TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Sayfa 257 / 258 İlkİlk ... 157207247253254255256257258 SonSon
Toplam 3861 mesajın 3.841-3.855 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    musti1973 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Bilgi Hazinedir
    Slm kusura bakma bi sorum olacak ssk sitesinde aylık bağlama oranım 1: %68 -2:%53 -3: %38.5 görünüyor emekli maaşı.comda engelli emeklilik hesapladığımda aylık bağlama oranları 1: %60- 2: %60- 3: %38,5 görünüyor abo 1 ve 2 %60 dan aşağı olamaz engellide o yüzden 53 den 60 şa çıkıyor ama abo 1 niye 68 den 60 a düşüyor bilginiz varsa bilgilendirebilirmisiniz .
    Saygılar

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    78

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @zamanyolcusu

Üstad, benim örneklemlerim hep emeklilerdi.Sanırım emekli olmayan ve emekli maaşı bağlanmayan kişilerin hesaplamalarında farklı bir yol izliyor olabilirler.Sizin yaşadığınız bu deneyimi bilgi defterime ekledim.Eğer bu durumun asıl nedeni en azından yazılı bir açıklamasını bulabilirsem mutlaka buradan paylaşacağım.

Saygılar.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    78

@musti1973

Merhaba,aslında ABO 1 deki oran düşüşü hakkında net bir bilgiye sahip değilim.Ancak sgk danışmanlarının sitesinden ABO 1 hakkında bir yazı buldum.Yazı aşağıdaki gibidir;

"Sigortalı kadın ise 50, erkek ise 55 yaşından sonra doldurulan her tam yaş için ve 5000 günden fazla ödenen her 240 günlük prim için (1) er puan arttırılacak, 5000 günden eksik her 240 günlük prim için (1) er puan eksiltilecektir.

Özel koşullara göre Gösterge Tablosundan bağlanan aylığın oranı % 60 ın altında olmayacaktır. Özel koşullara göre aylığa hak kazananlar için indirim uygulanmayacaktır."

Bu açıklamada herkesin bildiği durum olan ABO 1 % 60 az olamaz diyor.Bu arada özel koşullara göre emeklilik bizim gibi yaş dışında diğer şartlarla emekli olabilme şartlarına SGK 'nın verdiği isimdir.

Bu cümleden anladığım 55 yaşından büyük değilseniz ve 5.000 SGK prim gününden fazla prim gününüz yok ise size ek oran verilmez.Sizin asıl hesaplamanızda düşüş olmuş okudum.Bu durumun SGK danışmanına sorulması lazım bence.

Birde normal emekli olanların ABO 1 oranı nasıl belirlenir yazı var onuda aşağıya ekliyorum;

"Gösterge Tablosu’ndan hak kazanılan yaşlılık aylıklarının oranı % 60 tır. Üst Gösterge Tablosu’nun her kademesi için ayrı bir oran belirlenmiş olup, 10. derecenin 1. kademesinin karşılığı oran % 59.9, 1. derecenin 10. kademesinin karşılığı oran ise % 50 dir. Ara göstergelerin oranları ise en düşük göstergenin karşılığı olan % 59.9 oranı, izleyen her gösterge için binde bir azaltılarak belirlenmiştir."

Gösterge tablosu kelimesi ABO 1 oran listesinin SGK'da kullanılan genel ismidir.

Saygılar.

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    78

@zamanyolcusu

Üstad merhaba,

Sizin olayın sgk danışmanı tarafından yazılı açıklamasını buldum.Aşağıda paylaşıyorum.Bu arada emekli olanlarda değil ,hesaplandığı anda henüz emekli olmayanların bu problemi genel olarak yaşadığını paylaşmışlar.

2020 Ocak zammı emekli aylıklarına
    neden yansımadı?

27 Şubat 2020 Yazarlar Sezgin Özcan

4/a (SSK) kapsamında çalışan ya da çalışmayıp emekliliğini bekleyen birçok kişi,
    SGK resmi internet sitesinden ulaşılabilen “4/a sigortalıları için aylık
    hesaplama” uygulamasını kullanarak, bugün emekli olsa ne kadar aylık
    bağlanacağını sürekli takip ediyor.
    Başlıktaki soru da bu kişiler tarafından yılbaşından sonra en çok sorulan soru.
    Örneğin, emekliliğine az bir süre kalan bir okurum, “Bugün emekli olsam kaç
    lira emekli maaşı alacağımı takip etmekteyim, emekli aylıklarına 6 ayda bir
    yapılan zam oranları kadar maaş artışını siteye girip baktığımızda
    görüyorduk, fakat bu yılın başında işçi emeklilerine yüzde 6.5 oranında
    zam yapılmasına rağmen bana yansıyan oran yüzde 2.6 oldu. Benim
    durumumda olan arkadaşlarımda da benzer durum söz konusu. Bunun
    nedeni ne olabilir” diye sormuş.
    Konuyu, CİMER'e yazanlar ancak verilen yanıttan tatmin olmayanlar var.
    Yılbaşında yapılan yüzde 6.5 oranındaki zammın, 2019 Aralık itibarıyla
    hesaplanan aylığa yüzde1-2.5 oranında yansıtılmasında bir hata olup
    olmadığını soruyorlar.
    Öncelikle, hesaplamada hata olmadığını belirteyim. 2019 yılı sonu itibarıyla
    hesaplanmış olan aylık tutarının, 4/a emekli aylıklarına yılbaşında yapılan yüzde
    6.5 oranındaki zam kadar artmaması, emekli aylığı hesaplama sisteminden
    kaynaklanıyor.
    10.01.2021 Sezgin Özcan: 2020 Ocak zammı emekli aylıklarına neden yansımadı? – Sözcü Gazetesi
    https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarl...imadi-5648168/ 2/3
    Emekli aylığı, emeklilik başvurusunun yapıldığı yılın başı itibarıyla
    güncellenmiş prime esas kazanç tutarları esas alınarak hesaplanıyor.
    Hesaplanan aylık, yılın ilk altı aylık döneminde emekli olunması halinde
    ocak döneminde yapılan zam oranı kadar, yılın ikinci altı aylık döneminde
    emekli olunması halinde ise ocak ve temmuz dönemlerinde yapılan zam
    oranları kadar artırılıyor.
    YILBAŞINDAN ÖNCEKİ HESAP
    2019 yılı sonu itibarıyla yapılan hesaplamada, prime esas kazançlar en son
    2018 güncelleme katsayısıyla güncellenmişti. 2018 yılı güncelleme katsayısı esas
    alınarak 2019 başı itibarıyla hesaplanan aylık, 2019 Ocak ayında yüzde 10.19 ve
    Temmuz ayında yüzde 5.01 olmak üzere toplam yüzde 15.71 oranında
    artırılmıştı. 2019 yılında emekli olunsaydı, hesaplanan bu aylık yüzde 6.5
    oranındaki 2020 Ocak zammı kadar daha artacaktı.
    YILBAŞINDAN SONRAKİ HESAP
    Yılbaşından sonra yapılan hesaplamada ise, emekli aylığı 2020 yılı başı
    itibarıyla hesaplanıyor. Bu hesaplamada, prime esas kazançlar en son 2019 yılı
    güncelleme katsayısıyla güncelleniyor. Aylık, 2020 başı itibarıyla
    hesaplandığından, 2019 yılında emekli aylıklarına yapılan zamlar eklenmiyor.
    2019 yılı güncelleme katsayısı esas alınarak 2020 başı itibarıyla hesaplanan
    aylık, yüzde 6.5 oranındaki 2020 Ocak zammı kadar artırılıyor.
    Görüldüğü üzere 2019 yılında yapılan hesaplamada esas alınan parametreler ile
    2020 yılında yapılan hesaplamada esas alınan parametreler farklı. 2019 Aralık ve
    2020 Ocak aylarında aynı prim gün sayısı ve prime esas kazanç tutarlarına göre
    hesaplanan aylıkların, farklı yılların verileriyle hesaplanması nedeniyle, söz
    konusu durum ortaya çıkıyor.
    10.01.2021 Sezgin Özcan: 2020 Ocak zammı emekli aylıklarına neden yansımadı? – Sözcü Gazetesi
    https://www.sozcu.com.tr/2020/yazarl...imadi-5648168/ 3/3
    “Emeklilik başvurusunu yılbaşından önce mi sonra mı yapmak daha
    avantajlı?” sorusunun nedeni de zaten bu. İçinde bulunulan yılın güncelleme
    katsayısının (enflasyon ve büyüme hızının), aynı yılda emekli aylıklarına yapılan
    zam oranından büyük olması halinde izleyen yılda, küçük olması halinde ise
    içinde bulunulan yılsonuna kadar emekli olmak avantajlı olabiliyor.
    19 Ekim 2019 tarihli yazımda, mevcut verilere göre “2019 yılı için emeklilik
    başvurusunun yılbaşından önce yapılmasının daha avantajlı olduğuna”
    ilişkin öngörümü paylaşmıştım. 2019 yılı güncelleme katsayısının, emekli
    aylıklarına 2019 yılında yapılan zam oranından düşük çıkması nedeniyle, şu an
    ortaya çıkan sonuçlar da bu öngörüyü doğruluyor.

Saygılar.

Not:@cabbarehlinamus merhaba,sizinde başınıza gelmiş sanırım.Konu hakkında bilginiz olsun istedim.

Saygılar.

Üye
    musti1973 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    0

@Bilgi Hazinedir
    Üstad selamlar pek bişey anlamadım ama benim yaş 48 prim 6931 gün 2017 de işten ayrıldım o tarihten beri prim ödenmiyor sgk girişim 1989da meslek lisesi stajer olarak sgk numaram var ama ilk 1997 nisanda prim ödenmesiyle başlangıç 1997 nisan olarak kabul ediliyormuş o yüzden emeklilik yaşı 56 görünuyor sgk nın sitesinde taplam kazanç 360bin küsür ortalama yıllık kazanç 14.230 ortalama aylık kazanç 5.840 gösterge 9475 abo1 68 abo2 53 abo3 38.5 2000 öncesi 548gün 2000-2008/10 arası 3139gün 2008/10 sonrasi 3244gün toplam 6931 gün maaş 2574tl ek ödeme 102 tl görünüyor emekli maaşı.com şuan açılmıyor aralikta baktığımda abo 1 60 abo 2 60 abo 3 38.5 abo 1 neden 68 den 60 a düsuyor acaba 68 de kalması gerekmiyormu
    Saygılar

Üye
    alpertuncer Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:13
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

@Bilgi Hazinedir

Merhaba kardeş sizin dediğiniz gibi ben kendi min hesabına göre yazmıştım 93 girişim 8550 günüm var Sgk sitesinde ek ödeme 124.79 bunu 25 ile çarparsa oradaki rakam çıkıyor herkeze göre değişiyor o zaman teşekkürler bilgilerin için

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    78

@alpertuncer

Üstad rica ederim.Hepimizin amacı doğruyu öğrenmek ve bilgilenmek.Hepimiz birbirimize bu çetin süreçte yol arkadaşı oluyoruz.

Saygılar.

Üye
    zamanyolcusu Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:52
    Yaşadığı Yer
    Orada bir yerde
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    12

@Bilgi Hazinedir

Hocam öncelikle ilgi alaka ve katkılarınız için çok teşekkür ederim.

Sözünü ettiğiniz yazıyı biliyorum hatta geçen sene forumda bende paylaştım tartışmalar yapılırken.
    Açıkçası Sezgin Özcan beyin açıklaması beni tatmin etmemişti hala aynı düşünüyorum. Lafı uzatmadan, böyle düşünmemi sağlayan dönem dönem aldığım ekran görüntülerini ekleyeyim.

2019 temmuz zammı sonrası hesaplanan rakam; ek ödeme dahil 2066 tl.

cgESXW - SGK sitesinden emekli maaşı hesaplatma

2020 ocak zammı sonrası hesaplanan rakam ; ek ödeme dahil 2127 tl yani zam sonrası oluşan fark 61 tl.

O5FrQX - SGK sitesinden emekli maaşı hesaplatma

Şimdi soralım nerede % 6.50 zam ?

Gelelim bu yıla...

2020 temmuz sonrası hesaplanan rakam ; 2255 tl

Pcm2f0 - SGK sitesinden emekli maaşı hesaplatma

2021 ocak zammı sonrası hesaplanan rakam ; 2486 tl fark 231 tl

ZvrAGZ - SGK sitesinden emekli maaşı hesaplatma

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    78

@musti1973

Sizin durumun normal emekli olanlar için ABO 1 hesaplamasında gün sayınız 5.000 SGK gününden fazla olması nedeni ile +%8 aldığınızı paylaştığım yazıdan anladım.Ancak size katılıyorum neden engelli vergi indirimi ile emeklilikte sizin normal kazanımınız daha aşağıya çekiliyor, anlam veremedim.

Benim naçizane görüşüm acaba hesapladığınız internet sitesinin bu oran hesaplamasında yaptığı yazım hatası olabilir mi?Bu konunun bir önceki yazımdada paylaştığım gibi bir SGK danışmanına sorulması gerekiyor. ABO 1 deki % 60 oran olayı engelli vergi indiriminden emekli olanların aynı ABO 2 oranında olduğu gibi en az % 60 ABO oranı hesaplanır kuralına dayanarak yazılmış sanırım.Yani hata olabilir.

Saygılar.

@zamanyolcusu

Üstad açıklamalar için bende çok teşekkür ederim.Sizin dediğiniz gibi durumu aslında köşe yazarı açıklamış.Ancak kullanım dili pek anlaşılır değil.Yazarın yazdıklarının dayandırdığı konunun durum en son aldığınız zam tutarının açıklanandan fazla olması ile örtüşüyor.Yazar özetle şöyle demiş aslında;

Emekli olmayanların ilgili siteye girerek hesaplamasına göre gördükleri emekli maaşlarına devletin açıkladığı zam oranından eksik veya fazla (az veya çok artış ) olmasının nedeni ,hesaplamanın yapıldığı dönemde bu kişilerin önceki yıllardan olan primlerini devlet güncelleme katsayısı ile çarpıyor olmasıdır.Bu olayın basit anlamı eski zaman diliminde yatırılan 10 TL'nin bugünkü gerçek değerini hesaplıyor(Paranın zaman değeri).Güncelleme katsayısı çarpımını yaptığında son 2 zam oranı devre dışı kalıyor yani 2 zam oranının çarpımı hesaplamadan kaldırıyor.Tabii hesaplama yapılan yılın başında geçen yıl yapılan 2 zam oranı toplamı (örneğin % 10 olsun),devlet tarafından hesaplanan güncelleme katsayısı(örneğin % 8 olsun) olarak belirlenen oranla farklı olunca(bu güncelleme katsayı karmaşık bir formül duymuştum) güncelleme katsayısı en son 2 zamdan az olunca aradaki farkı hemen düşüyorlar veya güncelleme katsayısı son 2 zam oranından fazla ise artırıyorlar.

Yazar bu durumun her yılın başında güncelleme katsayılarının açıklanmasından dolayı ocak ayında olduğunu,son 2 zam tutarının bazı dönemlerde güncelleme katsayısından fazla(sizin geçen yıl yaşadığınız durum) ,bazı dönemlerdede güncelleme katsayısından az olduğunu(yeni yaşadığınız zam oranı gibi) farklılık gösterdiğini söyledi.

Anladığım kadarıyla SGK danışmanları bu durumun olacağı yılları Aralık ayında hesaplayarak anlıyor.Ben emekli olduğumda aynı durum konusunda bir bilen tarafından uyarılmıştım ve anlam verememiştim.Şimdi sizinde sayenizde öğrenmiş oldum.Ben Aralık ayında emekli oldum.Ocak ayında olsaydım o dönem emekli maaşımda 200 TL azalma olacaktı o kişinin dediğine göre .O da aynı dönem emekli olmuştu bende bir SGK danışmanından yardım almıştı.Sağolsun uyardı.

Benim naçizane görüşüm yeni bir yılın başında emekli olacak herkesin bu durumu gerçekten bilen bir kişiyle danışarak ve imkan varsa hangi süreç uygunsa Aralık veya Ocak ayında emekli olmak faydalı olacak.

Mesela sizin paylaştığınız veriye göre 2021 Ocak ta emekli olan 2020 Aralıkta emekli olandan avantajlı oldu mesela,Geçen yılda tam tersi birim durum oldu.

Saygılar.

Üye
    Cüneyt 74 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:39
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    9

@Bilgi Hazinedir
    Geçen yıl bu konuda bende çok kafa patlatmistim ve aynen dediginiz gibi 2019 ve 2020 yılı emklisi olarak hesap tutulurken hangi yilda emekli olduğunuza bağlı olarak hesap sekli değişiyor.birinde enflasyon baz alınırken diğerinde buyume hizi ve yeniden değerleme oranı gibi karışık parametreler belirleyici oluyor.benim gibi kamudaki 4A çalışanları 4 Ocak da netleşen bir önceki ayın enflasyon oranı ile büyüme hızı ve değerlendirme oranı arasındaki farka bakarak hangi yılın emeklisi olacaklarina karar verebiliyorlar zira kamuda 14 ocağa kadar verilen emekli dilekçesi 2020 yili emeklisi yaparken 15 ocaktan sonra dilekçe verenler 2021 yili emeklisi oluyor ancak bu ayrım sadece kamu çalışan 4 A lı için geçerli.ozel sektör ve memurlar yılbaşına doğru basın, sendikalar ve köşe yazarlarını takip ederek hangi yilin emeklisi olmanın avantajlı oldugunu takip etmeliler.

Üye
    DenizTurgut16 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese merhaba
    Yüzde 88 raporum ile birlikte engelli indirimi için müracaat ettim cevap bekliyorum sgk sitesinde maaş hesaplaması yaptığımda Abo1-55 Abo2-35 Abo3-29.80 maaş hesaplaması yapılırken bu oranla mı yapılacak? Eğer öyleyse maaş ek ödeme ile 1335tl çıkıyor çok saçma değil mi bilen biri cevap verirse sevinirim şimdiden teşekkürler

Üye
    Bilgi Hazinedir Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    49
    Verilen Beğeniler
    78

Merhaba @DenizTurgut16

Sgk sitesinde ulaştığınız emekli maaşı bilgisi doğrudur.En az alacağınız emekli maaşını göstermektedir.ABO-2 oranınız % 60 'a çıkarılacak.2000-2008 SGK primleriniz fazla ise emekli maaşınızda pozitif yansıması olacaktır.Ortalama % 5 ila 10 arası artamasıı muhtemeldir.

Emekli maaşının hesaplaması sonucu düşük çıkmasının 2 nedeni mevcuttur;

1. SGK primlerinizin en çok olduğu dönem 2008 yılı ve sonrasında olmasıdır.
    2. SGK prim tutarlarınızın her dönemde asgari ücrette yakın veya asgari ücretten biraz daha fazla yatırılmış olmasıdır.

SGK primlerinizin tutarları tamamen kazandığınız maaşınız(hakediş) ile orantılıdır.Emekli maaşı esasen basit bir anlatımla adınıza yatırılan SGK prim tutarlarının ortalamasının alınması ile bulunur.Ancak hesaplaması çok karmaşıktır.Sebebi dönem dönem ayrılarak hesaplanması,her dönemim SGK priminin emekli maaşına etkisinin farklı olması ve ayrılan dönemlerin ilgili hesaplanan SGK primlerinde üzerinde genel ortalamasının alınmasıdır.Sistem tamamen yatırılan SGK primlerinin aylık yüksek veya asgari ücret tutarı olması ile doğru orantılıdır.

Emekli maaşı hesaplamasında 1999 Eylül ayından önce SGK primi olan vatandaşlar avantajlı,2000-2008 yılları arasında SGK primleri olanlar daha az avantajlı ve 2008 yılından sonra SGK primleri olanlar ise ne yazıkki asgari ücret prim tutarının en az 4 katı veya daha fazla adına prim ödenemiyorsa en az avantaja sahip kişilerdir.Sistem yukarıda bahsettiğim dönemler(ABO dönemleri) içerisinde adımıza yatırılan SGK primlerinin emekli maaşına yansıma oranı çok düşürülerek % 70'lerden %30' lara kadar gerilemiştir.

Saygılar.

Üye
    DenizTurgut16 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Cevabınız için teşekkür ederim 👍

Üye
    celebikizi Avatarı

Gerçek Adı
    nevin
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:01
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    16

Merhaba arkdaşlar emekliliğime yaklaşık 3 sene var fakat 4a maaş hesaplamada bilgilerimi girip sorgulatınca kazançlar kısmındaki çıkan rakamdan yaklaşık maaşımın nasıl hesaplanacağını anlayamadım. bilen varsa yardımcı olsun bana lütfen.

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL
    Alınan Beğeniler
    28
    Verilen Beğeniler
    52

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @celebikizi
    bu linkten hesaplaya bilirsiniz.
    https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/