Toplam 8 mesajın 1-8 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #1
    Üye
    alpayari Avatarı

    Üyelik Tarihi
    12.09-2011
    Son Giriş
    12.09-2011
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Mesaj
    1
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli emeklilik tablosu 657 ye tabi memurlar için de geçerli midir? Geçerli ise emeklilik halinde hak kaybına uğranmakta mıdır?

  2. #2
    Forum Moderatörü
    officer Avatarı

    Gerçek Adı
    İlker
    Üyelik Tarihi
    02.10-2008
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Mesaj
    7.689
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Hayır geçerli değil o tablo sadece ssk lılar için geçerli. Ayrıca en alt kısımda bulunan ibareler ise engelli bağkur çalışanlarının emeklilikleri içindir.Engelli memurlar 5510 sayılı yasaya tabii ve orada belirtilen emeklilik şartlarına tabilerdir.5510 sayılı yasadan önce (30.09.2008)çalışmaya başlayan engelli memurlar 15 yıl hizmet ile emekli olurlar.Anılan yasadan sonra engelli memur olarak çalışanlar için ise kademeli olarak artar...

  3. #3
    Forum Moderatörü
    officer Avatarı

    Gerçek Adı
    İlker
    Üyelik Tarihi
    02.10-2008
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Mesaj
    7.689
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    1 Ekim 2008 ve daha sonrası tarihte işe girenler 5510 sayılı yasadan sonra memur olanların emekliliği engelli memurlar için şöyle olacak.
    Yetkili sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulu’nca çalışma gücündeki kayıp oranının;

    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, prim bildirilmiş olanlar da yaşa bağlı olmadan özürlü sıfatıyla erken emekli olabilecekler.

  4. #4
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.943
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Burada önemli olan şey ilk defa memur olunan tarih ve o tarihten önce %40 ve üzeri rapor olup olmadığıdır...

    1 Ekim 2008'de sonra ilk defa memur olanlar (4c'liler) İlker'İn yazdığı üzere 5510 sayılı yasanın 28. maddesine göre emekli olurlar.

    1 Ekim 2008 öncesinde memur olup;
    a- Memurluğa sakat statüsünde başlayanlar
    b- Memur olmadan önce %40 ve üzeri raporu bulunanlar
    5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine tabidirler. Buna göre bu kişiler 5400 gün hizmet süresi ile emekliliği hak ederler

    1 Ekim 2008 öncesinde memur olup;
    a- Memur olduktan sonra işgücü kaybı oluşup %40 ve üzeri rapor alanlar
    b- Memur olmadan önce %40 ve üzeri raporu bulunmayanlar (başka ifadeyle memur olmadan önce %40 ve üzeri rapor alacak düzeyde işgücü kaybı olduğunu belgeleyemeyenler) ve/fakat bugün %40 ve üzeri raporu bulunanlar
    5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine tabidirler. Buna göre rapor oranı % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar en az 5760 gün primle, % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar ise en az 6480 gün primle emekliliği hak ederler.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  5. #5
    Üye
    turkuaz06 Avatarı

    Üyelik Tarihi
    17.12-2006
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:21
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Mesaj
    1.392
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    bu tablo ssk lılar için biliyorum.anayasa mahkemesi,memurlar ile ssk lıların aynı şekilde emekli olmasını iptal etti.memurlar ne zaman işe girerlerse girsinler 15 yılda emekli olur.

  6. #6
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

    Gerçek Adı
    Bülent
    Üyelik Tarihi
    09.01-2003
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:10
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    55.943
    Alınan Beğeniler
    959
    Verilen Beğeniler
    1.251

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    turkuaz06, bu söylediğiniz 1 ekim 2008'den önce ilk kez memur olan kişiler için geçerli. Mevzuat da uygulama da yukarıda aktardırğım gibidir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

  7. #7
    Üye
    Hayatin anlamı Avatarı

    Üyelik Tarihi
    15.06-2011
    Son Giriş
    13.12-2012
    Saat
    09:43
    Mesaj
    176
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Emekli sandığına tabi engelli memurların böyle şartları olduğunu bilmiyorum. 15 yılda emekli olurlar.

  8. #8
    Forum Moderatörü
    officer Avatarı

    Gerçek Adı
    İlker
    Üyelik Tarihi
    02.10-2008
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:19
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Mesaj
    7.689
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

    Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hayatın anlamı,
    5510 sayılı kanun çıkmadan evvel e.sandığına tabi olan engelli memurlar evet 15 yıl ile emekli olurlar ama anılan kanundan sonra e.sandığına tabi olan engelliler için ise

    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ilker Mesajı Gör
    1 Ekim 2008 ve daha sonrası tarihte işe girenler 5510 sayılı yasadan sonra memur olanların emekliliği engelli memurlar için şöyle olacak.
    Yetkili sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, Kurum Sağlık Kurulu’nca çalışma gücündeki kayıp oranının;

    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,

    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün, prim bildirilmiş olanlar da yaşa bağlı olmadan özürlü sıfatıyla erken emekli olabilecekler.