TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 28 / 42 İlkİlk ... 1824252627282930313238 ... SonSon
Toplam 630 mesajın 406-420 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    h_celil Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    11.09-2019
    Saat
    07:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    3

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @StratoS burada paylaştığınız bilgiler ve herkese tek tek cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

Bugün Euroka sigorta dan kasko poliçesi teklifi aldım. 3.120 TL teklif verdiler.

Sizin gösterdiğiniz yolu kullanarak mail yazdım satış temsilcim bana dönerek aracın rayiç bedeli ile alakalı belge paylaşın çözelim dedi.

amma benim aracın 2015 teki faturası 85k

bugün o faturayı paylaşşam aracı 85k olarak kaskolarlarsa

Bir kaza kırım durumunda

85k tl yi elime tutuşturup beni postalarlar mı?

Çünkü aracın kasko değeri 150k. Ödemediğim ÖTV 40k 110 K yerine 3 5 ten kaçıyorum diye 110 ( hadi diyelim 100) yerine 85 alırsam ne olur?

ben aracın RAYİÇ - ÖDENMEMİŞ ÖTV kadar değeri olsun ve o rakam a göre prim ödemek istiyorum.

Ne zarar etmek ne kazık atmak niyetindeyim.

Fikir verebilecek arkadaş var mıdır? (DEV Kasko ya baktım aşırı yüksek fiyatı var)

Not : Mesai saatinde forumu detaylı inceleyemiyorum. belki sorulmuş ve cevap verilmiştir.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@h_celil

Merhaba,

Normalde siz ne beyan ederseniz edin, rayiç değerden(Hesaplama yöntemi poliçede belirtilir) ÖTV düşerek olası pert durumunda ödeme yapılır. O konuda rahat olabilirsiniz. Ancak siz yinede içinizi daha da rahat ettirme adına(Artık her türlü ali cengiz oyunlarını görüyoruz sigorta sektöründe), bu yılki rayiç değerden ÖTV'yi düşüp, bu değerden hesaplamanızı istiyorum diyip, Türkiye Sigortalar Birliğinin Kasko Değer Listesini referans gösterebilirsiniz. (Kasko değer listesinde aracınızın modelini seçip, çıkan değerden ÖTV'yi çıkarıp rakam önerebilirsiniz.)

Eminim kabul edeceklerdir. Çünkü burada sizin bilinçli olduğunuzu ve resmi olarak başvurduğunuz bildiklerinden kısa yoldan, primizinizi düşürüp biran önce kasko yapmak isterler.

Tahminimce 2.500 TL lere düşer diye düşünüyorum.

Üye
    h_celil Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    11.09-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    3

Herkese Merhaba,

Bir haftadır firmalardan kasko teklifleri alıyorum. Sonda söyleyeceğimi başta bir tekrar edeyim. Anadolu Sigorta diğerlerinden 2 kat fazla fiat veriyor. Merak ediyorum bu adamlar kaç polşöe satıyorlar. Aslında başka karanlık bir iş yapıyorlarda Sigorta Şirketi kamuflajı altında mı gizliyorlar. Milletin ortalama 3k en fazla 4k yaptığı teklife 6k çekmek nedir?

Neyse anlatayım. Siz yazdınız diye Euroka'yı aradım süreç malum, tebliği ve aracın alım bedelini, rayicini talebimi ne varsa paylaştım. Sağolsunlar hızlıca dönüyorlar teklif veriyorlar izah ediyorlar, klozlarda çok kapsamlı hatta ben garantinin maaş müşterisi olduğum için maaştan keserek ödeme alaıyorlar felan ama bir saçmalık var. Mühim bir saçmalık'tam hasar durumunda' (poliçe fiyatında indirime gitmedikleri gibi) -aracın rayiç bedelinin %40 kadar kesinti- yapacaklarını söylüyorlar. Ben 40k muafiyet aldım b kloza göre 60k kesinti yapcaklar benden. tabi bunu kabul etmem mümkün değil.

Bu arada elimde zaten sompo japan kasko poliçesi mevcuttu onlara döndüm sizde durum nasıl diye.

Engelli Klozu
    Aracın hasar
    sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV
    tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir.
    Sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade
    edilerek ve trafikten gerekli işlemler yapılarak Şirkete teslim edilecektir

şeklinde olduğunu gördüm. Benim bundan anladığım Engelliye kasko yapmanın sigorta şirketlerine daha ucuza mal olmadığı. Şirket bu bedeli bize ödemiyor ama vergi dairesine ödeyerek arabayı serbest bırakabiliyor. Ben bu gerçeği göz önüne alarak 'aracın ötv siz bedeli üzerinden kasko primi ödenemesi talebimi' geri çekiyorum. Madem tam maliyet söz konusu, doğru olan tam prim ödemek. Zaten aracın hasarı durumunda ÖTV li ÖTV siz ayrımı yok. Sonuçta araç kısmi hasara uğradığında maliyetin değişmediğini biliyorduk. Şimdi beni bu klozda gördüğüm pert durumunda da şirkete maliyetimiz aşağı yukarı aynı.

Benim şahsi tavsiyem bu gerçeği göz önünde tutarak poliçelerinizi rayiç bedele istinaden yaptırın. Bu konuda ısrarcı olursak ileride hak etmediğimiz kazançlar başka bir şekilde bize maliyet oluşturacaktır.

Yine bu arada geçen sene poliçe satın aldığım sigortam.net aradı onlarda grupama dan poliçe teklif etti onların avantajı da kart a bloke yapmadan taksit yapması geçen sene faydasını görmüştüm. Yine yapabilirm sompo japan acentesi Time Sigorta dan Hakan Bey çok yardımcı oldu ona karşı mahcubum ama sigortam.net te 'biz çok poliçe kesiyoruz şirketler üzerinde baskımız yüksek bizden satın alın ahat edin diyor. Onlardan da alabilirim.

Kapanışa geldik.
    Yav bu anadolu sigorta gerçekten ne iş yapar bu nasıl fiyattır emenike Dev Kasko da yalan normal kasko da kimsenin olaydan haberi yok zaten. Firmayı arıyorum iş bankası ve acentelere yönlendiriyor. Onlar da öyle bişi bilmiyor. sağı solu arayıp fiyat döndüler

7 bin tam kasko (DEV Kasko herhalde)
    6 Bin normal kasko
    4 bin de sadece pert i karşılayan kasko

oldu canım bu ney ya.

Neyse arkadaşlar dağınık anlattım biliyorum ama süreçte çok dağınık gerçekleşti işin gücün arasında yaptığım görüşmeler olduğu için hangisi önce yaşandı hangisi sonra teklif verdi hatırlayamıyorum. David Lynch filmi gibi oldu hakkınız hello deyin.

görüşmek üzere göz ucunlan takip edeceğim önemli bişi olrsa yazarım.

bir de şey var

bu anadolu sigorta ne iş yapar?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@h_celil

"-aracın rayiç bedelinin %40 kadar kesinti- yapacaklarını söylüyorlar. Ben 40k muafiyet aldım b kloza göre 60k kesinti yapcaklar benden. tabi bunu kabul etmem mümkün değil."
    Bu yazınızı anlamadım?

"Engelli Klozu
    Aracın hasar sonrasında hurda belgeli olması durumunda sigortalıya aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV tutarı, aracın hasar anındaki rayiç bedelinden düşülerek tazminat ödemesi gerçekleştirilir. Sigortalı tarafından aracın ilk ediniminde istisna edilen ÖTV vergi muafiyeti vergi dairesine iade edilerek ve trafikten gerekli işlemler yapılarak Şirkete teslim edilecektir"
    Beraber yorumlayalım... Diyor ki ben pert durumu ve hurda belgesi alırsan ÖTV'siz tutarı öderim. Sonra sen Vergi Dairesine ÖTV'yi ayrıca ödersin ve aracı trafikten çeker, hurda belgesini teslim edersin?

Sizden tam prim alıyor, eksik ödüyor, sonra Vergi dairesine sizden ÖTV'yi ödetiyor. Ne güzelmiş...

Çok fazla yanlış anladığınız için yazınıza katılmıyor ve yanlış yönlendirme yaptığınızı belirtmek istiyorum.

Bakın, sigortada 2 konu var. Birisi kısmi hasar diğeri aracın pert durumu. Kısmi hasar ile ilgili zaten kafamızda bir soru yok.

Pert durumunda, Sigorta Genel Şartları gereği yani şirketlerden bağımsız olarak Türkiye Sigortalar Birliğinin Hazine Müsteşarlığı ile oluşturduğu şartlarda Engelli aracında Pert durumunda ÖTV'siz tutarı ödersin diyor.

Normal vatandaş, 200.000 TL aracına pert durumunda 200.000 TL alıp, yeni aracını alıyor. Ama siz, 200.000 yerine 120.000 TL alıyorsunuz. E ama normal vatandaş ile aynı primleri ödediniz?

Aynı primleri ödeyip, daha az para alıyorsunuz? Ve birde yukarıda belirtildiği gibi, şirket hurda belgesine ayır git birde vergi dairesine ek ÖTV'yi öde diyor. Yani 120.000 TL aldınız, vergi dairesine gidip 80.000 TL daha ödüyorsunuz... Kaldı mı elinizde 40.000 TL. Hadi gidip yeni araç alın...

Bunun neresi mantıklı ve adalet nerede?

Ortalığı karıştırmanın anlamı yok.

Anadolu sigorta, belirttiğiniz yüksek rakamda ben ÖTV'li tutarı öderim diyor. (Yukarıda konuştuk.)

Eureko sizin beyan ettiğiniz değer üzerinden prim hesaplayıp, olası pert durumunda o günkü rayiç değerden ÖTV'yi düşer öderim diyor. (Hazine Müsteşarlığının duyurusu da bu şekilde.)

Güneş sigorta da böyle diyordu. (Arkadaşlar yazmıştı).

Ben birde bunlara ek olarak bu şekilde hareket etmeyen şirketleri bildirin şikayet edelim diyorum.

Üye
    VİRGO Avatarı

Son Giriş
    09.09-2019
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    2

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: StratoS Mesajı Gör
    @h_celil

.......

Eureko sizin beyan ettiğiniz değer üzerinden prim hesaplayıp, olası pert durumunda o günkü rayiç değerden ÖTV'yi düşer öderim diyor. (Hazine Müsteşarlığının duyurusu da bu şekilde.)

Güneş sigorta da böyle diyordu. (Arkadaşlar yazmıştı).

........
    Doğrudur Eureko sigorta ötv li miktara denk gelen sigorta primini geri ödüyor. Ancak Eureko sigorta hasar durumunda çok sıkıntı çıkarıyor. Bilginiz olsun

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@VİRGO

Eski Garanti Bankası sigortacısıyım. Bu konularda sayısız işlem yaptım ve yaptırdım. Bransım elementer değildi ama kardeş şirket olduğu için bulunduığum şubelerde müşterilere bu konular da da destek oldum.

Bu zamana kadar hasar konusunda ödememe vb birşeye şahit olmadım. (4 yıl çalışmıştım.)

Ben çalıştığım süre boyunca münferit olarak da Eureko sigortayı kullandım. Çok şükür pert durumlu bir hasarım olmadı ama çalıştığım yıllarda köpeğe çarptığım için araç hasar almıştı ve kaskodan sorunsuz yaptırmıştım.

Neye istinaden böyle yazdığınızı ve deneyimlerinizi açıklarsanız sevinirim. Böylece arkadaşları daha düzgün yönlendirmiş oluruz.

Üye
    h_celil Avatarı

Gerçek Adı
    hakan
    Son Giriş
    11.09-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    3

@StratoS

Ünlü sunucunun da dediği gibi

Yok ebesinin ninesi ali sami.

Benim bundan anladığım, anlamak istediğim (diğer türlüsüne ihtimal vermek istemediğim) vergi dairesine bana ödeyeceği rakamdan kestiği ÖTV ile ödemeyi sompo japan yapacak.

Bunun dışındaki her türlü uygulama (hele senin dediğin gibi düşlüyorlarsa direk bizi carye olarak kapatsınlar) saçmalık olur.

Neyse daha bakmaya devam zaten euroka dan ısrarla sözleşme istiyorum gönderirlerse de şu %40 kesinti yapma meselesi için SBM ye şikayeti mi de ileteceğim.

Sompo ile de konuşacğım hakikaten senin dediğin şekilde uygulamayı düşünüyorlarsa bu klozu onlar da şikayet edeceğim.

Bunda poliçe teklifi elimde

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@h_celil

Yukarıda anlamadığımı belirtmiştim. Eureko ile ilgili %40 kesinti nedir?

Üye
    VİRGO Avatarı

Son Giriş
    09.09-2019
    Saat
    18:25
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    27
    Verilen Beğeniler
    2

@StratoS

2018 sonu park halinde iken aracıma çarpıp kaçtılar. Trafik polisini getirip aracı yerinden hiç oynatmadan tutanak tutturdum. Araç çekici ile servise gitti. Çünkü ön teker rotu kırmış çarpan araç. Polis karakoluna da giderek çarpıp kaçan aracın bulunması için şikayetçi oldum ve dilekçe verdim. Eureko sigorta aracım tamir halinde iken aracımı liftten indirip soruşturma başlattı. Müfettiş gönderip beni bir ay mağdur ettiler. Müfettiş gelerek benim de ifademi aldı. Halbuki yakındaki mobese kamerası tüm olayı kaydetmiş. Avukatım delil tespit davası açarak mobese görüntülerini aldı. Çarpan aracın cinsi,modeli, rengi tespit edildi. Görüntülerde plaka okunmadığı için. Mahkeme pts sisteminden aracın plakasının tespitini istedi. Pol netten bakılarak aracın plakası tespit edilecek. Beklemedeyiz.

Sigorta şirketine yazı yazıp görüntüleri inceletmesini ve plakayı tespit ederek karşı taraftan parasını tahsil etmesini istedim. Bir aydır arayan soran yok. Böyle de vurdum duymaz adamlar.. Suçu sanki ben yapmışım gibi benim üstüme atarak soruşturma başlattılar. Tespiti yaptık. Çarpma anı, saati dakikası, aracın modeli, cinsi belli. Buna rağmen geri dönmediler.. Böyle de aptal bunlar.. Sigortacım. Eureko ile anlaşmasını fesh etti. Bir daha da bunlardan sigorta falan yaptırmam..

Üye
    Bahar.m Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya benim kafam karıştı çok...kasko yaptırıcam aracın gerçek fiyatı üzerindenmi yoksa ötv siz fiyatı üzerinden mi?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@VİRGO

Münferit bir olay yaşamışsınız. Sigorta yaptırıp yaptırmamak sizin bileceğiniz iş. Burada sizin anlattığınız okuyorum. Ama birde sigorta eksperini ve müfettişi dinlemek lazım. Sonuçta aracınız yapılmış. Ancak deneyimleriniz bu tür sorun yaşayabilecek bizler için elbette önemli.

Geçmiş olsun.

@Bahar.m

Cebinizden az para çıkması için ÖTV'siz tutar üzerinden kasko yaptırmanız size faydadır. Çünkü az primde ödeseniz standartta ödeseniz olası pert durumunda ÖTV'siz tutar hesaplanarak size ödeme yapılacaktır.

Üye
    Bahar.m Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    15:21
    Yaşadığı Yer
    tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekürler bilgi için

Üye
    zoiree Avatarı

Gerçek Adı
    zoiree
    Son Giriş
    08.06-2021
    Saat
    13:52
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    17

Merhaba sayın @StratoS
    malumunuz bmw 320d aldık.
    güneş sigortadan 5000 TL ye engelli kaskosu yaptırdım.
    mevzu şu ki ben arabayı 125500 tl'ye aldım, doğal olarak bedel yüksek geldi.
    İşin ilginci Türkiye Sigorta Birliğine www.tsb.org.tr 'e göre aracın değeri 355000 tl.
    Daha önce honda civic 80000 lira rayiç bedel için gene güneş sigortadan 2000 liraya yaptırmıştım (aralık 2018'de).
    Sigorta firması kasko hesaplarken rayiç üzerinden hesaplar, engelli araç %100 ötv li olduğu için 355000/2=177500 tl ediyor.(engelli rayiç değer)
    80000 liraya 2000 lira ödediğime göre 177500 liraya 5000 çıkması bu anlamda normal geldi.
    öte yandan 125500 lira bedelli araca 5000 fazla geliyor bana. (beklentim 3500 lira)

Sizce nasıl yol izlemeliyim?

not: aksigortadan hesaplattım araca 15000 lira çıkarttı(engelli uygulamadı, uygulasa da mevcut ödediğim 5000 liraya göre yüksek çıkar).

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @zoiree

Eski aracınıza göre hiç oranlamayın. Çünkü yeni yıl itibariyle yeni tarifeler devreye girer. Onu geçtim, sadece rayiç değere göre kasko hesaplanmaz. Sonuçta normal hasar durumunda sigorta tam ödeme yapıyor. Yani şöyle düşünün rayiç değer ödediğiniz primlerin %40 civarını oluşturuyor gibi... Bunların hepsi aktüer hesaplamalar.

Benim Önerim başka bir sigorta şirketinden belirttiğim yolla teklif alın. Tek şirkete bağlı kalmayın. (Anadolu sigorta, groupama vb.)

Üye
    Sellavattini Avatarı

Son Giriş
    01.06-2019
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Sizin paylaşımlarınız doğrultusunda dün ve bugün hala soruşturuyorum, böyle bir uygulama var mıdır diye. Özellikle eurokadan gelen cevabın fotosunu buraya aktaramıyorum am verilen cevap şu:

"Arkadaşlara konuyu sordum fakat dediğim gibi böyle bir uygulamamız yok. Farklı bir durum olursa tekrar konuşuruz olur mu? İyi bayramlar..."

Bu durumu farklı firmalara sordum, en son şu aralar sigortam net çalışanı bir uzman araştırıyor. Bugün yaptırmam lazım. Siz bildiğiniz doğrudan bir uygulamayı paylaşırsanız çok memnun olurum.
    @StratoS

Sayfa 28 / 42 İlkİlk ... 1824252627282930313238 ... SonSon