Toplam 10 mesajın 1-10 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    10:25
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sayın Arkadaşlar,
    Ben memuriyete girişte sağlık raporumda uzun süre yürüyecek işerde çalışamaz,memur olur sonucu ile girdim.Tanı olarak progresif müsküler distrofi kondu.
    Ancak elimde oran belirten bir rapor yok.Acaba ben şu anda normal emeklilik normlarına göre mi emekli olacağım? Yani ben özürlü memur muyum,normal memurmuyum?15 yılda emekli olabilir miyim?Yüzde kırktan fazla olmak şartıyla hangi oranlarda hangi haklara sahip olabilirim.Sigorta başlangıcım kasım 1999.
    Yardım ve tavsiyelerinizi bekliyorum.Yardım edene etmeyen herkesten Allah razı olsun.

Üye
    Hayatin anlamı Avatarı

Son Giriş
    13.12-2012
    Saat
    09:43
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mrdmrd merhaba, siz memuriyete engelli kadrosundan mı alındınız onu biz bilemeyiz ki, personel servisine sorup öğrenebilirsin. Bende engelli memur sınavına girerek kazanmıştım ancak kurumumdan vergi indirimim olduğuna dair raporumu da istemişlerdi.
    15 yılda emekli olabilmek için vergi indirimi alman gerek, bunun için vergi daireleri sağlık kuruluna sevkediyor. en az %40 olması lazım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Eğer memeuriyete sakat statüsünde başlamamışsanız, eğer memur olmadan önce %40 ve üzeri işgücü kaybınızın olduğunu bugün belgeleyemiyorsanız, o zaman 5400 gün hizmet süresi ile emekli olamazsınız.

Bu durumda "sonradan sakatlanan memur" statüsünde sayılır ve 5510/geçici 4. madde uyarınca -emeklilik zamanınız geldiğinde kurum sevki ile alacağınız rapordaki orana bağlı olarak- aşağıdaki şartlarda emekliliği hak edeceksiniz:
    a) % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760,
    b) % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480,

gün hizmet süresi ile erken Yaşlılık aylığından yararlandırılır
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Abi,
    Allah razı olsun.Ben normal kadrodan giriş yaptım,ama kurul raporumda hastalığım yazıyor ancak oran yazmıyor.Zaten ben de kendimi 5760 gün yani 16 yıla hazırladım.Peki bu şekilde emekli olunca emekli maaşımdan muadillerinden düşük mü olacak,aynı mı olacak?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Maaş düşük olmayacak (Belki çok çok az bi fark olur). Çünkü maaş hesaplanırken 9000 günmüş gibi dikkate alınacak. Ama kıdem tazmiantı çalışılan yıla göre hesaplandığı için, o düşük olacak.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Malulen Emenkli Olmakla Erken emekli Olmak Arasındaki Farklar Nelerdir?Ben bu ikisinin tanımını ve avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek istiyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Malulen değil, erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanacaksınız.

Sizin açıdnızdan bu emeklilik size bir hak kaybı yaratmayacak. Sadece, kıdem tazminatı çalışılan yıla göre hesaplandığı için, görece düşük olacak sizinki o kadar.

Malulen emeklilik ile Yaşlılık emekliliği arasındaki temel fark: malulen emeklilikte emekli maaşı kesilmeden çalışılmaz: http://www.engelliler.biz/forum/emek...gulamalar.html

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Peki abi benim rahatsızlığımın işe başlamdan öncede olduğunu ispatlayabilirmiyim?Böyle bir şey mümkün mü?Mesela 1999 sa işe başlamdan önce askerden çürük raporu aldım.Bu gibi şeylerle malulen emeklilik kapsamında 5400 gün ile emekli olabilirmiyim?Yoksa artık iş işten geçti 5760 günü mü bekleyeceğim?
    --Diğer bir sorumda ben şu an kastamonuda ikamet etmekteyim.Sağlık kuruluna mutlaka kastamonuda mı gireceğim yoksa yazın tatile gittiğimde memleketim kayseride de girebilirmiyim?

Üye
    mrdmrd Avatarı

Son Giriş
    10.04-2015
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar,Ben Kasım 1999 ssk lı olarak işe başladım.Yaklaşık 1300 gün ssk primim var.Sonrasında bağkurlu oldum ve 2000 günü geçkin bağkurum var ve bir buçuk yıldır memurluk yapıyorum.ama bu çalışmalarımın hiç birinde özür durumumu raporlandırmadım.Şu anda da oran belirten bir raporum yok.Şimdi ben hangi kanuna istinaden emekli olacağım.Forumda Ali Tezelin yazısını okuyunca bu soruyu sorma ihtiyacı hissettim.Herkese İyi günler..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    İlk memurluğa 1 Ekim 2008'den sonra başlayanlar emeklilik için 5510 sayılı yasanın 28. maddesine tabidirler:

% 60 ve üzerinde olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 15 yıldan beri sigortalı olmaları ve 3960 gün,
    % 50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 16 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4320 gün,
    % 40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 18 yıldan beri sigortalı olmaları ve 4680 gün,

primle emekli olurlar.

Not: Son 2520 primin fazlası hangi statüde ise, o statüde emekli olunur.