TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 27 / 42 İlkİlk ... 1723242526272829303137 ... SonSon
Toplam 630 mesajın 391-405 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    halil385 Avatarı

Gerçek Adı
    Halil
    Son Giriş
    18.11-2021
    Saat
    15:52
    Yaşadığı Yer
    Istanbul
    Alınan Beğeniler
    47
    Verilen Beğeniler
    46

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @beyoglubeyy yok hocam zaten bu konuda en dertlilerdenim forumda
    Simdi yazdiginiz ilk sene kurali kasko sirketleri ilk senesinde sifir fiyatini oduyor 2. Kaskodan sonra rayic bedeli devreye giriyor bir kac mesaj yukarida yazdim zaten 2016 mercedes uzerinden ornek verdim hatta su an c200d aracimi 130 bin lira uzerinden kaskolattim ona gore de dusuk veriyorum kaskoyu ama dev kasko ile yaparsam aracin rayic bedeli 259 binmis bu durumda 259 bin alabiliyorum gibi tam da orasini anlamadigimdan sormustum yukarida ama senin bir onceki yazdigin mesaji bir daha oku bence

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @beyoglubeyy

Çok kez açıkladım. Zaten Sigortalar Birliği bunu gidermek için Sigorta şirketleri ile duyuru paylaştı ve dedi ki, evet ötv'siz tutarı öde, ama primlerini ona göre hesapla. Engelli vatandaşlar normal kasko primi ödemesin. Düşür, ve olası pert durumunda ötvsiz tutarı öde.

Şuanda geçici çözümle, bazı sigorta şirketlerinden bu şekilde teklif alıp, ben ve birkaç arkadaş yaptırdı. Sizde böyle yaptırabilirsiniz.

Bu çözüm mü? Elbette hayır. Bunun için mevzuat değişimi ile birlikte bir tarife çetveli yayımlanması gerekiyor. Ve buna göre de tüm sigorta şirketleri sistemsel olarak otomatik bu hesabı vermeli, engelli aracı dendiğinde.

İşte şuan biz bunun için bekliyoruz.

Üye
    akın16 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    5

Kimse bana teklif bile vermedi hatta sigorta birliğinin duyurusunu söylediğim firmalar birdaha geri dönüş bile yapmadı

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@akın16

Yazılı yapacaksınız. 15 gün süresince cevap vermiyorlarsa Sigortalar Birliğine internet üzerinden bildirim yapacaksınız. Yine sonuç alamazsanız Sigorta Tahkim Kuruluna gideceksiniz.

Onlar 3 maymunu oynuyorlarsa, sizde onları oynatacaksınız. Ben kendi adıma, Eureko sigortaya sizi şikayet ediyorum der demez, yaklaşık 1.000 TL indirimli teklifi aldım ve yaptırdım.

Artık daha ne söyleyebilirim

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1.525
    Verilen Beğeniler
    1.512
    Blog Mesajları
    4

@StratoS teklif olarak ne verdiler size?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@selda*

Yanlış hatırlamıyorsam, 2.500 TL lerde olan teklifi, 1.500 lere düşürdüler. Birde %10 bonus kampanyası vardı Garantinin.
    Ama sanırım bonus kampanyası şimdi yokmuş.

Araç: 2018 Hyundai TUSCON 1.6 CRDI 7 İleri DCT Elite 4x2 - Kasko Değeri 190.000 TL idi en son.
    Konu StratoS tarafından değiştirilmiştir (22.01-2019 Saat 13:11 ).

Üye
    beyoglubeyy Avatarı

Son Giriş
    29.08-2019
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    18

@StratoS ve @halil385 arkadaşlar, o zaman, bize de yardımcı olun. siz bu poliçeleri genel merkezlerinden mi düzenlettiniz kasko şirketlerinin. yok acente ise, o acenteler izin verirse, oradaki yetkili kişileri ve telefonları bizimle paylaşın, biz de yaptıralım. ayrı kişilere aynı sorunu defalarca anlatmak, bizi yordu. tepkimiz size değil. sizden yardımcı olmanızı bekliyoruz. siz bu sorunu yaşamış ve aşmışsınız. biz aşamıyoruz...adama diyorum ki, tmm, olası pert halinde sen ötv indirimli rakamı ödeyeceksin ya, araç ötv muafiyetli diye...

sözgelimi kasko değeri ötv li 250 bin tl. ama bana ötv indirimi uygulayıp, 150 bin ödeyeceksin, o zaman primi ona göre düşür diyorum. yok öyle olmaz. biz kasko rayiç değerini esas alırız da bilmem ne. hep oyalama kandırmaca..sizin sorunlarınızı çözmüş kişiler, işi biliyor demek ki, onlarla diyaloga geçelim, hem onlar poliçe satsın kazansın, hem bizim işimiz görülsün. yardımcı olur musunuz?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@beyoglubeyy

Bu başlıkta ve diğer başlıkta ben süreçleri paylaşmıştım. Israrınız ile kısaca tekrar yazayım:

1- Acenteler ile görüşmeyin. O konuda Hyundai Bayisini çok kötü bir şekilde şikayet ediyordum. Acenteler bir şey bilmez.
    2- Bir sürü sigorta şirketi var, seçin çağrı merkezini arayın teklif isteyin. Engelli aracı olduğunu, olası pert durumunda ötvsiz fiyat ödeneceğinden primlerinde buna göre hesaplanmasını ve indirim yapılmasını talep edin.

Yaptılar =>Hayırlı olsun.

3-Yapmadılar. Teklifi yazılı olarak isteyin. Mail ile teklif geldikten sonra sigorta şirketin resmi mail adresine (internet sayfalarında yazar) teklifi, talebinizi ve T.Sigortalar Birliğinin duyurusunu atın. 15 gün içinde indirimli teklif verilmezse, sigortalar birliğine ve hazine müsteşarlığına şikayette bulunacağınızı ve sigorta tahkim kuruluna başvuracağınızı yazın.

4-Geri dönüş olmadı, başka sigorta şirketine geçin. 2-3 deneme yaptınız ve sıkıldınız, internet üzerinden ilgili kurumlara başvurun. Bu süre uzar diye şikayet ettiğiniz şirketin kaskosunu kabul edin, araç kaskosuz kalmasın. Sonrasında nasılsa para iadesi alırsınız...

Ben 3. madde de sorunumu çözdüm. 2-3. şirketlere geçmedim. Eureko sigorta şuan çok uzatmadan sizden ödediğiniz net ötvsiz tutarı sorup, buna uygun teklif hazırlayarak, kasko teklifi veriyor.

Üye
    zoiree Avatarı

Gerçek Adı
    zoiree
    Son Giriş
    08.06-2021
    Saat
    13:52
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    17

fiyat ne kadar fark etti. misal arabanızın ötv'li kasko şu idi ötv'siz kaskosu şu kadar oldu gibi karşılaştırmalı rakam verebilir misiniz?
    @StratoS
    yukarıda 2500 den 1500 düştü demişsiniz ama ötvsiz araç değeri nedir poliçede yazan?
    rayiç 190.000 TL --> kasko 2500
    ötvsiz ??? TL --> kasko 1500

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@zoiree

Selam,

Yurtdışındaydım, geç cevap veriyorum kusura bakma.

ÖTV'siz değeri ben bildirdim. Araçta 3.000 TL hediye aksesuar vardı. Ama kaskoda onlarında işlenmesini istediğim için aldığım fiyata onuda ekleyerek 126.000 TL üzerinden kasko yaptırttım.

Yani 190.000 => 2.500
    126.000 => 1.500 oldu. Ama şöyle bir detay var. O dönemde Eureko sigortanın Bonus Karta %10 bonusu vardı. Yani o bonusu düşerek ben bu fiyatı yazdım. Bonus kampanyası olmadan 1670 TL idi sanırım. Kazandığım bonusu da düşünce 1.500 TL ye geldi. (Küsüratları hatırlamıyorum.)

Üye
    Serebralmipalsi Avatarı

Son Giriş
    13.11-2021
    Saat
    10:23
    Yaşadığı Yer
    Manisa
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    4

Arkadaşlar başlıkla birebir alakalı değil ama

ağır hasarlı bir araca kasko şirketi pert kararı yerine onarım kararı verdiğinde

müşteri onarımına razı olmadığı durumda tek yolu hukuki işlem başlatmak mıdır?

Bu noktada bi yaşanmışlığı olan var mı?
    Yardımcı olan olursa çok sevineceğim

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Serebralmipalsi

Her başlığa yazmanıza gerek yok. Pert ve onarım kararı sigorta şirketinin aldığı bir karar. Türkiye Sigortalar Birliğinin uyguladığı oranlar çerçevesinde karar veriyorlar. Bu yüzden mahkeme dışında başvurabileceğiniz bir merci yok. Siz sigorta şirketini ikna ederek ilerlemeye çalışın, bana göre.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Arkadaşlar merhaba,

İlgili başlıklardan geçmişte, Engelli arkadaşların araçlarına kasko yaparken, olası pert durumunda ÖTV'siz tutar ödendiği için maduriyetten bahsetmiştik. Bu noktada mahkeme kararları ÖTV'siz tutarın ödenmesi ile ilgili kesin hükümler içeriyor.

Ancak kasko primleri hesaplanırken bu dikkate alınmıyor. Dolayısıyla herkes gibi ödediğimiz primlerde, olası pert durumunda ÖTV'siz tutar ödendiği için bir haksızlık doğuyor.

Bunu Hazine Müsteşarlığının Duyurusu ile aşmamız gerekiyor ama kasko şirketleri ilk aşamada "ÖTV'siz prim hesaplamasına" yanaşmıyor. Şikayet ederiz diyerek, Eureko ve Güneş(Teklif almadım, bazı arkadaşlar almışlar.) indirimli teklif alınabiliyor. Onu da arkadaşlar Bindirime indirim yapılıyor, poliçede eksiklikler var diyerek şikayet ediyor ve buda beni rahatsız ediyor.

Bu noktada sizden ricam, Kasko şirketlerine mail ile yazılı yaptığınız dönüşleri ve size yapılan dönüşleri bu başlıktan paylaşabilir misiniz?

İsimlerinizi vermeden, direk Hazine Müsteşarlığına, attığınız resmi mesajları ve iletilen cevapları iletip, o şirketler hakkında şikayetçi olacağım. Bu şekilde belki daha fazla şirketi kazanıp bu durumu düzeltebiliriz diye düşünüyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Üye
    mayastrofobi Avatarı

Son Giriş
    18.05-2021
    Saat
    12:47
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    5

@StratoS

Ben geçtiğimiz hafta sizin buradaki paylaşımlarınızı görüp Eureko sigortadan fiyat teklifi aldım ama Garanti bankası müşterisi olmadığım için çağrı merkezi beni acentaya yönlendirdi. Acenta benim adıma ilgili yazışmaları yaptı ancak herhangi dönüş olmadı ÖTV muafiyetli fiyat alamadım. Aracım 1.5 Megane HB Rayiç : 124.000 TL bana 2750 Kasko ücreti çıkardı.

Mevcutta çalıştığım Anadolu Sigortada bu konuda herhangi bir işlem yapmıyor. Geçen hafta verdiği teklif ile yenileme yapmak durumunda kaldım. Daha önceki yazışmalarımızı yine forumda paylaşmıştım tekrar iletiyorum. Ayrıca mail adresinizi paylaşırsanız mail olarak da iletebilirim.

Sayın Sigortalımız,

Kasko sigorta sözleşmelerinin ana muhtevasının Hazine Müsteşarlığınca onaylanan ve sigorta şirketlerince aynı şekilde uygulanacak olan genel şartlara uygun olarak düzenlenmesi kararı doğrultusunda, 01.04.2013 tarihli Kara Araçları Kasko Sigortası Genel Şartları değişikliği ile birlikte poliçe şablonu da Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmiştir. Bu düzenleme neticesinde

sigorta bedeli prim hesabında direkt etken olmaktan çıkmış, sigorta şirketleri sigortalının özellikleri ve aracın teknik özelliklerini dikkate alarak primi belirlemiştir

Şirketimiz de kasko tarifesini bu doğrultuda belirlemekte olup aktüeryal çalışmalar sonucunda belirlenmiş olup tarife modelimizde riski ölçmeye yarayan bir çok parametre, belirlenen baz primlere katsayı olarak uygulanarak poliçe primi hesaplanmaktadır. Bu noktada sigortalının ve aracın hasar geçmişinin yanı sıra aracın plaka ili, sigortalı ili/ilçesi, müşteri tipi (özel/tüzel), sigortalı yaşı, aracın motor hacmi, marka/model bilgileri gibi bir çok özellik birer parametre olarak sigorta primini etkilemektedir.

Engelli araçları için düzenlenen poliçelerde, tüm kasko poliçelerinde olduğu gibi “Sigorta Bedeli” kısmında belli bir tutar yer almamakta olup “Sigorta şirketi aracı hasar tarihi itibariyle rayiç değerine kadar teminat altına almıştır.” ibaresine yer verilmektedir. Ayrıca poliçelere hasar tarihi itibariyle rayiç değerin tespitinde esas alınacak yöntem yazılmaktadır.

Sigorta şirketlerinin aracın pert olması halinde araç değerini ödeme yükümlülüğünün yanı sarı çok daha sıklıkla karşılaşıldığı üzere onarımı mümkün hasarlarda onarım bedeli de karşılamaktadır. Engelli araçlarında kısmi hasar durumunda herhangi bir kesinti yapılmaksızın tazminat ödemesi gerçekleştirilmektedir. Zira, engelli araçlara ilişkin kısmi hasarlarda yedek parça ve işçilik maliyetleri, standart araçlardan farklı olmamaktadır. Şirketimizce açılan ve tam hasar (pert-total) ile sonuçlanan hasar dosyalarının, şirketimiz tarafından açılan tüm kasko hasar dosyaları içindeki payı yaklaşık % 3 olup bu paralelde engelli araçları için düzenlenen kasko poliçeleri kapsamında açılan hasar dosyalarının çok az bir kısmı tam hasar ile sonuçlanmakta, bu dosyaların büyük çoğunluğu kısmi hasar dosyası olarak işlem görmektedir.

Kasko sigortası genel şartları, sigortalı araçların tam hasar(pert-total) işlemine tabi tutulmaları halinde trafikten çekme belgesi, onarılamayacak derecede ağır hasarlı olduğunun eksper tarafından tespiti halinde ise hurda belgesinin teminini zorunlu tutmaktadır.

Bu kapsamda, ÖTV muafiyetli bir aracın pert-total işlemine tabi tutulması durumunda araç sahibinin ruhsat üzerindeki “satılamaz” şerhini kaldırdıktan sonra Şirketimize çekme belgeli ruhsat ibraz etmesi gerekmektedir. Bu durumda araç bedelinden herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Bununla birlikte, 13.09.2018 tarihi itibariyle Dünya Engelliler Vakfı ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde engellilere özel olarak hazırladığımız "DEV Kasko Sigortası" isimli yeni ürünümüz yürürlüğe alınmıştır. Bu ürünümüzde, Tam Hasarlı (Hurda Tescil Belgeli) olarak işlem yapılan araçlarda, aracın ÖTV muafiyetli sıfır değeri, ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değerinden düşük ise sıfır araç değeri üzerinden, aksi durumda ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden mutabakat yapılmaktadır. Çalınma hasarlarında ise her durumda aracın ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden işlem yapılmaktadır.

Bilgi ve değerlendirmelerinize sunulur.

Saygılarımızla,

Ayrıca Anadolu sigortanın bu tutumu ile ilgili SBM üzerinden oluşturduğum şikayet ile ilgili de herhangi bir dönüş alamadım.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @mayastrofobi

Belirttiğiniz yazışmada çok önemli bir husus var:

"13.09.2018 tarihi itibariyle Dünya Engelliler Vakfı ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde engellilere özel olarak hazırladığımız "DEV Kasko Sigortası" isimli yeni ürünümüz yürürlüğe alınmıştır. Bu ürünümüzde, Tam Hasarlı (Hurda Tescil Belgeli) olarak işlem yapılan araçlarda, aracın ÖTV muafiyetli sıfır değeri, ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değerinden düşük ise sıfır araç değeri üzerinden, aksi durumda ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden mutabakat yapılmaktadır. Çalınma hasarlarında ise her durumda aracın ÖTV muafiyetsiz ikinci el rayiç değeri üzerinden işlem yapılmaktadır."

Bu madde zaten ÖTV'siz tutarın ödenmesi durumunu ortadan kaldırmış. Dolayısıyla, sizin daha düşük prim ödemeniz söz konusu olamaz. Bence harika bir madde olmuş. Bizi aydınlattığınız içinde teşekkür ederiz.

ÖTV'siz tutarın ödenmesi kaynaklı madur olmak istemeyen araç sahibi engelli arkadaşlar Anadolu Sigorta - DEV Kasko paketini yapabilirler.

Sayfa 27 / 42 İlkİlk ... 1723242526272829303137 ... SonSon