“Küçük yaşlarda eğitim alamadım. 40 yaşına geldim şimdi ne olacak?” diyen yetişkin engelliler için üzülme vakti sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı “Yetişkin Engelliler Okuma Yazma Kursları” başlatıyor.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde MEB ve Devlet Bakanlığı ile ortaklaşa Türkiye Beyazay Derneği koordinatörlüğünde hayata geçirilen “Eğitim Her Engeli Aşar” kampanyası engellilerin yaş, cinsiyet ve engel durumu fark etmeksizin eğitim almaları gerektiğini duyurmaya devam ediyor.

Okuma yazma bilmeyen görme, işitme ve ortopedik engelli bireylerin okuma yazma öğrenmelerini sağlamak amacıyla hayata geçirilen “Yetişkin Engelliler Okuma Yazma Kursları” 21 Haziran-28 Ağustos tarihleri arasında Ankara ve Kahramanmaraş’ta gerçekleşecek.

Engelli bireylerin okuryazar olmadan hayata entegre olamayacakları gerçeğinden hareketle başlatılan kurslar; görme engelliler için Ankara Mithat Enç Görme Engelliler Okulu ve Kahramanmaraş Ertuğrul Gazi Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda; işitme engelliler için Ankara Yılmaz Balaban İşitme Engelliler Okulu ve Kahramanmaraş Gaziler İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nda; ortopedik engelliler içinse Ankara Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler İlköğretim Okulu’nda başvuru sayısı yeterliliği koşuluyla düzenleniyor.

Kurslar Yatılı ve Ücretsiz
Kurslara katılmak isteyen ilköğretim çağını geçmiş engelli bireylerin, engelli olduklarını belgeleyen sağlık kurulu raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve dilekçe ile birlikte kursların açıldığı okullara şahsen başvuru yapması gerekiyor. Kurslara katılan engelli bireylerin yemek, konaklama vb. ihtiyaçlarının tamamı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanacak.

Kampanya ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.egitimherengeliasar.org adresinden ya da 0212 444 6000 Mutlu Engelli Hattı’ndan ulaşabilirsiniz.

Cafe Siyaset