Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 21 mesajın 16-21 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    11:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selam herkese ben bugun ıtıbarıyle evde bakım maaşı almaya basladım..
    malülen emeklilik için basvuruda bulunacam ama siz değerli abilerime ablarıma bır kac sorum olacak ...
    2000 prim gunu gecıyor
    yaklasık 6-7 senedir sigorta gırısım var..
    malulen emeklılık ıcın basvursam sgk benı hastaneye sevk eder mı benım yüzde 80 iki tane raporum var bı tanesı ağır..
    bu ıkı rapora göre genede sevk eder mı ve gonderırse en az yüzde kaç ile malulen emeklı olabılırım?
    forumda arastırdım ınternette arastırdım sgk yenıden svk ettıgı zaman rapor oranları düşüyormuş cogu kısının boyle oluyormus .
    ben 2 kere kanseri yendım ve hala calısmıyorum izinliyim....
    bıde calısmak cok zor cunku benım acık alanda calısmam gerekıyor kapalı alan yasak toplu tasıma yasak vs vs
    malulen emeklılık abul olunmazsa sigortamı nasıl yatırabılırım ?
    çalısmak ıstersem engelli satatusunden mı illa çalısmam gerekıyor.. normal rapor gostermeden calısırsam belli olur mu shck anlar mı bunu evde bakım maası ıcın ( engellı dıye kımse işe almıyor cunku )
    cok soru oldu ama bu forumdan da baska yerde bulamam cevabı şimdiden Allah razı olsun hepınızden

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

@ahmet1905

*Malulen emeklilik için sadece prim günü yeterli olmayıp 10 yıllık hizmet süresi de gereklidir, siz 6-7 senem var diyorsunuz.
    *Malulen emeklilikte mutlaka kurum sevki şarttır, raporunuz olsa da hastaneye sevk edilirsiniz.
    *Orandan çok maluliyete esas hastalıklar (maluliyet cetveli) yönünden incelenir, hastalığın maluliyet hastalıkları listesinde olması aranır.
    *Engelli kadrosunda da çalışsanız normal kadroda da çalışsanız gelir kriterini aştığınızda evde bakım aylığınız kesilir, bu konuda engelli çalışmak diye bir ayrım yoktur.

Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ufukalp cevabınız için teşekür ediyorum.
    malulen hastalık krıterlerınde hastalıgım gecıyor yenı gordum...

Üye
    ahmet1905 Avatarı

Son Giriş
    03.02-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

demek istedıgım ben engelli statusunde degılde normal olarak calıssam shck ve ssk bunu anlar mı sorun cıkar mı evde bakım maaşı alan alıyorum .

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Engelli ya da normal kontenjanda çalışıyor olmanız fark etmez. Evde bakım aylığı açısından önemli olan gelir kriterini aşıp aşmamanızdır.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:58
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    328
    Verilen Beğeniler
    89

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ahmet1905
    evde bakım aylığı alıyormuşsunuz. eger çalışmaya başlarsanız gelir değişikliği olacağından bu gelir değişikliğini en geç 1 ay içinde evde bakım aylıgı aldıgınız aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne bildirmekle yükümlüsünüz. aksi takdirde hakkınızda hukuki işlem yapılır.
    hanede kişi başına düşen aylık geliriniz öngörülen aylık gelir sınırını (2015 yılı 2. altı ay için bu miktar 606,95 TL'dir. 1 Ocak 2016 itibariyle yeniden belirlenecektir) aşarsa ve siz bildirmeyip aylık almaya devam ederseniz, isterse yıllar sonra tespit edilsin bu durum, yersiz ödeme iddiasıyla size borç çıkartılır ve yersiz olarak aldıgınız aylıklar faiziyle sizden geri tahsil edilir.
    ayrıca çalışmaya başladıgınızda sadece geliriniz değil bakıma muhtaçlığınız da yeniden değerlendirilir. eger çalışmaya başladıgınızda bakıcıya ihtiyaç duymadıgınız tespit edilirse bakıma muhtaçlıktan çıktıgınız gerekçesiyle evde bakım aylığınız kesilir.

o yüzden çalışmaya başladıgınızda bildirim yükümlülüğünüzü yapmayı unutmayın. rapor vermezsem çalıştığım anlaşılmaz vs hayallerine de kapılmayın. aylık kesmeyi gerektirecek şartlar oluşmuşsa ve siz vaktinde bildirim yapmazsanız, bu kesinlikle sizin aleyhinize olur ve faturası cebinizden çıkar.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12