TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 18 / 42 İlkİlk ... 814151617181920212228 ... SonSon
Toplam 630 mesajın 256-270 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ergun_ Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    berlin
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    48

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    iyi günler arkadaşlar mevzuatdan faydalanıp engelli raporu ile alınan araçlar da daha önce uygulanan kloz ilavesini arık uygulanmadığı bülent beyin sayfada paylaşdıgı sigorta acentesinin aradım ve kloz ilavesinin kaldırıldıgını bilgisini aldım.

Üye
    beyoglubeyy Avatarı

Son Giriş
    29.08-2019
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    18

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @kenfat10

bu konu muamma. bu konuyla ilgili forumlarda ben birlik göremedim. birlik olunsa, önce bir kasko şirketi ikna edilse, diğer şirketler bakacak, engellilerin hepsi bu şirkete yöneliyor, onlar da muhtemeldir, benzer poliçelere yönelecek. buradaki sadece uyanıklık. senden normal araç riziko primi alıyor. sonra ödeme yaparken ötv yi düşüyor. kardeş sanane benim hakkım olan indirimden diyen yok.

Üye
    ergun_ Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    berlin
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    48

bu gün pardus sigortayı aradım bedensel engellioldugumu aracıma nasıl kasko yaptırırsan olumsuzluklarla karşılaşmam olaki kaza yapdınız araçınız bert oldu arac 120 tl ödediginiz 75 tl 75 tl üzerinden işlem yapıldığını 25 yıldır bu işi yapdıgını ve 10 yıldır engelli vadandaşlardan nu durumdan müserip olduğu çapalarının olumsuz olduğunu hangi sigortacıya gidersreniz gidin kloz uygulamasının bulunmadığını var diyene inanmayın demekde sıfır araç alan engelli arkadaşlarımız kasko konusunda iyi araştırma yapın ...

Üye
    kenfat10 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2021
    Saat
    13:39
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    41

Yani pert durumunda arabanın tam piyasa bedelini veren bir kasko firması yokmu diyorsunuz?

Üye
    ergun_ Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    berlin
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    48

önder bey yine daha önce bülent bey paylaşmış numarasaını verebilirim yani 100 tl ye aldığınız aracın ötvesi hali 67 tl ise pert durumunda 67 tl den işlen yapıldığını söyledi

Üye
    Ndr Avatarı

Son Giriş
    31.08-2020
    Saat
    08:38
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Arkadaşlar merhabalar

Bu konuda forumda yanlış bilgiler ve yönlendirmeler mevcut.

Benim araştırmalarıma göre şu anda piyasada bulunan kasko firmalarından hiçbiri size aracın pert durumunda vermediğiniz ÖTV yi vermiyor.

Olması gereken de bu zaten. Vermesi durumunda bir çok art niyetli pert vakaları ile karşılaşabilirler.

Benim yaptırdığım kasko şirketi aşağıdaki klozu ekliyor.

"Engelli Aracı Klozu:
    Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53.maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir.Bu yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca aracın; araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olduğu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belgenin ibrazı gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmemesi halinde, hasar teminat kasamında değildir.Aracın trafiğe ilk tescil tarihinden itibaren, 5 yıl içerisinde ağır hasara uğraması durumunda, sigortalının tekrar ÖTV indiriminden faydalanabilmesi için araç, hurda belgeli olarak işlem görecek, araç bedeli Özel Tüketim Vergisi düşülmüş bedel üzerinden değerlendirilecektir. Pert ile sonuçlanan bir hasar meydana gelmesi durumunda, TSB tarafından belirlenen araç sigorta bedeli ile, hasarda tespit edilen ÖTV'siz rayiç bedel arasındaki sigorta bedeli farkına karşılık gelen prim, zeyil ile sigortalıya iade edilecektir. "

altı çizili bölgede Allah korusun pert durumu olduğunda aracı kesinlikle hurdaya ayıracağını taahhüt ediyor. Bizlerin araması gereken madde de bu zaten. Ayrıca pert durumunda sigorta sadece ötvsiz kısımı ödeyeceğinden aracın kasko bedelini tekrar hesaplayarak ödediği bedel ile poliçede yazan tutar arasında kalan farkı geri iade ediyor.

Bu poliçede de bir saçmalık yok mu? Evet var ama kötünün iyisi... En azından pert durumunda aracın tekrar trafiğe çıkarılarak ÖTV siz araç alma hakkını yok etmiyor. Çoğu poliçede tekrar trafiğe çıkma durumunda ÖTV siz kısmı ödüyor ve ÖTV'yi kimin ödeyeceğinden de bahsedilmemiş.

Benmim poliçenin saçmalığına bakacak olursak; aracın kasko değeri üzerinden kasko yapıyor fakat hiçbir zaman o değeri vermiyor ve biz fazladan kasko fiyatı ödemiş oluyoruz. Pert durumunda aradaki farkı geri ödüyor ama pert harici hiçbir durumda geri ödeme yapmıyor böyle de saçma bir sistem.

Üye
    emir79 Avatarı

Son Giriş
    31.10-2021
    Saat
    21:50
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    191

@Ndr

Teşekkürler bilgilendirme için.

Üye
    madblood Avatarı

Son Giriş
    06.04-2018
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ndr

Merhaba kardeşim adına %90 ötvsiz araç aldık. Kasko yaptırıcam bir kaç sigortacıdan teklif aldım hepsindede en ucuz Aksigorta çıktı. Sigortacıyla konuştuğumda engelli klozu eklenmiyormu dediğimde Aksigortada öyle birşey seçilemiyor diyor. Yani sizin dediğiniz kloz olmuyor.

Benim poliçede şu şekilde kloz var. "Yeni değer klozu: Sıfır km ve maliki değişmemiş ( ilk sahibi ) olan aracın, poliçe süresi (maksimum 12 ay ) içinde tam hasara (yanması, çalınması ve pert olması) uğraması durumunda, aracın marka, model, tip ve aksesuar özellikleri esas alınarak hasar tarihindeki anahtar teslim satış fiyatı üzerinden tazminat ödenir. Ancak, ödenecek tazminat hiçbir halde, tam hasara uğrayan aracın fatura bedeli üzerine DİE tarafından açıklanan TÜFE oranı ve gün esası üzerinden tespit edilen artışın eklenmesi sonucu hesaplanan tutarı geçemez. Kloz hükümlerinin uygulanabilmesi için sıfır km. aracın trafik tescil tarihi ile sigorta poliçesi tanzim tarihi arasındaki sürenin 15 günü (15.gün dahil) aşmaması gereklidir. İşbu teminat binek otomobil, minibüs ve kamyonetler için geçerli olup, diğer tüm kullanım tarzlarında ve günlük ve/veya uzun süreli kiraya verilen her türlü araçlar bu teminatın kapsamı dışındadır."

Bu klozdan anladığım bana aracın güncel değerini değil fatura değerine tüfeyi ekleyip veriyor. Ekledikten sonra araca zam gelmiş olsa bile aradaki fark fazla ise karşılamıyor. Sizin yazdırdığınız klozdada böylemi. Ayrıca engelli kaskosu için önereceğiniz firma nedir. Sizinki hangisidir mesela.

Üye
    Ndr Avatarı

Son Giriş
    31.08-2020
    Saat
    08:38
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    2

@madblood

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Engelli araç klozu olmaz ise pert durumunda nasıl davranacaklarını önceden belirtmemiş oluyorlar. Size tavsiyem kesinlikle ekletiniz. Eklemiyorlarsa başka firmaya yaptırınız. Ben Allianz kaskodan yaptırdım şansıma en uygunda zaten burdan çıkmıştı. Yeni değer klozunuda aşağıya ekledim. Engelli aracı ise yeni değerden ÖTV düşülür demişler.

Dikkatli olmalısınız Allah korusun pert durumunda size ÖTV'siz bedel ödeyip daha sonra sizden ÖTV'yi yatırmanızı bile isteyebilirler benim anladığım kadarıyla!

Yeni Değer Klozu: Kasko Sigortası Genel Şartları'nın B.3.3.2.2 hilafına, aracın ilk sahibine ait olması ve bu poliçenin, aracın ilk tescilinden itibaren, 15 gün içerisinde düzenlenmiş olması (15. gün dahil) koşulu ile, ilk tescil tarihinden itibaren geçecek bir yıllık süre zarfında meydana gelecek tam ziya hasarlarında,aracın hasar ödeme tarihindeki peşin anahtar teslim bedeli, tazmin edilir. Bu şartların sağlanmadığı durumlarda kloz hükümleri geçersizdir. Anahtar teslim deyimi aracın piyasada geçerli olan peşin değerini (vergi, resim ve harçlar dahil), yarım yıl taşıt pulu bedelini, noter, plaka/ruhsat masrafları, Trafik Sigortası primi vb.masrafları ifade eder. Ancak araç alımı sırasında vergi indirimi alınmış ise (engelli aracı, paralel ithalat v.b.) anahtar teslimi tutarında bu oranda kesinti yapılması söz konusu olacaktır.
    Konu Ndr tarafından değiştirilmiştir (02.01-2018 Saat 09:11 ).

Üye
    kamil42 Avatarı

Gerçek Adı
    kamil
    Son Giriş
    20.10-2018
    Saat
    23:01
    Yaşadığı Yer
    aksaray
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

%40 raporla emekli oldum..Allah (cc) herkese nasip etsin emekligi... %40 raporumla ötvsiz araç araç alabilirmiyim kendim şartlari nedir tşkler.

Üye
    madblood Avatarı

Son Giriş
    06.04-2018
    Saat
    01:07
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ndr
    Teşekkür ederim. Bugün sigortacıyla tekrar görüşeceğim bu engelli klozunu

Üye
    tesla77 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    13.12-2018
    Saat
    23:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Babamın üstüne %91 ötv muaf raporu ile araç alımı yapmayı düşünüyoruz. Yanlız geçen konuştuğum bir trafik polisi arkadaşımlaki sohbetimde aracı 3.dereceye kadar yakını kullanabilir demişti. Herhangi bir araç bayiisine gittiğimizde böyle bir durumun olmadığını aracı herkezin kulllanabildiğini söyledi. İnternette araştırmalarım sonucu kesin bir cevap bulamadım. Bu konu hakkında kanunen ve usülen doğru cavap nedir. Olası kaza durumlarında kasko şirketi normal bir araba gibi hasarı karşılıyormu. Yardımcı olursanız sevinirim.

Üye
    brn2191 Avatarı

Gerçek Adı
    Can
    Son Giriş
    30.11-2021
    Saat
    15:03
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    46

Malesef çoğumuz bu konuda bi haberiz
    Abi kaskon var mı? Kaskoyu kaç paraya yaptirdin ? Sorular sorarız. Kloz gibi detaylara bakmayız . sorun çıktığınızda vah vah deriz .ben dahil bu başlığı okuduktan sonra kaskomu inceledim ÖTV siz bedel üzerinden ödeniyor. ve pert olmasi durumunda piyasa rayiç bedelinin % 80 nin ödeneceğini, Ariza veya kaza sonucu parça değişiminde bazi parçaların %25 %50 gibi kısımını ödenebilinecegini öğrendim Teşekkür ederim bülent bey

Üye
    beyoglubeyy Avatarı

Son Giriş
    29.08-2019
    Saat
    00:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    18

poliçeler matbu metin. ekletemiyoruz ki. var mı ekleten. bu konu hala muamma

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    26.11-2021
    Saat
    21:18
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    89
    Verilen Beğeniler
    119

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba benim kaskomda engelli araç klozumda şu ibare yazıyor acaba uygunmudur ?

Engelli Aracı Klozu:

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53.maddesinde belirtilen araçlar bu kloz kapsamında olup, hasar durumunda yönetmelikteki şartlar esas alınarak değerlendirilecektir.Bu yönetmeliğin ilgili maddesi uyarınca aracın; araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olduğu hallerde "H sınıfı" sürücü belgesi, diğer (aracın kullanımı için özel tertibat bulunmadığı) hallerde üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanıldığına dair belgenin ibrazı gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmemesi halinde, hasar teminat kasamında değildir.

Aracın trafiğe ilk tescil tarihinden itibaren, 5 yıl içerisinde ağır hasara uğraması durumunda, sigortalının tekrar ÖTV indiriminden faydalanabilmesi için araç, hurda belgeli olarak işlem görecek, araç bedeli Özel Tüketim Vergisi düşülmüş bedel üzerinden değerlendirilecektir. Pert ile sonuçlanan bir hasar meydana gelmesi durumunda, TSB tarafından belirlenen araç sigorta bedeli ile, hasarda tespit edilen ÖTV'siz rayiç bedel arasındaki sigorta bedeli farkına karşılık gelen prim, zeyil ile sigortalıya iade edilecektir.

Sayfa 18 / 42 İlkİlk ... 814151617181920212228 ... SonSon