TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon
Toplam 79 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    forsa Avatarı

Gerçek Adı
    Ercü
    Son Giriş
    14.09-2019
    Saat
    17:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Mehmet ,yüzde 43 engelliyim ruhsatta 3 derece akrabaları da yazmakta ,tse den alınan rapor..
    Bunlar havada mı kalıyor? sigorta veya kaskoda?

Üye
    adnn Avatarı

Gerçek Adı
    adnan
    Son Giriş
    25.11-2019
    Saat
    18:26
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    19

Konuyu hortlatıyorum ama, böyle bir haber var bu gün sitelerde. Bende annemin üzerine olan aracı kullanıyorum,
    Ruhsatta isim yazmadan kullanabileceğimi biliyordum. İllaki bir isimmi yazmalı. Hukuki olarak bir ihtiyaçmı? Ne yapmak gerekli. Haber linki;

Yargıtay'dan milyonları ilgilendiren kasko kararı! - OTOMOBİL Haberleri, Haber7

@İdeal

90 engellinin araç kullanabilmesinden mi bahsediyosunuz? Yada hiç almasınlar rabbena hep bana diyosunuz!

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@sekobaba

Ötv siz araç alan diğer arkadaşlar arasında bile sizin bu hakkınıza saygı duymayanlar var. Yargıtayın bu kararını "hoşlukla" karşılıyorlar.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    Askin_Keskin Avatarı

Son Giriş
    21.09-2019
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    26

Güncel bir haber incelemenizde fayda var. Hukuki dayanağı nedir yazılmamış gerçi haberde.

Kaynak; https://www.aksam.com.tr/ekonomi/eng...z/haber-757945

Forum Moderatörü
    Life Avatarı

Gerçek Adı
    ---
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:46
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    375
    Verilen Beğeniler
    308

Yargitay dan milyonlari ilgilendiren haber 200287 - %90 raporla alınan araç kaza yaptığında kasko ile ilgili aleyhte Yargıtay kararı

Engelli raporu ile ÖTV ve MTV'den muaf olarak alınan araçların sürücülerine Yargıtay'dan kötü haber geldi. Engelli raporuyla alınan aracı başkası kullanırken kaza yaparsa kasko ödeme yapmaz.

Engelli yakınları üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler kaza yaptıkları takdirde kaskodan da muaf oluyorlar. Yüksek mahkeme, engelli aracını başkası kullanırken kaza yapması halinde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.

Yargıtay'dan milyonları ilgilendiren haber - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Üye
    adnn Avatarı

Gerçek Adı
    adnan
    Son Giriş
    25.11-2019
    Saat
    18:26
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    19

@sekobaba

Son içtihatlardan şu karara ulaştım, aynısı olabilir

http://www.kararara.com/forum/viewto...com%29#p453886

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    02.12-2019
    Saat
    11:01
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    6

bu haberde eksik bişeyler var. Ya sürücü yabancı biri, ya donanımlı araç başkası kullanıyor vs.

Üye
    selda* Avatarı

Gerçek Adı
    selda
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    865
    Verilen Beğeniler
    840
    Blog Mesajları
    4

bu engelli sivil toplum örgütleri ne iş yapıyor anlam veremiyorum doğrusu. Hem engelli yakını kullanabilir diyeceksin hem de ama kaza yaparsa zararına, hasarına karışmam !?ayrımcılığın daniskası resmen...

Üye
    İdeal Avatarı

Son Giriş
    20.11-2019
    Saat
    15:22
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    27
    Blog Mesajları
    13

@adnn

dostum araç kullanılabilen engelliden bahsediyorum. neden alıngansın anlamadım

Üye
    Drl85 Avatarı

Gerçek Adı
    Ümit
    Son Giriş
    05.09-2019
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu ne saçmalıktır benim aracımın ruhsatında 3. Derece yakınlarına kadar kullanabilir yazıyor ve aracımda tertibat yok. Şimdi benim aracımı eşim kardeşim babam kullanamayacak mı? Kullansa birşey başına gelse kasko karşılamayacak mı?

Üye
    kankkunen Avatarı

Gerçek Adı
    Cemal
    Son Giriş
    09.08-2018
    Saat
    19:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    7

Merhaba,

Biz aracı 2014 yılında alırken sahibinden başkasının da kullanabilmesi durumunu emniyete sormuştum ve bana aşağıdaki cevabı vermişlerdi ve tescil sırasında da sorduğumda ruhsata kullanacak kişinin (%90 raporlu-diyaliz hastası) isminin işlenmesine gerek olmadığını söylemişlerdi.

22.09.2014 tarihli başvurunuz incelenmiştir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesinde yapılan değişiklik (53 üncü madde (e) bendi) ile (09.09.2011 tarih ve 28049 sayılı Resmi Gazete), yurt içinden satın alınan özel tertibatlı araçların (otomatik vitesli araçlar dahil) veya %90 üzeri engelliler adına tescil edilen özel tertibatı olmayan araçların sahibi dışında, aracı kullanmaya yeterli sürücü belgesine sahip herhangi bir kişi tarafından kullanılması mümkün hale gelmiştir. Yukarıda açıklanan durum, 81 İl Emniyet Müdürlüğüne gönderilen 12.09.2011 tarih ve 181166 sayılı talimatta detaylı olarak açıklanmıştır.

Bizzat ithal edilen araçlarla ilgili Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 53 üncü maddesi (ç) bendinde; "ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir." hükmü yer almaktadır.

Yukarıda açıklandığı gibi, %90 ve üzeri engelliler adına ÖTV'den muaf olarak yurt içinden satın alınan özel tertibatı olmayan veya otomatik vitesli araçları sürücü belgesi bulunan herhangi bir kişinin kullanması mümkündür.

Bizzat ithal edilen araçları ise Yönetmeliğinin 53 üncü maddesi (ç) bendinde belirtilen kişilerden başkasının kullanması zorunludur. İyi günler dileriz.

-----------------------------------------------------
    Trafik Uygulama ve Denetleme Daire Baskanligi

Sanırım ilgili haberdeki araç 53. madde Ç bendinde tanımı yapılan araç ve kasko o nedenle ödeme yapmıyor.

Üye
    minero858 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba arkadaşlar
    Bu konuda bilgisi olan varmı

Engelli raporu ile ÖTV ve MTV'den muaf olarak alınan araçların sürücülerine Yargıtay'dan kötü haber geldi.

Özürlü yakınları üzerine araç alıp direksiyonuna geçen sürücüler kaza yaptıkları takdirde kaskodan da muaf oluyorlar. Yüksek mahkeme, engelli aracını başkası kullanırken kaza yapması halinde kasko şirketinin ödeme yapmayacağına hükmetti.
    Engelli raporuyla alınan aracı başkası kullanırken kaza yaparsa kasko ödeme yapmaz Gündem Haberi | GÜNEŞ

Üye
    DOĞA82 Avatarı

Son Giriş
    05.03-2019
    Saat
    17:20
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyigünler bu konuyu araştıran varmı arkadaslar çünkü önemli bir konu ben araştırıyorum ama karar nasıl ve ne sartlarda alınmıs bilgi sahibi olamadım şayet tüm engelli yakınları için kaskodan muafsa olmayacak bir iş bu adam beni kaskolamıyor sonuçta aracı kaskoluyor parasını hersene alıyor böyle saçma birsey olmaz %91 felç gecirmiş bir babam var onu hastaneye getirip götürüyorum biz bu aracı hava atmak ona buna gösteriş yapıyoruz diye almıyoruz sonucta bu adam bu arabayı nasıl kullansın akıl var izan var o zaman kullanmayacağı kişiye neden ötv siz araba veririsin bu senin hakkın dersin bu hak varsa kaskoda en buyuk haktır ikisi birbirinden ayırt edilemez.

Üye
    Alman Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    13:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    139
    Verilen Beğeniler
    112

Sigorta, kasko yaptırmadan önce sigorta şirketi ile detaylı şekilde bilgi almak gerekiyor. Genelde sigorta şirketleri sigorta yapmak için her şeyi yaparlar iş ödemeye gelince ödememek için her şeyi yaparlar.

Bu haberde aracı kullanmaması gereken biri kullandığı için yargıtay bu şekilde hüküm veriyor sanırım.

Üye
    minero858 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim sigorta şirketi kasko yapacaktı ben kendisini uyardım bu şekilde karar var bunu araştıralım daha sonra kasko yapalım dedim şimdi sigorta şirketi bana bu konuda ayrıntılı bilgi vermesini bekliyorum
    önceki hafif bir kaza yaptık şirket sorun çıkarmadı şimdi bu haber üzerine tekrar araştırma yapılıyor
    sonuçu buradan paylaşırım
    iyi günler

Sayfa 2 / 6 İlkİlk 123456 SonSon