Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    11:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    1. selam ben 1 sene önce askere gıtmek ıcın muayene oldum %80 rapor verdıler askerlıge gıtmedım .
    1990 dogumluyum ve 2008 de sigorta girişim var şimdiye kadar duzenlı olarak yatırıyorum ...

2. malulen emeklı olmak ıcın kac gun yatırmam lazım cogu yerde 3800 yada 1800 yada 2 sene yatır olursun dıyolar tam olrark benı bılgılendırsenız ve nereye basvuracam hakkında kafamdakı soruları kaldırarsanız cok mutlu olurum

3. bide özürlü kart ve özürlü kart rekakatli kart arasaında ne fark var ve bunlarlar belediye otobuslerı harıc sehırlerarası kulanımda otobüslerde faydası varmı thy gibi atlesjet gıbı ındırımler soz konusumu cok soru sordum ama emin olun tek care burası şimdiden cevabınız ıcın cok tesekur edıyorum

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

ilk işe girdigin tarihte engelin varsa vergi indirimi alarak defterdarlıktan % 80se şayet 1.derece oluyor 3600 pirim 15 sene engelilere tanınan emeklilikten yararlanırsınız sonradan engeli oldu iseniz 1800 pirim 10 senede emekli olursunuz kart için ise engeli isen sana verilen beyaz kartla sadece sen binersin ama agır engeli isen refakatli karta baş vur refakatli olursa yanındakide seninle üçretsiz aracları kullana bilir refakatli kartları ikikere okuta biliyorsunuz öbür kartlarda bu özellik yok

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

ahmet1905,
    ilk işe başladığınızda %80 oranında raporunuz var ise malulen emekli olamazsınız ..
    İlk ssk başlangıcınız 30.09.2008 tarihi ve önce ise vergi ind. hakkı kazanarak 15 yıl 3600 güne tabii olursunuz.
    ssk başlangıcınız 01.10.2008 tarihi ve sonrası ise 15 yıl 3700 güne tabi olursunuz vergi ind. hakkı alsanız bile (vergi ind. hakkı maaşınıza yansır bugünün şartları ile 25,50 tl) süre ve prim şartlarını tamamladığınız zaman kurum sizi hastaneye sevk eder %80 oranında rapor alır iseniz engellilere tanınan erken emeklilik hakkından faydalanarak erken emekli olursunuz....
    Engel oranınız da değişiklik olur ise şu tablodan faydalanarak ne zaman emekli olacağınızı tespit edebilirsiniz.

2008 sonrasi - %80 raporum var. Malulen emeklilik için ne yapmayalım?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Sigorta başlangıcı Ekim 2008'den önce ise:

2008 oncesi - %80 raporum var. Malulen emeklilik için ne yapmayalım?

Bu durumda defterdarlıktan sakatlık indirimi elde etmek gerek: http://www.engelliler.biz/forum/saka...-evraklar.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya bisi daha soracam ben vakıf gurebada rapor cıkarmıstım ama aslını kaybettım gecen kart ıcın basvuracaktım sadece fotokposı var bende aslı yok gıttım hastaneye hastane daha once devlet hastanese idi şimdi özelleşti tıp fakultesı oldu evrak tasdık e gıttım ordakı adam raporun ıcın tekrar yenıden basvurman lazım dedı sızce tam olarak ne yapmalıyım baştan cıkarmak ıstemıyorum ugrastırıyor cok şimdiden tesekurler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

O raporun nüshasını bulup size vermek zorundalar. İlgili yönetmeliğin 14. maddesi bunu düzenler: Mevzuat Bilgi Sistemi
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey cevaplarınız ıcın cok tesekurler ama ordakı adam senın raporuna ımza atan butun doktorlar tayin edildi dedi ben ne yapacagımı sasırdım bu hafta doktoruma gıdecem her ay muayene oluyorum ona bı soracam yardım ederse o eder

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

İmzalık bişey değil ki... O tarihte verilen raporu istiyorsunuz. "Onu güncelleyin" ya da benzeri bir talebiniz yok ki.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    329
    Verilen Beğeniler
    89

Ahmey Bey, siz rapor için başvurduğunuzda haklarınız syısınca raporunuzun nüshasını alabilirsiniz. İlgili Yönetmelik 14. maddeye göre.
    Fakat aradan zaman geçmiş. Raporunuzun sağlık kurulu kaydı tutulmuştur. Raporunuzun sadece bir nüshası hastane kayıtlarındadır. Bu nüsha kurumda kayıtlı olduğu için bu kaydedilen raporun bir nüshası da aynı kurul üyeleri olmadıkça hazırlanamaz ve verilemez. Yeni bir nüsha için de aynı yeni rapor çıkarma gibi işlemler gerekir neredeyse.
    Bu konuda ilgili Yönetmelik şöyle der:

"Kurul kararlarının kaydı
    MADDE 12 – (1) Kurul kararlarının kaydı için özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili her hastanede ayrı bir özürlü sağlık kurulu kaydı tutulur. Kurul üyeleri, kaydedilen özürlü sağlık kurulu raporlarının suretlerini de imza ederler. Kararlara muhalefet edenler, raporun kurumda kalan nüshasına ve bu kayıt ortamına gerekçeli olarak muhalefet şerhini yazarak imza ederler. İlgiliye verilecek veya kurumuna gönderilecek rapor nüshaları kurula katılan bütün üyeler tarafından muhalefet gerekçesi yazılmaksızın imzalanır. Kararın oy birliği veya oy çokluğu ile verildiği, raporların karar bölümüne mutlaka yazılır.
    ..."

O yüzden rapor alaan arkadaşlar hakları sayısınca nüsha çıkartsınlar ki böyle sorunlar yaşanmasın...

Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Herkese günaydın arkadaşlar.
    Çok uzun anlatıp yormayim sizi kısaca
    Küçüklukten beri hastalıkla uğraşıyorum 15 yaşında iken kansere yakalandim .
    Atlattım Allah'ıma şükürler olsun.
    Şimdi tekrar yakalandim Ve kemik iliği
    Nakli olacam tedavi süreci uzun geçecek en az 6 ay bir sene gibi çalışmayacam .hastalıktan dolayı calistigim işyerinde çıkış yaptım .
    100 gün sonra sigorta iptal olacak .çalışmam imkansız çünkü
    Yüzde 80 engelli raporum var başka hastaneden ise yüzde 80 ağır engelli raporum var.
    Tedavi çok pahalı 80 milyar ile 150 milyar arasi.
    Sizden istediğim bilgisi olan
    Emekli olabilme ihtimalim var mı 2.200 primim var yaş 25

Üye
    turkuaz06 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:18
    Yaşadığı Yer
    Bolu-Çankırı
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    5

malulen olursunuz.

Üye
    [musti] Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    2

Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tam olarak ne yapmam gerekiyor peki ben suan tedavi görüyorum yatıyorum hastanede nasıl bir yol gösterebilirsiniz ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

İlk sigortalı olduğun tarih üzerinden 10 sene geçtikten sonra malulen emeklilik talebiyle sigorta müdürlüğüne başvuru yapacaksın kardeşim. Seni hastaneye sevk edecekler. Eğer maluliyet cetveli'ne göre durumunun maluliyeti gerektirdiğine karar verilirse, malulen emekliliğin onaylanır.

Eğer durumun Başka Birinin Sürekli Bakımına Muhtaçlık düzeyinde ise, o zaman 10 yılı beklemene gerek olmaz, 1800 gün primin tamam olduğu için hemen malulen emeklilik başvurusu yapabilirsin.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ''15 yaşında kansere yakalandım'' diyor arkadaş.
    Her ne kadar sonra atlatmış olsa da kurum bunun üzerine atlayacak, bin dereden su getirecektir malulen emekli etmemek için.
    Arkadaşımızın,sigorta başlangıcına yakın bir tarihte aldığı %60 ın altında bir raporla sigorta başlangıcında malul olmadığını ispatlaması gerekmektedir.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon