Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Murat___ Avatarı

Gerçek Adı
    murat yildirim
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    20:47
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    papa yaniliyorsun sizofren zihinselden girer ruhsal baska birseydir

Üye
    Papa Avatarı

Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    18:38
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    7

@Murat___

Yanlış bilgi vermeyin. Araştırın lütfen.

Kılavuz: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuma...UZ20160513.pdf

Engelli sağlık kurulu raporunda ''ZİHİNSEL, RUHSAL, DAVRANIŞSAL BOZUKLUKLAR'' alanında, Özür Oranları Cetveli'ne uygun olarak belirlenmiş Zekâ İşlev bozuklukları (Sınırda mental kapasite (IQ: 70-80), ''hafif'' (IQ: 50-69), ''Orta'' (IQ: 35-49), ''Ağır'' (IQ:20-34), ''Çok ağır'' (IQ: 20-34) vb. zekâ işlev bozukluğu) belirtilmiş adaylar için engel grubu alanında ''Zihinsel Engelliler'' yazılmalıdır. Engelli sağlık kurulu raporunda ''ZİHİNSEL, RUHSAL, DAVRANIŞSAL BOZUKLUKLAR'' alanında yukarıda belirtilen zekâ işlev bozuklukları dışında ruhsal, duygusal bozukluklar belirtilmiş adaylar için engel grubu alanında ''Genel Engelliler'' yazılacak, engel durumu bilgisi alanında ise ''Ruhsal ve Duygusal'' yazılacaktır.

Varsa; 2006 yılından sonra mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan zihinsel engelli adayların Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) raporları, mezun olacakları/oldukları zihinsel engellilere ait okul diplomaları/öğrenim durumlarını gösterir resmî belge (Sadece kura ile yerleştirmeye katılacak adayların, varsa bile, bu belgelerini İl Müdürlüklerine getirmeleri gerekmemektedir.)

---------------------------------------------------------------------------------

Zeka işlev bozukluğunun yani zihinsel engelin şartları bellidir. IQ düşüklüğü en belirgin özelliktir. Bu sebeple bu kişilere sorulan sorular kolaydır. Şizofreni, tanıma göre bir zihinsel engel türü değil ruhsal engeldir.
    Bu maddelere aykırı yapılan her işlem hatalıdır.
    Konu Papa tarafından değiştirilmiştir (23.08-2016 Saat 00:40 ).

Üye
    AYDINYAVUZ Avatarı

Gerçek Adı
    AYDIN
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de şizofreni hastasıyım.
    EKPSS 2016 ya genel engelli grubundan sınava katıldım.

İlk başta AİLE ve SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞIN da
    Sınava başvuru formunda ZİHİNSEL ENGEL GRUBU ndan
    sınava gireceğm yazılıydı. Baktım ki kağıda ZİHİNSEL ENGELLİ grubu yazıyor.

O AN BENİMDE İŞİME GELMİŞTİ.
    AMA BU BÖYLE OLMAZ DEDİM KENDİME.
    BİRİLERİNİN HAKKINI YEMİŞ OLACAKTIM BELKİ.
    BU HATAYI DÜZELTTİRMEYE KARAR VERDİM SONUCUNDA.

Ve ÖSYM MERKEZE bir dilekçe yazarak bu hatayı düzelttirdim.
    Ve GENEL ENGELLİ grubundan sınava katılmış oldum böylece.

Puan kaç mı aldım sizce.
    Ortaöğtetim den 69.

Üye
    nfrysmn Avatarı

Gerçek Adı
    ysmn
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    angara:)
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

öyle kafasına esip işe gitmezse diye bir durum sözkonusu olamaz sonuçta orrdan para kazanıyorsa işe gidecek...
    aksi halde görevinden atarlar...
    ayrıca kardeşinizin durumu iyi değil ya birilerine zarar veririse...

@AYDINYAVUZ
    helal olsun sana...

Üye
    AYDINYAVUZ Avatarı

Gerçek Adı
    AYDIN
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

@nfrysmn
    olsun be

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    21:57
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Papa

benim hastalığım şizofreni..sağlık kurulu raporumda ruhsal duygusal alanı işaretli değil..benim sağlık kurulu raporumda zihinsel işaretli..sınavada zihinselden girdim..eğer şizofreni duygusal psikolojikse, neden sağlık kurulu raporunda zihinsel işaret li?

Üye
    deep_blue85 Avatarı

Son Giriş
    26.07-2017
    Saat
    15:46
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    5

Saygıdeğer Nil öncelikle geçmiş olsun şizofreni hastaları çalışabilir ibareli rapor alırlarsa çalışmalarında herhangi bir engel yoktur.Hatta beyin meşgul olacağından kendilerine verilen işlerle daha iyi olabilirler.İnsan boş kaldıkça belli başlı şeylere odaklanır ve onlar üzerine kafasını yorar.Kaynak kitaplara gelince.Sanırım çözümlü kitaplar almanız daha iyi olacaktır eğer soru bankası düşünüyorsanız.Ayrıca tarafımca görülmüştür ki e-kpss kaynaklarının birçoğu hatalı sorular barındırıyor.Bu yüzden normal kpss kaynakları almanızda yarar var.Ayrıca yukarıda bir arkadaşımız kardeşinizin zihinselden gireceğini yazmış.Bu durum tamamen mental bozuklukla alakalıdır.Eğer ki kardeşinizde zihinsel bir bozukluk yoksa kardeşiniz genel engelli grubundan sınava girecektir.Yani eğer ki kardeşinizin zekası belli bir düzeyin üstündeyse kardeşiniz zihinsel engelli sınavına değil genel engelli sınavına girecektir.Bunun anlaşılması içinse kardeşiniz rapor alacakken zeka testine girdirilir.Bunun neticesinde zihinsel engel durumu rapora yazılır ve mental bozukluk diye de belirtilmesi gerekir.Eğerki kişi mental bozukluk olmadığı halde ve raporda belirtilmediği halde sınava zihinselden girip tercihleri sonucunda yerleştirilmesi yapılırsa kurum bunu tespit ettiği an kurumdan atılır ve ataması gerçekleşmez.Bu konuda lütfen dikkatli olunuz.Saygılarımla.

Üye
    Nil. Avatarı

Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    16:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@AYDINYAVUZ
    geçmiş olsun size de.
    sınav ve puan ile ilgili pek bilgim yok, yerleştiniz mi anlamadım, yerleştiyseniz nerede çalışıyorsunuz?

@nfrysmn
    onu kestiremiyorum, işe başlarsa kendini sorumlu hissedebilir. bugüne kadar böyle sorumluluk gerektiren bir işte, görevde bulunmadı çalışmadı. ama üniversiteyi okudu, 40 dersi kalmıştı çok çalıştı ve hepsini bir bir verdi bundan 12-13 sene önceden bahsediyorum. şimdi o zamanlara göre daha oturaklı. zarar veren bir çocuk değil, öyle olsa doktorumuz bu konuda desteklemezdi diye düşünüyorum.

@fringe
    geçmiş olsun size de. bu zihinsel ruhsal ayrımını pek anlamadım, neye göre hangisinden girer? şizofreni ruhsal rahatsızlığından dolayı zihninde etkilendiği -yada tam tersi- bir hastalık. bunun bir standardı olmalı diye düşünüyorum, doktorla da bir konuşalım bakalım..

@deep_blue85
    teşekkür ederim deep blue.

anladım, rapor değişim sırasında bizi yönlendireceklerdir sanırım. gerektiği şekilde kardeşinizin raporunu hazırlarız dedi doktor. erenköy ruh ve sinir hastanesinde şizofreni hastalarına özel birim açmışlar, trsm binası. dr haluk usta ilgili ve çok yardımcı olan bir doktor. erenköyde o kadar hekime gittik haluk bey ekpss konusunda yüreklendirdi. zihinsel, mental konusunda neyse o şekilde rapor düzenlerler sanırım. bunu bilmem iyi oldu sorarım dr a.

Üye
    Papa Avatarı

Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    7

@fringe
    Eğer zeka işlev bozukluğunuz varsa zihinsel engel grubundan sınava girersiniz. Yoksa bu bir hatadır. Bir arkadaşımız yazmış, işime geliyordu bu durum ama ben gittim düzelttirdim demiş. Doğrusunu yapmış. Ne yazsam yanlış anlayacaksınız. Bu hata yüzünden sınavınız iptal edilmiyorsa şanslısınız. Benimki böyle diyerek bunun doğru olduğunu kabul edemezsiniz. Takdir sizin.

@AYDINYAVUZ
    Sizi tebrik ederim. Doğrusunu yapmışsınız.
    Puan için de sağlık olsun, umarım hayırlısı olur.

@deep_blue85
    Altına imzamı atarım. Siz de doğrusunu yazmışsınız.

Üye
    Sizosalgun Avatarı

Son Giriş
    10.07-2017
    Saat
    12:38
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Murat___

ben sızofrenıyım genelden gırdım ruhsal ve duygusalsan sonucta unıversıte mezunu bırının zıhınsel olmaması lazım, zeka gerılıgı olsa zıhınsel derlerdı bıseylerı anlamakta gucluk cekmıyoruz sonucta sızofrenı olup zıhınsel engellı olanda var deha olanıda var

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Papa

1. sağlık kurulu raporumda neden zihinsel işaretli-mesela sağlık kurulu raporumda ruhsal-duygsal seçeneği de var ama işaretli değil..sadece zihinsel işaretli.
    sebeb: çünkü şifofreni ruhsal duygusal değil zihinsel bir hastalık..insanın düşünce şeklini,kavrayışını,algısını,algı düzeyini herşeyini yer ile yeksan ediyor..bu cevab bana ait değil....dr levent beye ait.
    2. beni zihinselden sınava sokun diyen ben değilim..elime ne evrak verildiyse onunla gittim,kayıt yaptırdım..

Üye
    deep_blue85 Avatarı

Son Giriş
    26.07-2017
    Saat
    15:46
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2
    Blog Mesajları
    5

@fringe

Raporunuzda eğer mental bozukluk yazmıyorsa zihinsel kategorisinden sınava girmeniz hatalıdır.Kurum eğer sizin zihinsel engelli olmadığınızı anlarsa ki nitekim işe başlayacağınızda bu durum anlaşılır siz göreve başlatılmazsınız.Sınavınız da yanar.Sizi zihinsel kategoriden sınava yazdıranlar soruşturma geçirir ve gerekirse görevinden azledilir.Eğerki siz bu durumun sınava girmeden önce farkındaysanız sizin hakkınızda da soruşturma başlatılır ve gereken yapılır.Bende şizofreni hastasıyım ve benim de engelli raporumda zihinsel kutucuğu işaretli ama bu şu demek değildir her şizofreni hastası zihinsel engellidir demek anlamına gelmiyor.Sizi endişelendirmek için yazmadım ama dediğim gibi engelli raporunda ekstra olarak mental engelli ibaresinin ve oranının yer alması gerek yoksa kurumun yaptığı işlem kesinlikle hatalıdır ve eğer siz de bu hatayı bilerek sırf işime geldi öyle yaptım mantığıyla duruma yaklaştıysanız maalesef siz de bu hataya ortak olmuş olursunuz.

Üye
    Papa Avatarı

Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    7

@fringe

Kayıtlara ulaşma şansımız olsa ve baksak şizofreni hastalarının büyük çoğunluğunun ruhsal/duygusal engelli kategorisinden sınava girdiğini görürüz. Ben ösym kılavuzuna, trsm yetkililerinden aldığım bilgiye ve tecrübeme göre konuşuyorum. Daha önce de yazdım, zeka işlev bozukluğunuz varsa (şizofreni ile beraber de görülebilir) zihinsel engelli kategorisinden sınava girersiniz. Ve yine daha önce yazdığım gibi benimki böyle diyerek doğrunun bu olduğunu kabul edemezsiniz. Düşük IQ'ya sahip insanlara sorulan soruları cevapladınız. O soruların sizin seviyenizde olup olmadığını en başta siz bilirsiniz. Bir tarafta çoğunluk var genel kategorisinde soruları cevaplayan ve bir tarafta sizin gibi zihinsel engelli sorularını cevaplayanlar var. Eğer zeka işlev bozukluğu yoksa bu işlemlerden biri hatalı. Sözüm meclisten dışarı olmakla beraber, internette ''Zihinsel engel kategorisinden sınava giren uyanıklar'' başlığında sayısız yazı bulabilirsiniz. Tabii siz haberim yok diyorsunuz, doğrudur. Sizin durumunuzu bilmeden bir şey daha yazmıştım. Sınava dair bir çok hatalı işlem olduğu biliniyor demiştim. Bunu yapan da memurlar, doktorlar, aspb görevlileri...

Tartışmayı sürdürmek istemiyorum. Ekpss kılavuzundaki zihinsel engelli olarak sınava girme şartlarını doktorunuza gösterin ve hata var mı diye sorun. Hala fikriniz değişmezse susarım. Benim yapabileceğim bir şey yok. Herkes kolay soruları cevaplamak isterdi.
    Saygılarımla.

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    10.05-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Papa

seni anlıyorum da ,,benim suçum ne onu anlayamadım..memurlar,doktorlar veya bakanlık görevlileri benim ahbabım değil..ben ilk kez sınava girdim..elime verilen evrakı verdim ösym görevlisine..2 dk bekle dedi..bilgisayarından giriş yaptı..elime çıktı verdi..bende sınav günü gittim sınava girdim..hepsi bu..

Üye
    Papa Avatarı

Son Giriş
    15.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    7

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @fringe

Ana konu bu işlemin hatalı olup olmamasıydı. İlave olarak siz ben bilmiyordum yazdınız. Konu saptı. Bilmiyorsanız mesele yok. Geriye ana konu kaldı. Bu noktada hatayı kabul etmiyorsunuz. Ben de takdiri size bırakıyorum.

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon