Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 36 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    853 gün ssk 2900 gün bağkur prim günüm var nisan 2011 de ankilozan spondilit hastalığından dolayı emekli olabilmek için sgk ya başvurdum daha önce bu siteden haberim yoktu dolayısıyla malulen emeklilik için başvurumu aldılar. 1 ay sonra beni Ankara numune hastanesi ne sevk ettiler. Hastaneden % 64 rapor aldım ve raporu sgk ya teslim ettim 1 ay sonra sgk ya gittiğimde bana emeklilik başvurumun reddedildiğini söylediler adresime gönderildiğini ayrıntısının o belgede yazdığı söylendi
    Şimdi belgenin gelmesini bekliyorum . Acaba yüksek sağlık kuruluna malulen emekli olmak için itirazda mı bulunmam gerekiyor yoksa malullük için değil erken yaşlılık emekliliği için mi başvurmam gerekiyor bağkur da erken yaşlılık emekliliği var mı bilmiyorum. Bir sgk yetkilisine sorduğumda bana eğer emekliliğin reddedilirse 3.5 yıl ssk lı çalış emekli olursun dedi nasıl bir yol izlemem doğru olur . Yardımcı olursanız sevinirim

Üye
    hacı mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    hacı mehmet coşkun
    Son Giriş
    05.07-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    nevşehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eğerki şartların uyyorsa bağkurdada erken yaşlılık emekliliği var..dogum tarihin ilk işe ğiriş tarihini detaylı biçimde yazarsan bilgilisi olan arkadaşlar izlemen gereken yolu gösterir sana..[hastalın için ankara numunedemi tedavi oluyorson ,benim hastalımda ankilozan spondilit ve ankara numunede tedavi oluyorum ]şuan bende kuruma emeklilik muçadelesi veriyorum..

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

malülen emeklilik için baş vur muşun bende ankilozan spondilitim benim raporda ankaradan döndü 2 cibir hastaneye sevk ettilerdi ordan kabul ettiler ilk raporum %71di 64 demekki düşürmüş ankara ama elindeki raporla engelilere tanınan erken emeklilikten yararlanıp emekli ola bilirsin sigortanı ödeyebilirsen bagkurdan maaaşın yüksek olur 3.5 sene cabuk gecer şayet askerligi yaptıysan onuda ödeyip daha erken emekli olabilirsin yeterki ilk sigortaya başladıgın tarih önemli

Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Doğum tarihim 1976 ilk işe giriş 1993 ssk 850 gün. 2003 ten bügüne kadar da bağkur 1 mart itibarıyla iş yerimi kapattım isteğe bağlı bağ kur yatırıyorum. Bugün sgk yenişehire gittiğimde çalışma gücünün %60 kaybetmediğinden malullük talebi reddedilmiştir diye bir yazı gösterdiler evrakı istedim posta ile adresime gönderileceğini söylediler.

Bana şu an bağkurlu olduğundan eğer ssk ya geçersen 3.5 yıl geçmeden emekli olamazsın dediler . başka bir arkadaş maluliyet reddedildiyse 1 kaç günlüğüne ssk lı ol vergi indirimi belgesi al diyor o zaman bağkur dan erken yaşlılık emekliliğinden faydalanabilir miyim yoksa bana senin en son hizmetin ssk onun için 3.5 yıl sonra emekli olabilirsin derler mi

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Askerlik yaptınız mı? Askerlik borçlanması yapıp prim gün sayınızı 3960'a tamamlayabilir misiniz? Tamamlayabilirseniz, red kararına itiraz etmeyin. %64'lük raporunuza karşılık sigorta müdürlüğüne gidip, aşağıdaki meyanda bir dilekçe yazın ve 5510/28 kapsamında erken Yaşlılık emeklilği için işlem yapılmasını talep edin. 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 gün primi tamamladığınız sürece, emekli olmanız önünde bir engel konulamaz.

Ama yok, askerlik borçlanması yapmadıysanız, primleriniz 3960'a ulaşmamışsa, o zaman red kararına itiraz edin. Olumlu bir sonuç çıkar diye umalım... Çıkmazsa, primler tamamladıktan sonra 28. madde kapsamında yeniden başvuru yaparsınız....

xxx tarihinde 5510 sayılı yasanın 25. maddesi uyarınca malulen emeklilik için sigorta müdürlüğünüze başvuru yaptım. Başvurum üzerine kurumunuzun sevk ettiği xxx hastanesinden %64 oranında rapor aldım. Ne var ki xxx tarihinde tarafıma gönderilen yazıyla öğrendim ki, bu rapora karşılık malulen emeklilik başvurum reddedildi.

Bilindiği üzere 5510 sayılı yasanın 28. maddesi "Yaşlılık sigortasından sağlanan haklar ve yararlanma şartları"nı düzenler. Varolan %64 raporumun, 28. maddenin ilgili fıkrası uyarınca işleme konulmasını, tahsis işlemlerimin bu meyanda yapılarak tarafıma Yaşlılık Aylığı bağlanmasını arz ve talep ederim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Askerlik yaptım yanlış hesaplamadıysam şu an 3730 gün primim var askerlik borçlanmasını nasıl ve ne zaman yapmam gerekiyor. önce borçlanma sonra mı yaşlılık emekliliği için başvuru yoksa başvurudan sonra mı borçlanma ?

Bir de ssk hizmetimle bağ kur hizmetimi birleştirmek için benim herhangi bir başvuruda bulunmam gerekiyor mu yoksa kurum birleştirmeyi kendisi mi yapıyor yanlış birşeyler yaparak zaman kaybetmek istemiyorum.Askerliğin tamamını borçlanmama gerek var mı yoksa sadece 3960 günü tamalayacak kadar mı borçlanmalımıyım

Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey 5510/28 de Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Oysaki benim ilk ssk girişim 1993 hastalığımın başlangıcı daha sonra ben bu kanundan yararlanabiliyor muyum yoksa bu kanun sadece ilk sigorta girişinden önce hastalığı var olanlar için gibi.

Sgk evraklarımı teslim alırken bana hastalığım sigortalı olarak ilk işe giriş tarihinden sonra ortaya çıktı şeklinde bir beyanda bulunma mı istedi.

Kafam iyice karıştı % 64 raporla malulen emekli olamıyorum hastalığım ilk işe giriş tarihinden sonra olduğu için erken yaşlılık emekliliğinden de yararlanamıyorum. ?? Yardımlarınızı bekliyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Hiç kafanız karşışmasın. Siz 15 yıl sigortalılık süresi ve 3960 gün prim şartına bağlısınız emeklilik için.

Bağkur'da aklı başında hiç kimse "siz ilk sigortalı olduğunuzda %60 raporunuz yok, o yüzden şimdi %60 raporunuzla erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanamazsınız" diyemez. Çünkü bu mantığın akılla bir ilgisi olamaz:

1- Yasa koyucu %60 ve üzeri raporu olan herkes malulen emekli olamasın diye bir sınır getirmiştir: "Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz. [Madde 25]".
    2- Buradaki amaç sonradan &60 ve üzeri rapor alacak düzeyde sakatlanan kişilerin emekliliğini önlemek değildir! Öyle olsa, o zaman %40-59 arasında sakatlığı olanları da emekli etmezdi. Öyle ya, onları ediyorken daha yüksek oranda sakat olanları neden Yaşlılık emekliiğinden yararlandırmasın?! "Sonradan sakatlanıp %50 rapor alanlar erken Yaşlılık emekliliğinden yararlanabır, ama daha çok sakatlanıp %61 rapor alanlar yararlanamaz". Böyle bir mantık olabilir mi hiç?
    3- Burada kanunu yazılırken klasikleşmiş bir Türkçe katli var, kanunların herkesin çekip uzatacağı sakız haline gelmesinin nedeni de o. 28. maddede üzerini çizdiğim ifadeler olmamalıydı, kırmızı ile eklediğim ibare bulunmalıydı. Zira ancak o zaman madde hatasız şekilde işleyebilirdi:
    Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 25 inci maddenin ikinci fıkrasına göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle 25. maddeye göre malûllük aylığından yararlanamayan ve/fakat %60 ve üzeri raporu bulunan sigortalılara, en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3960 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olmak şartıyla yaşlılık aylığı bağlanır.

Hasılı, aslında madde yukarıda yazdığım gibi olmalıydı... Ama hatalı yazıldı diye, yukarıda aktardığım mantığın gereği, %60 ve üzeri raporu olanları emekli etmemek gibi bi aptallık herhalde yapılamaz!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün ssk dan hizmet dökümümü aldım ssk başlangıcım 1995 ocak toplam 947 gün primim var 2910 gün bağ kur toplam 3857 gün 3960 gün olması için 103 günüm kalıyor. Askerlik borçlanması prosedürü uzun sürer mi . Askerlik borçlanmasını Malulen emekliliğimin reddedildiğine dair yazı elime geçtikten sonra erken yaşlılık emeklilik müracatından önce mi sonra mı yapmam gerekiyor. ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Askerlik borçlanması çok kısa bir işlemdir. Ne zaman isterseniz yapabilirsiniz.

Üye
    nigahban Avatarı

Gerçek Adı
    önder
    Son Giriş
    05.03-2014
    Saat
    11:08
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Muharrem GÖK;

A.S. için rapor nasıl aldınız? tedavi görüyormusunuz.bende hem ortopedik engelliyim hemde a.s. hastalığım var. tıp fakültesinde bana a.s için rapor alamayacağım söylenmişti..

Üye
    allakasi Avatarı

Gerçek Adı
    ugur
    Son Giriş
    13.08-2017
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

as ileri evreyse alırsınız hafif seyrediyorsa zor

Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bugün 22 temmuz da Maulen emekliliğimin red yazısı elime ulaştı.Yazıda;

Alınan hastane sağlık kurulu raporu kurumumuz sağlık işleri dairesi başkanlığımızca değerlendirilmiş olup; çalışma gücünüzün % 60 ını kaybetmediğinize ( Malul olmadığınıza) karar verilmiştir.
    Bu nedenle malulluk aylığı bağlanmasına imkan bulunmamaktadır. yazıyor.

Bülent Bey örneğini gönderdiğiniz dilekçe ile sgk ya erken yaşlılık emekliliği için dilekçe vereceğim . Bazı arkadaşlar dilekçelerinin kabul edilmediğini yazmışlar
    acaba benim dilekçemin de kabul edilmeme ihtimali var mı böyle birşey karşısında yapmam gereken nedir ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Dilekçeniz kabul edilir ve dahası sizden yeni rapor istenmez; kurum kayıtlarına giren rapor 28. madde kapsamında işlem görür: madde 2.2

Üye
    Muharrem GÖK Avatarı

Gerçek Adı
    muharrem
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Çok teşekkür edrim Bülent Bey dilekçeyi verdim bakalım sonuç ne olacak .

Sayfa 1 / 3 123 SonSon