Toplam 6 mesajın 1-6 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    osivaslı5834 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    26.04-2016
    Son Giriş
    20.07-2016
    Saat
    15:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    SLM ben 2014 te ekpss ile atandım ve hiç memnun olmadıgım için istifa etmek istiyorum 2016 ekpss den de 75 puan aldım başvuruda bir devlet kurumunda memur olarak görev yapmaktayım yazdım istifa edersem tercih yapmak için hala memur olarak mı görünücem atamam olursa iptal mi olur

  2. #2
    Üye
    Zamanın Ötesinde Avatarı

    Üyelik Tarihi
    25.04-2016
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Mesaj
    1.008
    Alınan Beğeniler
    86
    Verilen Beğeniler
    70

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    hangi kurumda çalışıyorsunuz ve neden memnun değilsiniz ?

  3. #3
    Üye
    osivaslı5834 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    26.04-2016
    Son Giriş
    20.07-2016
    Saat
    15:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    sgk dayım inşaat teknikeriyim alışamadım o yuzden varmı yardımcı olabilecek

  4. #4
    Üye
    fuat2010 Avatarı

    Gerçek Adı
    Fuat TİRSİ
    Üyelik Tarihi
    24.05-2016
    Son Giriş
    08.05-2017
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    GİRESUN
    Mesaj
    13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Devlet memurunun istifa etmesine 657 sayılı Kanun "Çekilme" demektedir. Ve çekilme de, bu Kanunun 94'üncü maddesinde ele alınmıştır. Konuya ilişkin 94. madde hükmü şu şekildedir:

    "Madde 94 - Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. (Ek ibare: 31/07/1970 - 1327/ 75 md.) Mezuniyetsiz (izinsiz) veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

    Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.

    Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyle bir ay kaydına tabi değildirler"

    Bu maddeye göre devlet memurları, çekilme isteğinde (istifa etme) bulunabilir. İki durum vardır. Birincisi, çekilme isteğinin yazılı olarak başvurulmak suretiyle yapılması ve bunun kabul edilmesi veya yerine bir kimsenin atanması; İkincisi ise buna hiç uymaksızın görevin terk edilmesidir. Görevin haber verilmeden terk edilme halinin 10 gün sürmesi halinde memur çekilmiş sayılmaktadır.

    Birinci durum usulüne uygun istifa şekli, ikinci durum ise usulüne uygun olmayan istifa şekli olarak tanımlanmaktadır. Bu ayrım sadece memurluğa dönüş süresini etkilemektedir.

    Çekilen veya çekilmiş sayılan memurun yeniden eski görevine dönmesi ise 657 sayılı Kanunun 97'inci maddesinde düzenlenmiştir. Madde şu şekildedir:

    "Madde 97 - (Değişik madde: 29/11/1984 - KHK 243/17 md.)

    Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;

    A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,

    B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,

    C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,

    D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

    Devlet memurluğuna alınamazlar.

    Bu maddeye göre;

    1- Usulüne uygun istifa edenler (yani yazılı olarak başvurduktan sonra başvurularının kabul edilmesini veya yerine bir memur atanmasını bekleyenler) 6 ay boyunca,
    2- Usulüne uygun istifa etmeyenler yani çekilmiş sayılanlar 1 yıl boyunca (Çekilmiş sayılma hali dört tanedir: a-Başka bir yerdeki göreve atananlardan 62. maddede belirtilen sürelerde görevlerine başlamayanlar, b- Yurtdışına gönderilmiş olup, görevlerinin bitiminde süresi içinde işe başlamayanlar, c- Kadrosu kaldırılmış olup, başka bir memuriyete atanmış olanlardan süresi içinde görevine başlamayanlar, d- Aylıksız izin süresinin bitiminden önce mazeretini gerektiren sebebin kalkması halinde göreve başlanılmayanlar veya aylıksız izin süresinin bitiminde görevine dönmeyenler, e- Görevi terk edip bu terki 10 gün devam edenler)
    3- Devir ve teslim ile yükümlü olanlar, bu işlemlerin sonuna kadar görevlerini bırakamazlar. Buna uymayanlar 3 yıl boyunca,
    4- Olağanüstü hal, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş hallerinde veya genel hayata müessir afetlere uğrayan yerlerde çalışmakta olup, yerine birisi atanana kadar görevde kalması gerekirken buna uymayanlar hiçbir surette,
    hem daha önce çalıştığı kurumda hem de diğer kamu kurumlarında memur olarak çalışamaz.

    Yukarıdaki açıklamamızda görüleceği üzere, en iyi halde, usulüne uygun istifa etmiş olan devlet memuru 6 ay sonra memur olarak yeniden başvurabilmektedir. Bu nedenle önemle vurgulamak istiyoruz. İstifa eden devlet memuru en az 6 ay boyunca hiçbir kamu kurumunda memur olarak görev alamaz. Kamu kurumlarının bunu tespit edemeyeceğini düşünerek bu uygulamaya aykırı hareket edenler (yani bugün memur olarak A kurumunda çalışırken ertesi gün istifa ederek KPSS ile yerleştiği örneğin mühendis kadrosunda göreve başlayanlar) bu durumlarının tespit edilmesi halinde görevlerini kaybederler.

  5. #5
    Üye
    osivaslı5834 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    26.04-2016
    Son Giriş
    20.07-2016
    Saat
    15:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Kardeşlerim ben 2014 ekpss 3. Atama ile sgk ya atandım aday memurum 2016 ekpss ye girdim şimdi benim sorum istifa etsem 6 ay sonra tekrar memur olabiliyiyormuyum bide 6 ayı geçtiği için 2016 ekpss ye girdiğim için 2. Atamada da 6 ayı geçtiği için 2016 ekpss puanımla tercih yapabilirmiyim bilgisi olan varsa yardımcı olursa çokk sevınır ve memnun olurum

    güncel

  6. #6
    Üye
    fuat2010 Avatarı

    Gerçek Adı
    Fuat TİRSİ
    Üyelik Tarihi
    24.05-2016
    Son Giriş
    08.05-2017
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    GİRESUN
    Mesaj
    13
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    O soruya atanma konusunda cevap verme riskine girilmez. Çalıştığın Kurumda İnsan Kaynakları Şubesine sorabilirsin. Ancak, istifa etmezsen iyi olur.