Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 41 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    17:25
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Olay artık hukuki boyuta geçti gibi gözüküyor. Gerekli şikayet noktalarına yazıları gönderdim, hukuki olarak nasıl bir işlem izleneceği konusunda araştırmalara başladım.

Üye
    PARAPLEJI 27 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    08:53
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

telyo; bir arkadaşım da ötv indirimli aldığı araçla, trafik kazası geçirdi ve araç pert oldu. bir defaya mahsus ikinci araç alma hakkı olduğu için, ikinci aracı da ötv indirimli aldı. madem ki aracın pert olmuşsa onun devrini verip, bir defaya mahsus ötv indirimli araç alabilirsin..

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Parapleji 27
    O araç pert olduktan sonra Hurdaya ayrılmıştır. Aksi durumda araç alamıyorsun.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    31

@telyo,

Her pert araç hurda sayılmıyor, trafikten çekilme belgesi lazım hurda olması için.
    Büyük ihtimal , sigorta şirketi zarar etmemek için hurdaya çıkartmıyor bilerek.

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben en iyisi bu olayı birde engelliler derneğine bildireyim, bakalım oradan ne diyecekler bu konuda.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    31

@telyo,

Aracı tamir ettiririz dedilermi peki size?

Üye
    PARAPLEJI 27 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

telyo; mesajlarını baştan sonuna kadar okudum. arkadaşımın başına da aynen bu olay geçti. hiç farklı deildi. ve ikinci aracı ötv'siz aldı. ama görüyorum ki sen işi başkayönlere çevirmişsin. çok kurcalamışsın. bundan sonra da zannetmiyorum ikinci aracı ötv'siz alasın. inş. da alırsın..

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@parapleji 27

Herhangi bir yöne çevirme yok. Gittim vergi dairesine ve ben araç alabiliyormuyum diye sordum. Onlarda hurda olmadan alamazsın dedi. @mami junior da alamamış zaten. Kanunen böyle ama ülkemiz de olmaz olmaz diye bir durum yok.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    48
    Verilen Beğeniler
    31

@PARAPLEJİ 27,

Bende aracı ötv li aldım.
    Araçın trafikten çekilidiğine dair belge olmadıgı sürece ötv siz alamazsın.

Üye
    PARAPLEJI 27 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ya arkadaş, araç pert olduktan sonra hurdaya ayrıldığını yazmışsın. sana diyorum ki aynısı arkadaşımın başına geçti ve ötv'siz ikinci aracını aldı. daha doğrusu ben senin bu olayından bişey anlamadım. yada burda eksik bilgi veriyorsun..

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

PARAPLEJİ 27;

Eksiksiz olarak bilgiler mevcut, okurkken dikkatle okuyun.

Senin birşey anlamamanın sebebi kanundan haberinin olmaması ve bildiğini okuman. Burada kanun maddelerinde bile yazıyor ve sen halen diyorsun ki aldı. Eğer arkadaşın perte çıkmış aracını hurdaya çıkarmadan yeni bir araba aldı ise ortada yasal olmayan bir durum söz konusu!!!

Bukadar iddalı olduğuna göre kanunda yazan alamıyor maddesine ne diyorsun?

Üye
    PARAPLEJI 27 Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

telyo; ama sen demişsin ki aracım pert oldu ve hurdaya ayrıldı...! bence sen yazdıklarını bir daha dikkatli oku...! ondan sonra ben sana örnek verdim. ötv ödememek için. bu kadar kızacağını bilseydim hiç yorum yapmazdım. bu kadar da ısrarcı olmasaydın, seni arkadaşla görüştürürdüm. olayı daha net biçimde anlatırdı. artık sen kendi kafana göre hareket et..

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: PARAPLEJİ 27 Mesajı Gör
    telyo; ama sen demişsin ki aracım pert oldu ve hurdaya ayrıldı...!
    İşte sorunumuz burada. Diyorum işte konuyu tam okumadınız diye. Ben söyledimde bu yanlış anlaşıldı diye bir durum yok. Yukarıda ne yazdıklarım ortada. Hangi yazıdan bu çıkarımsamayı yaptınız?

Arkadaşın ile görüştürmeyi gerektirecek bir problem yok ortada zaten. Sorun şu aşamada sigorta şirketi ile yaşanan anlaşmazlık. Onun çözümünü bulmaya çabalıyoruz. En iyi yardım emsal karar olucak.

Not: Kızmak için doğru bir sebebim varmış demek ki, çünkü hatalı bilgi verip bu durumda ısrar ediyorsunuz. Ama iyi niyetinizden şüphem yok, kalın sağlıcakla.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Ben olsam şunların dışında bir şeyi kabul etmem:

1- Aracı perte çıkartıp, ötv'siz bedelin size ödenmesi (Böylece elinizdeki parayla aynı aracı ötv'siz şekilde yeniden satın alabilirsiniz).
    2- Aracınorjinal haliyle tamir ettirilip size verilmesi

Sigorta şirketi aracı tamir ettirip yeniden piyasaya sürmek istiyor, ama bu durum sizin mağdur olmanıza neden olacağı için kabul edilemez. Onlar nasıl ki kendi çıkarını düşünüp " sizin yeni araç alamamanız tamamen sizin ile devlet arasında ki problem bizi ilgilendirmez" diyorsa, siz de kendi çıkarınızı düşünüp "kazanç sağlayacaksınız diye aracı perte değil de hurdaya çıkartmak istemeniz beni ilgilendirmez. Araç teknik olarak pert olmuşsa, trafiğe çıkamayacak şekilde işlem yapmak ve bana bu belgeyi vermek zorundasınız"

Bu konuda son sözü mahkeme söyleyecek... Merakla bekliyoruz...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    telyo Avatarı

Gerçek Adı
    treex
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Tanıdık sigorta işi yapan bir avukat arkadaş ile görüştüm.

Bu olay biraz sarma sardı gibi. Şöyle ki, her pert olan aracın hurdaya çıkarılacağı gibi bir durum yok. Hazine bakanlığı eğer araca exper; bu araç tamir edilebilir gibi bir açıklama ekler ise hurdaya çıkarılmamasını istiyormuş. Benim araçta da bu araç tamir edilebilir ifadesi mevcut. Zaten ya çok ama çok ağır kaza geçirecek yada yanacak ki araç hurdaya çıkarılsın. Sigorta şirketide bu durumu gözeterek aracı hurdaya ayırmıyor ve kaybını minimuma indirmek istiyor.

Bir aracı kasko firması %40 oranında hasara uğraması durumunda perte çıkartıyor. Ama aracı hurdaya çıkarması gerekiyor diye sözleşmede bir madde yer almıyor ki benim aracım %60 civarı bir hasar mevcut. Bu sebeple 2 seçenek sunuyorlar: arabanın satış bedelini poliçe değeriniden düşüp hurdaya çıkarıyorlar ve kalan miktarı ile arabayı bize bırakıyorlar. Diğerinde de arabanın ötvsini de ödeyip aracın parasını veriyorlar. Maddi kayıp yok ama hak kaybına katlanıyor insan yani.

Avukat ile tekrardan bir araç alamama olayını konuştuğumuzda ise bunun sigorta şirketinin değil tamamen devletin hatalı uygulaması olduğunu belirtti. Özürlü aracının perte çıkarılması sonucu ötv si ödendiği halde 5 yıl içerisinde tekrar araç alımının engellenmesi ve hak mahrumiyetine uğratılması anayasada ki eşitlik ilkesine de ayrı bir olay olduğunu (normal araç alanların bu tip durumda sorunsuz araba alabildiklerine)ve idari mahkemede bu konu üzerine dava açılır ise kesinlikle kazanılabileceğini konuştuk. Bu durum hakkındaki yorumlarınız nedir, böyle bir dava açmak nekadar mantıklı olur?

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon