Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 45 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yasminn Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin can
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    10:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Konu hakkında fikri olanlar paylaşırsa sevinirim. Başlangıç tarihim 2000 gün sayım 1030. Tekrar sigortalı çalışıp gün sayımı artırma ihtimalim yok, % 93 ağır özürlüyüm. Sizce ne zaman ve nasıl bir yol izleyerek emekli olurum?

Tşkler

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

ilk sigortalı olduğunuz tarihte rapor oranınız neydi?

Üye
    yasminn Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin can
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ilk sigortalı olduğumda engelli değildim, 2010 yılında trafik kazası sonucu oldum

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Yasemin hanım,
    Sizin için en erken emeklilik şekli malulen emekliliktir.Ama malulen emekli olmak için 10 yıl 1800 gün ve 60% üzeri raporunuz olması gerekli, yılınız tamam,Rapor oranınız da tamam tek sıkıntı prim süreniz prim sürenizi 1800 güne tamamladığınız vakit SGK ya malulen emekli olmak için müracaat edebilirsiniz.
    Eksik günlerinizi (Bilemiyorum) Doğum yapmış iseniz Doğum borçlanması yaparak yada,
    Bir iş yerinde ssk lı çalışan görünerek yapabilirsiniz.
    İsteğe bağlı prim ödemeyin isteğe bağlı prim ödemeye başladığınız an bağ-kur şartlarına tabi olursunuz.Hem maaşınız düşük olur hemde bağ-kur işlemleri uzun sürer....

Üye
    yasminn Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin can
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İlker bey tesekkurler sigortalı is yerinde çalış diyorsunuz, Agir Ozurlu birini sigortalı ise alirlarmi?

Üye
    lakoste Avatarı

Gerçek Adı
    TOLGA..
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    10:01
    Yaşadığı Yer
    ANADOLUM
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    6

Yasemin hanım tabiki iş bulmak sizin için sıkıntı şu şekilde yapabilirsiniz evde bakım parasına başvurun aile ve sosyal politikalar bakanlığı var bahçelievler uefa kupasının olduğu yerde bakım parası geldimi isteğe bağlı siğorta pirimi yatırın siğortaya başvurup ve 1800 günü tamamlayın emekli olduğunuzda gene bakım parası ve emekli maaşınızı alabiliceksiniz..

Üye
    ertugrul01 Avatarı

Gerçek Adı
    Ertuğrul
    Son Giriş
    23.02-2014
    Saat
    11:46
    Yaşadığı Yer
    Anadolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

unutmayın istege baglı sigorta bagkura geçer ve emeklilikte maaş düşüşü saglar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Primlerin çalışan (4a) statüsünde olması çok çok daha iyi olur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    yasminn Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin can
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

malülen emekliliği organize ettim. doğum borçlanması çıkınca 106 günüm kaldı, başvurumu yaptım. ben emekli olan babamın sağlık güvencesinden faydalanıyordum, cuma günü 15 gün sonra olacağım ameliyatın hazırlıkları yapılıyordu. barkod dikkatimi çekti "bağkur" yazıyor. sanırım bu durumda bağkurdan emekli olacağım. raporumda "çalışamaz" yazıyor yani sigortalı işte çalışıp 106 günümü ödeyemem. merak ettiğim konu şu, bağkurdan emekli olunca maaşım farklimı olacak? birde evde bakım süreci bitti aralıkta maaşın yatacağı söylenmiş yakınıma. acaba evde bakım parası + 350 tl nafakaya emekli maaşım eklenince evde bakımı kesecekler mi? nafaka artırma davası açacaktım, maaşın bağlanmasını mı bekliyim?

sevgiler,
    yasemin

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Yasemin hanım doğum borçlanmasını çalışmadan mı müracaat ettiniz velev ki öyle ise hemen iptal ettirin yoksa ödediğiniz doğum borçlanması bağkura sayılacak. 106 gün için önerim bir tanıdığın iş yerinde ssk lı olmanız ve primlerinizi ödemenizdir. Bu süre zarfında ssk ya müracaat ederek doğum borçlanması yapmalısınız.

Üye
    yasminn Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin can
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ilker bey özürlü raporumda çalışamaz yazıyor. zira bu sebeple evde bakım parası alacağım. yani 106 günü her şekilde isteğe bağlı dedikleri sistemle ödeceğim. başka yolu varmı ki?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

İsteğe bağlı prim ödeme ye başladığınız vakit bağ-kur kapsamında girersiniz.Bağ-kur dan emekli olursunuz ve şiddetle önermiyorum Bağ-kur emekliliği hem maaşınız az olur hemde süreç sizi çok yıpratır. Raporunuzda çalışamaz ibaresi olması çalışmanıza engel değildir.Zaten emekli olduğunuzda evde bakım parasını alamayacaksınız (Şartlar tutuyor ise alabilirsiniz de) 3 ay fazla zaman değil gelin 3 ay sıkın dişinizi bir tanıdığın yanında ssk lı prim ödeyin. Önerim budur. 3 ay sürenin içerisinde de ssk ya doğum borçlanması için müracaat edin.

Üye
    yasminn Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin can
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

isteye bağlı prim ödemeye başlamadım ama 1 hafta önce sigortaya gittiğimde bana 15 gün sonra ziraat bankasına ödememi söylediler. henüz ödemedim ve asla ödemek istemiyorum. yıllarca sigortaya ödendi benim primlerim. 4A kapsamı diyorsunuz sanırım o kapsamda emekli olmak mantıklı ve gerekli olan. bu arada maaşım bağlanınca gelirim evde bakım parasını rahatsız edecek kadar yükselmiycek. yani büyük ihtimalle evde bakımı almaya devam edeceğim. şimdi endişem şu, bir yakınımın yanında sigortalı çalışıyor gibi gösterip primleri ödesem sosyal hizmetler bunu anlamaz mı? biz sana kendine bakamıyorsun diye para veriyoruz ne işin var sigortalı işte diye sormazlarmı adama?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    15.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Evde bakım aylığı ile ilgili prosödorü bilmiyorum bilgisi olan arkadaşlar muhakkak yazarlar ssklı olarak çalışan hemde evde bakım aylığı alabilirler mi?

Üye
    yasminn Avatarı

Gerçek Adı
    yasemin can
    Son Giriş
    18.06-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ilker bey evde bakım aylığı alabilmek için özürlü raporumda "ağır" ibaresinin olması gerekiyordu. mantık şu diyorlar, kendine bakamayacak, hatta bankaya gidip parasını bile çekemeyecek kadar engelli olana bu maaş bağlanıyor ve ödemeler özürlünün istediği bakıcıya yapılıyor... ben her işimi kendim organize ediyorum, homeoffice birşeyler yapıyorum hatta hukuk okumaya hazırlanıyorum ama kendi başıma en fazla 6 saat yalnız kalabiliyorum ve bunları kuruma bildirdim. çok fazla zamanım kalmadı bağ-kur saçmalığından kendimi kurtarmam için burdan yanıt alamazsam yakınımı sosyal hizmetlere göndereceğim ama ilk maaşımı alıp öyle soruşturayım bu mevzuyu diye düşünüyorum zira risk almak istemiyorum.

ilginize tşkler

Sayfa 1 / 3 123 SonSon