Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 24 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Doğum tarihim 24.09.1971 ve 01.07.1985 tarihinde sigortalandım. 15.06.1995 yılında özürlü kadrosunda işe girdim. Ve vergi indirimi kullandım. 2006 Yılına kadar vergi indirimi kullanıp daha sonra kaldırdım. % 40 Poliomyelit sekeli (Ortopedik) olarak sürekli engelli raporum var. Vergi indirimi kullanmadan da emekli olabilir miyim? Engelli olarak emekli olursam tekrar çalışabilir miyim, maaşımda düşme veya kesinti olur mu?
    CEVAP: 01.08.1986 tarihli Sigorta girişiniz ve 6.232 gününüz var. 25 yıl, 49 yaş ve 5.300 günle normal emekli olabilirsiz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. 49 yaşınızın dolduğu 24.09.2020 tarihinde emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Vergi indiriminden faydalanabilirseniz, üçüncü dereceden engelli olarak yaşa bağlı olmadan hemen emeklilik müracaatı yapabilirsiniz. Normal emekli maaşı bağlanır ve emekli olduktan sonra da sakat kadrosunda çalışmaya devam edebilirsiniz. Emekli maaşınızda kesinti olmaz. Türkiye Gazetesi

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:57
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Vergi indirim hakkı alıp erken emekli olan Engelli birey SGDP ödeyerek tekrar çalışabilir.Yalnız emekli olduktan sonra tekrar bir işe başladığınızda emekli olduğunuzu muhasebe departmanına bildiriniz ki sorun olmasın.

http://www.engelliler.biz/forum/emek...gulamalar.html

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hazır vergi indirimi de olan birisi emeklilik için neden 2020 yılını beklesin,hiçbir gerekçe bunu tercih olarak önüme koyamaz benim.
    Emeklilikten sonra çalışma konusunda erken emeklilik normal emeklilik arasında ufacık bir fark dahi yoktur.

Üye
    serkan005 Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    20.06-2017
    Saat
    20:45
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SGDP payı nekadar tahminen

Üye
    asi 23 Avatarı

Son Giriş
    11.03-2017
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

officer;

ama abi vergi indirimini kulanıp daha sonra kaldırıdım diyor o vakit erken emeklilikten faydalınırmı orasını ben anlayamadım.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Serkan,
    SGDP işçi payı %7,5 dur.
    Ancak bu sizin düşündüğünüz gibi sizden fazladan kesilecek bir tutar olmayıp,çalışacağınız işyerinden alacağınız maaştan yapılacak sigorta primi kesintisinin yerine kesilecektir.
    Böyle olunca normal çalışandan karşısında dezavantajınız olmayacak,aksine avantajınız olacaktır.
    Sizden normal sigorta primi işçi payı olan %14 kesilmeyecek,yerine %7,5 SGDP kesilecektir.Buradan %6,5 karınız olacak.
    İşsizlik sigortası kapsamında olmayacağınız için işsizlik fonuna kesinti de olmayıp %1 de oradan avantaj elde edeceksiniz.
    Asgari ücret de dahi normal çalışandan 60 tl civarı fazla kazanç elde edeceksiniz,ve buna konumuz olmadığı için sakatlık indirimi dahil değil.

Üye
    serefd Avatarı

Son Giriş
    15.01-2015
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sgdp ödeyerek çalışanlar sakatlık indirimi alamazlar değilmi , yani o hakkımız vergi indirimi olduğundan emekli olmadan önce çalışma dönemimizde kesiliyordu , sgdp ödeyerek çalıştığımızda bunu ödemiyecekler değilmi?

Üye
    (gultokinte) Avatarı

Gerçek Adı
    gültekin yalçın
    Son Giriş
    13.09-2012
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İlker bey merhaba,
    Vergi indirim hakkı alıp erken emekli olan Engelli birey SGDP ödeyerek tekrar çalışabilir. demişsiniz,peki emekli olurken yüzde kaç emekli oldugunuzun önemi varmı?varsa kaçıncı dereceden emekli olanlar,emekli olduktan sonra x bir işyerinde çalışabilir?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

serefd;
    emekli engelliler de sakatlık indiriminden faydalanırlar.Vergi indirimi tescil ettirdirdiğiniz vergi dairesine çalışma belgesi ile başvurup,yeni işverenize tebliğ ettireceksiniz.Aynı işyerinde devam edecekseniz sakatlık indirimi de aynen devam edecek.
    gultokinte;
    SGDP kapsamında emekli olarak tekrar çalışabilmek için sakatlık oranı ya da vergi indirimi derecesinin hiçbir önemi yoktur.Bu sadece engelliler için geçerli olmayıp normal emekliler de SGDP kapsamında çalışabilirler.

Üye
    burhanaydin Avatarı

Gerçek Adı
    Burhan AYDIN
    Son Giriş
    21.03-2013
    Saat
    02:39
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    1

Merhaba ;ben 5090 gün 4a kapsamında prim yatırarak 1995 yılından beri aktif çalışan biriyim.U engelli raporum var,vergi indirim yazım da onaylanmış U olarak.ankaradan öznur bey faksını yolladı ama henüz ıslak imzalı belge eski işyerime gelmedi.
    Bende bu fotokopi ile 17 aralık 2012 günü Küçükçekmece sgk ya giderek emeklilik müracatımı yaptım.Resmi olarak sigortanız devam ediyor diye emeklilik başvurunuzu alamayız dediler anck çok şükür artık herşey online olduğu için daha kurumdan çıkmadan sgk çıkışım sisteme düştü ve emeklilik başvurum alındı.Bu arada beni gerçek manada 31.12.2012 de işten çıkardılar.iş arıyorum.emeklilik onayım henüz gelmediği için acaba işe girersem sigortam yada sgdp neye göre ve-veya nasıl olacak.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Çalışırken alacağınız maaştan sosyal güvenlik destk primi kesilir. Bu kadar. Yani, hem emekli maaşınızı alır hem de çalışırsınız: http://www.engelliler.biz/forum/emek...gulamalar.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    london78 Avatarı

Son Giriş
    06.09-2014
    Saat
    23:34
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

malülen emekli olanda tekrar çalışabilirmi?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır.

Üye
    havacı Avatarı

Gerçek Adı
    havacı
    Son Giriş
    03.11-2016
    Saat
    23:10
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Vergi indirim hakkı alıp erken emekli olan Engelli birey SGDP ödeyerek tekrar çalışabilir. deniyor bende %47 oranında raporla vergi indirimi aldım. özürlü kadrosunda caliştım bı dönem vergi indirimi alınca erken emekli olabıldım ama anlamıyorum malülenmi emekli oldum saglık sorunları yüzünden aldım raporu tabiki bende calışabılırmıyım özel şirketlerde bu bu konuda sonrasında maaşım kesılmezmı bılemedım saygılar...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @havacı

Malulen emekli olmuş olsanız çalışmaya başladığınızda emekli maaşınız kesilirdi. Siz defterdarlıktan elde etmiş olduğunuz sakatlık indirimine istinaden erken yaşlılık emekliliğinden yararlanmış olmalısınız

Sayfa 1 / 2 12 SonSon