Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 27 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:30
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Değerli Arkadaşlar,
    Öncelikle hepinizin sıkıntılarınızı(gerek ağrı gerekse emeklilik mevzuu) bir an önce aşmanızı dilerim.
    Benim sorum da emeklilikle ilgili olacak; Sigorta başlangıcım 1995. Yaklaşık 3800 iş günü ödemem var. Şu anda ilaç firmasında çalışıyorum. Bu benim 2. firmam. 2,5 yıl önce bu firmaya başlamadan önce Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp fakültesi FTR bölümünden % 66 iş göremez raporu aldım. Ama bu işe girerken raporumu işleme almadım, yani şu an engelli statüsünde çalışmıyorum. Öğrenmek istediğim; emekli olabilmek için(erken ya da malülen hoş ben hangisinin mantıklı olduğunu ya da benim durumuma uygun olduğunu bile bilmiyorum ya) engelli statüsünde çalışmaya gerek var mı? Benim durumum emekli olmak için yeterli mi? Ne şekilde ilerlemem lazım? Bu konularda benimle bilgi alışverişinde bulunursanız çok teşekkür ederim.
    Hepinize ağrısız günler dilerim.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

% 66 raporunuz ile 2. derece vergi indirim hakkı kazanarak erken emekli olabilirsiniz.Yada ilk işe başlamada malul sayılacak derecede değil iseniz ilerleyen yıllarda malul olduysanız Malulen emekli olabilirsiniz.
    Önerim,
    Vergi indirim hakkı alıp erken emekli olmanızdır. 2.derece vergi indirim hakkı kazanır iseniz (yada var ise) 16 yıl 4 ay 3760 güne tabi olursunuz.
    http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html
    1995 + 16 yıl 4 ay : 2011 emekli olmayı hak etmişsiniz. İşe girişinizi ay bazında vermediğiniz için emekli olmak üzere de olabilirsiniz.

Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Officer, bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.
    Vergi indirim hakkı alıp erken emekli olmamı önermişsiniz. Erken emeklilik ile malulen emeklilik arasında maaşta mı fark var?
    Bir de vergi indirim hakkı almak için %66 raporumu şu an çalıştığım firmaya bildirmrm gerekiyor sanırım. Bu noktada şöyle tedirginliklerim var:
    1- Rapor tarihim bu işyerine(ilaç firması) girmeden önceye ait.
    2- Dolayısıyla bu firmaya girerken %66 özürlü olduğumu bildirmemiştim.(Sanırım hatayı burada yaptım)
    3- Özel sektör(özellikle de ilaç sektörü) malümunuz, bu durumu işverenim koz olarak kullanıp iş aktimi sonlardırabilir mi?
    4- Böyle bir durumda hali hazırda çalışmıyorken nasıl emekli olabilirim?
    Ha bir de üniversite hastanelerinden alınan raporlarda sorun yaşanıyor mu?
    Bilgi paylaşımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Malulen emeklilik ile erken emeklilik arasında maaş farkı yoktur ama malulen emekli olur iseniz ve tekrar çalışmak ister iseniz emekli maaşınızı kestirmek zorunda kalırsınız ama erken emekli olur iseniz hem çalışarak hak ettiğiniz maaşı alır hemde emekli maaşınızı alırsınız.
    Vergi indirim hakkı almak için iş yerinize değil bağlı bulunduğu maliye'ye iş yerinizden alacağınız çalıştığınıza dair belge ile müracaat edeceksiniz.Bakınız bu linkte gerekli bilgiler mevcut.
    http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html
    1-Rapor tarihi fark etmez yeter ki elinizdeki raporu maliye vergi indirimi için kabul etsin.Kabul etmez ise sizi yetkili hastaneye sevk eder ve yeni rapor talep eder.
    2-Bildirip bildirmemek size bir şey kaybettirmez/kazandırmaz ama bildirseydiniz iş yeriniz engelli kadrosunda sizi çalıştırırdı.
    3-Hayır sonlandıramaz.
    4-Çalışmıyor iseniz de aynı süreç olacak.Vergi indirimi müracaatı esnasında çalışıyor olmaz şart çalışmıyor iseniz 1 ay kadar bir iş yerinde ssk lı çalışan olun ve vergi indirimine müracaat edin.

Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler sayın Officer. Bağlı bulunduğum maliye konusunda da yardımınıza ihtiyacım olacak;
    Çalıştığım firmam İstanbul zincirlikuyu vergi dairesine bağlı. Ben ise Trabzon ilinde çalışıyorum. Nereye başvurmam gerekli?
    Bir de bu işlemleri yaptıktan sonra firmam benim vergi indiriminden yararlandığımı dolayısıyla %66 özürlü raporumu görecek mi?
    (çağrı yapabilirseniz sizinle telefonda görüşmek isterim: 0 533 461 1385)
    Saygılarımla...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Bende çok görüşmek isterim ama işitme engelliyim bi bilseniz var ya telefonda konuşmak için neler vermezdim.
    Maliye için ise evraklarınızı Trabzon maliye'ye teslim edin resmi kanaldan İstanbul'a yollasınlar olur mu inanın ki bilemiyorum ama Trabzon maliyeye sormak lazım

Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim Officer. Bu arada kırdığım pot için de özür dilerim Görüşmek dileğiyle.
    Saygılarımla...

Üye
    serıfe Avatarı

Gerçek Adı
    şerife can
    Son Giriş
    22.01-2015
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm.güzel fikir alış verişi yaparak bilgi aktarmamız çok hoşuma gitti.benim anlamadığım konu malülen emeklilile ,erken emeklilik arasında ne fark var...yani %55 raporumla 1999 yılından buyana özel sektörde çalışmaktayım malülen emekli olmayı bekliyorum...vergi indirimden yaralanamıyorum.raporumu %35 yaptılar ankara...tekrar başvurmayı beklerken erken emekli olmam için ne yapmam gerek kafam karıştı....yani erken emekli olmanın şartları neler %55 raporumla..tşk.ederim.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Üye
    serıfe Avatarı

Gerçek Adı
    şerife can
    Son Giriş
    22.01-2015
    Saat
    10:17
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok ama çok tşk.ederim kolay gelsin....

iyi ki bu siteye üye olmuşum...bilgi depoluyorum...hiç birşeyden haberim yokmuş

Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Defterdarlıktan biraz önce çıktım arkadaşlar. İşyerimden çalışanları olduğuma dair yazıyı götürüp müracat edebileceğim söylendi vergi indirimi hakkına.
    Önce 2010 ocak tarihli raporumun yenilenmesi gerekebileceğini öylediler ama bununla önce bir başvau bakalım oldu.
    Bugün öğrendiğim bir konuyu sizinle paylaşmak istedim. Benim raporum %66 ama bu oran ankaradaki bir kurul tarafından (sağlık bakanlığı+maliye bakanlığı+çalışma bakanlığı) değiştirilebiliyormuş. Yani oradan sonuç %66 nın altında da üstünde de çıkabilirmiş. Söylediklerine göre %80 lik raporun %20 ye düşürüldüğüne de %18 lik raporun %55 e çıkarıldığına da şahit olmuşlar. Dolayısıyla %40 altı raporu olan arkadaşların da (öğrendiğim kadarıyla vergi indirimi için %40 ve üzeri lazımmış) vergi indirimi için başvurmalarında fayda var. Bu arada süreç 2,5-3 ay kadar sürüyormuş...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Hadi bakalım inşallah onaylanıp gelir ve bir'an evvel emekli olursunuz.

Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün gönderdim defterdarlık vasıtasıyla evraklarımı Ankara'ya. Hakkımızda hayırlısı olur inşallah.
    Tek endişem %66 lık malüliyet raporumun %40 ın altına indirilmesi. Bildiğim kadarıyla vergi indiriminden yaralanabilmek için en az %40 gerekiyor.
    Bir kaç konuda ilgi rica edeceğim arkadaşlar:
    1-İnşallah %40 üzeri rapor onaylanırsa emekli maaşımın belirlenmesinde vergi indirimi oranım etkili olacak mı?
    2-Vergi indiriminden faydalanıp çalışıyorken işten ayrılmam durumunda günlerim dolduğunda (ki hesaplarıma göre 100 günüm kaldı), çalışmıyorken emekliliğe başvurabilirmiyim?
    3-Vergi indiriminden faydalanıp bir süre çalıştıktan sonra emeklilik için aşmamız gereken başka bir engel (15 yıl ve 3960 gün dışında) kalacak mı?
    Saygılarımla...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Hadi bakalım hayırlı olsun onaylanıp gelecektir inşallah sıkıntı olmadan sonucu bizim ile paylaşırsınız umarım ?
    1-Hayır olmayacak emekli maaşında toplam ödenen kazanç ve prim günleri etkili olacaktır.
    2-Vergi indirim hakkı kazandınız ve çalışmıyorsunuz prim ve yıl şartını tamam ise çalışmıyorken de emekli olmak için kuruma müracaat edebilirsiniz.
    3-Hayır vergi indirim hakkı kazandınız prim ve yıl şartı tamam ise emekli olabilirsiniz.

Üye
    herkul_03 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Teşekkürler İlker Bey...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon