Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    arzu35 Avatarı

Gerçek Adı
    arzu
    Son Giriş
    26.07-2013
    Saat
    16:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar bir arkadaş yazısında malulen emeklilik baş vurusunda bulunulcagı zaman artık işten çıkmanıza ve çalışmıyor şartının olmadığını artık böyle bir şey istenmediğini söylüyor .bir doğruluğu varmı yoksa arkadaş yanlışmı biliyor

Üye
    müren Avatarı

Son Giriş
    04.12-2013
    Saat
    04:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

prim gün sayınızı doldurduysanız çalışıyor olmanıza gerek yoktur.ssk da 5 yıl emekli sandığında 10 yıl prim gerekli.

Üye
    arzu35 Avatarı

Gerçek Adı
    arzu
    Son Giriş
    26.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağol cevabın için de ben bunları biliyorum fakat çalışıyorum ve malulen emeklilik başvurusu için işten çıktım ve başvurdum diyelim ya kabul olmazsa o zaman iştende olucan .gene iyi kötü zorda olsa geçinmek ve emeklilik için çalışıyoruz benim öğrenmek istediğim işinden ayrılmadan başvuru imkanı var mı.

Üye
    müren Avatarı

Son Giriş
    04.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tabikide işiden ayrılmadan da başvurabilirsin.sgk ya bir dilekçe yeter.

Üye
    ilknur helvacıoğlu Avatarı

Gerçek Adı
    İlknur
    Son Giriş
    04.11-2017
    Saat
    21:56
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

malulen emekli olan biri kendine uygun bir iş bulsa çalışabilir mi?

Üye
    müren Avatarı

Son Giriş
    04.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1 gün bile prim yatırarak çalışsa bile maaşı kesilir.

Üye
    kantutar42 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    00:21
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

YANİ ŞU KESİN Mİ ARKADASLAR CALIŞAN KİŞİ YANİ PİRİMİ HALAAA YATAN KİŞİ MALULUN EMEKLİ OLMAYA BASVURDUGU ZAMAN İLLAKİ İŞTEN Ayrılması gerekmiyormu sonra magdur olmayak birde işsiz kalmayalım

Üye
    müren Avatarı

Son Giriş
    04.12-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar,çalışmaya devam ederken sgk ya çalışamayacak düzeyde yani %60 oranında tüm vucut fonksiyon kaybına uğradığınız hastanece kabul edilirse malul olursunuz.ancak bu orandan daha az olursa malul olamazsınız.Bu durumda erken emeklilik şartlarını sağlamanız gerekecek.Malul olmak için başvurduğunuzda sonuç olumsuz olursa resmi kurumlarda işten atılma gibi bir durum sözkonusu değil.Çalışmaya edersiniz.İşten atılma personel yönetmeliklerine aykırı davranmanız ve suç işlemeniz gerekir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Malulen emeklilik talebinde bulunabilmek için işten ayrılmanız şart. 5510 sayılı yasanın 26. maddesinin ilgili fıkrası çok nettir: "c) Malûliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması, halinde malûllük aylığı bağlanır."

Kişi eğer malul sayılıp sayılmayacağı konusunda tereddüt yaşıyorsa, malulen emeklilik başvurusu reddedilirse işinden olmak gibi bir risk varsa, o zaman malulen emeklilik için değil de, "maluliyetin tespiti için" sigorta müdürlüğüne başvuru yapabilir. Bu başvuru için işten ayrılmaya gerek yok. SGK hastaneye sevk eder, durumun maluliyeti gerektirip gerektirmediği raporla belgelenir... Eğer maluliyet kararı çıkarsa, o zman işten çıkar, bu sefer malulen emeklilik için başvuru yapılır. Maluliyet tescil edilmiş olduğu için, yeniden rapora vs. gerek kalmaz.
    Buradaki tek kayıp, geçen sürede emekli maaşının birikmemesidir. Ne zaman ki malulen emeklilik için başvurulur, o tarih itibarı ile maaş birikir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    kantutar42 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    20.05-2017
    Saat
    00:21
    Yaşadığı Yer
    konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın oturanboga abi peki işinden olmak gibi bir risk yoksa işten ayrılmamız şartmı diyorsun ben öyle anladım çalışırken MALULİYET TESBİTİ RAPORU OLUMLU SONUÇLANIRSA EMEKLİLİK BASVURUSU YAPSIN DİYOSUN bu daha garanti geldi bana saol

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Evet, malulen emeklilik talebinde bulunabilmek için işten ayrılmak şart. Eğer işten ayrılmadan başvuru yaparsanız, büyük ihtimalle süreci işletirler ama en sonunda "işten ayrılmadığınız için emeklilik işleminiz gerçekleştirilmedi" diye süreci sonlandırırlar.

Ama maluliyetin tespiti talebiyle sgk'ya müracaat etmek için işten ayrılmaya gerek yok...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    arzu35 Avatarı

Gerçek Adı
    arzu
    Son Giriş
    26.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar buğün izmir konak il müdürlüğüne maluliyet tespiti yaptırmak için gittim ve memura söyledim memur bayan malulen emeklilik için değilmi dedi bende çalıştığımı ve tespitim uygun görülüp onaylanırsa işten çıkıp başvuracağımı söyledim oda bana malulen emeklilik için işten çıkmanıza gerek olmadığını çalışrkende başvurulabildiğini söyledi bende bunu araştırdığımı ve çalışmıyor olmak gerekiyormuş dedim bayan internete girdi ve hizmet dökümümde mart ayının daha görülmediğini söyledi martta doluyorsu 1800 günüm hizmet dökümünde görününce hemen malulen emeklilik için başvurabileceğimi söyledi ben hayır öyle olmaması gerek diye ısrar edince bir üstünü aradı oda bayanı onayladı şimdi kurallar değişmiş olabilirmi arkadaşlar yada yanlış biliyorlarsa yanlış bildiklerini nasıl ispat ediceğim lütfen beni çok acil bilgilendirirmisiniz.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

2011 / 58 sayılı genelgenin aşağıya aktardığım bölümünü ilgili memurlara iletirseniz, yaptıkları hatayı anlayacaklardır. Başvurunuzu aynı genelgenin ek-11'ine göre almalı ve sizi ek-13 ile hastaneye sevk etmeliler.

İKİNCİ BÖLÜM
    Malullük Sigortası
    [...]
    3. Malullük aylığına hak kazanma koşulları
    Kanunun 26 ncı maddesi gereğince, sigortalıya malullük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;
    - Kanunun 25 inci maddesine göre malul sayılması,
    - En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,
    - Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan veya işyerini kapattıktan veya devrettikten sonra Kurumdan yazılı istekte bulunması,
    gerekmektedir.
    Ancak, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendine göre sigortalı sayılanların kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.
    Kanuna göre sigortalılara malullük aylığı bağlanabilmesi için öncelikle sigortalının maluliyet durumunun tespit edilmesi gerekmektedir. Maluliyet durumunun tespiti için sevk işlemi yapılacak sigortalının, sevk talebinde bulunduğu tarihte sigortalılığını sonlandırması şartı aranmayacaktır. Sigortalılık devam ederken de sigortalı sevk talebinde bulunabilecektir.

Üye
    arzu35 Avatarı

Gerçek Adı
    arzu
    Son Giriş
    26.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cevabınız için çok teşekkür ederim hemen o yazıyla gideceğim sağolun.inşallah maluliyet'imde güzel sonuçlanır.

bülent bey maluliyet tespitinde 1800 gün şartı aranıyormu ve bizim istediğimiz hastaneye sevk veriyorlarmı ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bilemiyorum ama, 1800 gün yoksa maluliyet tespiti için işlem yapmazlar sanırım. Ama siz yine de "yapın kardeşim" diye diretin...

Sayfa 1 / 3 123 SonSon