Toplam 9 mesajın 1-9 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    CaVaLieRe Avatarı

Gerçek Adı
    ilker Kesici
    Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    18:56
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar,

Her yerde araştırdım, her kafadan farklı bir ses çıkıyor.

02.11.2002 sigorta başlangıcım var. 25.09.2005 de geçirdiğim trafik kazası sonrası % 70 ortopedik raporum oldu. O zamanlar 5 yıl 900 gün ile emekli olunuyordu. 5 yıl 900 günüm olunca müracaat ettim. Ankara'ya yazı yazıldı, ssk hastanesine sevk edildim heyete girdim. Hastane raporu direkt Ankara'ya gönderiyormuş. En son bana Ankara'dan 2/3 iş göremezliğiniz yoktur diye rapor geldi. Bu yazı elime geçince 2 ay sonra tekrar başvurdum. Başka hastaneye gönderin, orada ilgilenmediler bile, raporumu eksik yazmışlardır dedim. Yine aynı prosedür ve başka hastane ve Ankara'dan yine aynı sonuç. 2. kez 3te2 iş göremezliğiniz yoktur dediler.

Mahkemeye gideyim gitmeyeyim falan filan derken yıl 2008 olmuştu. Yeni yasa çıkmıştı. 10 yıl 1800 gün... Sonra 10 yılımı doldurayım diye bekliyordum şu an. Bir yerde okudum (doğru mu bilmiyorum) 2008 den sonra sigortalı olanlar için geçerliymiş bu 10 yıl 1800 gün. 2008 öncesi olanlar için hala 5 yıl 900 gün diyorlar.

Şimdi benim malülen emekli olma hakkım var mı?

- 10 yılım bu Kasım ayında dolacak.
    - Çalıştığım iş yerinde engelli kadrosunda çalışıyorum. SGK primin indirimli yatırılıyor.
    - Nüfus kağıdımın arkasında %70 engelli ibaresi var.

Üye
    susuşum'B'aşkaydı Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet ÖZKARA
    Son Giriş
    20.05-2016
    Saat
    15:00
    Yaşadığı Yer
    Bodrum /MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

Malülen emeklı olabılmek için 1800 iş günü gerekmekte... fakat sızınde dediğiniz gıbı kolay kolay 3/2 iş kaybı vardır dıye rapor çıkmıyo nedense bende uğrastım malulen emekli olmak için fakat kabul etmedıler... bayağı bir uğraşmanız gerekecek...
    malulen emeklı olduğunuzda tekrar ssk lı bır işte çalışamıyorsunuz çalışırsanız malüllük maaşınızda kesılıyor... erken emeklılıği hak ettiğinize göre vergı ındırım hakkınızda var... işe gırıs tarınız ve ssk gun sayınıza göre rapor oranınızıda dusunerek ne zamn erken emeklı olabıleceğinızı tahmın edebılırsınız..

Üye
    CaVaLieRe Avatarı

Gerçek Adı
    ilker Kesici
    Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rapor oranım %70 ve 5 yıl 900 günüm çoktan doldu. Bu hesapla emekli olmam gerekmiyor mu...

Üye
    susuşum'B'aşkaydı Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet ÖZKARA
    Son Giriş
    20.05-2016
    Saat
    15:00
    Yaşadığı Yer
    Bodrum /MUĞLA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    2

ben yetkılı olsam emekli ederdım
    fakat sızde yazmıs ve uğrşmıssınız zaten bu işlerle 2keree 3 kere muracat etmiş 3/2 iş kaygı yoktur dıye geri çevırmısler...

Malülen emeklılık işi girişte sağlam olmak çalışma hayatı sonrasında çalışma gucunun 3/2 nin kaybetmekten bahsedılıyor... ama çok ilginçtır kı su an çalıştığım yerde iş kazası sonrası sağ ayak dızden kopmuş... fakat malulen emeklı etmemısler ve erken emeklılık için yıl ve seneyı doldurmayı beklıyor...

o yuzden malulen emeklı olmak bayağı zor bır durum...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

maluliyet cetveli'ne göre malul durumda iseniz, 10 yıl süre ve 1800 gün primle maluşen emekli olabilirsiniz. Eğer sgk reddederse ve siz sakatlık oranı cetveli'ne göre % 60 ve üzerinde rapor alabilirseniz, dava açarak malulen emekliliği kazanmayı deneyebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/emek...emeklilik.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    CaVaLieRe Avatarı

Gerçek Adı
    ilker Kesici
    Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Bülent bey yorumunuz için teşekkürler. Yani sizin söylediğinize göre ben de 10 yılı doldurmak zorundayım. Benim için 5 yıl şartı geçerli olmuyor, öyle mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Evet, maalesef. Çünkü malulen emeklilik söz konusu olduğunda başvuru tarihindeki mevzuat geçerlidir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    CaVaLieRe Avatarı

Gerçek Adı
    ilker Kesici
    Son Giriş
    20.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Pekala. Bir soru daha... Ben 2007 de 5 yıl 900 gün ile başvurup red geldiğindeki başvuruya istinaden mahkemeye başvurabilir miyim? Başvurursam ve kazanırsam bugüne kadarki 5 yıllık maaşımı alabilir miyim acaba?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hayır, o süreç geçti. Yeni başvuru, yeni itiraz...