜNYANIN EN KISA KADINI (FOTO GALERİ)

Elif'in hayatını konu alan çalışmayla ilgili olarak açıklama yapan RTL Televizyonu muhabiri Ulla Vollmer, dünyanın en uzun ve en kısa insanının Türkiye'den çıkmasının çok ilgi çekici olduğunu ifade etti. Elif Kocaman, gördüğü ilgiden ve Türkiye'nin adını yurt dışında duyurmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Mynet