Toplam 12 mesajın 1-12 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    typhoon67 Avatarı

Son Giriş
    17.07-2013
    Saat
    09:35
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba,14.07.1971 doğumluyum.22.07.2011 tarihinde E oranıyla vergi indirimi hakkını elde ettim.primim ve yılın yeterli olduğunu bildiğim için emekliliğim için başvuru yaptım.(4501 gün sgk primi)başvuru esnasında bağkur borcum olduğunu öğrendim(10.02.1992-28.12.1995 yılları aralığı-3 yıl 10 ay 18 gün ) borcumu yapılandırma yoluna gittim 3. taksitte tamamını kapattım.erken ödemeden doğan faiz farkını dilekçeyle talep ettim.bu işlerle uğraşırken kısa bir süre bağkurla sgk nın çakıştığını farkettim(sgk giriş : 01.12.1994 bağkur bitiş : 28.12.1995 ) 1 yıl kadar çakışma sözkonusu,bağkuru terk ettim.sgk da sonlandı. primim ve yılımdada fazlalık var zaten.bu çakışmayı nasıl değerlendirirler.emeklilik başvurumu yaptım şuanda beni neler bekliyor aydınlatırsanız sevinirim saygılar...

Üye
    seher35 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çakışan günleriniz silinir yani ya bağkur yada ssk günleriniz kabul edilir....sorun olmaz..gün fazlalalığınız varsa....en kısa sürede emekli olmanız dileğiyle...hayırlısı olsun...

Üye
    mahmutyılmaz Avatarı

Son Giriş
    03.05-2012
    Saat
    16:41
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

SSK ile Bağ-Kur hizmet çakışması bitti « MuhasebeBilgisi.COM | Muhasebe – Vergi – SGK – İş Hayatı

Torba Yasa ile yıllardır kanayan bir yara olan SSK ile Bağ-Kur hizmetlerinin çakışması problemi sona erdi. Torba Yasa ile yapılan düzenlemeye göre, aynı zamanda hem SSK hem de Bağ-Kur’a prim ödemiş olanların, SSK’ya ödedikleri primlerle ilgili süreler geçerli olacak.
    Torba Yasa ile yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre, 4-C statüsüne tabi olan bir kamu görevlisi, aynı dönemde Bağ-Kur ve SSK’ya tabi olacak şekilde çalışıp prim ödemişse, 4-C’ye ödediği prim ve hizmeti geçerli sayılacak.
    4-B ve 4-A’ya ödediği prim ve hizmetleri, yersiz ödenmiş prim olarak kabul edilecek. Emeklilikle ilgili hizmet süresi olarak dikkate alınmayacak.Talebi halinde 4-A ve 4-B’ye ödediği primler, kendine iade edilecek.
    Uygulamada birçok kişi, Bağ-Kur sigortalısı olması gerektiği halde, Bağ-Kur’a prim ödeme yerine, kendisini ücretli göstererek 4-A’ya (SSK’ya) prim ödüyor.
    Günümüz uygulamasında, bu durumda olanların 4-A’ya ödediği primler geçersiz sayılıyor ve 4-B’ye prim ödemeleri isteniyordu (Bunun tek istisnası, Bağ-Kur yükümlülüğü öncesi SSK’lı olup, Bağ-Kur’a tabi olmayı gerektiren faaliyete başladıklarında, hiç ara vermeden SSK sigortalılığını kesintisiz devam ettirenlerdi).
    Torba Yasa bu tartışmayı ortadan kaldırıyor. 4-B’li olmayı gerektiren bir faaliyette bulunanlar, 4-A sigortasına prim ödeyebilecek ve 4-A’lı (yani SSK’lı) olarak emekli olabilecekler.
    Şükrü Kızılot
    Hürriyet

böyle bir yazı buldum belki yardımcı olur

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    943
    Verilen Beğeniler
    1.237

Ben de hiç bir sorun olmaz diye biliyorum. Birini yok sayarlar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    typhoon67 Avatarı

Son Giriş
    17.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nasıl yok sayarlar benim mecburi sigortalılık süremi çakışma dahil 3 yıl 10 ay 18 gün hesaplayacaklar bana 6100 tl borç çıkaracaklar ödemeyince emekli etmiyecekler hemde fazla ödediğim parayı yok sayacaklarböyle yağma varmı ya

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    943
    Verilen Beğeniler
    1.237

Benim bildiğim, çakışan günlere ait ödenmiş primlerinizi geri alırsınız ve o çakışan günler diğer kapsamda sigortalı kabul edilip emeklilik işlemlerinizde kullanılır.

Yanılıyor muyum?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    typhoon67 Avatarı

Son Giriş
    17.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

heralde öyle olur bu arada bugün sgk dan aylık gelir bağlama kararı adresime geldi sigortalının kusur oranı yazan kısım boş bırakılmış.normalde 3970 gün olması gereken primim 6000 gün olmasına rağmen hiç bahsedilmemiş yani galiba maaşa yansıtılmamış maaş bağlanma oranı 62 ve maaşım 701 tl sizce normalmi arkadaşlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    943
    Verilen Beğeniler
    1.237

Bağkur ucundan kıyısından işin içine giriyorsa, emekli maaşı düşük oluyor maalesef. Bence sırf ssk olsaydı 800-900 lira aralığında bir aylık bağlanabilirdi.

Üye
    typhoon67 Avatarı

Son Giriş
    17.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aslında sgk primim emekli olmama yetiyor fazla bile ama dediğin gibi binseksen gün bağkuruda üstüne eklemişler ben fazla olur diye beklerken düşürdü bağkur.ama yinede bereket versin şükürki ben çok uğraşmadan emekli olabildim darısı diğer engelli arkadaşlarıma

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    10:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ya bu ülkede bağkurlu olmak suç.Brnimde bağkurum var.Desenize yedi benim maaşı..

Üye
    typhoon67 Avatarı

Son Giriş
    17.07-2013
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülentcim tekrar buraya bişiler yazıyorum ama umarım okursun.şu an maaşım 827.43 en düşük maaş 950 lerden bahsediliyor 2008 den sonra emekli oldum.4518 primim var kazanç 30.397.47 aylık bağlama oranı 62.00. hatırlarsan ben bir yıl bağkurada pirim ödemiştim tamam onu yok saydılar.ama çakışma olmayan kısmı neden eklemediler acaba işe başlama 10.02.1992 iken ssk giriş tarihini baz almışlar.95 deki çakışmayı silmişler orada kaln 2 yıl 9 ay 20 günlük çalışma süresini ssk ta eklememişler 1020 gün 4518 eklenseydi 5538 olacaktı buda galiba maaşı etkilerdi ne düşünüyorsun

pardon kazanç 60.397.47

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    943
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    O en düşük maaş lafları ifsane... Sorduğunuzda "öyle ama sizin bıdı bıdı bıdı bıdı olduğu için" deyip ortada bırakıveriyorlar.

Eklenmemiş ssk primi varsa,o zaman ayrı tabii. Onların eklenmesi ve maaşın ona göre yeniden hesaplanması için Ankara SGK'ya dilekçe ile başvurun mutlaka.