Toplam 2 mesajın 1-2 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    PRENSES Avatarı

Son Giriş
    02.03-2016
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    engel - Engelleri akülü arabayla aşıyor

Kendisi de bir engelli olan Hüseyin Elegelmez, sürekli arızalanan akülü aracının tamirine gücü yetmeyince kolları sıvadı.

Ve kendi atölyesini kurdu. Şimdi engellilerin kullandığı akülü arabaların tamirini yapan beş firmadan birinin sahibi. Onun hayata tutunma öyküsünün sırrı bu akülü sandalyelerde gizli.

35 yaşındaki Hüseyin Elegelmez, engellilere moral olacak bir hayat hikâyesinin başrol oyuncusu. Yanlış anlamayın, mesleği tiyatroculuk filan değil; onun aktörlüğü hayatla mücadelesinden geliyor. Pek çoğumuzun ihtiyacı olmayan ama engellilerin sürekli kapısını çalmak zorunda olduğu bir iş ile meşgul. Hani şu engellilerin eli, kolu, ayağı olan 'akülü tekerlekli sandalyeler' var ya işte Hüseyin usta, onların tamirini yapan beş firmadan birinin sahibi. 'İyi de ne var, bunda?' demeyin. Çünkü Hüseyin Bey'in hayata tutunmak için soyadı gibi kolay kolay 'Elegelmez' öyküsü bu akülü sandalyelerde gizli. Hüseyin Bey, fiyatı kadar tamiri de cep yakan akülü arabasını tamir ettirmekten yorulmuş; kendi işini kendi görmeyi öğrenmiş. 30'unda hem kendi hayatını değiştirecek, hem de akülü sandalye kullanan birçok engellinin derdine çare olacak bir yola girmiş.

Onun hikâyesi, aslında 1975'de anne karnında, resmi olarak ise gençlik çağında başlıyor. Henüz 18 yaşındayken, yaşıtları gibi koşup oynayamayınca, anlamış ciddi bir hastalığı olduğunu. Doktor, kas hastası olduğunu söylediğinde, çok da bir şey hissetmemiş ilk başta. Ta ki askere gidemeyeceğini öğrenene kadar. "İlkokuldan sonra okumamıştım, zaten bir meslekte tutunacak kadar kendi işimi göremiyordum. Askere alınmayacağımı tahmin ettiğim halde, muayenede komutanın, "Vatani görevini yapabilirsin demesini bekledim." diyor.

Artık hastalığının ciddiyetini daha fazla hissetmeye başlayan Hüseyin Elegelmez, bu sefer hayata bir yuva kurarak devam ediyor. Eşi, ilk başlarda hastalığını çok da problem etmiyor; Hüseyin Bey'in durumu iyice ilerleyip onu elden ayaktan düşürünceye, iş göremez hale getirinceye kadar. Kendi deyimiyle, çocuğunu alıp kucağına sevmeye bile kuvveti yetmiyor. Yaşadıklarını dramatize etmekten korkan Elegelmez, "Eşim çalışıyor; ben evde bakamadığım çocuğumla, dünyadan bihaber yaşıyordum. Maddi zorluklar, hayatı evde geçirmeye zorluyordu bir yandan da. Nihayetinde vücudunu taşıyama gücü yetmeyen ben, ardı arkası gelmeyen problemler yüzünden eşimden ayrıldım." diyor.

Kimse Yok mu? sayesinde hayata tutundum
    Hüseyin Bey, tekerlekli sandalye olmadan kendi ihtiyacını karşılayamayan, sosyal hayata dâhil olamayan 5 milyon engelliden sadece biriyken Kimse Yok mu Derneği'nin hediye ettiği akülü arabayla yeni bir hayatın kapısını aralamış. Sene 2005. Hayatla irtibatının bağının kesildiği bir anda komşuları, Kimse Yok mu Derneği'ni arayıp Hüseyin Bey için akülü tekerlekli sandalye istemiş. Kimi zaman akülü araba, kimi zaman akülü tekerlekli sandalye dediği bu aracı ilk kullanmaya başladığında çok heyecanlanmış. Şaşkınlığını gizleyemeyen Elegelmez, "Artık eş dost olmadan dışarıda gezebilecek miyim?" demiş.

"Ben o sıralar akülüyü heyecanla kullanıyorum. İnsanlar artık "Arabam var diye havalanıyor musun?" diye laf bile atıyordu. Ama bu mutluluk uzun sürmedi; çünkü iki ay sonra akülü bozuldu. Eş dostun yardımıyla tamir ettirdik ama bir değil, iki değil... Araç üst üste üç kez bozuldu. Baktım olacağı yok, elektronikçi bir dayım var. Adı Galip. Onun sayesinde akülünün dilini çözdük. Çevreden de olumlu tepkiler gelince bu işe girmeye karar verdim. Sponsor bulduk, bir de dükkân kiraladık, internetten ilan da verdik. O yıllarda İstanbul'da bu işi yapan 2 yer vardı ve engellileri güç duruma sokacak fahiş fiyatlarla çalışıyorlardı. Ben tam tersini yaptım, piyasanın yarısı dedim. İşime, olan gücümle sarıldım." diyor.

Hüseyin Elegelmez, pes etmeyip işin arkasını bırakmayınca başarının kapısı da aralanmış. Hani derler ya "Hiçbir şey tesadüf değildir" diye onun hikâyesi de öyle işte. Bu arada var gücü ile çalışan yeni ustanın maharetleri ve engelliler için gösterdiği mücadele İstanbul dışına bile taşmış. Hüseyin Usta, böylece işini garantiye alır. Kadıköy Fikirtepe'deki dükkânının çapı küçük olsa da kıymeti büyük. 2005'ten beri engelliler için akülüsünü tamir ettirmek problem değil. Çünkü Hüseyin Usta, bu araçların tamirini oldukça uygun fiyatlara yapmaya çalışıyor.

Sayılı akülü araba tamircilerinden

Sabah erkenden iş başı yapan Hüseyin Usta'nın dükkânında kendinden başka üç kişi daha çalışıyor. Bunlardan biri elektronik işlerde yardımcı olan Galip dayı. Diğer iki kişi ise bu dükkânda kendi işlerinin haricinde çalışan arkadaşları. 4 kişinin el ele verip tamir yaptığı bu mütevazı atölyede birbirinden farklı akülü araba var. İsimleri de oldukça farklı. Öyle ki dükkâna gelen Savaş Amca'nın "En iyi araba Alman malı." demesi, akülü markalarını anlatmaya yetiyor.

Engelleri akülü arabayla aşıyor
    "Kaç çeşit akülü tekerlekli sandalye var?" diye soruyoruz, cevap 'Türkiye'de 100'ün üzerinde model var' oluyor. Bu modeller de kendi içinde farklılık gösteriyor. Çünkü ortopedik engelli ile kas hastasının kullandığı araç bir olmuyormuş. Ama hepsinin ortak dili, bir nevi benzin vazifesi gören 'akü.' Mesela, gün boyu dışarıda olmak zorunda kalan bir engelli 40 voltluk akülü kullanırken, bir başkası 20 volt'luk akülüyü tercih ediyormuş.

Zaman

Üye
    Ayşe Avatarı

Gerçek Adı
    ayşe
    Son Giriş
    29.06-2011
    Saat
    11:53
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Azmin zaferi Allah herkesin yardımcısı olsun ve yaşama tutunma sevincini almasın .Paylaşıma teşekkürler...