Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 18 mesajın 16-18 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tsrahman Avatarı

Gerçek Adı
    Tayyip Rahm Saltoğlu
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    07:37
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    çarşı karıştı hemşerim....

aysun sana katılıyorum hiç bir şey anlamadım yazıdan. aynı endişeyi taşıyorum. ders motivasyonum kalmadı. rahatlatacak bir cevap için araştırmaya devam etmek zorundayım.

TalebinCevapı
    İlgi: 28.02.2014 tarihli bilgi edinme talebiniz. İlgi talebiniz incelenmiştir. Bilindiği üzere, 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkrasında; “Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararnameyle atanan veya görevlendirilenler, Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine ve Sağlık Bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına yapılacak atamalar hariç olmak üzere, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar.
    Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmaz. Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar bu aylıkları kesilmeksizin; genel bütçeye dahil daireler, katma bütçeli idareler, döner sermayeler, fonlar, belediyeler, il özel idareleri, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler, sosyal güvenlik kurumları, bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerinde ve sermayesinin P'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarda herhangi bir kadro, pozisyon veya görevde çalıştırılamaz ve görev yapamazlar.” hükümleri yer almaktadır. Başkanlığımızca 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesinde yer alan “…herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlar, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamazlar…” cümlesindeki “emeklilik aylığı alanlar” ifadesinden kimlerin anlaşılması gerektiği hususunda hasıl olan tereddüt’ün giderilmesi hususunda Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığından görüş talebinde bulunulmuş, adı geçen Başkanlıkça verilen görüş de; “…5434 sayılı Kanunda bu kanun ile tanınan haklar mülga 13 üncü madde ile; emekli aylığı, adi malullük aylığı, vazife malullüğü aylığı ve dul ve yetim aylığı olmak üzere ayrı ayrı maddelerde düzenlenmiş, ayrıca 5510 sayılı Kanunda da “Uzun Vadeli Sigorta Hükümleri” başlığı altında malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları yine ayrı sigorta kolları başlıkları altında düzenlenmiştir. Gerek 5434 gerekse5510 sayılı kanunda anılan sigorta kolları ile sağlanan haklar ve yararlanma şartları birbirinden farklı olarak belirlenmiştir. Bu itibarla herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan maaş alan emekliler; fonlara, belediyelere, il özel idarelerine, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmelere, özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşlarına, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların bağlı ortaklıkları ile müessese ve işletmelerine ve sermayesinin P'sinden fazlası kamuya ait olan diğer ortaklıklarına ait kadrolara atanabilmekte, sayılanlar dışındaki diğer kamu kurum ve kuruluşlarına atanamamaktadır. Bilgilerinizi rica ederim. Devlet Personel Başkanlığı Bilgi Edinme Birimi

bu cevaptan her sonuç sıkıyor da bizim sorumuza cevap çıkıyor mu çıkmıyor mu anladıysam arap olayım.

Üye
    tsrahman Avatarı

Gerçek Adı
    Tayyip Rahm Saltoğlu
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    07:37
    Yaşadığı Yer
    Trabzon
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

evet arkadaşım tamam bazı kurumları seçiyoruz bazılarını seçemiyoruz anlamına gelen bir yazı bu. fakat bize yani malulen emekli olanlara en büyük destek sanırım kadrolar açıklandığında hangi kadroları seçip hangilerini seçmeyeceğimizi konusunda destek olacak. çünkü diğer kadroları seçer ve atanma olursa bu atanma gerçekleşmeyip diğer bir engelli arkadaşımızın da o kadroya atanabilmesini de engellemiş olacağız: bizim de emeklerimiz boşa gidecek. bu hususta hassasiyet bekliyorum.

Yasaklı Üye
    engelli hakları için Avatarı

Gerçek Adı
    gökhan
    Son Giriş
    14.03-2014
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sayın forum editörünün dikkatin bu konu çok önemli bir konudur çünkü
    bir çok emekli engelli tekrar ekpss ye girmiş bulunmaktadır ve
    yapacakları her yanlış tercih atama sonrası o kadrolara atama görüneceği için
    dahası atama süreci sonucu atamaları onaylanmayacağı için bu durum
    1. olarak emekli engellilerin atanmaması
    2. olarak bu kadroların durum güncelleme bilgisinin bir sonraki yıl yapılacak olması
    3. olarak bu boşta kalan kadrolara 1 yıl boyuna engelli atanamayacağı anlamları ortaya çıkmaktadır
    bu açıdan bu konuda herkesin bilgilenmesi gerekmektedir

örneğin 1000 emekli engelli yanlış kadro tercihinde bulunur ise
    bu sadece 1000 emekli engellinin atanmayacağı anlamına gelmez bunun yanında
    o kadroya atanması olası 1000 emekli olmamış engellinin önünü kesecek bir uygulama olacaktır
    bu konuda lütfen tüm engellileri uyarımanız son derece önemlidir !

aksi halde bu ince mevzuat konusunda çok fazla engelli mağdur olacak vede olmaya devam edecektir !

saygılarımla

Emekli engelliler EKPSS' de hangi kadroları tercih edebilir? - Memurlar.Net - Forum

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12