Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tornado Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    21:35
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar merhaba.ben 2008 yılında yüzde 42 görme engelinden dolayı rapor aldım.sonra 24 nisan 2009 yılında sigortaya girerek çalışmaya başladım.ocak 2012 de de vergi dairesine başvurup yüzde 57 3. derece vergi indirimi aldım.şimdi işe başlangıç tarihim ve vergi indirimim belli kaç yıl çalışıp ve prim doldurup emekli olabilirim.bana yardımcı olursanız güncel bilgiler verirseniz ve kanun maddesiyle aydınlatırsanız çok sevinirim.herşey için şimididen çok teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

16 yıl sigortalılık süresi ve 3800 gün primle erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabileceksiniz:

2008 sonrasi - 2009 sigorta girişi ve %57 raporla ne zaman emekli olabilirim?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tornado Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent abim çok teşekkür ederim.yalnız kanun maddesinide yazarmısınız.ben belediyede çalışıyorum insan kaynaklarına sordum onlar 20 yıl dan bahsediyorlar.geçerli kanun maddesinide yazarsanız çok sevinirim.herşey için çok teşekkür ederim sağolun çok iyisiniz.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

5510 sayılı kanuna göre emekli olacaksınız.Anılan yasadan sonra ssk lı olarak çalışmaya başladığınız için şuan vergi indirim hakkınız olsa bile emekli olur iken kurum sizi tekrar hastaneye sevk edecek %40 ve üzeri rapor alır iseniz emekli olabileceksiniz.

Üye
    tornado Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tamam anladım fakat ben ne kadar prim ve yıl çalışmam gerektiğini sormuştum.ne kadar prim ve yıl çalışmam lazım kanun maddesiyle beraber yazarsanzı çok sevinirim.cevap için çok teşekkür ederim.

Üye
    asi 23 Avatarı

Son Giriş
    11.03-2017
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım bülent abi yazmış bakarsan anlarsın hangi günde siğorta başlangıcın varsa ve yüzde kaç vergi inirimin varsa kaç gün prim ve kaç yılı doldurman gerektiği tabloda gözüküyor.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Yukarıda Oturanboğa'nın verdiği tablo zaten 5510 sayılı yasaya göre hazırlanmış sizin emeklilik hesabınız ise şöyle olacak.
    16 yıl 3800 güne tabisiniz,
    ../.../2009+16 : ../../2025 yılında emekli olabilirsiniz. Tekrar hatırlatayım siz 5510
    sayılı kanuna göre emekli olacaksınız.Anılan yasadan sonra ssk lı olarak çalışmaya başladığınız için şuan vergi indirim hakkınız olsa bile emekli olur iken kurum sizi tekrar hastaneye sevk edecek %40 ve üzeri rapor alır iseniz emekli olabileceksiniz.

Üye
    tornado Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilker bey 5510 sayılı kanuna baktım bülent abinin verdiği tabloyla ilişki kuramadım.kısaca ben kanunu öğrenmek istiyorum.hangi kanunun hangi maddesinde benim durumumla ilgili kanun var.bunu öğrenmek istiyorum.çünkü işyerimde çevremde soruyorum ama çok bilgi kirliliği var.sizin gibi büyüklerimizden bilgi alarak kafamızdaki sorulara cevap bulmak istiyorum.geçerli kanunla ilişkilendirip detaylı olarak anlatırsanız duacı olurum.

ayrıca dediğiniz gibi 16 yıl bitince emeklilik başvurusu yaptığımda hastaneye sevkedildim diyelim yüzde 40 veya üzeri raporumuda aldım.burdaki rapor oranına göre tekrar süre uzarmı mesela şimdi 16 yıla tabiiyim.o zaman ki hastaneden aldığım rapor oranına göre 18 yıla yada 20 yıla çıkarmı mesela.soru uzun kusura bakmayın.teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Halil, 5510 sayılı yasanın Geçici 6. maddesinin 7. fıkrasında geçiş dönemi için kademelendirme öngörülmüştür:

Aylık bağlama şartları bakımından bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılarak aylık bağlanacaklar için;

a) (Mülga: 17/4/2008-5754/69 md.)

b) 28 inci maddenin üçüncü fıkrasında belirtilen 5400 günlük süre ilk defa;

1) 30/4/2008 tarihi ile 31/12/2008 tarihleri arasında sigortalı sayılanlar için 4600 gün olarak,
    2) 1/1/2009 tarihinden itibaren sigortalı sayılanlar için ise her takvim yılı başında 4600 güne 100 gün eklenmek suretiyle 5400 günü geçmemek üzere,

c) 28 inci maddenin dördüncü fıkrasında belirtilen 3960 günlük süre ilk defa;

1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2008 tarihleri arasında sigortalı sayılanlar için 3700 gün olarak,
    2) 1/1/2009 tarihinden itibaren sigortalı sayılanlar için ise her takvim yılı başında 3700 güne 100 gün eklenmek suretiyle 3960 günü geçmemek üzere,

d) 28 inci maddenin beşinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen 4320 günlük süre ilk defa;

1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2008 tarihleri arasında sigortalı sayılanlar için 3700 gün olarak,
    2) 1/1/2009 tarihinden itibaren sigortalı sayılanlar için ise her takvim yılı başında 3700 güne 100 gün eklenmek suretiyle 4320 günü geçmemek üzere,

e) 28 inci maddenin beşinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen 4680 günlük süre ilk defa;

1) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 31/12/2008 tarihleri arasında sigortalı sayılanlar için 4100 gün olarak,
    2) 1/1/2009 tarihinden itibaren sigortalı sayılanlar için ise her takvim yılı başında 4100 güne 100 gün eklenmek suretiyle 4680 günü geçmemek üzere,

uygulanır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    tornado Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bülent abi kafam çok karıştı ilk yazdığın mesaj daha rahat anlaşılırdı.bu son mesajdan hiç bişey anlamadım.eğer vaktiniz olursa bu konuyu özelden veya msn gibi online ortamlardan sorayım.ilginiz için çok sağolun teşekkür ederim.