Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    okansutcu Avatarı

Gerçek Adı
    Okan Sütcü
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    02:45
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Öncelikle herkeze merhaba,

Ben aracımı yurt dışından engelli ststüsünden faydalanarak getirttim ve ötv diğer vergilerden muaf olarak aracı üzerime aldım. Aracı kasko işlmlerini yaptırdım. 15 ay aradan sonra gecen hafta ailem ile birlikte bir kaza yaptım. çok şükür hiçbirimizde bir problem veya sağlık sorunu çıkmadı. Aracım takla attı ve haliyle Pert oldu. Beni sormak istediğim sorular şunlar.

1- Aracımın kasko değeri 32.000 tl ben Otv ödemek zorunda mıyım ve kaskodan ne kadar geri alabilirim? artı olarak nasıl bir süreç izlenecektir?

2- Tekrar yurt dışından araç getirtebilir miyim? Eyer getirtmek istersem tüm işlemler başa mı saracak?

3- Benim Engellilik oranım Ortapedik %45 ve bem 1600 cc lik araç getirtim. Yeni getirteceğim araçta Russatta binek değil de Minibüs olursa 2000 cc lik araç getirtebilir miyim. Örnek araç :Ford Focus Grand C Max

Verilen cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Çok geçmiş olsun...

1- Bu, sizin kaskonuzdaki maddelere bağlı: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...beleriniz.html

2- Evet, aracınız perte çıktığında yeni bir aracı vergi istisnalı satın alaiblirsiniz. Evet, yurt içinden de alsanız yurt dışından da alsanız tüm işlemler sıfırdan başlar... Sadece, fazladan eski aracınızın pert olduğuna dair yazıyı Naklihane'ye (belki vergi dairesine de; bilmiyorum) vermeniz gerekir, o kadar. Ama, yurt içinden almanın her açıdan öçok daha avantajlı olduğunu söylemden de geçemeyeceğim...

3- http://www.engelliler.biz/forum/ozel...linabilir.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    51
    Verilen Beğeniler
    32

Eğer aracınıza hurda belgesi yani trafikten çekildiğine dair belge alırsanız ötv ödemeden kaskodan 2. el rayiç bedeli alırsınız ve yeniden ötv ististanasından yararlanıp araç alabilirsiniz.
    Yok eğer hurda belgesi alamazsanız ötv sini ödeyip, kaskodan yine 2.el rayiç bedeli alırsınız.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu konuda ne yaptınız acaba?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    aliemine33 Avatarı

Son Giriş
    23.12-2014
    Saat
    08:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu konuyu tam 10 gün araştırdım vergi daireleriyle, ankara gelir idaresi başkanlığıylada görüştük araç pert olursa kesinlikle yenisini alamıyormuşuz.Vergiyi yatırsakta olmuyormuş yeni araç almak için muhakkak aracın hurdaya çıkarılması gerekiyor.Sorunun sebebi insanların pert olmakla hurdaya çıkmayı aynı sanmaları.

Üye
    ALİ YÜCE Avatarı

Gerçek Adı
    Ali Yüce
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Okan kardeş,

öncelikle geçmiş olsun diyorum.

Geçirmiş olduğun kaza sonucu aracını hurdaya çıkartırsa ve trafikten çekme belgesi alırsan ve aracını yurt dışından getirttiğine göre kazalı haliyle türkiye sınırları içnde herhangi bir gümrüğe teslim ettiğinde alacağın bu evrakları kasko şirketine verince sana aracının kasko bedelini öderler ve yurt dışından yeniden araç alma hakkına kavuşursun.

Rahatsızlığın gereği sadece 1.600 cc. Yi geçmeyen otomobil tarzı araç getirebilirsin. Buna ford focus cmax dahil.

Selamlar

Üye
    okansutcu Avatarı

Gerçek Adı
    Okan Sütcü
    Son Giriş
    10.08-2013
    Saat
    02:45
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkeze tekrar merhaba arkadaşlar,

size son durumu aktarayım istedim.
    - aracı gümrüğe teslim ettim sonrarında teslim tesellüm kağıdı ile sigorta şirketinden paramı aldım.
    - araç üzerimden ve trafikden düşürme işlemi 3 ay sonra oldu ben gitmedim çünkü aracı gümrük hurda olarak satmak istedi.
    - gümrüğe yeni bir dilekce ve dilekcenin ekinede kaza raporu, mahkeme kararı, pert raporu koydum yeni araç getirebilmek için.
    - şu anda gümrüğün tebliğini bekliyorum hayırlısı tebliğ sonucunu tarafınıza bildiririm
    ancak sunu söylemeden edemicem burada yazdıklarım devede kulak sayılacak kadar bir özek okadar çok uğrastırdılar o kadar çok beklettiler ki anlatamam
    allah tüm engellilere acil şifalar versin.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Güncel bilgileri paylaştığınız için teşekkür ederim.

Yurt dışından araç almak olası pert durumunda da çok dezavantajlı desenize... Her işlemin Ankara'dan halledilmesi başlı başına bir eziyet.