Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 53 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ramazan79 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ağustos 2013 Güncel: http://www.engelliler.biz/forum/emek...labilecek.html

arkadaşlar böbrek naklinde özürlülük oranı % 40 dı 16-10-2010 yeni yönetmeliğe göre malüllük cetvelinde nakillilerin özürlülük ölçüsü %70 e çıkarıldı buna rağmen sgk emeklilik başvurusunda bulunanların başvurusunu kabul etmiyormuş diye bişey duydum bu konuda başvuru yapan varmı ve sürecin nasıl geliştiği konusunda paylaşımlarınızı bekliyorum ve eğer hakikaten sgk kabul etmiyorsa ne yapabiliriz ..?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Sgk nın müracaatınızı kabul etmeme gibi bir lüksü yok müracaatınızı yapın ve malulen emekli olun....

Üye
    ramazan79 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

http://www.engelliler.biz/forum/emek...i-alirlar.html
    bu başlıklı yazıyı okumuşsunuzdur herhalde buradaki mağduriyet hepimiz için geçerli değilmi? BÖHAK taki bir yazıdada nakilli bağkurluların mağdur olacağını yazmış böyle bir durum varmı? bu durumda ne yapmamız gerekiyor..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu konuda güncel tecrübesi olan var mı arkadaşlar?

SGK ayak direse de, %60 ve üzeri rapora sahip nakilli kişiler malulen emekli olur. Bu konuda ne yaparsa yapsın sgk, hakkımızı gasp edemez. Sadece dava süreci ile birkaç kişinin canını sıkar o kadar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ramazan79 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sosyal Güvenlik Kurumu ilgilere gönderdiği yazılarda,

“Böbrek nakli olan diyaliz hastalarının böbrek nakli söz konusu olduğunda, 16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan (Özürlülük Ölçütü Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 özür oranları cetvelinde nakli sonrası verilecek olan iş gücü kaybı oranlarının % 40’dan, %70’e çıkartıldığı, bu yeni gelişme ile organ nakli yapılan kişilerin de 5510 sayılı Kanunun 25 inci maddesinde “çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün eli az % 60’ını kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı malül sayılır” şartının artık nakilli kişiler için de geçerli olduğu anlamına geldiği, bu gerekçeyle böbrek nakli olupta maluliyetleri sonlandırılanlara maluliyetlerinin devamı hususu istenmektedir.

Ancak, biz bu yönetmeliğe göre özür durumu tespiti yapmıyoruz bizim baktığımız yönetmelik, 11/10/2008 tarihli ve 27021 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren “Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit işlemleri Yönetmeliği’dir, diyor.......

peki bülent bey siz bu tip hukuki süreçleri az çok takip ediyorsunuz 2008 yılında yürürlüğün üstüne 2010 da yeni bir yürürlük çıkıyor burada sgk seçme hakkınamı sahip yoksa son yürürlüğü uygulamak zorundamı buradaki açıklamalarından ne anlayabiliriz haklılık payları varmı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

SGK artık klasikleşmiş olan ceberrutluğunu yinliyor!

Kanun mu geçerlidir yoksa yönetmelik mi? Tabii ki kanun. Kanun açık olarak işgücü kaybını %60 yitirmiş olmayı malul sayılmak için tek kriter olarak sayıyorken, sgk kafasına göre bunu daraltamaz. Nitekim bunu çok açık olarak söyleyen ve çalışan lehine karar veren net bir Yargıtay kararı var: http://www.engelliler.biz/forum/emek...emeklilik.html

SGK yukarıdaki gerekçe ile malulen emekililk başvurunuzu reddettiğinde, bu Yargıtay kararı temelinde sgk'ya dava açmalısınız. Bence dava yüzde yüz lehinize sonuçlanır. Evet, karar 506 sayılı yasayı temel almış, ama 5510 sayılı yasa çıkınca aynı karar pekala yeniden verilir; çünkü malulen emeklilikle ilgili maddelerde hiç bir değişiklik olmadı. Benim en küçük bir tereddütüm yok bu konuda.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ramazan79 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu durum Bağ-Kur mensuplarının kuruma karşı olan güvensizliğine ve huzursuzluğuna yol açmıştır. Kurumun bu hantal yapısından kurtularak Sağlık uygulamalarında Eski SSK ve E.Sandığının standardına kavuşmak, eşit muamele görmek ve insan yerine konmak istemektedir Bağ-Kurlular.
    Daha önce bu köşeden defalarca Bağ-Kur mensubu böbrek nakli olan hastaların sorunlarını yazdım,kamuoyuna ve yetkililere duyurmaya çalıştım. Böbrek nakli olan hastaların malulen emeklilikleri iptal edilerek sağlık güvenceleri ellerinden alınmakta ve aldıkları üç kuruşluk maaşları da kesilmekle birlikte canlı veya kadavra yoluyla temin ettikleri böbrekleri de iflas etmektedir. Cinnet geçirme derecesinde psikolojileri bozulmuş olan hastaların bunlarla da dertleri sona ermiyor.İyi niyetle fakat eksik yapılan haberlerde Maluliyetleri iptal edilen hastaların, maaşları kesilecek diye diyaliz hastalarının böbrek nakli olmaktan kaçındıkları,kendilerini diyalize mahkum ettikleri gibi hastaların sadece işin maddi yönünü düşünüyormuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı kimi basın-yayın organlarında, dolayısıyla kamuoyu yanlış bilgilendirilmiş oldu. Oysa sadece maaşının kesilmesiyle Bağ-kurlu’nun suçu bitmiş olmuyor. Böbrek nakli olduktan sonra nakilli böbreği sağlıklı taşıyabilmesi için ömür boyu tetkik ve tedavilerini yaptırabilmesi gerekiyor. Ama nerede Kurum yetkilileri böbrek nakli olan Bağ-Kurlu hastanın böbreği ret’de uğrasın diye adeta uğraşmaktadır.
    Şu an Türkiye’nin tüm bölgelerinde bu sorundan muzdarip olan yığınla hasta mevcut ayni grup hastalarda kimine kontrol muayenesi konmuş kimine konmamış bunun hangi kriterlere göre karar verildiği izaha muhtaç olduğu gibi emekliliği kesilen bir çok hastaya tebliğ edilmediği maaş kesintisi yapılmadığı için sağlık karnesi de aktif olduğundan yıllar sonra verilen maaşı ve sağlık giderleri 70-80 bin TL gibi tutarlarla icra yoluyla istenmekte ve hastalar mahkeme kapılarında perişan olmaktadırlar.Bu Devletin değil Bağ-kurlun suçu. Bağ-Kurlu,Bağ-Kurlu değilde SSK’lı veya E.Sandığı mensubu olsaydı suçlu olmayacaktı.O halde suçlu bulundu gözümüz aydın suçlu BAĞ-KUR değil Bağ-Kurlu.Yeni yönetmelikle hastalarımız sevinmişti ama…
    SGK Kendi yönetmeliği uymadı
    16/12/2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik, 2006 yılında çıkartılan yönetmeliği tamamen ortadan kaldırmıştı ve özür oranlarını değiştirmişti Yayımlandığı 16 Aralık 2010 günü yürürlüğe giren yeni yönetmelik gereğince, artık renal transplantasyon yani böbrek naklinin oranı yüzde 40’dan yüzde 70’e çıkarıldı.
    Bu değişiklik sonrasında artık malülen emekli edildikten sonra böbrek nakli olan Bağ-Kur’luların malüllük aylıkları kesilmeyecek deniyordu
    Diyaliz tedavisi gerektiren Kronik Böbrek Yetmezliği % 90
    Renal Transplant %70’e çıkarıldı
    Burada da görüldüğü gibi, artık böbrek nakli (transplantasyonu) olanların özür oranı hastaneler tarafından yüzde 40 değil yüzde 70 olarak verilmektedir. SGK’dan malülen emekli olabilmek için ise yüzde 60 rapor oranı yeterlidir ama resmi alınan kararlar bile uygulanmıyor yani yukarıda da yazdığım gibi Bu uygulama sadece Bağ-Kurluya özgü bir karar.Sağlıkta değişim dönüşüm demiştiniz evet başkasını bilemem ama Bağ-kurluları mahkeme kapılarında icra kapılarında hayatlarını çok güzel değiştirip dönüştürdünüz

yazan : BÖHAK genel sekreteri FATİH ARICI

Üye
    ramazan79 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

BÖHAK genel sekreteri sn.Fatih Arıcyla konuştuğumda kendisininde bağkurlu böbrek nakli mağduru olduğunu öğrendim kendisi emekliliği iptal edilip 80.000.00 tl de borç çıkartılan birisi ve şu an mahkemelerde uğraşıyor
    yani ssk-bağkur tek çatı altında toplandı sgk adı altında eşitlendi denmesine rağmen ssk lıların nakil sonrası emekliliğinin devam etmesine karşı bağkurluların mağduriyeti devam etmektedir..bu konuda neler yapacağız bilmiyorum ilker beyin emekli olursun demesine rağmen ben mevcut örneklerle emekliliğin zor bir ihtimal olduğunu düşünüyorum
    ama 2 aysonra dolan emeklilik başvurumu gene yapacağım umarım o güne kadar bu konuda olumlu gelişmeler olur ..

ve şunu görüyorum bu formdada sanırım bu konuda mağdur kimse yok katılım yok fikir beyan eden yok bülent bey ve ilker bey haricinde .. ikinize de teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu konuda güncel tecrübesi olan var mı arkadaşlar?

Üye
    cssd Avatarı

Gerçek Adı
    Hayati
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu zor bir soru, bende böbrek nakilliyim 4000 iş günüm var emeklilik için Unkapanı SGK ya gittiğimde oranın müdür yardımcısı bizim malül sayılmadığımızı sadece vergi indiriminden faydalanabileceğimizi söyeldi 15 yıl işgünü doldurup erken yaşlanmadan emekli olabileceğimizi söyledi.

Bir de Ali Tezelin yazısı var, 16 Aralık 2010 da çıkan yasa ya göre özür oranımız %40 dan %70' e çıktığını ve emekli olabileceğimizi söylüyor yani tambir çıkmaz,
    Sgk bu çıkan yasayı tanımıyor, ben de incelediğimde gerçekten böyle bir yasa Resmi gazetede yayınlanmış, ama uyan yok Ali Tezel sgk dan alınan red cevabı ile mahkemeye başvurup emekli olabileceğimizi söylüyor.
    İnanın ben de bir cevap arıyorum ama bulamıyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Yukarıda da yazdığım gibi, dava açmak lazım. Kazanılacağından kuşkum yok: http://www.engelliler.biz/forum/emek...emeklilik.html

Üye
    ramazan79 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba cssd sizde bağkurlumusunuz? sgk ya gittiğinizde bahsettiğiniz müdür yardımcısı sadece sözlü olarak size bunları deyip başvurunuzu kabul etmeyip emeklilik başvurusu yaptırmadımı ? ve böbrek nakli olduğunuzda çalışıyormuydunuz?

Üye
    cssd Avatarı

Gerçek Adı
    Hayati
    Son Giriş
    25.03-2016
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hayır, SSk lıyım Nakil oduğum da çalışıyordum, Ben sgk ya tamanen arkadaşın tanıdığı vasıtasıyla bilgi almak için gittim, ama duyduk larım beni şok etti ardın dan özürlüler idaresine durumumla ilgili bilgi mail i attım onlarda bana posta yoluyla aptalca bir cevap verdiler, ben onlara böbrek nakillilerin emeklilik koşullarını sordum onlar bana genel malüleyet emeklilik şartlarını gönderdiller. Yani gene hüsran acaba forum da bizim dururmumuz da yada böbrek nakli olup emekli olan arkadaşlar yokmu bizlere yardımcı olsalar.

Üye
    ramazan79 Avatarı

Son Giriş
    24.02-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ssk lı olupta diyalize girerken malülen emekli olanlar nakil sonrasındada emekli maaşı almaya devam ediyor sadece bağkurluların emeklilik maaşları kesiliyor ssk lıların bir mağduriyeti yok yani siz yazılı başvuruda bulunsaydınız herhalde emekli olurdunuz .. bende sizinn gibi özürlüler idaresine mail attım bağkurlu nakillilerin durumuyla ilgili bana cevaben şu yazı geldi:

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı; özürlülere yönelik hizmetlerin düzenli, etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesini temin etmek için; ulusal ve uluslar arası kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, özürlüler ile ilgili ulusal politikanın oluşmasına yardımcı olmak, özürlülerin problemlerini tespit etmek ve bunların çözüm yollarını araştırmak amacıyla kurulmuştur.

Bu çerçevede başvurunuzda yer alan talebiniz mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi için ilgilisi nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmiştir.
    İletiniz ile ilgili olarak Bursa Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bilginize.

bende zaten 1 ay sonra günüm doluyor yani 10 yılım bakalım gidip başvuruda bulunacağız süreç nasıl ilerleyecek bana ne eziyetler yapacak bu sgk göreceğiz buradan an ve an paylaşacağım aslında gerekte yok burada paylaşmaya çünkü bizim durumumuzda mağdur yok zaten burada aylardır yazıyorum ama kimse yok

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bağku ss emekli sandığı birleşmeden önce, ssk, "nakil olmuş kişileri kontrol muayenesine çağırmayın" diye bir yazı yayınlayıp, pasif olarak emeklilik sonrası nakil olanların emekliliğine dokunmuyordu. Ama birleşme sonrasında bu uygulama ortadan kalktı. Bir çok kişi nakil nedenitle kontrole çağırıldı ve emekliliği iptal edildi...

Dediğim gibi, dava açıp hak almaktan başka yol yok.

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon