Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    00:18
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba

2004 yılında sağ gözümde sıfır görme ve diğer gözümde görme düşüklüğünden kaynaklı olarak % 40 rapor aldım.
    Daha sonra 2009 yılında vergi muafiyeti için başvuru yaptım, başvuru sonrasında anara oranımı % 32 biçtiğinden vergi muafiyeti alamadım. Daha sonra yanlış hatırlamıyorsam 2 kere daha yaptım ama onaylanmadı.
    Ben % 40 orana sahibim ve şuan ki işyerimde de engelli kadrosunda çalışmaktayım.
    Yani erken emeklilikten yararlanmak istiyorum, bu % 40 raporum varken % 32 ye düşürülme olayı ile ilgili ne yapabilirim ?
    Ben vergi muafiyetini nasıl alabilirim. Hakkımı nasıl savunabilirim. Ayrıca bana daha önce xxx hastanesinin heyetinin verdiği % 40 raporu iptal etme gibi bir imkanları var mı ? ( Sana yanlış verilmiş % 32 senin hakkın diyerek )

Bu konuda hakkımızı nasıl savunabileceğim ve neler yapmam gerektiği ile ilgili tecrübelerinizi paylaşır iseniz çok sevineceğim

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Üye
    hakanaca Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan CANTÜRK
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    21:33
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

30 gunu geçmden mahkemeye ver git bir avukat bul özürlü derneklerine danış hemen mahkemeye ver kazanırsın otomotik hayırlı olsun geciktirme uynadın sende uyuyan özürlüleri uyandırma servisi gibi çalışıyor ankara uyumayın...

Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hakanaca;

Cevap için teşekkür ederim.
    Ben 2009 yılında başvuru yaptım, 3 kere %32 verildi.
    Benim asıl korkum daha önce 2 kez raporum % 32 çıktı, sonra başka bir devlet hastanesine gittim orası % 40 verdi.
    Kalkıp dava açtığımda elimdeki rapordan da olma ihtimalim var mı ?
    Şuan mesela yeniden vergi indirimi için başvuru yapsam, yine muhtemelen % 32 ye düşürücekler.
    Dava açtığımda başka bir heyete yönlendirir iseler o hastanede % 32 verirse peki ne olacak ?
    İtirazda da bulundum fakat yine %32 yi onaylamışlardı.

Yanlış birşey yapmak istemiyorum, bu yüzden daha önce böyle birşeyle karşılaşan var ise onların deneyimleri ile hareket etmek istiyorum. Bu ankara zaten % 40 raporu olupta % 40 ı düşürmediği birini duymadım henüz.
    İşte bu yüzden bu kadar fazla sayı varken nasıl sorunlarını çözdüklerini merak ediyorum.

Sizler uzun süredir bu forumdasınız, muhtemelen böyle çözümlere şahit olmuşsunuzdur.

Herkese teşekkür ediyorum.
    Engelsiz bir dünya için birbirimize destek olalım. Bu ankara engelini kaldırmak için uğraşalım.

Saygılar.

Üye
    fulya35 Avatarı

Gerçek Adı
    fulya
    Son Giriş
    02.01-2017
    Saat
    21:54
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgılı kardesım gecmıs olsun devletın burdakı amacı balthazar formuluyle engellı sayısını asaya cekmektır senın durumun cok zor mahkemeyı de versen onlar balthazar formulune gore kazanır soyle kazanırsın A.İ.H.M sıne gıdersen oyle kazanırsın kardes tek gozu gormuyenı malesef devlet saglamsın dıyo bu akp yonetımı engellılerı yerden yere atıyor artık ben anlamıyorum kagıt ustunde saglamsın dıyorlar

Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fulya35;

Dediğiniz gibi malesef bizleri süründürüyorlar, kötünün kötüsü vardır elbet fakat düşünmedikleri birşey var. Gözümden dolayı Tozlu ortamda çalışamıyorum, ağır kaldıramıyorum, suan bankada calısıyorum ve göz agrısından cektıgımı bir ben bilirim bir Allah. Yani bilgisayarlı ortamda da ne kadar çalıabilecegız ? Nasıl oluyorda bu durumda birine sen haklardan yararlandırmıyorsun.

Bu arada deminden beri yeni yasayı arastırıyorum, yeni yasadaki duruma baktım.
    Benim gözüm 15 yasında taş gelmesi sonucu görmüyor. 4 kere ameliyat oldum. balthazar formulune gore eklentı oluyormus ? ( Ekzanterasyon ameliyatı geçirmiş veya travmatik nedenle aynı derecede kayıp gerçekleşmiş, tek göz ve çevresine ait doku eksiklerinde yukarıdaki işlevsel kayıplara ek olarak özür oranına Balthazard formülüyle % 15 eklenir. )

Bir örnek vermısler. Ekte beni bu kapsamaz mı acaba ?
    Benimde tek gozum ısık dahı gormuyor, diğeri ise gozukle 20/25 gozluksuz 20/30 goruyor.

Örnek söyle

Örnek (glokom):
    60 yaşında bayan hasta. Glokom tanısı ile izleniyor, 2 yıl önce sol gözün görmesini tümüyle kaybetmiş. Sağ gözü ile çevreyi görmekte güçlük çekiyor.
    Fizik muayene: Sağ absolu glokom, sol ileri derecede glokomatöz optik sinir çukurlaşması mevcut.
    Klinik: Binoküler görme keskinliği: 20/20
    Sağ Göz Görme Keskinliği: Işık hissi yokluğu (0)
    Sol Göz Görme Keskinliği: 20/20
    Sol göz görme alanı puanı: 70 (Görme alanı santral 30 dereceye dayanmış.
    İKP’nı hesaplama:
    Görme Keskinliği Keskinlik Puanı
    Binoküler 20/20 100 x3 = 300
    Sağ göz 0 0 x1 = 0
    Sol göz 20/20 100 x1 = 100
    400
    Tek Gözlülükte İGP = (İyi gören gözün İKP değeri x 0.8) x (İyi Gören Gözün GAP değeri - 15) / 100
    Tek Gözlülükte İGP = (100 x 0.8) x (70 – 15) /100 = 44

Bu 44 u 100-44 mu yapacagım yoksa direk % 44 mu cıkıyor onu çözemedim ama her şekilde % 40 ustu oluyor. tabi bu benım durumuma ornek olur mu farklı bırsey var mı bılemıyorum.

Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba
    Aliriza arkadasımızın sordugu sorunun cevabını bende merak edıyorum
    2004 de alınan ve 2007 de ankaranın % 32 ye dusurdugu kararı
    üzerinden zaman gecmıs olmasına ragmen dava edebılır mıyız yoksa yenıden vergı ındırımıne basvurup yıne dusuk gozukursemı dava acmalı ?
    Ama gerekçelı kararda bırsey dıkkatımı cektı, ankaranın raporu xxx devlet hastanesıne ıade etme ve sahısın yenıden hastaneye sevk edılme hakkı varmıs, sonra elımızdekı rapordan da olmayalım ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Maalesef, vergi indirim hakkı elde etmeden erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanamzsınız ve maalesef bu hakkı elde etmek için % 40 ve üzeri orana sahip yeni bir rapor almanız şart. Eski raporunuzla dava da açsanız kazanamazsınız...

sakatlık oranı cetveli'ne göre % 40 ve üzeri rapor alabilecekseniz, verilen düşük oranlı rapora itiraz edin tabii, ama aksi halde uğraşmaya değmez.

Maalesef durum budur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    GuRuR Avatarı

Son Giriş
    03.12-2017
    Saat
    16:26
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu senenin başında yeni yönetmelikte rapor oranları yukseltildi, göz de yukselme oldumu araştır, bu sene tekrar şansını denemende fayda var.Üste oturanboğanın verdiği sakatlık cetveli linkine bak.

Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yani buradan şunu anlıyorum. Benim eskiden aldığım rapor ile ben şuan tekrar vergi indirimde bulunamam ? Ben tekrar vergi indiriminde bulunayım, eğer yine düşük derlerse dava açayım diye düşündüm, çünkü sanırım 30 gün içinde dava açılması gerekiyormuş.
    Bülent arkadaşımızın verdiği yeni yönetmeliği inceledim,
    Yukarıda da sorduğum gibi ekte bir örnek var bu benim için geçerli olabilir mi ? Benim sağ gözümde 20/30 çıktı. Açıkcası yeni yöentmelikten birşey anlamadım, yani nasıl hesaplayacağımı anlamadım.

Örnek (glokom):
    60 yaşında bayan hasta. Glokom tanısı ile izleniyor, 2 yıl önce sol gözün görmesini tümüyle kaybetmiş. Sağ gözü ile çevreyi görmekte güçlük çekiyor.

Fizik muayene: Sağ absolu glokom, sol ileri derecede glokomatöz optik sinir çukurlaşması mevcut.
    Klinik: Binoküler görme keskinliği: 20/20
    Sağ Göz Görme Keskinliği: Işık hissi yokluğu (0)
    Sol Göz Görme Keskinliği: 20/20
    Sol göz görme alanı puanı: 70 (Görme alanı santral 30 dereceye dayanmış.
    İKP’nı hesaplama:
    Görme Keskinliği Keskinlik Puanı
    Binoküler 20/20 100 x3 = 300
    Sağ göz 0 0 x1 = 0
    Sol göz 20/20 100 x1 = 100
    400
    Tek Gözlülükte İGP = (İyi gören gözün İKP değeri x 0.8) x (İyi Gören Gözün GAP değeri - 15) / 100
    Tek Gözlülükte İGP = (100 x 0.8) x (70 – 15) /100 = 44

Üye
    gerkurt Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    06.02-2013
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / pendik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: GuRuR Mesajı Gör
    Bu senenin başında yeni yönetmelikte rapor oranları yukseltildi, göz de yukselme oldumu araştır, bu sene tekrar şansını denemende fayda var.Üste oturanboğanın verdiği sakatlık cetveli linkine bak.
    merhaba,
    2011 yılında çıkan yönetmelikte gözle ilgili rapor oranları yükseltilmedi. bende vergi indirimi mağduruyum 2004 yılında aldığım %42 sürekli raporu gözden almıştım 3 ay önce hakem hastesinden vergi indirimi için aşşa yukarı aynı bulgılarla %10 verdiler.göz tembelliği şaşılık hipermetrop

Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gerkurt;

Peki neden tekrar heyeti girdin ? Tekrar girmek mi gerekiyor . Bizim aldığımız rapor benim bildiğim kadarıyla devamlı geçerlidir. Ben tekrar vergi indirimine başvurmayı düşünüyorum ondan sormak istedim. Dediğin gibi çok düşürmüş deniyor göz oranlarını

Üye
    asi 23 Avatarı

Son Giriş
    11.03-2017
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hipermetropi. derinamliopi. görme sağ 1 metredenparmak sayma sol 10/10 (sağlam) arkadaşlar benim aldıgım rapor yüzde 32 idi gözden rapor aldıgım tarih 23 09 2011 tarihinde almıştım.

Üye
    yagizesmag Avatarı

Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

asi prens;
    Buna bakılır ise benim sağ gözümde ışık yok. Sol gözümde uzağı görme zayıf o halde % 40 ı kesin vermeleri lazım gibi görünüyor değil mi ? Ben eski raporumla tekrar başvuru yapayım, dava hakkım doğsun. AİHM kadar gideriz ne olacak.

Asi prens hangi hastaneden aldın bu raporu ?

Üye
    asi 23 Avatarı

Son Giriş
    11.03-2017
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşım ben bu raporu istanbulda aldım ümraniye araştırma hastanesinde ve yarım günde bütün doktorları dolaştım ama nasıl dersen ben kurula girecem acele işim var diyerekten yetiştirmem lazımdı ve saolsun yardımcı oldular.

Üye
    gerkurt Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    06.02-2013
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / pendik
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ogormek;

vergi indirimi erken emeklilik için girdim heyete vergi indirimi için tekrar rapor çıkarmamız gerekiyormuş birde 2004 aldığım raporda Özürlü kimlik kartı alır yazıyordu aldım.du yeni aldğım raporda kimlik kartı alamaz diyor şaka gibi dediğim gibi göz oranlarında düzelme yok hatta şaşılığa % 10 - % 15 veriliyordu silmişler oran hesaplamalarını düşük yapmışlar.tek gözü görmeyene %32 veriyorlar diğer gözünde görmemesini bekliyorlar .

Sayfa 1 / 3 123 SonSon