Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fatih530 Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    03:49
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    5

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar bir sorum olacak;
    Bir işte ssk lı olarak çalışan bir kişi ek iş olarak başka bir işe de başlasa mesai saatlerine uygun şekilde 2 iş yeri de ayrı ayrı prim yatırabilir mi?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:08
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    535
    Verilen Beğeniler
    149
    Blog Mesajları
    1

Her 2 işyeri de puantaj düzenler. Yani sizin çalıştığınız günleri gösterir tablo hazırlar. 2 işyeride çalıştığınız günlerin primlerini yatırır. Yani bir 13 günlük yatırır, diğeri 17 günlük gibi...

Bu şekilde 2 ayrı işyerinde çalışabilirsiniz. 2 işyerinde çalıştığınız saatlerin toplamı haftada 45 saati, ayda 30 günü geçemez.

Üye
    fatih530 Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    5

Anladım peki özürlü eleman çalıştırma mecburiyetliği olan her iki firmada da birinde 15 gün diğerinde de 15 gün çalışsa bu kişi devlet kabul eder mi?

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    535
    Verilen Beğeniler
    149
    Blog Mesajları
    1

Sanıyorum eder.

Çünkü yasa sadece çalıştırma zorunluluğu getiriyor... Kaç gün çalıştırması gerektiğini söylemiyor.

Üye
    seher35 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Devlet kabul eder....ama ben emeklilik dilekçemi verirken benim günlerimi yok saydı memur....benide şirket iki iş yerinde göstermiş...birine 10 gün yatırmış ..diğerine 17 gün...17 günleri güne dahil edip....10 gün olanalrı yok saydı.....bu durumu iyice araştırısan senin faydana olur....emeklilik zamanın geldiğinde hayal kırıklı yaşama....

Üye
    fatih530 Avatarı

Son Giriş
    21.07-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    5

Anladım bilgi için teşekkürler.

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    535
    Verilen Beğeniler
    149
    Blog Mesajları
    1

Puantaj yapılmadıysa bu dediğiniz olabilir. Ama 8-10 yıldır kısmi çalışmalarda puantaj verilmesi zaten zorunlu. Yani bir işyeri diğerinin çalıştırdığı günlerde sizi çalıştırdığını iddia edemez... ikisinin günleri ayrı olmalıdır.

Puantaj tablosu olduğu halde hiç bir memur günleri kabul etmemek gibi bir lükse sahip değildir. Kaç günlük prim yatırıldıysa geçerlidir. Bu şekilde birden fazla işyerinde çalışan çok sayıda insan var.

Üye
    seher35 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aynı anda 2 iş yerinde olamayacağımı söyledi memur....ya tam bilgisi yok..yada ssk öyle işlem yapıyor....benim günlerim toplamı zaten 30 bile tamamlamıyordu ama 10 gün olanı yok saydı....bunu yapan memur ön masadaydı....emeklilik işlemi yapan memur nasıl bir işlem yapacak onu bilemiyorum...o yüzden bu konuyu iyi araştırmak gerek....benim araştırmalarım sonucu kesin bir bilgiye ulaşamadım....

Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    535
    Verilen Beğeniler
    149
    Blog Mesajları
    1

"506 sayılı Sosyal Sigortalar Yasasına göre, sigortalının birden fazla işyerinde çalışmasında bir sakınca yoktur. Yasanın 77/son maddesine göre, sigortalının Kuruma bildirelen sigorta primine esas kazanç tutarları ayrı ayrı dikkate alınacaktır. Yaşlılık aylığı hesaplamasında, Kuruma bildirilen tüm kzançları dikkate alınacaktır. Ancak SSK uygulamasında ay 30 gündür. Her iki işyerinden Kuruma bildirilen gün sayısı 30'a geçiyor ise, prim ödeme gün sayısı 30 olarak baz alınacaktır." Aynı Anda Birden Fazla İşyerinde Sigortalı Olmak

"SORU 30: Aynı anda birden fazla işyerinde çalışan bir işçinin SSK bildirimi hangi esaslar çerçevesinde yapılacaktır
    Herhangi bir işçinin birden fazla işyerinde çalışması durumunda farklı işyerlerindeki çalışma süreleri ayrı bildirgelerle SSK’ya bildirilecektir.
    " SIK SORULAN SORULAR

"Soru
    5510 sayılı Kanuna göre birden fazla iş yerinde sigortalı olarak çalışılabilir mi?
    Cevap
    5510 sayılı Kanuna göre kısa ve uzun vadeli sigorta kolları uygulaması bakımından hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar sigortalı sayılmışlardır.
    " Birden fazla iş yerinde SSK'lı olarak çalışılabilir mi? ~ SSK Bağ-kur Emeklilik

http://www.leventsevindihukukburosu.com/?p=1366

"Sosyal güvenlik mevzuatına göre bir işçi bir veya birkaç iş yerinde aynı anda sigortalı olabilir." http://www.selcukozturk.net/tr/index...-sigortalilik/

Üye
    seher35 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

MeTePe bunları bende okumuştum ama ssk memuru bunları kabul etmiyor....onlara bir şey söylemeye kaktığınızdada biliyorsunuz tavırlarını anında cehpe alıp işlerinizi askıya alıyorlar...yani bizden iyimi bileceksin havasındalar..ben emekliliğim konusunda bilgi almaya gittiğimde bu konuyu birde o servisteki arkadaşa soracam....o ne diyecek....

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Metepe'nin verdiği bilgiler kesindir. Memeurlar işgüzarlık yapıyorsa, muhatap olmayın, şefine çıkın...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...