Sayfa 4 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon
Toplam 95 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    boodi Avatarı

Gerçek Adı
    bülent
    Son Giriş
    21.05-2017
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    refarandumda bilmeden evet denilen şeylerden biride buydu evet diyenlere hayırlı olsun

Üye
    s.yücel Avatarı

Gerçek Adı
    serdar yücel
    Son Giriş
    05.11-2014
    Saat
    15:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

Bu konuda geçensene kafayı yemiştim..size açıklalayım müfettiş ten sonunda öğrendim.1, asgari ücret ile çalışan 60 bin 70 bin pirim ile bağlanan 687 artı ek ödeme emekli maaşı ...100 bin pirime yakın 780,,,850 artı ek emekli maaşı..150 bin pirim 1200,,1300 arası.,,200 bin pirim ve üstü 1370 artı ek ödeme.. bugün 01,01,2013,,,varsayım AMA DİKKAT 2008 yılında yasa çıkmasa idi ,[2800 üzeri maaş alanlar bu yazılanları okumasınlar onlar etkilenmiyor] o baş ta söylediğim asgari ücret emeklisi ,,tahmini 120 tl daha fazla alacak idi..yada 2008 dondursa idi ...pirim ödemese idi 120 tl fazla alırdı..yani 2008 den sonra her ay 2,5 tl ile 3 tl cırt buda senede 30,, 35 tl cırt.AÇIK VE NET pirimin yetiyorsa bekleme kardeş çünkü taban yok en son geliyor 398 tl ye dayanıyor.5 yılı olanlar 3 yılı olanlar herneyse ona göre hesap etsinler.2008 den sonra kıyamet miş anlamamışız.

200 bin üstünde pirimi olan...300 bine yakın o zaten 3000 yakın maaş alıyordur. Yada 2008 de 300 bin pirim..dediki devam maaş 2800 altına düştü ..çalışmasa idi ...süper..ama çalıştı her ay 3 tl güm..

Üye
    dreamchat Avatarı

Gerçek Adı
    orçun
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba sevgili arkadaşlar. Engelliler için ôzel'mi bilmiyorum, şöyle bir şey duydum. Örnek vermek gerekirse...

Engelli olarak işe girdim ve Engelli statüsünde çalışıyorum. 3600 günü doldurmaya 35-40 gün kalmış, Emekli olabilmem içinse 4 yıl beklemem gerek. Duyduğuma göre, Bu durumda yukarıda yazdığım 40 günü doldurduktan sonra eğer işten çıkmazsam,4 yıl sonra alacağım emekli maaşından çalışmaya devam ettiğim sürece belli bir oranda kesinti yapılacakmış!

Bu ne kadar doğru ?

Ben şimdi işten çıksam 4 yıl boyunca nasıl geçineceğim!!

Bu konuda forumda yetkili bir arkadaşımdan cevap vermesini rica ediyorum.

Üye
    hatice75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Gercekten sacmalamislar bi yanlislik. Olmali olabilir cok sasirdim

Üye
    kantele Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    9

sacma span cıkıyor sgk sitesine gir bazıalrı 20binin üzerinde olursa maaşın fark ediyormuş diyorlar her kafadan ses cıkıyor

ben şimdi 2014 de hak ediyorum pirimi 5600 şimdiden 2014 de ise toplam pirimim 19 küsür bin olacak bende 20 bini toplamak için çalışaım diyorum.4 ay flian kadar ona göre maaşım değişiyormuş. birde bilginiz varsa çalıştıgım yere devam edersem maaşımda asgariden gösterirlserse ona göre bir onrandemi kesileicek çalışmayı bırkatıgımda en son maaşım ne kadar kaldıysa onumu alıcam.

Üye
    hatice75 Avatarı

Son Giriş
    15.01-2017
    Saat
    01:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Benim duyumlarimda pirimini nekadar cok yukseltirsen ona gorede yuksek emekli maasina baglanirsin diyolar bi cok insan

Üye
    kalfa76 Avatarı

Son Giriş
    03.04-2013
    Saat
    16:56
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar çalıştıkca emeki maaşı ne yazıkki azalıyor ama çalıştıkca emeki maaşını yükseltmekte münkünmüş konuyu çok araştırdım ve Sn Ali TEZEL (sosyal güvenlik uzmanı) bir makalesini yapıştırıyorum konu çok önemli Sn Adminlerden konunun ignelenmesini istiyorum herkez faydalansın
    link: AliTezel.com - altka emekli aylklar der ama engelleme yolu da var

Çalıştıkça emekli aylıkları düşer ama engelleme yolu da var

Özellikle asgari ücret veya buna yakın rakamlardan prim ödeyenlerin ilerde emekli olduklarında alacakları maaş her çalıştıkları-prim ödedikleri ay başında ortalama 2 lira düşer… SGK’ya bildirilen kazanç rakamı 2000-2500 liranın altında olan her çalışanın emekli olduklarında alacakları maaş her ay düşüyor…

Sayın Ali Tezel, SSK'ya 1 Ocak 1990 girişliyim, sigorta primim doldu yılım doldu sadece yaş bekliyorum. Halen sigortalı çalışmaktayım sigortalı çalışıyor olmam emekli maaşımda düşüşe neden olur mu ve ne zaman emekli olabilirim? Ülke Çelik

Sanırım bayan okurumsunuz bu doğru ise 46 yaşında, erkek iseniz de 51 yaşında SSK’dan emekli olacaksınız. Ancak, prim ödem gününüz dolduğu halde çalışmaya-adınıza prim ödenmeye devam ediyorsa ve SGK’ya bildirilen ücretleriniz de 2500 liradan düşükse her çalıştığınız ay ilerde yaşınızı doldurup alacağınız emekli aylığınız düşüyor.
    ***İKİ SEBEBİ VAR
    Emekli aylığınınn basit hesabı ortalama aylık kazancın aylık bağlama oranı ile çarpımı verir. 1999 yılından sonra uygulanan sisteme göre emekli aylığının hesaplanmasında iki temel kriter vardır. Ortalama aylık kazanç, Aylık bağlama oranı (ABO). Emekli aylığının formülü de; bu iki kriterin çarpımından ibarettir. Mesela çalışma hayatınız boyunca reel olarak ayda 2000 lira brüt kazancınız var bu kazancınızın aylık bağlama oranı ile çarpımı kadar emekli aylığınız olur. Son zamanlardaki bütün reform diye bize yutturulan düzenlemelerde her iki kritere de baskı uygulanmıştır. Her sosyal güvenlik reformu hem emekli aylıklarının hesaplanmasında hem de mevcut emekli aylıklarının düşürülmesinde etkili olmuştur. Özellikle aylık bağlama oranı her reform ile indirilmiştir. Öte yandan geçmiş yıl kazançlarının güncellenmesinde ülke büyüme oranı kullanımı da oransal olarak çok düşmüş olup, ülke büyüdükçe hem mevcut emekli aylıkları hem de ilerde emekli olacak olanların aylıkları da düşürülmektedir.
    ***AYLIK BAĞLAMA ORANLARI ÇOK DÜŞÜRÜLDÜ
    Emekli aylığınızı hesaplarken çalışma döneminizi üçe ayıracaklar. Birincisi 31.12.1999 öncesi günleriniz, ikincisi 2000 ile 2008 arası günleriniz üçüncüsü de 2008 ‘den sonraki günleriniz için ayrı ayrı emekli aylığı hesaplayacaklar. ABO’da bu üç dönemde farklıdır.
    Mesela, 1999 ve öncesi dönem için, gösterge tablosundan emekli olan bir SSK’lının ilk 5000 günü için aylık bağlama oranı Yüzde 60 ve 5000 günden sonraki her 240 gün için yüzde 1 arttırılırdı. 9000 günü olanın ABO’su yüzde 76 olurdu.
    Yaşar Okuyan’ın Çalışma Bakanlığı döneminde (1999 yılında) yapılan düzenlemelerle aylık bağlama oranı hesaplaması değiştirilmiştir. İlk 3600 gün için yüzde 35, sonraki 5400 günün her 360 günü için yüzde 2, 9000 günden sonraki her 360 gün için yüzde 1,5 oranı verilmiştir. Mesela 9000 gün için bu oran yüzde 65’e düşürülmüştür.
    Faruk Çelik’in Çalışma Bakanlığı döneminde (2008 yılında) yapılan düzenlemelerle aylık bağlama oranı hesaplaması bir daha değiştirilmiştir. Her yıl (360 gün) için yüzde 2’dir. Buna göre de 9000 günü olana toplamda yüzde 50’dir.
    AYLIK BAĞLAMA ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ SERÜVENİ
    Gün sayısı 2000 yılı öncesinde Yaşar Okuyan
    Reformu
    Faruk Çelik
    Reformu
    5040 Yüzde 60 Yüzde 43 Yüzde 28
    7200 Yüzde 69 Yüzde 55 Yüzde 40
    9000 Yüzde 76 Yüzde 65 Yüzde 50

***Düşmeyi siz ve işvereniniz engelleyebilir
    Sizler prim ödedikçe, çalıştıkça emekli aylıkları düşmektedir. Düşüşü engellemenin yolu da var. Bu da günlük kazanç rakamının tavan rakam olan 200 liraya çıkarılmasıdır. Mesela işvereniniz sizi SGK’ya ayda 1600 lira kazanıyor ve ayda 30 gün çalışıyor diye bildiriyorsa bu durumda ilerde alacağınız aylık her ay 1,5 lira gibi düşüyor. Buna karşın yine aylık 1600 lira kazanç ile ayda 8 gün çalışıyor diye bildirirse bu kere de her ay 5 lira gibi artar. İşverenin ödeyeceği prim değişmez. Son bir püf noktası daha vereyim, 30 günden eksik çalışmayı muhasebeci veya personel memuru kod 7 (puantajlı çalışma) ile bildirirseniz, ayrıca cebinizden genel sağlık sigortası primi de çıkmaz
    . 12.09.2012

Arkadaşlar durum böyle eger birde engelli olarak çalışılıyorsa iş veren sgk teşviğinden yararlanıp primleri indirimli yatırıyor indirim tutarları aşagıda.link:zrl-Eski Hkml altrma Oranl.
    2013 yılı için Agi+diger gelirler dahil net maaşınız en az 2100 - 2500 TL ve üzeri olması gerekir ki brütünüz 2800 3000 arası olsun rakamlarda + - 200 TL olabilir ve tabi engelli olarak çalışıyorsanız sgk teşvik indirimini de göz önüne alınmalı.kısaca 2013 yılı için 2100-2500 TL den az maaşla çalışan biriyseniz gününüz doldumu fazladan çalışıp sgk primi yattımı emekli maaşınız eriyor.hepimiz çalışıp gecinmeye mecburuz ya iş verenle konuşup Sn Ali TEZEL in dedigini yapacagız ya işten ayrılıp sgk sız çalışacagız.
    Üç seçenekte benim aklıma geldi 1. engelli olarak degilde normal çalışacagız iş veren teşvikten yaralanıp sgk primini indirimli yatırmasın sgk brütümüz kurtarsın diye kurtarmıyorsa bunu da yapmanın anlamı yok zaten.
    2.zaam isteyecegiz en az 2100 - 2500 TL arası maaş 3. milletvekili olup iki sene vekillik yapıp hayatınız kurtulacak şaka bir yana .İş veren bunları yapmaz Saygılarımla.
    AYLIK SAKATLIK İNDİRİMİ TUTARLARI
    Sakatlık Dereceleri 2009 2010 2011 2012 2013
    I. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün Asgari % 80’ini Kaybetmiş Olanlar) 670 TL 680 TL 700 TL 770 TL 800 TL
    II. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün Asgari % 60’ını Kaybetmiş Olanlar) 330 TL 330 TL 350 TL 380 TL 400 TL
    III. Derece Sakatlar (Çalışma Gücünün Asgari % 40’ını Kaybetmiş Olanlar) 160 TL 160 TL 170 TL 180 TL 190 TL

Üye
    serkanmalkoc Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan MALKOÇ
    Son Giriş
    29.11-2017
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli (Aslen 61)
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    7

***Düşmeyi siz ve işvereniniz engelleyebilir
    Sizler prim ödedikçe, çalıştıkça emekli aylıkları düşmektedir. Düşüşü engellemenin yolu da var. Bu da günlük kazanç rakamının tavan rakam olan 200 liraya çıkarılmasıdır. Mesela işvereniniz sizi SGK’ya ayda 1600 lira kazanıyor ve ayda 30 gün çalışıyor diye bildiriyorsa bu durumda ilerde alacağınız aylık her ay 1,5 lira gibi düşüyor. Buna karşın yine aylık 1600 lira kazanç ile ayda 8 gün çalışıyor diye bildirirse bu kere de her ay 5 lira gibi artar. İşverenin ödeyeceği prim değişmez. Son bir püf noktası daha vereyim, 30 günden eksik çalışmayı muhasebeci veya personel memuru kod 7 (puantajlı çalışma) ile bildirirseniz, ayrıca cebinizden genel sağlık sigortası primi de çıkmaz.

Sn Ali TEZEL iyi demişte bizim büroklatlar bunları okumaz mı sizce denetimleri sıkılaştırmaz mı? Yani bence işveren için büyük risk düşünsenize sgkya 8 gün çalışıyor diyecek sonra denetimde bakacak ki 30 günlük çalışıyor.Bence İşveren riske atmaz kalfa76'nın dediği gibi

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

peki benim 2180 bağkur var 2620 gün ssk oldu hala ssklı olarak çalışıyorum emeklilik şartlarımda 3920 günle 17 yıl dolduracağım 1 yılım kaldı şimdi emeklilik maaşı bağkur hesaplanarak düşüyormu fazla günden dolayı yoksa ssklı 3920 güne tamamlayabilirmiyim 2152 aylık kazanç gözükmekte ssklı fazla günmü lazım yoksa bağkurla beraber mi oluyor nasıl zaten düşük maaaş birde çbizçalışalım maaşımızı düşürelim milletvekillerine versinler adalet ve k.partisi nerde adalet faruk ç. g.tü ibne laz

Üye
    kalfa76 Avatarı

Son Giriş
    03.04-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

memolikk;

Hangisinde günün fazlaysa ordan emekli olabilirsin örnek bagkur 2600 sgk 2100 bagkur 2600 oldugu için bagkurdan emekli olabilirsin yıl ve hizmet süresinin dolması kaydıyla tabi ben sizin yerinizde olsam sgk ya gider hizmetleri birleştirir ve sonrada emeklilik servisine gider ne zaman emekli olacagımı ögrenirdim prim günüm dolmuşsa iş verenle oturup konuşurdurumu anlatırdım kabul etmezse emekliligim gelidigi için yasal olarak işten ayrılırdım tazminatımı alır yılımı dolmasını beklerdim yılda dolmuşsa emekli olup emekli olarak çalışırdım ama azla fazla prim ödeyip emekli maaşımın erimesine izin vermezdim saygılarımla

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

kalfa 76 zaten benim ssk2630 gün bagkurum 2180 gün yukarda da yazdım yılımın dolmasına tam 1 yıl var maaş eriyecekmi çalışmadan nasıl geçinecez ne yapacaz maaş hesabı yaptım 730 tl çıkıyor nceden 860 kusur çıkıyordu

Üye
    kalfa76 Avatarı

Son Giriş
    03.04-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sn memolikk kendinde yazmışsın 860 TL emekli maaşı çıkıyorken Şimdi 730 TL çıkıyor diye günün dolmuş yılı bekliyorsan açıkça görülüyorki sgk primi yattıkça ileride alacagımız emekli maaşı düşüyor. hepimizin çalışmaya ihtiyaçı var nasıl geçinecegiz bilemiyorum aynı sorunu 18 ay sonra bende yaşamaya başlıycam iş veren insaf ederse yukarıda yazılanlar gibi yapacagız yoksa ne yapılır bilemiyorum

Üye
    zazaca Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşlar bu emekli maaş hesaplama siteleri bunu yanlış hesaplıyormuş Alo 170 sgk sitesini aradım maaş hesabını sordum çalıştıkça düşme olayını bana dediki o olay öyle değil dedi senin günün dolmuş yılın dolmuş emekli olmayıp şimdiki aylık kazancından daha düşük bir kazançla asgari ücretle çalışırsan o zaman düşer dedi yanı günüm dolmuş benim ama aynı kazançla yılım dolana kadar 1yıl daha çalışmaya devam düşmezse dedim aynen dedi maaş düşme olayı öyle değil dedi o sitelere fazla itibar etmeyin dedi bilginize.....

Üye
    kalfa76 Avatarı

Son Giriş
    03.04-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya arkadaş neye inanacagız her kafadan bir ses çıkıyor yada yorumlama hatası yapılıyor burdan sesleniyorum günü dolup yılını beklerken çalışan yılı doluncada emekli olan biri var mı ? konuyu yaşayan birinden duyalim en saglıklısı o bence

Üye
    sevenler1981 Avatarı

Son Giriş
    12.02-2016
    Saat
    09:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yenilediğin raporla mı vergi indirimi aldın yoksa önceki raporundaki oranla mı

Sayfa 4 / 7 İlkİlk 1234567 SonSon