Sayfa 19 / 22 İlkİlk ... 91516171819202122 SonSon
Toplam 326 mesajın 271-285 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    su_doğa Avatarı

Son Giriş
    26.09-2017
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar bende bunu araştırdım bugün aslında medeni bilgilerde birçok şık yer alıyor mesela kadının bir ailede kurucu unsur olduğu gibi ama o döneme uyarladığımda ben şunu düşündüm. Medeni bilgiler birlikte hazırlanmalı diye bir şık vardı. Dikkat ederseniz Atatürk bu kitabı Afet inan ile birlikte yazmış. Tabi emin değilim farklı bir bakış açısı olarak yazdım.

Üye
    mehker Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben de cevap seçme ve seçilme hakkı diyorum ve buna kanıt olarak da Atatürk'ün medeni bilgiler kitabındaki 'iş bölümü düşüncesi' alt başlıklı bölümden bir kısmını alıntılayarak yazıyorum:

Mustafa Kemal Atatürk

Medeni Bilgiler / Türk Milletinin El kitabı
    ...
    ...
    ...
    iş bölümü düşüncesi
    ...
    ...
    Türk tarihinin, en eski dönemleri incelenecek olunursa devleti
    temsil eden yalnız Cumhurbaşkanı olmayıp onunla birlikte hatununun
    da bu temsilde ortak olduğuna ilişkin belgelerin az olmadığı görülür.
    Türk milletinin önce ve sonraki tüm hayatı göz önüne getirilirse kadınları
    erkeklerin yaptıkları, yapabilecekleri, işlerin en ağırlarında dahi
    çalışırken görürüz. Tarlada, ormanda, sürüde, pazarda, her yerde ve
    her işte erkeklerle yan yana ve bazen onlardan daha fazla çalışmaktadırlar.
    Aralıksız seferler ve meydan savaşları içinde yüzen Attila ordularının
    erkekleri kadınlarından ayrı mı savaşıyorlardı? Kadınlar da
    erkeklerle beraber aynı sefer ve aynı savaş zorluklarına göğüs germiyorlar
    mıydı? Orlean Meydan Savaşında, kadınlar erkekler, aynı kahramanlığın,
    ortak organları halinde birbirlerinin yardımcısı olmadılar
    mı?
    Türk kadınının yeteneği, gücü ve ülke işleriyle ilgi ve
    yakınlığını ispat eden örnekler özellikle kurtuluş mücadelesinde az
    mıdır?
    özetle, kadın seçmek ve seçilmek hakkını elde etmelidir.
    çünkü demokrasinin mantığı bunu gerektirir; çünkü kadının
    savunacağı menfaatler vardır; çünkü kadının topluma karşı yerine
    getireceği görevler vardır; çünkü kadının siyasi haklarını uygulaması
    kendisi için faydalıdır.

Üye
    ysrkrdmr Avatarı

Son Giriş
    11.10-2017
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar başka sorular hatırlayalım matematikten türkçeden anlaşılan bu soruda ve coğrafyada ki buğday şeker pancarı sorusunda orta yol yok ikiye bölünmüş durumdayız bence bunları artık rafa kaldıralım can sıkmaya gerek yok yakında açıklanır zaten varsa başka hatırladığınız soru paylaşalım onları tartışalım

Üye
    mehker Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yurtta sulh cihanda sulh ilkesi hangileriyle ilgilidir sorusunu çoğu kişi sadece halkçılık yapmış. bence halkçılık ve inkilapçılık. çünkü yurtta barış sağlanamadan inkilaplar ya gerçekleştirilemez ya da gerçekleştirilen inkilaplar kalıcı olmaz. atatürk yaptığı inkilapların kalıcı olabilmesi için de söyledi o sözü. bu da direkt inkilapçılıkla ilgili

Üye
    ysrkrdmr Avatarı

Son Giriş
    11.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: mehker Mesajı Gör
    yurtta sulh cihanda sulh ilkesi hangileriyle ilgilidir sorusunu çoğu kişi sadece halkçılık yapmış. bence halkçılık ve inkilapçılık. çünkü yurtta barış sağlanamadan inkilaplar ya gerçekleştirilemez ya da gerçekleştirilen inkilaplar kalıcı olmaz. atatürk yaptığı inkilapların kalıcı olabilmesi için de söyledi o sözü. bu da direkt inkilapçılıkla ilgili
    bende aynısını yaptım hem halkçılık hem inkılapçılık yaptım ama internetten baktım sadece halkçılık diye almış ama bende senin gibi düşündüm

Üye
    ysrkrdmr Avatarı

Son Giriş
    11.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Güncel soruların tamamını hatırlayan var mı arkadaşlar nelerdi bunlar

Üye
    mehker Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eleyici soruların artması genellikle sınava giren kişi sayısının artmasıyla olur. mesela düz kpssye milyonlarca kişi girdiği için zor soruların sorulması normal ama ekpssye lise önlisans lisans toplam başvuru sayısı 70 bin civarında. neden sorular çok zorlaşıyor?. 2014 ekpss %10una baktığımda bu yılki sınava göre aşırı derecede kolay gördüm. 2014de de sınava giren sayısı 60bin 70 bindir yani buna yakındır ve 2014 ve 2016 da bunun en fazla 10 - 15 bini lisansdır

Üye
    erhanM Avatarı

Son Giriş
    11.07-2017
    Saat
    09:29
    Yaşadığı Yer
    munih
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

trurkiyenin batisi ve guneybatisindaki ani sicaklik degisimi sorusunun cevabini merak edenler..aciklayici bir cevap olarak en uygunu LODOS

LODOS

Türkiye’nin batı kesimlerinde, güney batı yönlerden esen sıcak rüzgar. Bazen hızı ve hamlesi 40 ile 60 Knots’a kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemlidir. Yağmurun peşinden sıcak bir havaya neden olur.

Özellikle kış mevsiminde, sıcak esme özelliği nedeniyle karların erimesine neden olarak zaman zaman taşkın, sel ve su baskınlarına yaratır. Aynı zamanda estiği sürece sıcaklıklarında normallerinden fazla artmasına neden olan bir rüzgardır. Zaman zaman Eğe, Marmara ve Batı Akdeniz’de deniz ulaşımını etkilediği gibi kara ve denizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak olaylara neden olarak yaşamı etkiler

Sıkça Sorulan Sorular - Meteoroloji Genel Müdürlüğü

Bizanstaki taht mücadelesi ve osmanlinin parali asker sorusunun cevabini merak edenler dikkatlice bu cevabi okuduklarinda bir sonuca varacaklardir diye dusunuyorum zaten en mantikli cevapda Tekfurlar yani ( yerel idarecilerin) merkezi yönetimlerini dinlemeyip osmanlilarla isbirligine girmeleri..

Osmanlılar önce bir beylik iken birçok coğrafi ve politik imkanlar sayesinde güçlü bir imparatorluk haline geldiler.
    Bunda Anadolu ve Balkanların etkisi büyüktü

Anadolu’nun Etkisi

1243’teki Kösedağ Savaşı ardından Anadolu’nun çeşitli yerlerinde beylikler ortaya çıktı. Anadolu Selçuklu buyüzden topraklar üzerindeki hakimiyetini kaybetti,

Bizans’ın Durumu:

Bizans çeşitli oyunların oynandığı bir devletti. Anadolu’daki ve Balkanlardaki komutan ve askerler merkezi otoriteyi dinlemiyorlardı. Tekfur beyleri rahat bir şekilde hareket ediyorlardı.Bu sayede Osmanlının yayılması kolay oldu.

Üye
    Enginsar Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    19:18
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Lodos garanti cvp.

Ama bizans sorusu tekfurlar okduğunu düşünmüyorum. Bizans anadoluda bir yerde olduğundan iktidar kavgasından bahsediyor soru ve buda anadoluda iç karışıklığa işarettir. Cevap anadoluda iç karışıklığın ortaya çıktığını gösterir.

Sizin verdiğiniz cevap tüm olayı evveliyatıyla bilenlerin düşmesi içim verilmiş caydırıcı cevaptı. Ancak verilen paragraftan söylediğiniz sonuç çıkmıyor. Biraz okuduğunu anlama ve yorumlama sorusuydu tarihten çok türkçe sorusuydu.

Üye
    erhanM Avatarı

Son Giriş
    11.07-2017
    Saat
    09:29
    Yaşadığı Yer
    munih
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

soru,taht mücadelesinde olan Bizansin topraklarina osmanlinin parali asker göndermesinden bahsediyor.. mantikli düsünelim biraz diger şiklar çok basit hatta sorunun icinde gecen cümlelerdi. hristyan aleminde ayriliklar oldugu, osmanlinin güclendigini vs.. osmanlinin parali asker yollayip toprak kazanmasi o parali askerlerin bizans topraklarinda kabul edilmesiyle olur demi? bunlari kim davet etmis yada kime yardim etmeye gittmislerdir? o sirada bizansta taht mücadelesi var. bizansin anadolu ve balkanlardaki yerel yöneticiler(tekfurlar) kendi baslarina hareket edip halktan agir vergiler aliyorlar. baskilar kurup muhaliflerle isbirligi yapiyorlar. bunu firsat bilen osmanli bunlara yardim mahiyetinde destek verip onlardan faydalaniyor ve bu sayede bir cok yer osmanli topragina katiliyor.. meseleyi anlanak bence cokda zor degil.

Üye
    Murat___ Avatarı

Gerçek Adı
    murat yildirim
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    20:47
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iç anadolu sorusuna şeker pancarını işaretleyen tek benmiyim

Üye
    edebali Avatarı

Gerçek Adı
    Halil Karaman
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:14
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: erhanM Mesajı Gör
    soru,taht mücadelesinde olan Bizansin topraklarina osmanlinin parali asker göndermesinden bahsediyor.. mantikli düsünelim biraz diger şiklar çok basit hatta sorunun icinde gecen cümlelerdi. hristyan aleminde ayriliklar oldugu, osmanlinin güclendigini vs.. osmanlinin parali asker yollayip toprak kazanmasi o parali askerlerin bizans topraklarinda kabul edilmesiyle olur demi? bunlari kim davet etmis yada kime yardim etmeye gittmislerdir? o sirada bizansta taht mücadelesi var. bizansin anadolu ve balkanlardaki yerel yöneticiler(tekfurlar) kendi baslarina hareket edip halktan agir vergiler aliyorlar. baskilar kurup muhaliflerle isbirligi yapiyorlar. bunu firsat bilen osmanli bunlara yardim mahiyetinde destek verip onlardan faydalaniyor ve bu sayede bir cok yer osmanli topragina katiliyor.. meseleyi anlanak bence cokda zor degil.
    Bir an Tekfur şıkkını işaretlerken bu düşüncelerin sadece bana ait olduğunu düşünmüştüm. Hocalarım zaten Ramazan Yetkin bir videosunda bu konuyu anlatırken Tekfur olayından bahsetmişti. Ve Osmanlı'nın Tekfurları kullandığını dile getirmişti ben de ona istinaden o şıkkı işaretledim ama doğru bir mantık mı hep sorguladım. Hayırlısı olsun bakalım.

Üye
    Enginsar Avatarı

Son Giriş
    05.03-2017
    Saat
    19:18
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: erhanM Mesajı Gör
    Hocam bencede zor değil bakın anlattıklarınızın tamamı anadoluda kimin eli kimin cebinde belli değil diyor yani anadoluda iç karışıklık var. Sizin kabul ettiğiniz şık sorunun içerisinde yer alan cümlelerden biri neredeyse, soru ise verilen bilgilerin tümünü kullanarak cevaplayın diyor. Sizin yaklaşımımızla gidersek diğer şıklarda kıyısından köşesinden soruda bahsedilen olaylara değiyor. Bu tür sorularda bütünlüğü işaret eden şık doğru kabul edilir.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Murat___ Mesajı Gör
    iç anadolu sorusuna şeker pancarını işaretleyen tek benmiyim
    O sorunun cevabı yulaf çıkacak göreceksiniz

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: edebali Mesajı Gör
    Bir an Tekfur şıkkını işaretlerken bu düşüncelerin sadece bana ait olduğunu düşünmüştüm. Hocalarım zaten Ramazan Yetkin bir videosunda bu konuyu anlatırken Tekfur olayından bahsetmişti. Ve Osmanlı'nın Tekfurları kullandığını dile getirmişti ben de ona istinaden o şıkkı işaretledim ama doğru bir mantık mı hep sorguladım. Hayırlısı olsun bakalım.
    Soruda tekfurlara değinilmişti ama soruda başka olaylarada değinilmişti yani tüm olayları kapsayacak bir şıkkı istiyordu soru. Tümünü kapsayanda anadoluda karışıklığın ollduğunu söyleyen şıktı.

Ben bunları yaptım diye diretmiyorum yanlış anlamayın beni...

Üye
    edebali Avatarı

Gerçek Adı
    Halil Karaman
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    21:14
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Enginsar Mesajı Gör
    Hocam bencede zor değil bakın anlattıklarınızın tamamı anadoluda kimin eli kimin cebinde belli değil diyor yani anadoluda iç karışıklık var. Sizin kabul ettiğiniz şık sorunun içerisinde yer alan cümlelerden biri neredeyse, soru ise verilen bilgilerin tümünü kullanarak cevaplayın diyor. Sizin yaklaşımımızla gidersek diğer şıklarda kıyısından köşesinden soruda bahsedilen olaylara değiyor. Bu tür sorularda bütünlüğü işaret eden şık doğru kabul edilir.

O sorunun cevabı yulaf çıkacak göreceksiniz

Soruda tekfurlara değinilmişti ama soruda başka olaylarada değinilmişti yani tüm olayları kapsayacak bir şıkkı istiyordu soru. Tümünü kapsayanda anadoluda karışıklığın ollduğunu söyleyen şıktı.

Ben bunları yaptım diye diretmiyorum yanlış anlamayın beni...
    Yulaf olma ihtimali hiç yok Hocam ya. Hadi şeker pancarı aklını kurcalıyor insanın ama yulaf mümkün değil. Yulafın toplamda üretimi 600.000 civarı buğday ve şeker pancarı istatistiklerine yetişemiyor bile...

Üye
    bilisimci1 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ben Şeker pancarı yaptım.

Sayfa 19 / 22 İlkİlk ... 91516171819202122 SonSon

LinkBacks (?)

1. 24.04-2016, 15:43
  2. 24.04-2016, 15:37